800 150 dynaudio partner

2015 04 16 TST psb x2t 1

Kanadská společnost PSB má jako své motto sympatickou větu „Real sound for real people", které začne dávat ještě trochu větší smysl, když si uvědomíte, že patří pod křídla koncernu Lenbrook, jehož vlajkovou lodí je legendární NAD, postavený na podobné filozofii. Šíře záběru tohoto výrobce pak sahá od sluchátek po velké sloupky.

Právě do poslední jmenované kategorie, ještě s dovětkem „za rozumné peníze", patří i model X2T. Ten představuje zhruba střed katalogu a nabízí za něco málo přes třicet tisíc opravu hodně hmoty. I když se to na první pohled vlastně ani tak nezdá, protože X2T jsou velice štíhlé, což spolu s lehkým zaoblením čelní stěny a jednoduchými tvary docela umně maskuje jejich proporce i v malém prostoru.

2015 04 16 TST psb x2t 2

PSB X2T měří na výšku slušných 103,6 cm včetně čtveřice robustních kulatých nožek, na šířku nabobtnaly pouze na 22,7 cm, zato do hloubky jsou protažené na 44,6 cm. Není divu, že pak ozvučnice z MDFek váží téměř 24 kg.

X2T jsou vizuálně docela výrazné, zaoblená čelní stěna z tvrdého plastu je uprostřed rozdělena vertikální prohlubní a téměř úplně zaplněna rozměrnými měniči a neméně rozměrnými bassreflexovými otvory. Ty ústí pouze z basové sekce (tedy ze spodních dvou třetin skříně), středotónová komora (tedy horní třetina) je uzavřená. Všechny měniče jsou pak usazeny v poměrně výrazných, byť ne moc hlubokých zvukovodech.

2015 04 16 TST psb x2t 3

Zbytek skříně je ovšem výrazně jednodušší a konzervativnější – pravé úhly, jasanový dekor nebo plastová vanička s dvěma páry bi-wiringových terminálů, nakloněných pod úhlem 45° směrem vzhůru. Vlastně i zde je trochu cítit designová filozofie minimalismu, vlastní koncernovým sourozencům se znáčkem NAD.

Podobně jako tam je ovšem to důležité uvnitř. Třípásmový sloupek X2T s téměř 55 litry vnitřního prostoru je pro mohutný basový zátah vybaven dvojicí wooferů (a pod každým z nich zeje velký plastikový nátrubek bassreflexu) s membránami o průměru 16,5 cm. Polypropylenové membrány mají opravdu hodně výrazné a hodně měkké gumové závěsy a jsou zpevněny injektováním směsi jílu a keramiky. Pro dostatečnou pružnost najdeme v motoru zdvojený magnetický systém. O střední tóny se stará úplně u vrcholu umístěný středotónový měnič s průměrem membrány 13,3 cm. Opět je polypropylenová, tentokrát zpevněná vláknitou směsí a opět usazena na robustním gumovém závěsu a poháněna dvojitým magnetem. 2,5 cm kopulka za ochranným páskem je titanová, chlazená ferrofluidem a lehkost jí dodává neodymiový magnet.

2015 04 16 TST psb x2t 5

Právem budete očekávat od velkých reprosoustav také velké parametry, byť by v dané cenové kategorii nemusely být samozřejmostí. Ostatně, opět jako u NAD. V toleranci +/- 3 dB umí X2T vyzářit úctyhodný rozsah 30 – 23 000 Hz, bassreflex je dokonce naladěn ještě o 2 Hz níže. Tyto sloupky jsou pak i přes své rozměry snadnými partnery díky vysoké citlivosti 90 dB (2,83 V / m) i spořádané impedanci 8 Ohm s přiznaným minimem na slušných 4 Ohmech. Přechodové frekvence pásem jsou pak stanoveny na 500 a 2 200 Hz.

Reprosoustavy jsme poslouchali se setem Naim Nait XS / Naim CD5si, kde alternoval ASUS Xonar Essence One MUSES MK2, ale i Pro-Ject Elemental s Pro-Ject Phono Box, v systému domácího kina i NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 a BDP-LX58. Signálové a napájecí kabely nesly značku KrautWire, reproduktorové pak Naim či Atlas Hyper. Srovnávalo se s Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus.

2015 04 16 TST psb x2t 6

Razantní elektrická basa Marcuse Millera v příhodně nazvané skladbě „Power" („M2" | 2001 | Telarc | CD-83534) byla vskutku parádní, byť nutno říci, že mohutnější, šťavnatější a razantnější, než by odpovídalo jakémusi virtuálnímu pojmu „neutrality". Na relativně rozumně velký sloupek je basových tónů skutečně požehnaně, navíc už od poměrně tichých poslechových úrovní má spodek impuls i s elektronikou adekvátní cenové třídy. X2T se nevzdávají ani kontroly a bas zůstává slušně konkrétní a čitelný, byť zjevně dává přednost objemu. Rozhodně je ale cítit, že spodní oktávy jsou měkčí, hladké, vlastně až sametově hebké.

Hladkost, spíše snad hebkost a jemnost spolu s nadstandardním objemem zůstává přítomná i v oblasti středního pásma. Přes vší hutnost bylo docela jednoduché sledovat vokály v „Půbrdlová a Ulánbátár" od Jablkoně („Oslava" | 2006 | Indies Records | MAM290-2). Nejsou úplně expresivní a samozřejmé, jsou „zapuštěné" do hudebního celku. Zpěv nicméně zaznívá čistě a opět s nenápadnou, ale příjemnou srozumitelností. Pocitově dodávají PSB reprodukci snad až trochu stadionový, nadživotní rozměr, zvuk vás obtéká a zahlcuje, činí to ovšem příjemně a jemně a je v něm cítit blízkost reprodukční filozofie NAD.

2015 04 16 TST psb x2t 7

Výšky se pak zdají být přeci jen o něco energicky umírněnější, kovový tweeter zato dokázal dodat činelům v „Limehouse Blues" Cannonball Adderleyho („Quintet in Chicago" | 1999 | Verve | 559 770-2) skutečně dobře trefený kovový nádech, stejně jako tu není ani stopa po měkkosti a sametovosti středů a basů. Úder do činelu je velmi dobře kontrolovaný, pevný a celkově přesný. I když neosloví patrně milovníky cinkání a dlouhých dozvuků (ne snad, že by X2T tón utínaly, ale množství zvuku prostě tenké tóny z nejvyšších pater tak nějak přehraje a musíte se soustředit, abyste je dále mohli sledovat).

Velký, bohatý přednes je podpořen i velmi dobrou dynamikou těchto reprosoustav – komplexní „Dies Irae" z Vivaldiho „Requiem" v podání LSO na testovacím disku Bowers&Wilkins zazněla živě a ani údery velkého bubnu neubraly reprosoustavám páru a snahu předat vše pěkně naplno. Vlastně celý orchestr zazněl pěkně od podlahy, nezkroceně a velké proporce jsou v podání X2T rozhodně působivé. Na reprosoustavy této cenové kategorie byl orchestr skutečně parádní, ne snad soustředěný na jemnosti mikrodynamiky, naopak ale přesvědčivý v makrodynamickém měřítku. PSB pak neuvadaly ani při vyšší hlasitosti a zdálo se, že unesou jakoukoliv hudbu při jakékoliv hlasitosti, byť k oblasti high-endu by potřebovaly ještě dotáhnout definici tónů a přidat trochu hloubky.

Jak už bylo napsáno, celkově informací v přednesu PSB X2T není málo, množství naprosto odpovídá dobrým reprosoustavám v cenové hladině 35 000,-. Ač X2T nejsou žádnými delikátními mikroskopy, spíše jsou nástroji k vytvoření koncertní, velké a hutné atmosféry, líbilo se nám, že zvládly rozumně udržet pořádek i v komorním jazzu – linky nástrojů v Hadenově „En la Orilla del Mundo" („Nocturne" | 2001 | Universal | 013 611-2) nesplývají a nepřekrývají se, ač se přednes soustředí na celek a ne jednotlivosti. Když budete chtít, můžete ve zvuku lovit i jednotlivá cinknutí, není to ale úplně přirozené a příjemné, X2T totiž svádí hlavně k úplnému uvolnění a ponoření do hudby – díky masivnímu objemu zvuku vlastně téměř doslova.

2015 04 16 TST psb x2t 8

PSB X2T dobře zvládají i reprodukci prostoru hudební scény, potřebují k tomu ale rozhodně „dýchat". Jakmile je dáte příliš blízko k sobě a příliš blízko zadní zdi (v prvním případě řekněme pod dva, dva a půl metru, v druhém pod 60 – 70 cm), scéna tím utrpí. Jakmile jsou ale dost daleko a ve velkém prostoru, scéna se naopak propojí, je velké, rozhodně nadživotní, stejně jako jednotlivé nástroje v ní – alespoň třeba ve Stingově „Englishman in New York" ze „Symphonicities" (2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537). Lokalizace je pak slušná, ač celkově jasně vyniká propojený zvuk jako celek. PSB X2T jednoduše nejsou monitory, ale snaží se přinést esenci živého zážitku...

To je vlastně jejich nejlepší zhodnocení – jdou trošku jinou cestou, balancují mezi maličko protichůdnými ideály high fidelity (přesnost, věrnost) a živé muziky (drajv, emoce a pohlcení). Na svou cenovou kategorii působí jejich zpracování místy ne úplně hezky, respektive materiály jsou rozumně kvalitní, ale pohledově ne úplně dobroušené. To ovšem můžeme říct i o partnerské elektronice NAD, takže to berme jako úsporu na rozumném místě. Rozhodně vás dostanou svým excelentním basem – není sice skálopevný a suchý, zato je ho opravdu hodně, má energii a zaplaví vás, získá si vás a vyplní každičký kousek poslechového prostoru, aniž by překročil hranici vulgární dominance či přebujelosti. Vůbec celková jemnost, měkkost a „milost" přednesu je prostě příjemná – možná by tu mohla být o něco dokonalejší definice tónů, možná by detaily mohly být podávány expresivněji a možná by to pak byla reprosoustava, kterých je všude kolem spousta a možná by pak zdaleka nebyla tak příjemná a zábavná, jako je nyní. PSB X2T jsou reprosoustavy pro ty, kteří chtějí pořádný objem, tah na branku a pocit, že nemusí vůbec nic řešit a mohou jen poslouchat, mohou se nechat pohltit zvukem. Jednoduchost, s jakou ho X2T dodává velmi štědrou a velmi muzikální porci, je rozhodně příjemná...

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 35 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ neskutečně mohutný zvuk

+ dynamika a schopnost ustát i velmi výrazné špičky

+ příjemně měkký, laskavý a naprosto neúnavný charakter

+ bohatý, již poměrně informativní zvuk

+ snadné na rozehrání i na hlasité hraní

ZÁPORY

- sice se úžasně klidně poslouchají, ale jejich přednes je docela sametový

- některé partie na vás nedýchnou úplně úchvatně kvalitními materiály

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio