800 150 dynaudio partner

Danish Audiophile Loudspeaker Industries netřeba představovat. Svými výrobky laská uši audiofilů již od roku 1983, v současnosti má katalog DALI 10 různých řad, pokrývajících v desítkách různých modelů kategorie od absolutně „začátečnických“ až po ryzí high end. Série Ikon je zhruba ztělesněním zlaté střední cesty – to ostatně potvrzuje i ocenění EISA pro nejlepší evropské reprosoustavy z ročníku 2010 – 2011 právě pro dnes představovaný model Ikon 6 druhé generace.

Je toho mnoho, co vám už od pohledu napoví, že Ikon 6 MK2 patří do stáje dánského výrobce. Určitě to potvrdí zdvojený vysokotónový měnič či temně červený odstín membrán středobasové sekce. Ale i jako optický celek s jeho jednoduše střiženými liniemi je prostě musíte zařadit pod křídla DALI.

Ikon 6 přichází již v druhé generaci, stále se jedná o kompaktní sloupky, ač cenově i kvalitativně poskočily o „šuplíček“ výš. Čistě pravoúhlou ozvučnici oživuje „nasazená“ deska na přední straně ozvučnice – v ní je zapuštěna čtveřice reproduktorů a poměrně masivní bassreflexový nátrubek. Čelo je vždy černé, barevné provedení fólie si tak vybíráte vždy pro zbytek skříně. Ta sedí na čtveřici nenápadných nožiček, pravděpodobně pro dosažení maximální vzhledové čistoty. Samotná skříň je uvnitř vyztužena dvěma překážkami, přední stěna je, jak už jsme psali, v podstatě zdvojená.

Zadní stěnu okupuje uprostřed usazený druhý bassreflexový nátrubek, dole pak velká vanička se zdvojenými reproterminály pro bi-wiring a bi-amping. Že Ikon 6 MK2 jsou slušně vyrobené, to vám napoví váha bezmála 18 kg na jeden kus při nijak ďábelských rozměrech 1028 x 223 x 352 mm (v x š x h). V bassreflexové ozvučnici se skrývají celkem čtyři reproduktory, jak už bylo zmíněno, pracují pak ve třech pásmech.

O výšky se stará proslavený dvojitý systém páskového tweeteru a klasické kaloty. Pásek má poměrně velkou plochu (17 x 45 mm) a stará se o frekvence nad 14 000 Hz, textilní kalota s průměrem 28 mm pak pokrývá pásmo 2 600 – 14 000 Hz. Dvojice nízkofrekvenčních měničů má typické firemní membrány z dřevovláknité směsi, díky které mají onu nádherně zemitou barvu. Oba mají stejný průměr 165 mm. Vrchní pracuje od úrovně kaloty až po 700 Hz, druhý pak obstarává zbytek. Frekvenční odezva v toleranci +/- 3 dB začíná na úrovni velmi slušných 39 Hz a stoupá až na hranici 30 000 Hz. Ikon 6 MK2 nabízí také nadprůměrnou citlivost 89 dB (takže budou snadnými partnery v podstatě pro jakýkoliv zesilovač) a nominální impedanci 6 Ohm.

Dali Ikon 6 MK2 jsme poslouchali v pražských prostorách Studio Line, partnery byl CD přehrávač Xindak MUSE Deluxe 1.0 a integrovaný zesilovač NAD C356BEE. Kabeláž pak nesla značky BABEXaudio.

Oproti první generaci je znát příklon Ikon 6 MK2 k větší pohodě a radostné reprodukci. Stingův „Englishman in New York“ („Die perfekte Räumlichkeit“ | 2010 | stereoplay) stojí na radostném, barevném kontrabasu – spodní tóny jsou příjemně kulaté, poměrně dost vřelé, ale zcela prosté jakékoliv útočnosti. Velmi nenásilnou formou také Dali prezentuje různorodost nízkých tónů. Objemově jich je realisticky akorát; přestože vás zvuk nezaplaví, má dost energie a nepůsobí chudě či tence. V rámci příjemného ladění jsou basy snad o trošku „hezčí“, sametovější, ale díky dobré kontrole stále působí naprosto věrohodně.

Druhou věcí, které jsme si u této skladby všimli, bylo vystoupení hudební scény z reprosoustav a jejich téměř perfektní zmizení z poslechového prostoru. Snad to má na svědomí hlavně vyladěná dvojice výškových reproduktorů, snad celkové vyladění, ale Dali Ikon 6 MK2 mají velký talent pro vykreslení prostoru hudební scény – je na ní přiměřeně vzduchu, dobře lokalizované nástroje a scéna přesahuje reprosoustavy na obě strany, ale i do hloubky. Dali nicméně i zde odmítají analytický přístup k hudbě a staví spíše na jemnosti a uvolněnosti – jinými slovy, i když jsou některé reprosoustavy, které prostor vykreslí razantněji, přesněji a ostřeji, Ikon 6 MK2 patří mezi ty nejpříjemnější; svého výsledku totiž dosahují naprosto uvolněným způsobem.

V sametovém podání pokračují Ikon 6 MK2 i v oblasti středů. Vokál Lindy Sharrock v „Besame Mucho“ („Die perfekte Räumlichkeit“ | 2010 | stereoplay) je muzikálně barevný, v každé chvíli setrvává v sametovém klidu a pohodě. Přesto je v reprodukci dost informací, aby hlas působil komplexně a živě; Dali hrají tak, jako by to prostě ani nemohlo být jinak – uvolněný zvuk je snad až nenápadný, ale svým kouzlem vás bezděčně přiměje soustředit se na reprodukci. Pravdou je, že pokud byste spárovali tyto sloupky s nějakým vysloveně zvukomalebným zesilovačem (typicky řekněme levnější sortou elektronkových jednočinných triod), „pohoda“ by byla patrně už nepříjemná svou přehnaností.

Přes veškerou uvolněnost se umí Ikon 6 MK2 i „postavit do latě“ a na reprodukci přitlačit. Ačkoliv stále není zvuku co do objemu přehnaně mnoho a třeba středí pásmo je hodně kompaktní, Verdiho „Requiem“ („No 2: Diea irae: I. Dies irae“ | diriguje Sir Colin Davis | Bowers&Wilkins a London Symphonic Orchestra) je působivě energické, úderné a přímé – opět je zde však onen sametový nádech a dokonce i údery do velkých bubnů mají tělo a důraz, které byste čekali od takhle velkých sloupků v dané cenové třídě.

Velmi příjemně díky naznačenému charakteru vyznívají zejména akustické nástroje – živost jim dodává také velmi důsledná kontrola a nadprůměrná dynamika napříč pásmy. Příkladem budiž velmi realistický saxofon, přímo dýchající a vibrující tělo nástroje v „Polo Mze Part 2“ (Ted Sirota´s Rebel Souls | „Naim Sampler 7“ | 2009 | Naim Label | naimcd130). Tamtéž dobře vyniknou činely, různé velikosti a druhy zní perfektně přesně a razantně, absolutně není poznat, že by jejich zvuk generovaly dva měniče – pásek a kalota se velmi dobře doplňují a Dali ušlo s touto koncepcí velký kus cesty.

Kdo by snad získal dojem, že jemnost a poklid spolu s decentnějším objemem a zaměřením na kontrolu a přesnost sluší jen akustickým, audiofilním žánrům, tak by se zmýlil. Pekelná metalová jízda Projektu Parabelum „300“ („Radiola“ | 2010) vyzní ideálně při trochu vyšší poslechové hlasitosti, pak se ale ukáže, že i slabší kvalitu hudebního materiálu Ikon 6 MK2 přefiltruje a „prodá“ díky svému podmanivému charakteru. Pevné, sebevědomé podání sice není extrémně explozivní, ale rozhodně nepostrádá důraz a energii, tolik potřebou pro tento žánr. Pravdou ovšem také je, že nevzniká fyzický pocit tlaku a vibrujících skel v oknech, tam se Dali necítí dobře, i když i to zvládnou bez náznaku ztráty kontroly a pohody, jen je to jaksi nepatřičné.

Jakkoliv ocenění EISA není nutně měřítkem absolutních kvalit ohodnocených produktů, jakožto dost možná spíše ekonomické síly výrobního koncernu, Dali Ikon 6 MK2 si vyzdvihnutí rozhodně zaslouží. Pokud máte rádi nepřehnanou reprodukci, postavenou na vlastnostech jako klid, přirozenost a decentní „všeumělství“, pak by vás Dali mohly hodně zajímat. Z Dánska totiž v jejich podobě přichází do střední třídy reprosoustavy, které vás nechají vychutnat si i na relativně obyčejné sestavě hudbu tak, že vás žádný žánr, žádná situace a co víc, žádná technická (ne)kvalita nezastaví od průniku k pointě hudby. Ikon 6 MK2 si vždy hrají svou příjemnou, okouzlující notu a baví vás umírněným, velmi dospělým způsobem.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy cca 35 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 100 Hz a výše, v pásmu 10 – 100 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhají na zmiňované elektronice s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřící podmínky nebyly kvůli vnějším okolnostem dokonalé a do místnosti pronikal ruch. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Dle naměřených hodnot Ikon 6 MK2 skutečně začínají hrát hodně nízko, v běžné místnosti dost možná budou „cítit“ už někde nad 30ti Hz, byť v plné síle to bude udávaných 40 Hz. Pásmo v kritickém rozsahu cca 200 – 8 000 Hz je velmi vyrovnané. Mírný „hup“ na výškách víceméně odpovídá přechodové frekvenci mezi měniči výškové sekce, jeho rozsah je ale velmi malý. Možná i mírný propad na hranici 200 Hz může za subjektivní dojem poklidnosti a nevtíravosti zvuku.

Impedanční křivce není absolutně co vytknout (pod hranicí 100 Hz narážíme na možnosti ATC PC Pro, které vytváří nepřesnou křivku). Stejně tak není co dodat k tomu, že Dali zcela věrohodně zařazuje Ikon 6 MK2 k 6ti ohmovým reprosoustavám. Zdvih na úrovni přechodu středobasové / výškové sekce je v absolutním kontextu nepatrný a celkově budou Ikon 6 MK2 pro každý zesilovač velmi nenáročnými partnery.

Kč 34 990,- - černý jasan | ořech

Kč 38 990,- - bílá / černá lesklá

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní, uhlazený styl

+ příjemný, poklidný zvuk

+ výjimečně čisté a sametově jemné výšky

+ i s obyčejným zesilovačem zní dobře

ZÁPORY

- pokud hledáte výbušné, tvrdé a analytické reprosoustavy, hledejte jinde

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Horizon Trading Prague

www.daliaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 222 715 959

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio