ROTEL Michi zesilovače

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 1

Když v roce 1985 vyrobil tehdejší dánský marketér povoláním a umělec náturou i vystudováním Flemming E. Rasmussen svůj první sluchátkový zesilovač čistě pro osobní zábavu, patrně netušil, že díky následujícímu mimořádnému úspěchu v jeho okolí a následně v Japonsku započala jeho cesta na vrchol high-endové audio techniky. Dnes firma Gryphon jde svou vlastní cestou, navrhuje všechno od kabelů, přes zdroje signálu a zesilovače až po reprosoustavy a vše obléká do originální, temného hávu, který si nespletete. A to vizuálně, ani zvukově.

Praktickým základem firemního portfolia je dnes kompaktní (tedy v kontextu výrobního programu firmy, který se u elektroniky ani reprosoustav velikosti nebojí) integrovaný zesilovač Diablo 120, vycházející z ideje staršího a většího modelu Diablo 300.

Esteticky je to fakticky proporčně zmenšená kopie zmíněné třístovky, ovšem v o něco menší skořápce. I tak má ale šasi 48 cm na šířku, 42 cm do hloubky a i díky robustním vysokým nohám 17,5 cm na výšku. Poctivých 26,2 kg hmotnosti naznačuje, že konstrukce pak rozhodně nebude ošizená.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 2

Členitý přední panel s vystouplou částí, nesoucí horizontálně vyrovnaná dotyková tlačítka a centrální displej s jasnými velkými znaky, připomíná svou estetikou hrozivou masku Darth Vadera z Hvězdných válek - a ona to skutečně byla designová inspirace pro první náčrty. Jde hlavně o vprostřed zasazené žebrování, ale i celkovou temnotu vyznění vzhledu.

Dojem mohutnosti celého přístroje pak podtrhují masivní chladící profily po obou stranách, veliké antivibrační gumové nohy, na nichž celá hmota stojí a koneckonců i všechny ty tlusté panely, z nichž je tělo poskládáno. I díky tomu zůstává navíc zesilovač jen příjemně teplý i po dlouhých hodinách provozu.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 3

Pohled zezadu odkrývá úhledně seřazené konektorové pole, pečlivě rozdělené na pravou a levou část v duchu důsledné dual mono koncepce. Ve středu panelu je tak klasická napájecí zásuvka, nad ní jacky systému 12 V spouštění přístrojů a pak čtyři robustní analogové vstupní jacky (tři linkové, jeden pro gramofony) a jeden jack linkového výstupu. Úplně na krajích je pak k dispozici jeden symetrický analogový XLR vstup.

Zesílený signál se dostává do reprosoustav přes obrovské firemní terminály, k dispozici je i zemnící kolík pro phono předzesilovač a dva výstupu "DC OUT". Velký obdélníkový prázdný slot v horní části lze zaplnit příplatkovým modulem D/A převodníku, který značnou měrou staví na tom z předzesilovače Zena. Nabízí USB pro spojení s počítači, AES/EBU, koaxiální a optický vstup, tedy prakticky dostačující rozhraní.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 4

Uvnitř je pak základem masivní 1 300 VA toroidní transformátor Holmgren s vlastním vinutím pro pravý a levý kanál ve stínícím pouzdru, kolem něj se rozplétají obvody v poctivé dual-mono konfiguraci a to včetně baterie filtračních kondenzátorů o kapacitě 60 000 uF na kanál. Desky plošných spojů používají pozlacené signálové dráhy. Návrh obvodů klade důraz také na poctivé mechanické tlumení komponentů a pečlivé elektrické zemnění.

Plně symetrické obvody pracují ve frekvenčním rozsahu 0,1 - 250 000 Hz (-3 dB), není tu žádná zpětná vazba a řízení hlasitosti má na starosti mikroprocesor, regulující pasivní relátkový atenuátor s 46 kroky. V jakékoliv chvíli není pak v signálové cestě více než šest odporů. Digitální modul pak podporuje PCM signál s rozlišením 32 bit / 384 kHz a DSD512 a je rozhodně nečekaně vynikající (respektive odpovídá poměrně tučnému příplatku).

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 5

Naddimenzované tranzistory dávají poctivý výstupní výkon 120 Wattů na kanál do 8 ohm ve třídě A/B, zesilovač zůstává stabilní do 2 ohm, kde nabízí 440 Wattů na kanál. Výrobce dále uvádí odstup signálu a šumu 88 dB a hodnotu THD+N pod 1% při plném výkonu do 8 ohm. Separace kanálů je pak lepší než 120 dB.

Zvuk Gryphon je typicky šťavnatý, nejinak je tomu i u "baby" zesilovače Diablo 120 - hluboké tóny ve "Way down deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2) zněly temně, šťavnatě a bohatě, byla velká radost se po nich klouzat a nechávat se jimi zalévat. Basy jsou maličko těžší, ale přesto zřetelné a sebejistě kontrolované, jak se koneckonců na zesilovač této kategorie sluší a patří. Kontury jsou důstojně definované a zesilovač dokáže už od nízkých hlasitostí naplnit místnost pocitem pulsujícího zemětřesení. Bas má prostě a jednoduše sílu a údernost.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 7

Zpěv Eleanor McEvoy v "Leaves me wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) byl vřelý, bohatý a velký, přirozeně dominující prostoru a stále pořádně plnotučný. Cítíte sílu, cítíte váhu a přitom Gryphon dokáže nabídnout takovou tu přirozenou a delikátní lidskost. Možná to není technicky dokonale neutrální a audiofilsky mikroanalytický přednes, ale má velký tah na branku a hudba se zdá být velmi přítomnou.

Pokud je vám blízký takový ten světlý, lehký a cinkající přednes, pak Gryphon se svýma zvukovýma nohama pevně rozkročenýma na zemi možná nebude tak úplně pro vás - cinkot v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10) byl příkladně integrovaný a vlastně decentně klidný, dobře, přirozeně čitelný, hladký a jemný. Styl přednesu je nekonfliktní a realisticky přirozený, v dobrém objemu, který nechybí, ani se nedere kupředu.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 11

Z papírových parametrů Diablo 120 dozajista nevyčtete to, kolik energie a kolik výbušnosti umí zesilovač s nadhledem a jistotou vypustit. Syntetické dynamické špičky v "Love is gone" Davida Guetty ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) byly mohutné, robustní a už od nízké poslechové hlasitosti cítíte spousty, spousty síly, která přesahuje očekávání sto dvacíti Wattů na výstupu. Mocný zvuk je pulsující, má váhu a má konkrétnost, má prostě takový ten fyzický pocit údernosti a živoucnosti se vším všudy.

Přes jistou celkovou vřelejší notu, přes onu mohutnost a tučnější, zemitější zvukové ladění nebyl problém se v "A rose for me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) zorientovat napříč nástrojovými linkami. Zvuk je odvážný, dominantní, velký a blízký - Gryphon se nesnaží exponovat nějaké mikrodetaily, nesnaží se vás přesvědčit, že každá nuance je zalajnovaná na svém optimálním místě. Hudba zní přirozeně, s autentickou muzikálností a celistvou dospělostí, jednoduše s celkovou čistotou a detailností, které si přejete najít ve čtvrtmilionové kategorii a to vše navíc v nepředvádějícím se, sebevědomém stylu.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 14

Šířka hudební scény v "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) byla pěkně osvobozená od ozvučnic, sahala až za ně a vůbec byl prostor nestísněný do limitů místnosti. Nenásilně velký zvuk vyniká se samozřejmostí v pravolevém i předozadním směru, nástroje mají dobře definovanou pozici, obklopené jsou spoustou vzduchu a opět je tu hlavní dojem toho, že všechno se odehrává netechnicky, nenásilně a nekomplikovaně.

Zábavná muzikálnost přednesu, tak typická pro Gryphon, dokáže být i mimořádně tolerantní k průměrným nahrávkám, jako je třeba "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142). Zesilovač dokáže vystihnout tu rytmiku, šťavnatost a vášnivost a svou plnotučností a schopností se zhluboka nadechnout pěkně od podlahy činí z poslechu radost, aniž byste prvoplánově vnímali technický rozměr nahrávky jako takové. Zůstává dynamická, mohutná a bohatá zábava.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 16

Zesilovač Gryphon Diablo 120 se drží dobrých tradic značky Gryphon, v menším a tím tedy na poměry Gryphon i zaplatitelnějším měřítku (byť třeba D/A převodník - jakkoliv je skutečně dobrý a obstojí i v nárocích své ceny - zrovna žádná láce není). Okázale nápadný design, prvotřídní zpracování a hlavně i z čistě zvukového pohledu mimořádně zábavný zvuk, tak jak to má být. Je to zvuk zemitý, mohutný, robustní a téměř přetékající silou. Má dynamické schopnosti, které rozhodně zaujmou i ve vyšší cenové třídě a má schopnost zahrát hudbu s tahem na branku a s chutí, vášní a zábavností, která účinně potlačuje technické nectnosti a nechává vyznít samotnou hudebnost. Je to prostě zábavně hrající přístroj, který vám dokáže zprostředkovat pohodový zážitek napříč hlasitostmi, žánry i produkčními kvalitami nahrávek a stojí za to ho zažít.

Kč 259 000,-

Kč 85 000,- - příplatkový modul D/A převodníku

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi dobrý D/A převodník

+ zábavně muzikální zvuk

+ velmi dobrá kontrola a energie

+ dynamika

+ jakási přirozená celková autorita

ZÁPORY

- příplatek za D/A převodník je poměrně masivní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio