2015 08 18 TST Cambridge CXA80 1

Firma Cambridge Audio udělala na poměry relativně "spotřebního" výrobce nedávno docela odvážné kroky. Vsadila totiž hodně na svou novou sérii CX; i kvůli ní zkrátila značku na (stejně už obecně používané) pouhé "Cambridge" a vzdala se produkce níže postavené modelové řady 651. Ta byla obecně o něco levnější, než je nová CX, ovšem také měla už z konstrukčního hlediska nějaký ten rok za sebou. Změnou směrem k moderním trendům prošla také filozofie jednotlivých přístrojů a to směrem k modernímu pojetí, tj. vše je připravené pro pohodlí digitálního světa.

Dostala se k nám kompletní sestava - nejvyšší model zesilovače CXA80, streamer CXN a CD transport CDC. To jen potvrzuje zmíněný příklon k digitálu. Zejména to, že do zesilovače se přestěhoval plnohodnotný D/A převodník, o který byl naopak ochuzen CD přehrávač, z něhož tak zbyla jen mechanika - zato příjemnou odtučňovací kúrou prošla i cenovka.

2015 08 18 TST Cambridge CXA80 2

Začněme s novým vrcholným integrovaným zesilovačem CXA80. Linie nové řady jsou skutečně elegantní, relativně úzký profil devítikilového přístroje s minimem prvků a rozměry 43 x 34,1 x 11,5 cm (š x h x v) podtrhuje i zajímavá dlouhá hrana "miskovitého" tvaru; ta zabraňuje vidět pod přístroj a vizuálně ho "uzemňuje" a celkově účinně obohacuje hrozící strohost tvarování.

Čelní panel má skoro všechny prvky nakupené centrálně, kolem malé černé plošky poseté tlačítky - těmi se volí aktivní vstupy, režim Direct, případně aktivní reproterminály či jejich odpojení. V levé části najdeme malé spínací tlačítko, těsně u displeje zase dvojici 3,5 jacků - jeden je určen jako vstup pro mobilní zařízení, jeden jako sluchátkový výstup. Vpravo od displeje pak trojice vyskakovacích prvků, pomocí nichž lze nastavit vyvážení kanálů a korekci na basech a výškách. Velký je pak potenciometr pro ovládání hlasitosti, má lehký, klidný a klouzavý chod.

2015 08 18 TST Cambridge CXA80 3

Výrazným prvkem designu zesilovače je také mohutné mřížování na horní straně, skrz které může odejít přebytečné teplo, byť samotný přístroj se ani po dvoudenním nonstop hraní nijak zásadně nerozpálil. Na zadní straně je pak plněji, než je obvyklé, zejména kvůli celé nové řadě digitálních vstupů. Krom běžné napájecí zásuvky tu jsou čtyři páry docela robustních reproduktorových terminálů, snad jen pohříchu trochu moc blízko u sebe, což spolu s bohatým plastovým krytím téměř znemožňuje použití vidliček. Holý vodič a banánky nicméně využijete bez potíží.

Jsou tu čtyři klasické analogové vstupy v podobě RCA konektorů, první vstup je k dispozici i jako pár symetrických XLR. Ve stejné řadě je ještě analogový pre-out, opět v provedení jako pár cinchů. Najdeme tu ještě sdružený subwooferový výstup. O kousek výš se nachází digitální sekce, sestávající z dvojice optických vstupů, jednoho koaxiálního vstupu a USB konektoru - jde o asynchronní konektor, schopný přijmout PCM signál o rozlišení až 24 / 192. To vše doplňuje firemní ovládací sběrnice (vstup a výstup) a USB konektor, do kterého lze připojit doplňkový bluetooth přijímač. Milovníci gramofonů budou muset přikoupit ke svému gramofonu ještě přenoskový předzesilovač, v přístroji není integrovaný.

2015 08 18 TST Cambridge CXA80 4

Signálové cesty zesilovače jsou koncipovány jako dual mono, tištěné obvody na rozlehlých deskách jsou vyskládány kolem poměrně masivního toroidního transformátoru, umístěného v samém středu přístroje. Toroid má dvojí vinutí, pro každý kanál je vyhrazeno jedno. Kolem toroidu jsou pak robustní chladiče, k vidění je i klasický logaritmický potenciometr ALPS. Vstupy jsou pak přepínány postříbřenými relátky.

O signál z digitálních vstupů se stará čip Wolfson WM8740, schopný zpracovat PCM signál v rozlišení až 24 bit / 192 kHz a to pro kterýkoliv z digitálních vstupů. Pro USB jsou k tomu potřeba zvláštní ovladače, které jsou ke stažení na webu výrobce.

2015 08 18 TST Cambridge CXA80 5

Zajímavě je řešený u subwooferový výstup - místo "uříznutí" v řádech kolem 200 Hz naopak výrobce ponechal filtr velice vysoko, na úrovni 3 000 Hz. Zabraňuje tím fázovému posunu, který by jinak vznikal.

Cambridge CXA80 dodává díky svým tranzistorům do zátěže 8 Ohm plnohodnotných 80 Wattů na kanál, do poloviční zátěže pak 120 Wattů ve třídě A/B. Zesilovač pracuje v toleranci +/- 1 dB v pásmu 5 - 60 000 Hz, což naznačuje na danou cenovou třídu slušnou rychlost.

2015 08 18 TST Cambridge CXA80 6

Cambridge CXA80 jsme poslouchali zejména se streamerem CXN a transportem CXC, ale také s převodníkem ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Blu-ray Pioneer BDP-LX71, Pioneer BDP-LX58 a Pioneer BDP-LX88, krátce také s Yamahou CD-S1000. Poslouchalo se přes Sonus Faber Chameleon B, Sonus Faber Venere 1.5, GoldenEar AON 3, GoldenEar Triton Three nebo Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla. Propojeno bylo kabeláží TelluriumQ řad Silver a Black,

Cambrdige CXA80 ukázal, že se do basové složky umí náležitě položit. Hloubka, do které se ještě s jistotou pouští a kterou udrží pod kontrolou, bohatě stačila na plnohodnotný kontrabas Charlieho Hadena v "Ill Wind" ("Sophisticated Ladies" | 2010 | Emarcy | 0602527503160), dokonce i se znatelným impulsem v nejnižších polohách; to je věc ne úplně častá v těchto cenových úrovních. Zvuk je rozhodně jemnější, trochu v rukavičkách, ale na druhou stranu měl kontrabas realistický objem i citelnou váhu, stejně jako slušnou definici. Maličko pozor v kombinaci s měkčeji hrajícími reprosoustavami, zvuk by mohl mít tendenci být až příliš měkký. CXA80 má dobrou kontrolu, ale není to reprezentant autoritativně utažené reprodukce, spíše muzikální, harmonický hráč se šťavnatějším podáním.

2015 08 18 TST Cambridge CXA80 7

CXA80 odvedl na svou cenovou kategorii vynikající práci při přenosu onoho krásně melancholického pocitu v "I´ve Grown Accustomed to His Face" Diany Krall ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256). Přednes byl barevně saturovaný, klidný a se zřetelným nadhledem, vokál zněl tak klidně a hladce, že i když zvuk nejiskří zdůrazněnými detaily, spíše naopak dává přednost celistvosti, máte pocit, že zpěv se nese odkudsi zblízka, chvílemi máte neodbytný pocit skutečnosti. Skvěle vynikla celková intimita atmosféry, i když opět lehce podpořená nádechem měkkosti, až něžnosti. Střední pásmo bylo nicméně čisté, nevyhnané do přebujelé krystaličnosti, spíše naprosto uvolněné a na poměry své třídy velmi suverénně přirozené. V přednesu je cosi, co se snadno poslouchá a je to velmi příjemné, jakási vnitřní harmonie, soulad pohody a čistoty - byť daný efekt vyžaduje také pečlivou kombinaci s reprosoustavami. Čím vyrovnanější a řekněme neutrálnější, tím lépe.

2015 08 18 TST Cambridge CXA80 8

Nejvyšší frekvenční pásmo je v podání Cambridge CXA80 o něco méně objemově bohaté, než středy a výšky, přesto zůstávají činelům a vibrafonu v "Da Capo" od Modern Jazz Quartet ("Third Stream Music" | 2012 | Atlantic | 8122797197) ještě realistické proporce i citelná hmota. Navíc je kov opravdu hezky znělý, nevyznívá nacinkaně a opět se tu projevuje velká relaxovanost a neagresivnost, lhostejno jak daleko doprava otočíte ovladač volume. Chlad kovu je maličko zmírněn nádechem vřelosti. Líbilo se nám, s jakým nadhledem servíruje zesilovač detaily. Informací je dost, ale netlačí na pilu, naopak kolem vás obtékají, mají své jasné místo a kontext, cítíte propojení a třeba činel díky tomu už není jen znělým bodem, ale slyšíte, jak tón prostupuje celou jeho plochou, jak rezonuje a působí díky tomu hmotněji a zřetelněji.

2015 08 18 TST Cambridge CXA80 9

Zesilovač má relativně dost sil, takže i Haydnova "Symfonie v G dur, č. 94" v podání newyorských filharmoniků s Leonardem Bernsteinem (SONY | 88697480452-2) zněla živě, byť s měkčími bednami se celkový důraz mírně rozplýval v měkčím podání. Opět tu platí, že je vhodné zvolit co nejvyrovnanější reprosoustavy. Je tu dokonce docela dobře zvládnuté mikrodynamické dění, jakkoliv výborná na poměry třídy je hlavně kontrola makrodynamiky. Máte pocit, že se "to skutečně děje", už je tu cítit náznak dýchání a celkově panuje nenásilná, ale rozhodně dobrá kontrola. Zvuk se nijak netlačí kupředu, máte pocit, že veškerá aktivita se odehrává nenásilně, bez stresu.

Jak už bylo řečeno, Cambridge CXA80 hraje velmi poklidně, dospěle a uvolněně, takže také klade méně důrazu na jednotlivé detaily, netlačí je kupředu a nechává je samovolně a v klidu vyznít. Třeba hlas a klavír v "Our Love is Easy" od Melody Gardot ("My One and Only Thrill" | 2009 | Verve | 1796781) budí dojem intimity, blízkosti, až hmatatelnosti hudby, aniž by ale jednotlivé tóny zněly jakkoliv zdůrazněně. Vše je jemné a spíše lehké a vy se můžete kdykoliv zanořit do hloubky, ač hledání těch nejjemnějších detailů nějakou tu snahu a soustředění stojí.

2015 08 18 TST Cambridge CXA80 10

Separace kanálů je velmi dobrá, je znáte poctivě symetrické provedení signálových cest. Prostor je pevný, i když hodně vzdušný a hudební dění působí lehce. Mezi nástroji v "Devil May Care" Diany Krall ("Live in Paris" | 2002 | Verve | 065 109-2) byl jasný prostor, jejich lokalizace pak byla dobrá. Samotná hudební scéna měla tendenci být spíše menší, kompaktní, zato ale soudržná a propojená v pravolevém i předozadním směru.

Napříč hudebními žánry se Cambridge CXA80 drží svého gentlemanského charakteru, hudbu skládá pokliidně a s velkým citem pro harmonii. Proto je příjemné poslouchat třeba i tvrdší "Motherfucker" od Faith No More ("Sol Invictus" | 2015 | Reclamation | RRIPC002), kdy sice přednes není dravý a tvrdý, ale prosadí se díky vynikajícímu citu pro rytmus, který CXA80 projevuje, stejně jako díky solidní kontrole. Je tu i slušná porce energie a tahu na branku, byť CXA80 nehraje nijak dravě. Ať hrajete potichu či nahlas, zůstává pocit, že tohle se poslouchá příjemně a je to zábava.

2015 08 18 TST Cambridge CXA80 11

Nová řada Cambridge CX není jen vývojový krok starších modelových řad, je to zcela inovované pojetí. Co je nejlepší na CXA80, to je jeho schopnost stát se centrem domácí sestavy díky kombinaci analogových a digitálních schopností. Stejně tak vynikající je ale samotný zvuk, který se přehoupl přes standardy třídy a nabízí dospělejší, komplexnější, klidnější a zábavnější přednes, než je v téhle kategorii zvykem. CXA80 (a potažmo celá série CX) je důkazem, že lze udělat opravdu dobré hi-fi, aniž by bylo nutné vystřelit cenovku do nebeských výšin. I proto už Cambridge CXA80 zůstane v redakci natrvalo, protože opravdu umí...

Kč 32 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ harmonický, laskavý přednes

+ nečekaně dospělé a komplexní podání (v kontextu kategorie)

+ velmi dobrá rytmika

+ výbava

ZÁPORY

- zvuk je lehce měkčí a klidnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio