2019 09 30 TST Naim ND 555 1

Anglický Naim platí za jednoho z průkopníků prudce se kupředu deroucího streamování hudby - ostatně byl to právě Naim, který jako první obohatil trh o "pořádný" streamer. Od té doby samozřejmě po síti proteklo mnoho dat a streaming je dnes naprosto běžnou součástí našich životů. Přesto, zdá se, Naim zůstává neochvějný ve své snaze vyvíjet a nabízet high-endové streamery. Firemní nabídce kraluje model ND 555.

Na první pohled je ND 555 typický Naim - černé hliníkové tělo, čelní panel rozdělený do tří segmentů, charakteristické broušení povrchu, neméně nezaměnitelné klenuté logo se zelným podsvícením nebo kulatá gelová tlačítka se stejným barevným základem; celek si prostě nespletete. Čelnímu panelu přístroje dominuje veliký 5" barevný displej s krásně jemnou kresbou, ale ono na tom vlastně nesejde, protože celé ovládání se stejně odehrává v pěkně propracované, stabilní aplikaci pro mobilní zařízení. I proto asi příliš neošoupete ona čtyři zmíněná ovládací tlačítka. Využívat ale možná budete USB port při připojení datových pamětí, který je k dispozici u levého okraje čelního panelu.

Přejedete-li pohledem na zadní stranu vlastně nijak dramaticky velkého (43,2 x 8,7 x 31,4 cm) a těžkého (12,25 kg) přístroje, objevíte poměrně velkou sadu konektorů. Napájení řeší dvojice velkých konektorů s mnoha piny, které pasují do externího zdroje 555 PS DR (nebo dvou, protože tak jako prakticky u všech svých modelů i tady Naim nabízí možnost upgradu).

2019 09 30 TST Naim ND 555 2

Vstup signálu zajišťuje ethernetový konektor nebo dvojice Wi-Fi antén, alternativně pak ale můžete využít i Bluetooth (s další vlastní anténou), další USB pro připojení datové paměti nebo čtveřici digitálních vstupů (2x optiku, 1x koax a 1x BNC - přes poslední dva lze "protlačit" PCM 24 / 192 a DSD64), takže ND 555 poslouží dobře i jako převodník. Využít lze ale také digitální výstup ve formě BNC.

Zpracovaný signál pak v analogové podobě vystupuje z přístroje ve dvou formách - buď klasickými cinchovými konektory nebo charakteristickým firemním "pětikolíkem", neboli DIN konektorem. U výstupu si můžete ještě šoupátkem zvolit standardní nebo plovoucí zemnění.

2019 09 30 TST Naim ND 555 3

Po síti můžete data streamovat buď z úložišť (WAV, FLAC, ALAC, MP3... až 24 / 384 nebo DSD128) přes protokoly AirPlay, Chromecast nebo UPnP, ND 555 zvládá ale i skvělé rozhraní Roon nebo služby TIDAL a Spotify. Samozřejmostí je i bezbřehá nabídka internetových rádií.

Uvnitř pak najdete poctivou konstrukci - všechno je řádně stíněno, byť velký díl práce udělá už samotné oddělení napájení do samostatné krabice. Digitální část se systémem LVDS (Low Voltage Differential Signalling - řešení, které odstraňuje šum ze signálu) je ukrytá ve Faradayově kleci pro optimální stínění. V analogové části se nachází celkem třináct oddělených napájecích zdrojů s firemními diskrétními regulátory, které dodávají energii pro každou část obvodového řešení. Desky plošných spojů jsou uložené na masivních mosazných základnách a odpružené, aby se minimalizoval vliv vibrací.

2019 09 30 TST Naim ND 555 4

Zpracovávaná data jsou nejprve "prohnána" přes 40ti bitový digitální signálový procesor SHARC, kde jsou převzorkována a dále poslána do čipu Burr Brown PCM1704. Toto řešení je už tradičním ve streamujících komponentech britské značky.

Streamer ND555 se zdrojem PS 555 DR jsme měli možnost poslouchat v kopřivnickém Amarock Studiu, kde mu společnost dělal systém napájený přes Accuphase PS-530 a lištu Nordost Qb8 s příslušenstvím QRT, kabely Nordost Valhalla 2 a zesilovač Pass Labs XP-30 s koncovým stupněm Pass X350.8. Poslouchalo se přes Avior II od Rockport Technologies. Poslechové prostředí bylo ošetřeno ještě rezonátory ASI, lineárním napájecím zdrojem pro příslušenství Nordost QPoint a řešeními QRT Qx2, Qx4 nebo QKore. Ke srovnání byl třeba Métronome Le DAC či Métronome DSC1, ale třeba i přehrávače Métronome Le PLAYER 2S.

2019 09 30 TST Naim ND 555 5

Hluboké tóny rezonujících a zblízka nahraných ťuknutí na dřevěný korpus kytary v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023) nesou ty typické charakteristiky "firemního zvuku" jihoanglické značky. Je tu taková ta mohutná, hutná temnota vřelého, měkkého basu, lehce dominantního, ale přesto decentně anglického. Cítíte dotek sametové hladkosti, kterou se streamer vyjadřuje, ale s hedvábnou samozřejmostí jsou to tóny artikulované a konkrétní, mají dobrou definici kontur a suverénní oddělení. Jsou také nádherně šťavnaté a bohaté, jsou velké a mručivé, dýchající a kulatě poddajné. Kultivovaný způsob, kterým streamer zachází s basovou složkou kombinuje bezproblémovou čitelnost a klidností a pocitem plnosti, vlastně až jisté luxusnosti.

Ani navazujícímu vokálnímu pásmu podobná charakteristika není cizí, vokál Doris Day v "Penny from heaven" ("Diamond Voices from the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) zněl s až romantickou sladkostí, krásně velký a přátelský, až tělesně hmotný a přítomný, ač bez takové té expresivní tvrdosti, která se v této staré (byť skvostně zrekonstruované) nahrávce občas na sykavkách objeví. Přesto ND 555 umí zprostředkovat ten dojem nadechnutí, ten tlak a puls, kdy se zpěvačka do svého výkonu opřed - v tu chvíli úplně cítíte narůstající energii a přirozenou dominanci vokálu a to aniž by ztratil onu elegantní uvolněnost. ND 555 se nesnaží zaimponovat mikrodetailní analýzou, ale hlavně přirozenou nenásilností projevu.

2019 09 30 TST Naim ND 555 8

Hladkost a sladkost pak pokračuje též v nejvyšším frekvenčním pásmu, kde cinkot činelů ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl velmi kultivovaný a spíše jemnější, ale přesto zůstával každý tón jasně a zřetelně čistý, s dobře a nenásilně definovanými obrysy i texturou. Ani výšky se nesnaží nabídnout nějaký mimořádně analytický vjem jednoho každého detailu, ale zní organicky, s přirozenou integrací do zbytku pásma, uvolněně a samozřejmě, jak se na opravdový high end sluší a patří.

Živá "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) těží ze známé schopnosti elektroniky Naim "prodat" dynamiku nahrávek - je to velmi důstojný, elegantní a velký zvuk, pulsující, vznosně se houpající, masitý a mohutný. Umí zprostředkovat dýchající eleganci velkého hudebního tělesa, umí "šťouchnout" v momentech dynamických špiček a umí vzbudit dojem celkové plnotučné živosti. Není to taková ta moderní, napružená, nutkavá dynamičnost, ale s nadhledem prezentovaná mocnost a energičnost.

2019 09 30 TST Naim ND 555 12

ND 555 ve svém projevu netlačí kupředu ty nejjemnější nuance, když se zaposloucháte do Dvořákovy "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08), v hladkém a nekonfliktním celku se všechno přirozeně vrství, nic není zapadlé, nic není načančaně předsazené a celková čitelnost a srozumitelnost reprodukce je výtečná. Je tu vzduch, jednotlivé nástrojové sekce jsou samozřejmě oddělené a i drobné zvuky v pozadí jsou tu slyšitelné a dosažitelné, byť méně exponované, než je zvykem. Vnímáte ale už i atmosféru, ambientní zvuky a pocit vzduchu kolem orchestru, pocit propojené skutečnosti, která se před vámi přesvědčivě otevírá.

Také prostor v nahrávce "Quiet Corners and Empty Spaces" od The Jayhawks ("AUDIOphile Pearls Vol. 17" | 2016 | AUDIO | 06-16) je velice samozřejmě a nenásilně vyplývající, jako kdyby se hudba prostě rozlévala do okolí z pevně definovaného středu scény. Je tu spousta vzduchu a proporce jsou nadstandardní, takže máte pocit zřetelného místa a volnosti mezi jednotlivými nástroji, což podtrhuje jak jejich kontury, tak jejich lokalizaci v prostoru. Je to pěkně přehledný, dýchající zvuk, nechávající vyniknout hudbu bez přitahování pozornosti k technické stránce věci.

2019 09 30 TST Naim ND 555 13

Pusťte si mohutnou a měkce valivou "Flight of the cosmis hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) a Naim vám dá pocítit hluboké tóny i skrze podlahu, má sílu, má mohutnost a skvěle vystihuje tu táhlou vláčnost, tu sytost nejhlubších basových tónů, jejich vrznutí je přímo fyzické a přitom zvuk neinklinuje k přehnané těžkosti, je prostě jen tučný a mocný. Hudba pak plyne, má šťávu a suverénní autoritu, díky níž je hudební zážitek přirozeně muzikální, neupoutávající pozornost na žádnou jednotlivost, ale na organický celek.

Od komponentů mimořádné cenové úrovně - kam streamer ND 555 s externím zdrojem PS 555 DR rozhodně patří - očekáváme jaksi podvědomě jakousi show, jakýsi strhující, mimořádný projev, který by měla snad až změnit život. Ale jak ukazuje právě Naim se svým top modelem, ono to není potřeba - stačí, když přístroj bude působit "normálně" a přesně to se ND 555 daří. Jeho ovládací rozhraní je stejně srozumitelné a jednoduché, jako u lifestylových přístrojů (v dobrém slova smyslu) a tudíž pochopitelné i pro uživatele bez hlubšího vztahu ke světu počítačů. Jeho možnosti stran formátů a rozlišení vychází z reálného světa a co je reálně dostupné k poslouchání, to si přehrajete. No a nakonec je tu jeho zvuk, který splňuje přísné standardy high-endu, aniž by ale upoutával pozornost na technologickou stránku reprodukce, aniž by se snažil nabídnout nejvíce dynamiky, nejvíce detailů nebo největší prostor - nabízí ale sladký a zábavný mix toho všeho, který ústí v poslechový dojem, v němž dominuje hudba jako taková, v němž není místo pro něco nepříjemné a kde zůstává jen organický, plnotučný a živý zážitek. Jako komponent už je ND 555 s 555 PS DR mimořádně drahý, ale také - nutno říct - mimořádně zábavný a muzikální.

Kč 429 990,- - ND 555

Kč 229 990,- - PS 555 DR (napájecí zdroj)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ snadnost ovládání

+ muzikálnost a bohatost

+ výtečná dynamika

+ celková plynulost

+ zábavnost bez omezování žánrem nebo formátem

ZÁPORY

- cenovka začíná být velmi prémiová

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

DOVOZCE: Horn | www.horn.eu 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio