Německý Quadral si od svého vzniku v roce 1972 dokázal získat masivní oblibu a jména jako Titan, Wotan, Montan nebo Vulkan se v oboru reprosoustav stala nezpochybnitelnou legendou, byť mají mnozí k jejich zvukovému charakteru výrazné výhrady (občas i právem). Skoro by se dalo použít to ono lehce omšelé „buď je budete milovat nebo nenávidět". Nejvyšší řada Aurum Phonologue prošla nedávno inovací a s ní i dnes představovaný, třetí nejvýše postavený model katalogu Montan, tentokrát již v osmé inkarnaci.

Když jsem poprvé tyto Quadraly spatřil osobně, nemohl jsem se ubránit dojmu, že někdo vzal docela elegantní sloupek a zákeřně do něj zabudoval vězení pro skřítky (může za to ono zvláštně pojaté mřížoví, které jste jistě nepřehlédli a které vlastně navíc vůbec není mřížovým ale řadou gumových šňůrek). Nicméně po delším poslechu se mi jen obtížně hledají body do kolonky záporů.

S mírami 1120 x 270 x 448 mm patří tyto Quadraly mezi prostorově relativně výrazné reprosoustavy a to i přesto, že jejich basový reproduktor je v ozvučnici šikmo, což je obdoba uložení na boku, jen dle mého subjektivního názoru elegantnější. Reprosoustavy tak sice stále působí „svalnatě", ale nemusí být široké tak, aby umožnily umístění 26ti centimetrového basáku na přední straně. Tam se tedy viditelně nachází jen poměrně vysoký páskový magnetostatický měnič, starající se o frekvence od 2 600 do 65 000 Hz a pro středy vyhrazený 17ti centimetrový reproduktor s membránou z materiálu ALTIMA, což je vlastně slitina ALuminia, TItanu a MAgnesia a mimo jiné tvoří ji najdeme i u onoho basového reproduktoru, který vyzařuje mezi 25ti a 200 Hz. Toto vše je uvnitř spojeno kabeláží Real Cable. Podobně jako Canton i Quadral uvádí impedanci 4...8 Ohm, citlivost je pak nastavena na 89dB, i když subjektivně mám pocit, že se muselo na hlasitosti trošku víc přitlačit jako u beden podstatně méně citlivých.

Samostatnou větičku nebo dvě si zaslouží šikmé uložení basového měniče. Zadní strana membrány tlačí vzduch ven ze dvou bassreflexových otvorů u paty reprosoustav, zatímco přední duní do tlakové komory, díky čemuž Montan dokáží zahrát nejen velmi objemný, ale také velmi hluboký a přesný bas a jejich 25 Hz je uvěřitelných.

Exteriér těchto 40 kg těžkých soustav se asi nebude líbit každému, i přesto nepostrádá jistou dávku zajímavosti a vzhledové čistoty. Vybrat si můžete z lesklého bílého a černého povrchu, tří pravých dřevěných provedení a nějakých 180ti možných příplatkových barev, takže není problém sladit své nové reprosoustavy s barvou podlahy, stěny nebo deček na gauči. Sám za sebe říkám, že bílá barva není úplně tou nejkrásnější, stejně jako si tak úplně nedovedu představit ony dýhy, viděl jsem podstatně hezčí černou a určitě i divočejší barvy nebudou na jednoduchých a řezaných tvarech ve vysokém lesku vypadat špatně. Celkové výrobjí provedení je skutečně skvělé, máte na dotek i pohled pocit dobře investovaných financí, ať už je to kovová tabulka se jménem soustav, masivní bi-wiringové reproterminály WBT, bassreflexové nátrubky jsou z rigidního plastu. Prostě a jednoduše v kvalitě výrobního procesu - mimochodem se Quadral chlubí ruční výrobou v Německu - těžko hledat jakoukoliv chybu.

S potěšením jsem zjistil, že tyto Quadraly jsou na kvalitu připojeného zesilovače nijak přecitlivělé, dokonce nebyl problém je poslouchat i s integrovaným strojem Myryad Z142. Většinu času ale strávily s „lampáčem" PrimaLuna ProLogue One Premium, případně se stejně koncipovaným zesilovačem Marantz KI Pearl, který už Quadralům byl adekvátním partnerem. Za zdroj signálu pak sloužil CD přehrávač Myryad Z114, případně pak SACD Marantz, též ze série Pearl. Stroje propojoval buď KrautWire Guru S nebo Monster Cable M1000i, v roli silových kabelů se střídaly Monster Cable, Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 či KrautWire Awakening.

Hned po prvních tónech jsem byl velmi pozitivně zaujat - s klidným srdcem přiznám, že jsem byl dokonce ohromen jakýmsi pohodovým kouzlem, které ze zvuku vyzařovalo. První na řadu přišla Gabrielova hitovka „Sledgehammer" z nejznámějšího a nejúspěšnějšího autorova alba „So". Skvělá kontrola zvuku od nejnižších, působivě mohutných tónů basy až po přirozeně velké, jasné a čisté činely je hlavním znamením, nádavkem dostává posluchač zvuk neagresivní, přesto úderný, vřelý, ale ne měkký, dynamický, ale přesto relaxovaný. Když Peter Gabriel spustí svým nezaměnitelným hlasem, přirozeně vyplouvá do popředí, aniž by omezil jasné oddělení jednotlivých nástrojů a zvuk dokáže vyplnit celou místnost od podlahy po strop.

Je velmi málo reprosoustav, které dokáží s nekomprimovanou (přesněji - s neznatelně a poslechově bezproblémově komprimovanou - zcela „naplno" jsem to zatím slyšel jen u Cabasse La Sphére a pochopitelně naživo) dynamikou přenést součást Mussorgského „Obrázků z výstavy" - „Velkou bránu Kyjevskou" z audiofilní referenční nahrávky Crystal Cable Arabesque. Je skutečně imponující, s jakou lehkostí a nadhledem dokáží Montan VIII přenést vše od kovového zvuku žesťů až po dramatické rány do velkého bubnu. Dokonce i při velké hlasitosti, kdy už nejspodnější basy cítíte uvnitř těla, třese se podlaha a sousedé se snaží zcela marně bušit na zeď, strop i podlahu, není znát žádný problém, Quadraly prostě jen hrají hlasitěji, aniž by zvuk jakkoliv výrazněji přibarvovaly či zkreslovaly.

Quadral Aurum Montan VIII hrají prostě naplno, nenašel jsem dosud slovo, které by je charakterizovalo lépe. Je radost poslouchat jejich plnou dynamiku, plné barvy a plnou vitalitu, stejně jako plnou kontrolu nad jednoduchou i mnohovrstevnou hudbou. Co do zvukové kvality skvěle zvládnutá je nahrávka Chrise Jonese „No Sanctuary Here" z alba „Roadhouses and Automobiles". Ona je tedy skvělá i hudebně, což ústí v ideální testovací kombinaci. Jasně definovaná kytara hlavního protagonisty je bohatá na textury i detaily, můžeme snadno sledovat vznik tónu i jeho dozvuk, v celém projevu je znatelná vzdušnost, ovšem při zachování konkrétních kontur a pocitu pevnosti, nerozbředlosti „od sklepa až k nebesům". Velmi příjemná je i schopnost přenést zvuk každého nástroje nejen dostatečně uvěřitelně, ale také atraktivně a zábavně, tedy bez stigmatu analytické suchopárnosti.

Velmi příjemně, nenásilně a přirozeně se poslouchají i instrumentálně jednodušší skladby jako třeba celé album „White Chalk" PJ Harvey, postavené víceméně jen na klavíru. Skvěle podaná je velikost nástroje, což mimo jiné platí i pro kontrabas na záznamu živého koncert Patricie Barber. Stejně dobré - konkrétně tedy výborné - je i podání mikrodynamiky a přenos dění na středních a nejvyšších frekvencích, plné a výrazné basy mají sice občas tendenci ovládnout prostor, ale nikoliv v problematickém slova smyslu - nikdy „nezabijí" zbytek zvuku. Vždy a všude je ale hlavním kladem těchto beden jejich schopnost zaujmout a dlouhodobě udržet posluchače u hudby, aniž by unavily nebo znudily či nedej bože donutily snížit hlasitost.

Quadral Montan osmé generace jsou výborné bedny, o tom není pochyb. Nemusí se jim líbit jejich trochu netypický vzhled, nemusí vám vyhovovat jejich opravdu velký a vřelý zvuk, ale nemůžete v zásadě uvést žádný zcela konkrétní problém, který by v jejich přednesu byl. Jistě, skutečně TOP bedny hrají ještě lépe, ještě přirozeněji, pečlivěji a s ještě větší autoritou, ale Quadral Montan VIII jsou prvním krokem do definitivního high-endu, v jehož ranku už není potřeba poslouchat zvuk, ale je možné si naplno užít reprodukovanou hudbu - v případě tohoto modelu pak jakoukoliv od poklidného akustického jazzu, přes tvrdou elektrifikovanou jízdu až ke komplexním klasickým skladbám pro velké orchestry. Za dané peníze je to přesně to, co už máte právo očekávata přesně to, co očekáváte také dostanete. Palec vzhůru...

Kč 165 000,- /individuální barva/

Kč 145 000,- /bílá či černá ve vysokém lesku/

Kč 135 000,- /dřevěné dýhy - light oak, choco oak, cherry oak/

--- --- --- --- ---

KLADY

+ plný, dynamický, vřelý a přesný zvuk

+ bas jak víno

+ univerzálnost

ZÁPORY

- poměrně výrazná směrovost vyšší poloviny frekvenčního spektra

- nepatří do malé místnosti a musíte si i tak pohrát s umístěním

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

K+B Expert

http://www.kbexpert.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 122 111

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika