2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 1

Když v roce 1985 vyrobil tehdejší dánský marketér povoláním a umělec náturou i vystudováním Flemming E. Rasmussen svůj první sluchátkový zesilovač čistě pro osobní zábavu, patrně netušil, že díky následujícímu mimořádnému úspěchu v jeho okolí a následně v Japonsku započala jeho cesta na vrchol high-endové audio techniky. Dnes firma Gryphon jde svou vlastní cestou, navrhuje všechno od kabelů, přes zdroje signálu a zesilovače až po reprosoustavy a vše obléká do originální, temného hávu, který si nespletete. A to vizuálně, ani zvukově.

Praktickým základem firemního portfolia je dnes kompaktní (tedy v kontextu výrobního programu firmy, který se u elektroniky ani reprosoustav velikosti nebojí) integrovaný zesilovač Diablo 120, vycházející z ideje staršího a většího modelu Diablo 300.

Esteticky je to fakticky proporčně zmenšená kopie zmíněné třístovky, ovšem v o něco menší skořápce. I tak má ale šasi 48 cm na šířku, 42 cm do hloubky a i díky robustním vysokým nohám 17,5 cm na výšku. Poctivých 26,2 kg hmotnosti naznačuje, že konstrukce pak rozhodně nebude ošizená.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 2

Členitý přední panel s vystouplou částí, nesoucí horizontálně vyrovnaná dotyková tlačítka a centrální displej s jasnými velkými znaky, připomíná svou estetikou hrozivou masku Darth Vadera z Hvězdných válek - a ona to skutečně byla designová inspirace pro první náčrty. Jde hlavně o vprostřed zasazené žebrování, ale i celkovou temnotu vyznění vzhledu.

Dojem mohutnosti celého přístroje pak podtrhují masivní chladící profily po obou stranách, veliké antivibrační gumové nohy, na nichž celá hmota stojí a koneckonců i všechny ty tlusté panely, z nichž je tělo poskládáno. I díky tomu zůstává navíc zesilovač jen příjemně teplý i po dlouhých hodinách provozu.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 3

Pohled zezadu odkrývá úhledně seřazené konektorové pole, pečlivě rozdělené na pravou a levou část v duchu důsledné dual mono koncepce. Ve středu panelu je tak klasická napájecí zásuvka, nad ní jacky systému 12 V spouštění přístrojů a pak čtyři robustní analogové vstupní jacky (tři linkové, jeden pro gramofony) a jeden jack linkového výstupu. Úplně na krajích je pak k dispozici jeden symetrický analogový XLR vstup.

Zesílený signál se dostává do reprosoustav přes obrovské firemní terminály, k dispozici je i zemnící kolík pro phono předzesilovač a dva výstupu "DC OUT". Velký obdélníkový prázdný slot v horní části lze zaplnit příplatkovým modulem D/A převodníku, který značnou měrou staví na tom z předzesilovače Zena. Nabízí USB pro spojení s počítači, AES/EBU, koaxiální a optický vstup, tedy prakticky dostačující rozhraní.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 4

Uvnitř je pak základem masivní 1 300 VA toroidní transformátor Holmgren s vlastním vinutím pro pravý a levý kanál ve stínícím pouzdru, kolem něj se rozplétají obvody v poctivé dual-mono konfiguraci a to včetně baterie filtračních kondenzátorů o kapacitě 60 000 uF na kanál. Desky plošných spojů používají pozlacené signálové dráhy. Návrh obvodů klade důraz také na poctivé mechanické tlumení komponentů a pečlivé elektrické zemnění.

Plně symetrické obvody pracují ve frekvenčním rozsahu 0,1 - 250 000 Hz (-3 dB), není tu žádná zpětná vazba a řízení hlasitosti má na starosti mikroprocesor, regulující pasivní relátkový atenuátor s 46 kroky. V jakékoliv chvíli není pak v signálové cestě více než šest odporů. Digitální modul pak podporuje PCM signál s rozlišením 32 bit / 384 kHz a DSD512 a je rozhodně nečekaně vynikající (respektive odpovídá poměrně tučnému příplatku).

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 5

Naddimenzované tranzistory dávají poctivý výstupní výkon 120 Wattů na kanál do 8 ohm ve třídě A/B, zesilovač zůstává stabilní do 2 ohm, kde nabízí 440 Wattů na kanál. Výrobce dále uvádí odstup signálu a šumu 88 dB a hodnotu THD+N pod 1% při plném výkonu do 8 ohm. Separace kanálů je pak lepší než 120 dB.

Zvuk Gryphon je typicky šťavnatý, nejinak je tomu i u "baby" zesilovače Diablo 120 - hluboké tóny ve "Way down deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2) zněly temně, šťavnatě a bohatě, byla velká radost se po nich klouzat a nechávat se jimi zalévat. Basy jsou maličko těžší, ale přesto zřetelné a sebejistě kontrolované, jak se koneckonců na zesilovač této kategorie sluší a patří. Kontury jsou důstojně definované a zesilovač dokáže už od nízkých hlasitostí naplnit místnost pocitem pulsujícího zemětřesení. Bas má prostě a jednoduše sílu a údernost.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 7

Zpěv Eleanor McEvoy v "Leaves me wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) byl vřelý, bohatý a velký, přirozeně dominující prostoru a stále pořádně plnotučný. Cítíte sílu, cítíte váhu a přitom Gryphon dokáže nabídnout takovou tu přirozenou a delikátní lidskost. Možná to není technicky dokonale neutrální a audiofilsky mikroanalytický přednes, ale má velký tah na branku a hudba se zdá být velmi přítomnou.

Pokud je vám blízký takový ten světlý, lehký a cinkající přednes, pak Gryphon se svýma zvukovýma nohama pevně rozkročenýma na zemi možná nebude tak úplně pro vás - cinkot v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10) byl příkladně integrovaný a vlastně decentně klidný, dobře, přirozeně čitelný, hladký a jemný. Styl přednesu je nekonfliktní a realisticky přirozený, v dobrém objemu, který nechybí, ani se nedere kupředu.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 11

Z papírových parametrů Diablo 120 dozajista nevyčtete to, kolik energie a kolik výbušnosti umí zesilovač s nadhledem a jistotou vypustit. Syntetické dynamické špičky v "Love is gone" Davida Guetty ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) byly mohutné, robustní a už od nízké poslechové hlasitosti cítíte spousty, spousty síly, která přesahuje očekávání sto dvacíti Wattů na výstupu. Mocný zvuk je pulsující, má váhu a má konkrétnost, má prostě takový ten fyzický pocit údernosti a živoucnosti se vším všudy.

Přes jistou celkovou vřelejší notu, přes onu mohutnost a tučnější, zemitější zvukové ladění nebyl problém se v "A rose for me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) zorientovat napříč nástrojovými linkami. Zvuk je odvážný, dominantní, velký a blízký - Gryphon se nesnaží exponovat nějaké mikrodetaily, nesnaží se vás přesvědčit, že každá nuance je zalajnovaná na svém optimálním místě. Hudba zní přirozeně, s autentickou muzikálností a celistvou dospělostí, jednoduše s celkovou čistotou a detailností, které si přejete najít ve čtvrtmilionové kategorii a to vše navíc v nepředvádějícím se, sebevědomém stylu.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 14

Šířka hudební scény v "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) byla pěkně osvobozená od ozvučnic, sahala až za ně a vůbec byl prostor nestísněný do limitů místnosti. Nenásilně velký zvuk vyniká se samozřejmostí v pravolevém i předozadním směru, nástroje mají dobře definovanou pozici, obklopené jsou spoustou vzduchu a opět je tu hlavní dojem toho, že všechno se odehrává netechnicky, nenásilně a nekomplikovaně.

Zábavná muzikálnost přednesu, tak typická pro Gryphon, dokáže být i mimořádně tolerantní k průměrným nahrávkám, jako je třeba "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142). Zesilovač dokáže vystihnout tu rytmiku, šťavnatost a vášnivost a svou plnotučností a schopností se zhluboka nadechnout pěkně od podlahy činí z poslechu radost, aniž byste prvoplánově vnímali technický rozměr nahrávky jako takové. Zůstává dynamická, mohutná a bohatá zábava.

2019 09 30 TST Gryphon Diablo 120 16

Zesilovač Gryphon Diablo 120 se drží dobrých tradic značky Gryphon, v menším a tím tedy na poměry Gryphon i zaplatitelnějším měřítku (byť třeba D/A převodník - jakkoliv je skutečně dobrý a obstojí i v nárocích své ceny - zrovna žádná láce není). Okázale nápadný design, prvotřídní zpracování a hlavně i z čistě zvukového pohledu mimořádně zábavný zvuk, tak jak to má být. Je to zvuk zemitý, mohutný, robustní a téměř přetékající silou. Má dynamické schopnosti, které rozhodně zaujmou i ve vyšší cenové třídě a má schopnost zahrát hudbu s tahem na branku a s chutí, vášní a zábavností, která účinně potlačuje technické nectnosti a nechává vyznít samotnou hudebnost. Je to prostě zábavně hrající přístroj, který vám dokáže zprostředkovat pohodový zážitek napříč hlasitostmi, žánry i produkčními kvalitami nahrávek a stojí za to ho zažít.

Kč 259 000,-

Kč 85 000,- - příplatkový modul D/A převodníku

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi dobrý D/A převodník

+ zábavně muzikální zvuk

+ velmi dobrá kontrola a energie

+ dynamika

+ jakási přirozená celková autorita

ZÁPORY

- příplatek za D/A převodník je poměrně masivní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

Image Audio |  4CE Distribution, s.r.o.

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

Audio Video Show Praha 2020

corner amarock studio