2015 05 26 TST pathos aurium 1

Slovo "patos" v původním významu odkazuje na jeden ze tří rétorických přístupů k přesvědčování, založený na emotivní apelaci. Být patetický tedy v klasickém slova smyslu značí používání barvitých, emocemi nabitých metafor, velkých gest, všeobecně tedy intenzivních prostředků. Není tedy docela odvážné, pojmenovat firmu na výrobu zařízení pro věrnou reprodukci zvuk právě takto? Pánové ze severoitalské Vicenzy si to nemyslí a již od roku 1994 hrají už od prvního pohledu na trochu jinou notu.

Velmi známá je náklonnost společnosti Pathos k elektronkovým konstrukcím, často kombinovaným s polovodiči. Známá je ale také jejich náklonnost k efektnímu, osobitému designu, který se nebojí odvážných a moderních tvarů, ani kombinace kovu se dřevem. Z tohoto pohledu patří sluchátkový zesilovač Aurium, jeden z posledních přírůstků do katalogu těchto Italů, mezi až nečekaně konzervativní; jde také o designové skoro-dvojče D/A převodníku Converto, s nímž má zjevně dle úmyslu tvořit pár.

2015 05 26 TST pathos aurium 2

Aurium je přístroj se "stolními" rozměry 20 x 23 x 6 cm, čemuž ne zcela odpovídá váha 3 kg. Zesilovač je těžký hlavně díky hliníkovému šasi s tlustými stěnami. To slouží i jako účinný chladič, odvodu tepla pomáhá také bohaté perforování horní části. Podle firemních tradic je na horní desce výrazně vygravírované logo výrobce, ze zadní části pak mezi "křídly" chladičů ční dvojice elektronek.

Dominantou tlustého čelního panelu je velký ovladač hlasitosti s povrchem "pro drsňáky". Jinak duté kolo s lehkým, ale velmi plynulým chodem je na vnější straně zdrsněno maličkými pyramidkami, které zabraňují proklouznutí mezi prsty. A také zajímavě vypadají, to je rozhodně jeden z dalších účelů takového provedení. Tento svébytně provedený prvek doplňuje dvojice tlačítek - jedno je k zapínání, druhé k výběru aktivního vstupu. Stav a vstup označuje čtveřice vysokých a úzkých diod, které zasahují až na horní stranu přístroje.

2015 05 26 TST pathos aurium 3

Zadní panel je doslova zahlcený konektory. V zásadě je tu poměrně očekávatelná sestava vstupů a výstupů. Je tu jeden symetrický XLR vstup a trojice nesymetrických RCA vstupů, které doplňuje dvojice linkových analogových výstupů, opět v symetrickém i nesymetrickém provedení. Nyní to netypické. Kupříkladu napájení je vyvedeno do externího zdroje. Nebo je tu dvojice ovladačů, kterými lze regulovat vyvážení kanálů (což asi nebude často využito), ale také zisk sluchátkového zesilovače. To je úžasné, protože můžete plynule přizpůsobovat výstup právě tak, jak nejlépe sedí vašim sluchátkům a také uším. Výrobce udává, že není problém přizpůsobit výstup pro sluchátka s impedancí kdekoliv mezi 16 a 1 000 Ohmy, což z Auria činí jeden z nejuniverzálnějších dostupných přístrojů. Je pak trochu škoda, že výstup na sluchátka je tu jen jeden jediný a hlavně že je proveden pouze jako úplně běžný 6,3 mm jack.

2015 05 26 TST pathos aurium 4

Uvnitř je přístroj proveden symetericky až po výkonový stupeň, signálové cesty jsou pak uspořádané velmi logicky. V zadní části je předzesilovač, postavený kolem dvou elektronek 6922 od Electro-Harmonix. V přední části je pak výkonová část, ta dle firemních tradic hostí MOS-FET tranzistory. Aurium pracuje v čisté třídě A, kde umí do zátěže 32 Ohm dodat 3,6 Wattu, což je skutečně výborná hodnota. Pathos Aurium pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 - 80 000 Hz, zkreslení nepřekračuje 0,1% a v obvodech nenajdete globální zpětnou vazbu.

2015 05 26 TST pathos aurium 5

Pathos Aurium jsme poslouchali zejména ve společnosti Pathos Converto, ale také s ASUS Xonar Essence One MUSES MK II (v roli zdroje i sluchátkového zesilovače pro porovnání) či Naim CD5si. Protože o Auriu mnozí říkají, že je dokonalým partnerem pro Audeze LCD-2 (nebo obecně pro Audeze), dostali jsem přibalena právě tato sluchátka. Nejspíše jim svědčí velký výkon. Pro srovnání hrála ještě Sennheiser HD 26 Pro, Koss Porta Pro CZ či Sennheiser IE 8, ale právě Audeze odpovídala úrovni zesilovače nejvíce.

2015 05 26 TST pathos aurium 6

Když se rozhoupala basová linka v "Money for nothing" od Dire Straits, byla bohatá, pěkně výrazná a kompaktní, zasazená výborně do zvukového dění a hlavně - podaná s vynikajícím načasováním, přesně jako údery srdce. Skladba tím získala na tempu a prostě "jela". Definice je dobrá, jsou ale i sluchátkové zesilovače, nabízející konturovanější bas - Aurium ovšem naproti většině z nich nepůsobí suše a odměřeně, konkrétnost pak také neztrácí. Vynikající je pocit celistvosti, všechny části spektra jsou souvislejší a jaksi přirozeněji spojené, než je zvykem, což ústí ve snadný, neúnavný poslech.

Snad je to zapojenými elektronkami, snad celkovým vyladěním, ale skrze sluchátka umí Pathos Aurium přenést jemnost a dokonce podmanivou něhu - Cara Dillon v krásné "The Parting Glass" dokázala vzbudit silné emoce, zvednou chloupky za krkem svou barvou hlasu a Aurium ho prokreslilo přesně tak, jak od high endového sluchátkového zesilovače čekáte. Vokál byl pocitově velmi plastický, jasný a čistý, přitom ale krásně vřelý a hebký. Opět snad existují technicky preciznější stroje, ovšem v ohledu laskavosti a radosti z poslechu je Aurium výtečným zesilovačem, aniž by si hrál na takříkajíc "hezkou" reprodukci. Vokál je prostě a jednoduše přirozený, spíše lehčí, než vysloveně "tělesný", ale umí jednoduše drnknout na tu správnou strunu. Klavír pak také vůbec nebyl špatný, spíše s průměrným impaktem jednotlivých tónů, zato ale s velmi dobrou definicí a jistým průběhem.

2015 05 26 TST pathos aurium 7

Aby nevznikl pocit, že Pathos Aurium hudbu "mlží" a "rozmazává", zmiňme například i to, že ostřeji nahrané výšky v Davisově "In a silent way" propustil až do sluchátek s nezkrocenou intenzitou. Právě tady se trochu blíží čistě polovodičovému, vysoce přesnému zvuku a v některých polohách kov lehce štípne (jak bylo řečeno, tak je to nahráno...), nekoná se tedy žádné zahlazování elektronkovým kouzlem. Balanc výšek je celkově ale příjemný, jsou znělé, až lehce pronikavé, ovšem ne agresivní, aby vás nutily otáček v kritických chvílích volume doleva. Na druhou stranu solidní energie a výkonová rezerva je za celou reprodukcí cítit právě i v nejvyšším pásmu.

2015 05 26 TST pathos aurium 8

A výkonová rezerva je právě i to, co pomůže výtečnému zvládnutí dynamických špiček i při relativně vyšších hlasitostech; Pathos Aurium uřídil všechna použitá sluchátka při nízkých i vysokých hlasitostech. Snad jen vysloveně ultra tichý poslech by mohl být ještě o špetku otevřenější, jinak ale nenastává pocit, že byste museli o něčem přemýšlet - nastavíte jednoduše hlasitost jakou chcete a Aurium hudbu "protlačí" přes měniče. Právě dynamiku lze také zajímavě ovlivňovat pomocí regulace zisku, aby sluchátka byla využita optimálně. Zesilovač zvládl s jistotou i orchestr a sbor ve Steffaniho "Stabat Mater", respektive ve "Eja Mater, fons amoris". Zejména dynamika hlasů byla opravdu dobrá, už od nízkých hlasitostí máte dojem "dýchajícího" přednesu, ani ve velkých dynamických špičkách nástrojů není cítit nejistota, spíše uvolněnost a jakási lehká neuspěchanost, trochu zjemňující impakt. Orchestr nicméně přes velká sluchátka už zní skutečně dospěle a živě.

2015 05 26 TST pathos aurium 9

Bez zajímavosti by neměl nechat tenhle zesilovač ani ty, jejichž diskotéku tvoří zvukově spíše průměrné nahrávky. I lehce špinavou "Devil Woman" od John Butler Trio totiž Aurium nenápadně, ale suverénně rozvrstvil a otevřel. Přednes není ultra transparentní a křišťálový, stále je tu patrné lehoučce vřelejší směřování a plnost, čistota a srozumitelnost zvuku tím netrpí. Rozlišení je pak výborné, ale ne okaté - Aurium nezdůrazňuje, Aurium nabízí a kdo chce, informace v nahrávce najde. Je to velmi neúnavný způsob prezentace, který nechává vyznít hudbu.

2015 05 26 TST pathos aurium 10

Spolu s Audeze Aurium zvládl vytáhnout zvuk i mimo hlavu, daleko od uší, čímž rapidně narůstá pocit prostorovosti. S ostatními testovacími sluchátky byl efekt jen naznačený, je to ale rozhodně dáno i jejich úrovní a v neposlední řadě i vzdáleností měničů od uší. S Audeze ovšem byla prostorová scéna "Where or when" Diany Krall téměř holografická - na sluchátkový poslech nabízela nejen impozantní šířku, ale také jasně definovanou hloubku a výbornou lokalizaci nástrojů. I zde přicházel ke slovu pocit spojitosti, bez odtržení jednotlivostí - jednoduše výborné, přehledné a přirozené (neochuzené, ani nepřehnané) stereo.

Vraťme se ale k tomu, co jde Pathos Aurium (a zejména s Audeze...) nejlépe - bavit hudbou. Springsteenova "Badlands" byla sytá, energická a díky výbornému timingu také strhující, stojící na bohatém zvuku. Ten není vysloveně rychlý, opět se sem vkrádají slova jako relaxovaný, poklidný a další. Není ani vysloveně naléhavý, jen kolem vás pluje, s jednoduchostí a nadhledem - právě proto si můžete v pohodě užívat atmosféru skladby, právě proto je snadné ho poslouchat.

2015 05 26 TST pathos aurium 11

Pathos Aurium patří k dražšímu sluchátkovému vybavení, o tom není sporu. Právě proto od něj právem lze očekávat high endové výkon. Naštěstí těmto očekáváním vyhovuje - nás přesvědčil svým dostatkem sil a kontroly v každém okamžiku, přesvědčil nás i uvolněnou, příjemnou a rozhodně muzikální reprodukcí a přesvědčil nás také množstvím konektorů a také nečekanými možnostmi nastavení, díky kterým si ho vyladíte právě pro ta svoje sluchátka. Výjimečně dobře si vedl s velkými Audeze LCD 2 a tvoří také ideální pár s firemním kolegou Converto. Snad by mohl (nebo v této třídě i měl...) mít i jiné možnosti připojení sluchátek, než je pouze tradiční jack. Je přeci jen o specializovaný sluchátkový zesilovač high endové třídy. Na druhou stranu má nezpochybnitelné kouzlo nenásilné prezentace, díky které si můžete užít libovolnou hudbu, jde tedy o univerzálního pracanta. My si ho ale rozhodně nejvíc ceníme pro tu samozřejmost a pohodu, která neustupuje ani po hodinách a hodinách poslechu, byť neoslní svou intenzitou během prvních vteřin. Aurium nicméně uspokojí ty, kteří staví kouzlo hudby na první příčku.

Kč 35 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ je to pěkný a dobře zpracovaný přístroj

+ široké možnosti nastavení

+ skvělý rytmus a timing

+ bohatý, barevný přednes

+ velký výkon pro jakákoliv sluchátka

ZÁPORY

- více typů připojení pro sluchátka by se v této třídě snad i patřilo

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio