2019 10 30 TST Metronome LeDAC 1

V jihozápadní Francii leží město Toulouse a pár kilometrů po dálnici severovýchodním směrem od něj sídlí v nenápadné moderní budově dvojjediný high-endový výrobce Métronome / Kalista. První jmenovaný brand se soustředí na řekněme atraktivnější cenu (jakkoliv je to velmi relativní) při zachování maximalistického konceptu, ruční výroby a používání lokálních zdrojů - všechno co najdete v komponentech Métronome pochází výhradně z Evropy, drtivá většina dokonce skutečně z blízkého okolí Toulouse.

Nejnovějším počinem značky je pak model Le DAC (což ve francouzštině znamená jednoduše "ten DAC"), komponent, který si klade na poměry značky mimořádně ambiciózní cíl - díky menším výrobním maržím a větším výrobním objemům stlačit cenovku na úroveň přijatelnou i mimo bohaté trhy. A faktem je, že Le DAC nevybočuje na rozdíl třeba od výrobků Kalista z realistických high-endových mezí.

Le DAC je vlastně designově velmi jednoduchou záležitostí - čelo tvoří 10 mm tlustý hliníkový panel rozdělený opticky na tři segmenty, vlastně jediným prvkem krom vygravírovaného modelového označení je tu veliký obdélník s displejem a dvěma tlačítky, kterými volíte aktivní vstup. Koneckonců, nic dalšího na ovládání na převodníku stejně není.

2019 10 30 TST Métronome LeDAC 2

Přístroj je poměrně dost velký a navíc na D/A převodník i pěkně těžký - při šířce 42,5 cm, výšce 13 cm a hloubce 41,5 cm váží 12 kg. Váha se rozkládá na třech nožkách s magneticky přichyceným hrotem (takže když nechcete přístroj na hrotech, stačí je snadno "odloupnout") - vpředu jsou dvě, vzadu jedna.

Samotné tělo přístroje je vlastně z jednoduše působícího 2 mm kovového panelu, pěkně opracovaného a rozhodně dostatečně rigidního. Na rozdíl od vyšších firemních modelů, sázejících i na vnější luxus, je Le DAC řekněme ekonomicky a pragmaticky zkonstruovaný.

2019 10 30 TST Métronome LeDAC 3

Zadní panel nabízí pohled na veškerou konektivitu, kterou byste si mohli od převodníku přát - je tu napájecí zásuvka s velkým vypínačem (nějaké stand-by v Métronome neřeší), je tu analogový výstup v podobě jednoho páru nesymetrických RCA a jednoho páru symetrických XLR a je tu samozřejmě velká škála digitálních vstupů. Jsou tu dva koaxiální, dva optické a dva AES/EBU vstupy, to vše doplněné o USB port pro připojení počítačů.

Relativní účelnost vnějšího provedení jde ruku v ruce s účelným návrhem prostoru vnějšího - ten musí být účelný už proto, že obsahuje mimořádné množství součástek. Základem je napájecí zdroj s čtveřicí zapouzdřených toroidních transformátorů a rovnou osmdesátkou (!) filtračních kondenzátorů, přičemž do jednotlivých částí komponentu vede rovnou desítka nezávislých regulovaných napájecích zdrojů.

2019 10 30 TST Métronome LeDAC 4

Nicméně na celém návrhu plošného spoje je vidět, že návrhu byla věnována péče a čas - signálové cesty jsou krátké, na osazených součástkách se nešetřilo - navíc všechny součástky jsou ručně pájeny na spoj přímo v Métronome během devítihodinové pracovní směny (a celý převodník trvá složit plné čtyři dny). Celá konstrukce nakonec stojí na čipu AK4493, který pracuje ve stereofonním režimu - možná si říkáte, že v takhle vysoko posazeném přístroji většina firem používá minimálně jeden čip na kanál, občas i dva, nicméně v Métronome dělají převodníky již přes tři dekády a sází spíše na již zmíněný mimořádně naddimenzovaný napájecí zdroj.

Díky osazenému čipu podporuje Le DAC u PCM signálu rozlišení až 24 bit / 192 kHz (u USB 32 / 384) a u DSD signálu vzorkovací frekvenci až 22,5 MHz. Vnitřní zpracování signálu ale probíhá v 32 bitové hloubce se vzorkovací frekvencí 384 kHz. Analogová výstupní část je osazena čtveřicí operačních zesilovačů, které pracují v čisté třídě A a obvodové řešení je kompletně dual mono. Na výstupu je netypicky vysoké napětí 3 V a to na symetrických i nesymetrických výstupech.

2019 10 30 TST Métronome LeDAC 9

Výrobce u převodníku udává mimořádné technické parametry - jde hlavně o vnitřní dynamický rozsah 175 dB a hodnotu THD+N na úrovni -140 dB. Na analogovém výstupu udává Métronome frekvenční rozsah 10 - 20 000 Hz s tolerancí pouhých +/- 0,1 dB a dynamický rozsah 123 dB - i to jsou ale naprosto excelentní hodnoty.

Métronome Le DAC jsme mohli poslouchat jak v redakčních sestavách, tak v poslechové místnosti dovozce (tam dělal společnost třeba Naim ND555 nebo různým dalším zařízením, hrálo se převážně přes Rockport Atria II a další stabilní součásti sestavy, které najdete třeba v recenzi zmíněných Rockport). V redakčních prostorách hrál s OPPO UDP-205, Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, případně s Grandinote Shinai, Cambridge CXC a Fischer&Fischer SN-70, stejně jako s Emotiva XSP-1 / XPA-DR2 a KEF LS50 podpořenými GoldenEar SuperSub X. Srovnávali jsme ale třeba také s D/A převodníkem v Diablo 120 od Gryphon. O konkrétních použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.

2019 10 30 TST Métronome LeDAC 12

Zvuk komponentů Métronome (a Kalista pak ještě dvakrát tolik) lze popsat jako odvážný - ve velikosti, v barevnosti i v emotivnosti. Nu a Le DAC přes poměrně diametrálně odlišnou cenovku vlastně není jiný. Dokázal vládnout mocnému basu ve "Way down deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2), nechal vyniknout ve velkém měřítku jeho měkkou charakteristiku a zároveň i váhu a objem. I skrze kompaktní reprosoustavy se prodere nezvykle hluboké a tělesně hmatatelné zamručení, vnímáte tu temnou váhu, která se do vás s každým tónem opírá a přitom má hluboká basová linka výtečnou, samozřejmou definici a mnohoznačnost poloh, obé vyniká bez pocitu tlačení na pilu. Bohatá, uvolněná a samozřejmá měkkost patří v kombinaci se šťavnatou barevností do sféry opravdového high-endu, až si říkáte, jak to konstruktér s jediným čipem dokázal.

V podobně dospělém duchu pak zněl též vokál Eleanor McEvoy v její "Leaves me wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) - Le DAC do systémů vnesl nadhled a hlavně svou charakteristickou velikost, najednou je hudby všude plno, obtéká vás v nadživotním měřítku, vedle nějž ostatní působí jakoby až zbytečně opatrně. Zpěv přirozeně dominoval celému dění a neskrýval ani expresivní hrany, které bezprostřední a transparentní nahrávka má zejména na nejvyšších kmitočtech. Není to ale nic nepříjemného nebo vulgárního, prostě je to autenticky živá a syrová sykavka, tak jak je zaznamenaná na nahrávce. Čistota a detailnost jsou pak ze sféry, v níž už přestáváte hodnotit elektroniku a věnujete se jen a pouze hudbě.

2019 10 30 TST Métronome LeDAC 15

Také výrazný cinkot v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10) se rozhodně nedržel stranou, zvuk se nebojí vyniknout, je znělý, bohatý, veliký a jasný. Přitom ale Métronome neztrácí jakési pohodové, uvolněné a nenásilné kouzlo a přitom umí naservírovat rozlišení, které je poměrně citelně nad běžnou normou i v této vysoké cenové hladině. Detaily totiž nepůsobí nijak nuceně, vynikají samozřejmě a bezprostředně (snad je to celkově velmi "černým" signálovým pozadím) a cinkot se tak šíří s lehkostí a vzdušností.

Vysloveně úctyhodná je pak dynamika, respektive verva a neupejpavost, s jakou nechává Le DAC vyniknout maximum, které nahrávky nabízí - přitom tak ale činí s tím jihofrancouzsky uvolněným šarmem a nonšalancí, než s technicistním tahem na branku. Ale i tak Guettova elektronická "Love is gone" ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) pulsuje jako o život, každý puls má sílu a za pocitem až fyzické přítomnosti stojí výtečná rytmika a také to, že sebevýraznější dynamický rozdíl Le DAC tak nějak "utáhne" bez toho, aby ztratil na plnosti nebo objemnosti. Je nicméně třeba říct, že nejde o takovou tu nabuzenou, našlapanou moderní dynamiku, je to spíše nelimitování signálu, než jeho povzbuzování.

2019 10 30 TST Métronome LeDAC 14

Znamenitá je také celková čitelnost a přehlednost reprodukce; Le DAC podal textury a dozvuky nástrojů v "A rose for me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) s přirozenou bohatostí, s jakousi až okázalou jasností, kdy i jemné nuance prostě vyniknou do popředí, jsou zřetelné a ta spousta informací má hlavu a patu, vytváří hudební celek a neexhibuje. Vnímáte precizně oddělené jednotlivé struny, jejich brnknutí a plasticitu jednotlivých nástrojů a to v celkově hladkém, příjemně barevném a vlastně vstřícném, plném a jemném zvuku.

Co je pak obrovská deviza komponentů Métronome a Kalista, to je prostor, respektive šířka, hloubka a velikost hudební scéna, její roztažení až za hranice reprosoustav. Le DAC s lehkostí a obrovskou porcí vzduchu načrtl scénu v "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD). Nástroje mají nejen až nadrealistické proporce, ale hlavně kolem sebe mají skutečně spoustu místa, takže vnímáte kde korpus nástroje začíná a kde končí, vnímáte, který hráč stál či seděl před nebo za kterým, vnímáte prostě skutečnou lokalizaci, kde Le DAC skvělou nahrávku plně zužitkuje.

2019 10 30 TST Métronome LeDAC 5

Svůj high-endový rodokmen Le DAC nezapírá ani u horších nahrávek, jako je muzikálně skvělá, ale technicky průměrná "That man" od Caro Emerald ("Deleted scenes from the cutting room floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142). Přes svůj rozhodně "hezky" laděný zvukový projev neustupuje převodník z autenticity hodné high-endové třídy a tedy vám naprosto jasně ukáže, kde leží hranice dynamiky i detailnosti a vnímáte v každé chvíli plochost nahrávky. Přesto ale dokáže Métronome zachovat muzikální jiskru a to příjemné, pohodové nadšení, které v hudbě sídlí, stejně jako dokáže reprodukci dát šmrnc a pohodovost, díky nimž si rytmicky odsýpající zážitek prostě užijete, bez ohledu na hlasitosti nebo jiné atributy. Hudba plyne, dýchá a žije, je prostá strohosti nebo únavnosti, zbytečného zdůrazňování limitů a získává si vás tím k oné žádoucí interakci, kdy zůstáváte jen vy a poslechový zážitek.

Navzdory tomu, že je Le DAC takovým "ekonomickým" řešením francouzských Métronome, tak se v jeho těle skrývá velký podíl nezaměnitelně muzikální a zábavné DNA tohoto výrobce. Je vidět, že přes tři dekády zkušeností s výrobou špičkových převodníků zanechaly nějakou tu stopu a je vlastně až k neuvěření, kolik dokáže Métronome vytěžit z jednoho jediného čipu D/A převodníku. Pokud tak hledáte skutečný high-endový D/A převodník, Le DAC už vás nechá nahlédnout do světa "velkých kluků", do toho opravdového high-endu, kde mizí hranice techniky a autentického zážitku. Je to přístroj nenápadný, který ale - přestože má svou jistou zvukovou signaturu, charakteristickou trochou vřelosti a mírně měkčím stylem reprodukce - o to více nechá vyznít hudbu samotnou, její obsah a to na velké, prosvětlené a mimořádně snadno vtahující scéně. Le DAC je prostředníkem k hudbě, je styčnou plochou, skrze níž se už naprosto bezprostředně můžete ponořit do hlubin svých oblíbených nahrávek a objevovat stále další, další a další, aniž by vás cokoliv brzdilo.

Kč 149 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ podpora široké škály rozlišení

+ dobrá konektivita

+ dynamika

+ obrovské proporce hudební scény

+ prostor

+ celkově příjemný a přesto autentický zvuk

ZÁPORY

- bez možnosti volby digitálních filtrů a dalších vychytávek

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Audio Video Kino Bratislava 2022

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies