Severoitalská značka Norma Audio pochází z kraje prodchnutého dědictvím velkých skladatelů klasické hudby, sám zakladatel a hlavní designér Enrico Rossi je přesto srdcem a duší ne poetik, ale špičkový technik, který získal ostruhy při návrhu profesionálních měřících systémů – není tak divu, že i jeho elektronika má punc brilantní přesnosti. Neinovuje nijak často, ale když už, tak z dobrého důvodu. Jako třeba u nové generace digitálních zdrojů kvůli tomu, že vyvinul proprietární systém D/A převodníku, jehož esencí je přístroj Revo DAC-2.
Nový modul A-DAC, který je srdcem Revo DAC-2 (ale i Revo DS-2 a Revo CD-2, který za tuto inovaci získal mimo jiné letošní cenu časopisu HIFISTATEMENT a High Fidelity), vychází z Rossiho poznatků při zkoumání důležitosti typu D/A převodu, výstupních obvodů, napájecích zdrojů a filtrů, konkrétně jejich vlivu na výslednou reprodukci. Ačkoliv to firma přímo neříká, v mnoha textech se odkazuje na to, že cílem bylo pomocí A-DAC dosáhnout „analogové“ charakteristiky (možná proto A jako Analog?).
Revo DAC-2 má klasickou firemní vnější podobu. Štíhlé šasi se jakoby vizuálně přelévá do horní a spodní desky, které zase ubíhají vzad plynule klenutou křivkou. Kov je krásně zpracovaný a přístroj vypadá hezky navzdory třeba technický akcent představujícím šroubům. Snad jen vnořené boky tak luxusně nepůsobí, když je budete zkoumat hodně zblízka.
Vepředu je úzký a široký displej, tak jak je u značky zvykem ovšem zobrazuje informace maličko krypticky a třeba nastavování funkci bude přeci jen asi chtít konzultaci s uživatelským manuálem, než vám přejde do krve. Vlevo od displeje je spínací tlačítko, vpravo ovládací kříž s dvěma dodatečnými tlačítky – pro nastavování a přepínání funkcí i vstupů.
K přístroji dostanete také plnohodnotné firemní dálkové ovládání, jímž můžete komponent plně ovládat a je to vlastně překvapivě pohodlné. Možná by dálku měl mít každý D/A převodník.
Zadní plocha je posázená potřebnými konektory. Dvojicí výstupů, jedněmi RCA plus jedněmi XLR. Uprostřed je zasazený modul se vstupy – USB pro počítače, dva koaxiály (jeden lze nastavit i jako výstup), optika a AES/EBU. Na pravém konci je napájecí zásuvka se zapuštěnou spínací kolébkou, ke které se dá ale jen stěží dostat se zasunutým kabelem, má-li jen trošičku větší koncovku.
Vnitřní prostor je skutečně hezky organizovaný. Levou třetinu zabírá poměrně velký 150 VA toroidní transformátor a deska napájecího zdroje (s odděleným řešením pro analogovou a digitální část a třinácti regulačními prvky), z níž vedou kabely ke všem ostatním částem. Uprostřed najdete vstupní obvody, napravo samotný velký modul A-DAC. Jeho kritické součásti jsou zapouzdřené, takže není vidět architektura řešení. Analogový výstup je pěkně dimenzovaný, postavený jako plně diskrétní. Proprietární řešení nemá jen DAC, ale také napěťovou-proudový převod.
Ovládací logika umožňuje nastavovat parametry pro jeden každý vstup zvlášť, pomocí mikroprocesoru a paměti zůstávají uložené. Namátkou jde třeba o úroveň oversamplingu nebo polaritu (tu lze změnit mezi 0 a 180 stupni i na dálkovém ovládání). Do USB s rozhraním Amanero a SPDIF rozhraní můžete pustit až 24 bit / 768 kHz, přes USB si užijete i DSD512. Jsou zde instalované dva nezávislé moduly hodin se základním taktem 22 a 24 MHz (pro 44,1 a 48 kHz). Můžete nicméně nastavit i to, že jako primární se používají hodinové informace nesené vstupním signálem. Výrobce však říká, že lokální oscilátor je mnohem přesnější a navržený s ohledem na minimalizaci jitteru a fázového šumu. Vyjádřeno čísly jde o přesnost +/- 2 ppm.
Díky výstupnímu filtru je frekvenční charakteristika digitální části definována jako 0 – 180 000 Hz (+/- 3 dB), analogová část jde ve stejné toleranci od nula až ke 2 MHz.
Norma Revo DAC-2 má rozměry „plného komponentu“ s šířkou 43 cm, hloubkou 35 cm a výškou 7,5 cm. Váží rovných 10 kg.
Nový D/A převodník jsme poslouchali ve dvou redakčních sestavách – jednak namísto modulu v Musical Fidelity M8xi spolu s Bluesound NODE (Gen 4) a Fyne Audio F1-5, poté hlavně v primární sestavě namísto Métronome DSC spolu s Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR a KEF Blade One Meta. V prvním případě šel signál přes kabeláž ZenSati Authentica, v druhém přes mix KrautWire Super Symetric, Nordost Heimdall 2 a Nordost Valhalla 2. Další komponenty, filtry, podložky a doplňky všeobecně naleznete v rozpisu sestav v pravém sloupci -->.
Co do jistoty obrysů i energie basové linky v „Tout de Suite“ Milese Davise („Filles de Kilimanjaro“ | 2002 | nahráno 1968 | Columbia | CK 86555) je to klasická Norma – bas je formálně pečlivě zvládnutý, noty kontrolované, utažené a spíše svižné, než mohutné. Oproti minulým generacím však zvuk postrádá ten jistý dotek věcné strohosti, zní mnohem přirozeněji a s výraznějšími barvami. Definice kontur je nicméně stále precizní a „podle příručky“ – na stotisícovou třídu působí s vynikající jistotou. Métronome je větší, vláčnější, ale také těžší, nicméně určitě ne 6x lepší. Vlastně je pozoruhodné, jakou vyváženost a věrohodnost Revo DAC-2 předvádí.
Z veselé „Charade“ Marvina Parkse („Accuphase Special Sound Selection 4“ | 2017 | Accuphase | SCD-4) Norma maličko povytáhla do popředí zpěvákův hlas, zobrazila ho s tou typickou soustředěnou konkrétností, ovšem oproti minulé generaci s uvolněnějším pocitem, reprodukce nezapomíná na tu „lidskou“ trošku vřelosti a vnitřního objemu. To podtrhuje pocit přirozenosti, aniž by se ztratila přímočará jistota a pocit vysoké transparentnosti. Ačkoliv Métrome rozprostře hudbu na citelně rozlehlejší plochu a dodá šarmantní „duši“ i víc detailů, opět se Norma drží co do informativnosti a propracování celkem o dost výš, než stanovuje stotisícový „dobrý mrav“. Líbilo se nám, jak všechno plyne stejně jasně (ne-li víc) než dřív, ale zcela bez ostrosti. Mluví-li Rossi o „analogovosti“, je to hezké slovo pro pojmenování směru, kterým se Revo DAC-2 vydal.
Co do technické formy vzorná moderní jazzová nahrávka „Waltz for Steve“ od Søren Bebe Trio („Echoes“ | 2023 | From Out Here Music | FOHMLP001) vyzněla s působivě čistými činely, výškami obecně snad maličko jiskrnějšími, byť opět rozhodně s výrazně menším pocitem technického odstupu. Energie je stále hodně, je netlumená, stejně jako objem, byť jsme cítili, že v ní není žádný neklid. Revo DAC-1 měl přímočařejší přístup k detailům, zato Revo DAC-2 působí stejně pevně, stejně svižně, ale vzdušněji, lehčeji a vlastně nemechanicky.
Velikosti, pružnosti a sytosti (barevné i energetické) Métronome DSC se sice Revo DAC-2 nevyrovná, přesto odvedl na dynamice „Calypso Minor“ Abdullaha Ibrahima („Sotho Blue“ | 2010 | Intuition | INT 3433 2) parádní práci. Často když komponenty v další vývojové variantě zvukově lehce změknou, ztratí větší či menší část svého drajvu a údernosti, ne tak Revo DAC-2. Ba naopak, zdálo se nám, že mohutné tóny broukajícího kontrabasu šlapou ve skvělém rytmu, skutečně poctivě odhodlané a důrazné, přitom měkčí a sebevědoměji uvolněné než dřív. Síly má velký nástroj spoustu, stejně jako dospělé kontroly.
Norma neztratila – soudě podle kytary Jana Žáčka a hlasu Neila Jenkinse v Schubertově „Ständchen“ („If Music be the Food of Love“ | 1995 | Supraphon | SU 3084-2 231) – nic ze své informativnosti, z té pečlivé detailnosti, kterou je známá, ovšem pojetí je citelně méně suché. Zejména vokál je tedy perfektně jasný. Stále v reprodukci cítíte trochu analytičnosti, skvělý je pocit vyváženosti a přirozený tonální balanc bez zdůrazňování, neméně tak otevřenost, respektive transparentnost. Métronome působí komplexnější, má víc dění v pozadí (což za 6x vyšší cenu rozhodně nepřekvapuje), nutno však říct, že Revo DAC-2 šlape na paty mnoha dražším konkurentům. Proprietární A-DAC je evidentně skutečně výtečně navržené řešení.
Stereofonní scénu „Sweet Dulcinea Blue“ Billa Evanse („Quintessence“ | 1992 | Fantasy | 25218669825) posadila Norma maličko dopředu. Mimo solidní šířku (ne však nějak přehnanou) vnímáte též předozadní prostor, ale také přirozené proporce instrumentů. Zvuk není v ničem přehnaný, nástroje i jednotlivé zvuky jsou parádně oddělené, máte prakticky zcela nerušený vhled dovnitř nahrávky s pocitem až monitorové konkrétnosti. Přednes je rychlý, srovnaný a organizovaný do takové míry, v níž už překračuje tu hranici věrohodnosti, která dělí dobré hi-fi od high-endu.
„Roll on Summer“ Paula Kellyho („Roll on Summer“ | 2000 | EMI | 7243 8 89312 2 9) představuje klasický australský rádiový pop, tomu odpovídá i forma, kde při zvukový technik pravděpodobně posunul všechna šoupátka na pultu na maximum a šel surfovat. Přesto je hudebně zábavná – Revo DAC-2 zvládne rozplést hudební masu natolik důstojně, že hlasy zní čitelně, přebujelý bas zkrotne do té míry, že nedominuje (nebo ne tak moc) a hlavně má převodník schopnost udržet kontrolovaný proud energie – je to živé, možná až dravé, intenzivní, byť ne agresivní. Jasně slyšíte nedostatky, trochu i vadí (protože Norma je přístroj vesměs upřímný), ne však tak, aby to odradilo od poslechu. To s minulou generací by to asi bylo řezavější…
Italská Norma nechrlí přístroje v nijak vysokém tempu, skoro se dá říct, že co je jednou navrženo, není důvod měnit. Takže uvedení nové generace digitálních zdrojů je vlastně tak trochu událost. A dá se říct, že firma si dala na mezigeneračním posunu záležet a nový model Revo DAC-2 rozhodně není jen kosmetická úprava. Nová platforma A-DAC na nás působí moc dobře, zvukový výstup je bez diskuse dospělejší – má stále vysoké rozlišení, čistotu i disciplínu, ovšem více podstaty, trochu přirozenější vřelost, méně přímočarosti, zato více hudebnosti. Pořád je to trochu analytičtější zvuk, přesto krásný a šmrncnutý skutečnou muzikálností, která nepřehání. Za něco přes sto tisíc představuje Norma Revo DAC-2 velice atraktivní investici a cestu ke skutečně věrnému, přirozenému poslechu hudby.
Kč 113 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/5781-norma-revo-dac-2#sigProIdc11e351bcc
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/5781-norma-revo-dac-2#sigProIdb2eaaf965f
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velká konfigurovatelnost
+ atraktivní zvukový úkrok směrem k větší přirozenosti bez ztráty konkrétnosti
+ v kontextu dnešního trhu atraktivní cena
+ jasný, prokreslený zvuk
+ výtečně přirozená, nezkreslená tonalita
ZÁPORY
- nastavení přes malý displej nejsou úplně uživatelsky příjemná
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: XAVIAN | www.xavian.cz | https://eshop.xavian.cz