2018 07 05 TST Moon 600i 1

Lidé stojící za kanadskou značkou Moon (nebo tedy správně za jménem Simaudio, jehož vrcholnou produkcí je právě série elektroniky Moon) jsou v oboru už nějaký ten čas a od založení firmy roku 1980 si stihli udělat výtečné jméno, zejména pak za poměr ceny a výkonu. My jsme měli možnost osahat si něco jako "solidní standard" jejich nabídky zesilovačů, druhý nejvyšší z integrovaných modelů 600i v2, jehož první generace se objevila už v roce 2008.

Už na první pohled je naprosto jasné, že 600i v2 je produktem kanadské firmy - přestože si můžete zesilovač (tak ostatně jako prakticky vše od Moon) objednat v klasické černé nebo stříbrné, nejtypičtější je rozhodně "míchaná" verze s černým tělem na stříbrných nohách. Ač je to detail, vypadá to opravdu dobře a v kombinaci s 21 kg hmotnosti při šířce 47,5 cm, výšce 10 cm a hloubce 46 cm to je prostě dominantní kus elektroniky.

Zesilovač působí robustně, usazení na vysokých nohách a výrazné větrací otvory na horizontálních plochách napovídají něco o tom, kolik ztrátového tepla bude produkovat, pohled na boky s výraznými horizontálními žebry pocit jen podtrhne.

2018 07 05 TST Moon 600i 2

Jinak se dá říct, že Moon 600i v2 je vlastně industriálně působící hračkou, všechny ty hrany, ta zkosení a ty robustní prvky je radost si osahat.

Čelnímu panelu v zapnutém stavu dominují výrazné (co do velikosti i co do rudého odstínu) znaky na nevelkém displeji, nedozvíte se toho sice moc, ale zato to pravděpodobně přečtete i z druhého konce místnosti. V levé části displeje je sedm malých tlačítek pro klasické ovládání - zapnutí, přepínání vstupů, vyvážení kanálů, ztlumení zvuku i ztlumení displeje. Vpravo je pak tlačítko, kterým se dostanete do nabídky nastavení a hned pod ním tlačítko potvrzovací, to primární je samozřejmě velký knob pro regulaci hlasitosti.

2018 07 05 TST Moon 600i 3

Úzký zadní panel je prakticky dokonale zrcadlově rozdělený na pravou a levou stranu, liší se vlastně jen tím, že vpravo je napájecí zásuvka a vlevo "chytré" konektory - krom RS232 a 12V spouště je tu i další 3,5 mm konektor pro externí čidlo dálkového ovládání, ale hlavně 3,5 mm vstup a vedle něj výstup SimLink systému. Ten je geniální, protože po správném nastavení všech přístrojů se umí celá sestava Moon nejen vzájemně pozapínat, ale hlavně třeba i zapnout na všech místech ten správný vstup a tak - velmi snadno se na to dá zvyknout.

Z těch symetricky opakovaných konektorů (mimochodem vše je skutečně na velmi dobré kvalitativní úrovni) je tu pětice analogových vstupů, čtyři cinche a jeden XLR vstup, pro subwoofer nebo třeba budoucí upgrade je tady i cinch signálového výstupu. Pro připojení reprosoustav je tu jedna sada terminálů.

2018 07 05 TST Moon 600i 4

Podíváte-li se dovnitř, objevíte krásně organizovaný, promyšlený prostor. Vpředu se nachází dvojice mohutných 400 VA toroidních transformátorů, a celkově jako dual-mono provedený napájecí zdroj s 80 000 uF celkové filtrační kapacity, citlivé vstupní obvody jsou na desce plošných spojů "v patře". Když jsme zmínili dual-mono, tak on je vlastně celý zesilovač provedený dle této filozofie, posledním sdíleným bodem je napájecí zásuvka.

Regulace hlasitosti M-eVOL2 pracuje s regulací napětí pomocí odporů, modifikujíc amplitudu signálu. To má být v očích návrhářů Moon nejčistší řešení. Hlasitost lze také nastavením "zablokovat" na maximální úroveň. K dispozici je 530 stupňů, tichá část skáče po 0,5 dB, později se regulace přepne na krok po 0,1 dB.

2018 07 05 TST Moon 600i 5

Zesilovač je postavený bez celkové zpětné vazby, prvních 5 Wattů umí 600i v2 nabídnout v čisté třídě A. Jak jsme zmínili, zesilovač má menu s nastaveními - tam lze kupříkladu u každého vstupu regulovat citlivost v rozsahu +/- 10 dB, nebo ho lze nastavit jako "home theatre bypass", nebo tak, že signál je posílám přímo do koncového stupně.

Koncové stupně používají bipolární tranzistory, na každém kanálu jsou čtyři. Díky nim zesilovač dodá solidních 125 Wattů do 8 ohm, respektive 250 Wattů do 4 ohm. Zesilovač má solidní zisk 37 dB, hlavně ale velmi široký frekvenční rozsah 10 - 100 000 Hz (-0,1 dB), odstup signálu a šumu je přes 120 dB a odstup kanálů pak přes 100 dB, což jsou parametry výjimečně dobré. Intermodulační zkreslení nepřesahuje hodnotu 0,02%, harmonické pak na 1 Wattu v celém slyšitelném pásmu nepřekročí 0,015%, ani při plném výkonu pak není víc než 0,04% - minimálně na papíře tedy Moon 600i v2 exceluje.

2018 07 05 TST Moon 600i 6

Moon 600i v2 jsme poslouchali primárně s úžasným firemním převodníkem Moon 780D, ale samozřejmě jsme ho vložili i do běžných redakčních sestav, tedy místo Norma Revo IPA-140 k OPPO UDP-205 a Harbeth Monitor 30, ke Cambridge CXC / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII spolu s Fischer&Fischer SN-70 místo Cambridge CXA80 a také místo Teac NT-503 / Emotiva XPA-DR2, kde první jmenovaný zůstal zdrojem signálu a hrálo se přes KEF LS50 či Monitor Audio Studio a další. Použité kabely, filtry a další příslušenství najdete vypsané v pravém sloupci -->.

Zesilovač je co do kontroly a autority v nejspodnějších oktávách až neuvěřitelně dominantní, fantasticky samozřejmý a vlastně až arogantní, ten způsob, kterým zkrotil, zpevnil a doslova v místnosti zhmotnil basovou linku v "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582), to bylo skutečně strhující. Ta důraznost, to famózně artikulované broukání, pevné a nevyčerpatelně energické, entuziastické kovově znělé a temně zahuštěné brnknutí každé struny, to vás jednoduše s dokonale drženým rytmem přitluče k sedačce.

2018 07 05 TST Moon 600i 11

Svou skálopevnou suverénnost si zesilovač podržel i ve středním pásmu - hlasy Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) měly každý svůj skvěle vymezený prostor, byly nesmírně sebejisté a tak energické a vlastně až dravé, že mizel dojem nějakého technického mezičlánku mezi hudbou a posluchačem. Moon hraje hodně agilně, velmi sebejistě a až našlápnutě, přitom ovšem není na reprodukci špetka nucenosti, je to plnokrevné a robustní. Navíc to není pouhý výkon nebo energie, ale také spousta a spousta subtilních jemností, které dokáže 600i v2 vynést na světlo a dát jim skvělý řád, takže máte pocit, že hlasy jsou velmi přítomné.

Ani na výškách kázeň reprodukce nepolevuje, je to stále mimořádně pevný a energický, bezprostřední přednes; každý úder do činelu v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl okamžitě vystřelen do prostoru, tóny mají famózní rychlost, slyšíte jak dopadne palička a kterak se tóny prolévá plochou činelu, vnímáte celou jeho plochu a celý průběh až k postupnému odeznění a pak zase a znovu, vše parádně zaostřené a jasné, přičemž se nuceně dopředné. Kov je znělý a všechno je vlastně tak jak to má být, přirozené.

2018 07 05 TST Moon 600i 17

Pokud se v něčem ale 600i v2 umí opravdu odvázat, tak je to dynamika - na integrovaný zesilovač s nemalým, ale ne vesmírně velkým výkonem se až neuvěřitelně položil do smyčců ve "Voodoo Child" v podání Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02). Ten drajv, ta okamžitá dodávka energie a schopnost tóny okamžitě katapultovat do místnosti, stejně jako je okamžitě zastavit, to vše dává pocit skvostné dynamiky mohutných nástrojů, hudba má švih, váhu a je vedená pevnou rukou s nadšením - dýchá a žije.

Moon 600i v2 je výtečný i ve schopnosti usadit reprodukci takříkajíc na zadek - třeba v Claptonově "Before You Accuse Me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) byla každý hudební linka, každý detail konkrétně, sebevědomě vyvržený do světa, autoritativně kontrolovaný a máte celou nahrávku doslova jako na dlani. Chtělo by se říct, že Moon snad až trochu zdůrazňuje, ale protože zdůrazňuje úplně všechno, vytlačí to do místnosti a hudba je tak průzračně, přirozeně čitelná, propracovaná a krásně zřetelná.

2018 07 05 TST Moon 600i 16

Parádní zkrocení reprodukce pomáhá také rozprostřít hudební scénu v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) do nadprůměrných proporcí - cítíte jak famózně kontrolované to všechno je, jisté, jasné, hodně, ale hodně velké, s naprosto sebevědomou separací nástrojů a perfektní lokalizací na pravolevé i předozadní ose, je to až holograficky přesvědčivé a blízké podání.

I na správné vystižení atmosféry velmi náročnou Cashovu "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) zvládl Moon 600i v2 s nesmírnou grácií a samozřejmostí, není tu ani stopa po ostrosti, byť co má být jadrné, to také je. Je to naprostá paráda, intenzivní a přitom křehká, jasná a agilní a přitom samozřejmá, prostě hudba postavená do latě tak jak má být.

2018 07 05 TST Moon 600i 7

Integrovaný zesilovač Moon 600i v2 je na poměry audio techniky tak trošku vizuální samorost, který si svou atypicky velkou šířkou říká o umístění na nějaký piedestal, což jen podtrhuje vynikající a bytelné zpracování. A ačkoliv snad někomu mohou trošku scházet velmi "aktuální" digitální vstupy, zesilovač to maximálně vynahrazuje tím, že umí zahrát skutečně excelentně a to i na náročné poměry high-endového světa - navíc to zvládá za ceny, které v dnešním světě high-endu působí velice přiměřeně. To sebevědomí, ta razance, důraz, dynamika a to celkově řízení hudby neskutečně pevnou rukou, které se poskládá ve strhující hudební zážitek, to jen podtrhuje zjevně zaslouženou pověst kanadské značky. Existuje jediné doporučení - jděte a nechte se vystřelit na měsíc.

Kč 195 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ autorita a kontrola

+ zpracování

+ možnost vytvoření "chytrého" systému přes SimLink

+ dynamická rezerva a síla

+ pěkný design

+ vlastně dobrá cena za daný výkon

ZÁPORY

- někomu může scházet dnes trochu "povinná" digitální konektivita

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika