2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 1

Rožnovská značka RDacoustic se specializuje na výrobu širokopásmových hornových reprosoustav a jak sami její zástupci říkají, pasou v reprodukci po jemnosti detailu a celkové bezprostřednosti. Do výrobního portfolia si nicméně našel nejnověji cestu i napájecí filtr, což dává smysl, zamyslíme-li se nad stále více znečištěným elektrickým rozvodem v běžných domácnostech (což má pochopitelně vliv na kvalitu reprodukce). Když se navíc dozvíte, že konstruktér značky už dlouhá léta pracuje právě v elektro oboru přímo zaměřeném na návrhy průmyslových síťových filtrů, vše zapadne na své místo.

V RDacoustic mají vlastní smysl pro estetickou stránku věci a tak i filtr EMI Neutralizer kráčí vlastní cestou. Robustnost mu propůjčují masivní spodní a horní stěna s tvarovanými boky, čelní stěnu tvoří masivní dřevo s krásnou kresbou s esteticky zajímavým zvlněním. Přímo uprostřed přední plochy najdete kulatý prvek s podsvíceným displejem, na němž je vyznačena správná hodnota napětí 230 V a drobná rafička ukazuje odchylku na stupnici +/- 10 %. Pokud byste podle podsvícení a pozice ručičky nepoznali zapnutý stav, potvrdí vám ho malá dioda, vsazená do základové desky.

evo, byť méně výrazné, pokračuje i na obou bocích filtru, zadní stěna je ale z praktických důvodů opět hliníková. Je v ní vnořena šestice zásuvek a zásuvka napájecí.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 2

Schuko provedení není nikterak exotické, popisky pak rozdělují zásuvky do pěti bloků, kde nad každým nápis jasně říká, jaké napětí a jakou zatížitelnost ten který blok má. Dobré je dodat, že jde o trvalou zatížitelnost, takže od pouhého pohledu je EMI Neutralizer pro běžné domácí poslouchání dostatečně naddimenzovaným zařízením.

O masivní konstrukci vás přesvědčí už vybalování - k 37 kg čisté váhy na půdorysu 49,5 x 42,5 cm připočtěte výšku 14,5 cm a máte komponent, který si řekne o svůj prostor.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 3

To zásadní přichází pochopitelně uvnitř. Základem jsou tu pečlivě zapouzdřené zakázkově navíjené toroidní transformátory s primárním a sekundárním vinutím odděleným izolační vrstvou, kterých je tu rovnou pět (a tudíž také pět nezávislých, galvanicky oddělených okruhů) a zabírají prakticky všechen vnitřní prostor. Mechanické ukotvení zajišťuje, že i případná přítomnost stejnosměrné složky, kterou z definice funkce transformátoru dokonale odstraní, nebude způsobovat nežádoucí brum. Čtyři z použitých transformátorů mají jmenovitý výkon 100 W, jedno 1 000 W a jsou monitorovány teplotní pojistkou, takže po dosažení teploty 100°C se do zchladnutí odpojí.

Všechny okruhy jsou dále vybaveny vysokofrekvenčními filtry F4SX vlastního návrhu, které kombinují účinnost v pásmu 9 kHz až 4 GHz (s účinností až -100 dB) s odstraňováním symetrického i nesymetrického rušení a přepěťovou ochranu.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 4

I ve vypnutém stavu aktivní třístupňová ochrana má zabudované bleskojistky, ochrany proti přepětí typu "surge" i "burst", stejně jako proti zkratovým proudům, vše v hodnotách, které by měly bez potíží ochránit cennou sestavu v jakémkoliv případě. Ve filtru je také zabudován obvod pro regulaci proudových špiček při zapnutí, takže sycení transformátorů vám nevyrazí jističe.

Významnou roli v konstrukci má také vysokofrekvenční tlumivka s ferritovým jádrem, osazená na PE potenciálu, čímž je "zem" na výstupu vysokofrekvenčně oddělená od té na vstupu.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 5

Filtr RDacoustic EMI Neutralizer jsme poslouchali jen poměrně krátce v hlavní redakční sestavě, kde dodával proud pro OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, rozdíly se poslouchali přes Harbeth Monitor 30 a srovnávali s dlouhodobě pozorovaným vlivem regenerátoru IsoTek EVO3 Genesis One a filtru IsoTek EVO3 Titan One přes kabeláž Nordost Heimdall 2 a samostatný přívod s jističi, kabelem a zásuvkami GigaWatt.

V podstatě stačilo prvních pár tónů v "I Can´t Stop Loving You" od Madeleine Peyroux ("The Blue Room" | 2012 | Universal | 0602537242689), aby bylo jasno, že oddělovací transformátory fungují jak mají a že filtr není jen estetickou záležitostí. Basy byly minimálně stejně pevné, stejně konkrétní jako při použití výše zmíněných IsoTek filtrů, pocitově se ale zdály navíc hutnější a bohatší.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 6

Také hlas Renée Fleming v "Mandoline" ("Night Songs" | 2001 | Decca | 467 697-2) měl naprosto srovnatelně dobrý přednes, jako při použití dvojice osvědčených IsoTek filtrů. Oproti připojení přímo "do zdi" nastane ten kýžený efekt lepšího kontrastu hlasu a signálového pozadí, v němž panuje nerušené ticho a "tma". Díky tomu je hlas znělejší a bohatší, lépe vynikne a je mimo jiné lépe srozumitelný.

Podobně i u výšek, u křehkých a jemných dozvuků činelů v Breckerově "Midnight Voyage" ("Tales from the Hudson" | 1996 | Impulse | 051 191-2) bylo znát, že oproti zvuku bez filtrace EMI Neutralizer odstraňuje nepříliš výrazně vnímanou, ale po odfiltrování jasně zřetelnou vrstvu šumu v pozadí, díky jejíž absenci jsou tóny komplexněji podané, jsou opět jasnější a kov vydrží doznívat déle.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 7

Filtr také nikterak nezasahoval do dynamiky systému, jak ukázal klavír v Schumannově "Piano Quintet in E-Flat major op. 44" ("The Complete Piano Trios" | 1997 | Philips | 456 323-2). Razance klavíru ani švih smyčců při běžných ani vysokých poslechových hlasitostech nejsou jakkoliv komprimovány a pokud patříte mezi ty, kteří se bojí dynamické komprese, tak u reálně k filtru připojitelných komponentů se jí bát nemusíte a benefity čistoty signálu daleko převažují nad případným rizikem dynamické limitace.

To ostatně bylo snadno patrné třeba na "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) - vrstevnatá skladba byla minimálně stejně přehledná jako s dvojicí IsoTek filtrů a oproti připojení bez filtrace jsou jasně pevnější jak kontury jednotlivých tónů, tak celých nástrojových linek. Jako kdyby zvuk byl bez filtrace v přímém srovnání lehce "roztřepený", jaksi rozčeřený a po zapojení filtru se zpevní, semkne a prostě celkově projasní, čehož důsledkem je mimo jiné i možnost zaslechnout jemnější detaily.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 8

Čím dál tím větší nabídka účinných napájecích filtrů na trhu je logickým důsledkem čím dál bohatší přítomnosti rušivých zdrojů v domácích rozvodných sítích, jejichž vliv (vyzkoušeno za vás přímo v redakční poslechovce) zcela neodstraní ani vlastní velmi poctivě udělaný vlastní přívod. I tam totiž byl vliv oddělovacích transformátorů uvnitř EMI Neutralizeru od českých RDacoustic dobře znát a byl plně srovnatelný s etablovanými filtry od IsoTek - jen nabídl v obdobné ceně více zásuvek. To samo o sobě by mělo stačit jako zhodnocení toho, že v RDacoustic vyrobili plně funkční filtrační zařízení, které dělá co má a dělá to tak, že v běžném provozu přináší do zvuku výhradně pozitivní změny. Pokud tak souzníte s výraznou estetikou komponentu a vystačí vám počet zásuvek, poctivě čisté napájení vašich komponentů (a tím jejich zřetelně lepší zvuk) jsou zaručeny.

Kč 99 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vlastně dobrá cena za poskytované výkony

+ pěkné fyzické zpracování

+ zjevně dostatečné dimenzování oddělovacích transformátorů

+ odstranění všech "nečistot" ze signálového pozadí

ZÁPORY

- nic podstatného, konstrukce je poctivá a funkční

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RDacoustic | www.rdacoustic.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies