2017 01 29 TST ELAC Discovery 1

V Kielu sídlící firma ELAC už není jen výrobcem reprosoustav (i když vzhledem k bohaté historii zahrnující sonary, šicí stroje nebo třeba gramofony vlastně ani nikdy nebyl jen tím...), v portfoliu mimo jiné najdete i moderně pojatou elektroniku v čele s domácím hudebním centrem Discovery s typovým označením DS-S101-G.

ELAC navrhl streamer Discovery do kompaktního hliníkového šasi (cca 900 gramů a cca 21 cm [ š ] x 4,5 cm [ v ] x 11 cm [ h ]) s oblými hranami, přístroj působí moderně a elegantně zároveň, broušený hliník na povrchu je krásně zpracovaný a čelní stěnu tvoří jen souvislá reflexní plocha. Jediným informativním prvkem tu zůstává ve spodní hraně zasazená jasně bíle svítící stavová dioda. Velká "prosklená" plocha svádí k hledání nějakého displeje, ten tu ale není - veškeré ovládání spoléhá na ovládací aplikaci.

2017 01 29 TST ELAC Discovery 2

Zajímavá je pak konektivita na zadním panelu - napájení zajišťuje spínaný 12V zdroj, konektivitu do sítě ethernetový konektor (bezdrátové spojení možné není). Krom streamu můžete data do přístroje dostat i z datových pamětí přes USB konektor. Zpracovaný signál pak Discovery posílá ven buď digitálně přes koaxiální či optický konektor, případně dvěma páry analogových cinchů. Konektivita je tedy na takovýto typ přístroje neobyčejně dobrá.

Jednotka ELAC Discovery vychází z konceptu Roon Discovery, z toho pak logicky vyplývá i to, že kompletní softwarové zázemí je postaveno právě na této velice zajímavé a do budoucna slibné platformě a je to právě hlavně Roon, který dělá z Discovery to co je.

2017 01 29 TST ELAC Discovery 3

Roon funguje jednak jako dálkové ovládání přes aplikace pro iOS, Android, ale i pro Windows a MacOS, tedy pro "velké" počítače. Přístroj pak funguje vlastně jako server, samostatný počítač, ke kterému se přes klientskou aplikaci Roon připojíte a udílíte příkazy. Dobré je podotknout, že samostatně stojí licence Roon kolem 13 000,- Kč, tady ji máte v rámci přístroje, byť v trochu poupraveném rozsahu.

Aplikace samotná je výjimečně dobře propracovaná, komplexní a umožňuje sofistikovanou práci s vaší hudební knihovnou i s Discovery, byť má své uživatelské limity, zejména pro ty, kteří nejsou v IT zase tak zběhlí. Tím prvním je fakt, že ač je rozumně přehledná, je v ní tolik položek a možností, že prostě bude trvat, než se v ní zorientujete. Když se vám to povede, budete muset prokázat i trošku talentu pro výpočetní techniku - minimálně musíte znát adresu své sdílené složky na serveru a podobně, Roon moc automatizovaných úkonů nenabízí. Po připojení pak budete muset nějaký čas věnovat indexování a analyzování položek, cca 5 000 skladeb na našem testovacím serveru nicméně Discovery přechroustal přes jednu noc a ani absence indexu nebrání v přehrávání.

2017 01 29 TST ELAC Discovery 4

Po tomto zpracování ale funguje perfektní vyhledávání skladeb, každá skladba má přiřazený obal, autora, interpreta, Roon vám o ní zobrazí technické informace o formátech, datovém toku, prostě úplně všechno. Na základě této analýzy funguje také jakési inteligentní propojení, kdy vám Roon sám vybere následující skladbu s ohledem na kontext a vztah interpretů. Z tohoto pohledu je Roon geniální a pracuje opravdu tak, že poslech prostě funguje a smysluplně plyne. Využít můžete i populární služby TIDAL, kdy se tamní skladby zařadí po bok vašeho lokálního obsahu.

Aplikace pak umožňuje přehrávání bez mezer, to nejzajímavější je ale možnost rozložit reprodukci do zón - každý výstup = samostatná zóna, oba analogové lze spojit do skupiny. Digitální výstup je pak vždycky samostatnou zónou. Z Discovery pak můžete hudbu streamovat i přes AirPlay nebo do zařízení Roon End Point, čímž de facto vznikají další zóny. Na výstupech pak lze v případě potřeby regulovat i hlasitost. Z tohoto pohledu je Roon, respektive ELAC Discovery velmi šikovným řešením, kde je k dispozici ještě spoustu a spousty dalších nastavení, takže si své soužití s Discovery můžete opravdu do detailu vyladit.

2017 01 29 TST ELAC Discovery 5

Z vaší domácí datové základny pak Discovery zvládne přehrát vše obvyklé - WAV, FLAC, ALAC, AIFF, AAC, OGG, MP3... Přehrávání pak lze nastavit i bez mezer, s plynulým prolnutím, náhodným přehráváním a tak podobně - možností je nepočítaně. Škoda, že chybí podpora DSD - výrobce tvrdí, že kvůli nedostatečnému výpočetnímu výkonu malého Discovery.

ELAC Discovery jsme poslouchali s běžnými redakčními sestavami, ať už jde o Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 / OPPO BDP-105D / VPI Scout / Harbeth Monitor 30, o Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII / Xavian Premio nebo o Cambridge CXA80 / Cambridge CXC / Xavian Perla - propojeno bylo kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver a Black. Další použité komponenty najdete v pravém sloupci ->.

2017 01 29 TST ELAC Discovery 6

V krátkosti možná stojí za to se krátce pověnovat rozdílu mezi analogovými a digitálním výstupem - kvalita digitálního samozřejmě do velké míry závisí na použitém externím převodníku, přesto se nám nepodařilo zbavit pocitu, že analog prostě funguje jaksi lépe, že digitální signál je příliš tenký a trochu neosobní, ať už ho připojíme kam chceme - jako třetí zóna nicméně bude fungovat naprosto bez problémů.

Kontrabas vedený v "Knowledge of Good and Evil" rukou Esperanzy Spalding ("Chamber Music Society" | FLAC | 24 - 96) už server dokázal prodat včetně různorodosti poloh a celkem pěkného pocitu brnkavosti. Je fakt, že kontrabas nebyl úplně precizně konturovaný, byl trochu měkčí a mírně pevnější kontrola by reprodukci asi prospěla. Discovery už ale umí v ještě zaplatitelné třídě vystihnout pěkně teplé, dřevité podbarvení tónů, ty jsou plné a barevné, objemově adekvátní, Discovery k basu přistupuje s audiofilskou střídmostí a nepřehnaností.

2017 01 29 TST ELAC Discovery 10

Vokál Sabiny Sciubba v "Night Train" ("Meet Me in London" | FLAC | 24 - 192) byl čistý, klidný a o něco lehčí, ne úplně vytažený do popředí, spíše zakomponovaný do hudby jako celku, ale přitom dobře čitelný, dobře srozumitelný. Opět je tu cítit audiofilsky poklidné, vyvážné podání bez efektů, vokál je přirozeně velký, netlačí na pilu, ani není neklidný, prostě tak v klidu zní a v rámci své třídy vyniká věrností.

Ona klidnost pokrčuje na analogových výstupech ELAC Discovery až po nejvyšší frekvence, kovové perkuse v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | FLAC | 24 - 96) byly jasné, akorát znělé, ale nijak efektně "rozsvícené" nebo cinkavé, naopak opět spíše krotké a hladké. Vibrafonu se tak nemusíte bát ani na vyšší hlasitost, kde má občas tendenci trochu kousat, v podání Discovery spíš v klidu pohladí. U činelů pak lze slyšet i dozvuk a už je naznačený i průběh tónu, už to není jednolitý šum.

2017 01 29 TST ELAC Discovery 7

Decentní pak je i dynamika, "Klarinetový kvartet v B moll, op. 115" v podání Davida Aarona Carpentera a berlínských filharmoniků ("HD Tracks 2014" | FLAC | 24 - 44,1) ukázal nástroje živé, opět hladké, rozumně důrazné, byť ne explozivně dramatické - dynamické špičky zvládá Disovery obstojně, ale nedělá z nich drama, hudba spíše s nadhledem plyne, než aby se drala kupředu.

"Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) uchopil Discovery opět se svým až trochu vřelejším klidem, bez technické analytičnosti nabídl férové rozlišení, vlastně už tu bylo slyšet i zašustění papírů v úvodu nebo drobné zvuky, podtrhující autenticitu nahrávky. Nahrávka sice vyznívá trochu měkčeji, ale na informace je v rámci dané kategorie v pdání Discovery ideálně bohatá a sdílná.

2017 01 29 TST ELAC Discovery 14

V "My Ship" od Dee Dee Bridgewater ("Midnight Sun" | FLAC | 16 - 44,1) vdechl ELAC Discovery už dost vzduchu, se svým charakteristickým klidem pak vystřihl jasně trojdimenzionální scénu, v jejímž popředí stála vokalistka a za ní byly velmi konkrétně, až překvapivě pevně a přesně ohraničeně usazené jednotlivé nástroje. Pravolevé rozložení bylo v rámci kategorie výjimečně dobré, hloubka pak znatelná a prostor spojitý, konkrétní, jistý - prostě super.

Pokud jste spíše na dravější skladby, možná si chvilku budete muset zvyknout na uvolněnost zvuku Discovery - třeba rytmickou a naléhavou "Evil Eye" od Franz Ferdinand ("Right Thoughts, Right Words, Right Actions" | FLAC | 16 - 44,1) malý streamer jako kdyby trošku zklidnil, hudba je plynulá a výstup vlastně muzikální a příjemný, jen byste možná rádi cítili takový ten pop-rockový, syrový kopanec do podbřišku, chtěli byste být zaplavení adrenalinem, ale to v podání Discovery tak úplně nepřichází, byť hladkost a plynulost s sebou zase nese dlouhodobou neúnavnost...

2017 01 29 TST ELAC Discovery 9

Malý ELAC Discovery je seriózně pojatou aplikací slibného "ekosystému" Roon, má zajímavé možnosti jako je třeba přehrávání do zón nebo automatické přehrávání díky chytré indexaci skladeb. Má ale i své limity, jako je absence podpory DSD nebo přeci jen trochu komplikovaná a pro běžné užití pro někoho méně zběhlého v používání výpočetní techniky až příliš komplexní aplikace. Pokud ale hledáte streamovací centrálu, kterou pohodlně a nenápadně můžete umístit v podstatě kdekoliv a ovládat jak z mobilních, tak stolních zařízení a kde si na své může přijít díky třem nezávislým zónám celá rodina (nabízí s ozvučení obýváku, kuchyně a třeba dětského pokoje z jediného zdroje), je ELAC Discovery rozhodně zajímavý. Pro běžnou aplikaci v jediné sestavě je to stroj přeci jen trochu drahý, ale zvukové kvality jeho analogových výstupů jsou vlastně velmi dobré a je tak jedním z ještě zaplatitelných, ale už dospělých kroků směrem do světa streamování hudby...

Kč 30 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ Roon má spoustu možností nastavení a využití

+ pěkné a skladné provedení

+ široká podpora formátů a

+ možnost až tří zón / multiroomu

+ rychlé reakce

+ možnost regulace hlasitosti

ZÁPORY

- obsluha aplikace není pro úplně nezkušené

- cena je poměrně vysoko postavená, ale v zásadě odpovídá

- nepracuje s DSD

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.elac-hifi.cz | www.basys.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika