2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 1

Rožnovská značka RDacoustic se specializuje na výrobu širokopásmových hornových reprosoustav a jak sami její zástupci říkají, pasou v reprodukci po jemnosti detailu a celkové bezprostřednosti. Do výrobního portfolia si nicméně našel nejnověji cestu i napájecí filtr, což dává smysl, zamyslíme-li se nad stále více znečištěným elektrickým rozvodem v běžných domácnostech (což má pochopitelně vliv na kvalitu reprodukce). Když se navíc dozvíte, že konstruktér značky už dlouhá léta pracuje právě v elektro oboru přímo zaměřeném na návrhy průmyslových síťových filtrů, vše zapadne na své místo.

V RDacoustic mají vlastní smysl pro estetickou stránku věci a tak i filtr EMI Neutralizer kráčí vlastní cestou. Robustnost mu propůjčují masivní spodní a horní stěna s tvarovanými boky, čelní stěnu tvoří masivní dřevo s krásnou kresbou s esteticky zajímavým zvlněním. Přímo uprostřed přední plochy najdete kulatý prvek s podsvíceným displejem, na němž je vyznačena správná hodnota napětí 230 V a drobná rafička ukazuje odchylku na stupnici +/- 10 %. Pokud byste podle podsvícení a pozice ručičky nepoznali zapnutý stav, potvrdí vám ho malá dioda, vsazená do základové desky.

evo, byť méně výrazné, pokračuje i na obou bocích filtru, zadní stěna je ale z praktických důvodů opět hliníková. Je v ní vnořena šestice zásuvek a zásuvka napájecí.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 2

Schuko provedení není nikterak exotické, popisky pak rozdělují zásuvky do pěti bloků, kde nad každým nápis jasně říká, jaké napětí a jakou zatížitelnost ten který blok má. Dobré je dodat, že jde o trvalou zatížitelnost, takže od pouhého pohledu je EMI Neutralizer pro běžné domácí poslouchání dostatečně naddimenzovaným zařízením.

O masivní konstrukci vás přesvědčí už vybalování - k 37 kg čisté váhy na půdorysu 49,5 x 42,5 cm připočtěte výšku 14,5 cm a máte komponent, který si řekne o svůj prostor.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 3

To zásadní přichází pochopitelně uvnitř. Základem jsou tu pečlivě zapouzdřené zakázkově navíjené toroidní transformátory s primárním a sekundárním vinutím odděleným izolační vrstvou, kterých je tu rovnou pět (a tudíž také pět nezávislých, galvanicky oddělených okruhů) a zabírají prakticky všechen vnitřní prostor. Mechanické ukotvení zajišťuje, že i případná přítomnost stejnosměrné složky, kterou z definice funkce transformátoru dokonale odstraní, nebude způsobovat nežádoucí brum. Čtyři z použitých transformátorů mají jmenovitý výkon 100 W, jedno 1 000 W a jsou monitorovány teplotní pojistkou, takže po dosažení teploty 100°C se do zchladnutí odpojí.

Všechny okruhy jsou dále vybaveny vysokofrekvenčními filtry F4SX vlastního návrhu, které kombinují účinnost v pásmu 9 kHz až 4 GHz (s účinností až -100 dB) s odstraňováním symetrického i nesymetrického rušení a přepěťovou ochranu.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 4

I ve vypnutém stavu aktivní třístupňová ochrana má zabudované bleskojistky, ochrany proti přepětí typu "surge" i "burst", stejně jako proti zkratovým proudům, vše v hodnotách, které by měly bez potíží ochránit cennou sestavu v jakémkoliv případě. Ve filtru je také zabudován obvod pro regulaci proudových špiček při zapnutí, takže sycení transformátorů vám nevyrazí jističe.

Významnou roli v konstrukci má také vysokofrekvenční tlumivka s ferritovým jádrem, osazená na PE potenciálu, čímž je "zem" na výstupu vysokofrekvenčně oddělená od té na vstupu.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 5

Filtr RDacoustic EMI Neutralizer jsme poslouchali jen poměrně krátce v hlavní redakční sestavě, kde dodával proud pro OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, rozdíly se poslouchali přes Harbeth Monitor 30 a srovnávali s dlouhodobě pozorovaným vlivem regenerátoru IsoTek EVO3 Genesis One a filtru IsoTek EVO3 Titan One přes kabeláž Nordost Heimdall 2 a samostatný přívod s jističi, kabelem a zásuvkami GigaWatt.

V podstatě stačilo prvních pár tónů v "I Can´t Stop Loving You" od Madeleine Peyroux ("The Blue Room" | 2012 | Universal | 0602537242689), aby bylo jasno, že oddělovací transformátory fungují jak mají a že filtr není jen estetickou záležitostí. Basy byly minimálně stejně pevné, stejně konkrétní jako při použití výše zmíněných IsoTek filtrů, pocitově se ale zdály navíc hutnější a bohatší.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 6

Také hlas Renée Fleming v "Mandoline" ("Night Songs" | 2001 | Decca | 467 697-2) měl naprosto srovnatelně dobrý přednes, jako při použití dvojice osvědčených IsoTek filtrů. Oproti připojení přímo "do zdi" nastane ten kýžený efekt lepšího kontrastu hlasu a signálového pozadí, v němž panuje nerušené ticho a "tma". Díky tomu je hlas znělejší a bohatší, lépe vynikne a je mimo jiné lépe srozumitelný.

Podobně i u výšek, u křehkých a jemných dozvuků činelů v Breckerově "Midnight Voyage" ("Tales from the Hudson" | 1996 | Impulse | 051 191-2) bylo znát, že oproti zvuku bez filtrace EMI Neutralizer odstraňuje nepříliš výrazně vnímanou, ale po odfiltrování jasně zřetelnou vrstvu šumu v pozadí, díky jejíž absenci jsou tóny komplexněji podané, jsou opět jasnější a kov vydrží doznívat déle.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 7

Filtr také nikterak nezasahoval do dynamiky systému, jak ukázal klavír v Schumannově "Piano Quintet in E-Flat major op. 44" ("The Complete Piano Trios" | 1997 | Philips | 456 323-2). Razance klavíru ani švih smyčců při běžných ani vysokých poslechových hlasitostech nejsou jakkoliv komprimovány a pokud patříte mezi ty, kteří se bojí dynamické komprese, tak u reálně k filtru připojitelných komponentů se jí bát nemusíte a benefity čistoty signálu daleko převažují nad případným rizikem dynamické limitace.

To ostatně bylo snadno patrné třeba na "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) - vrstevnatá skladba byla minimálně stejně přehledná jako s dvojicí IsoTek filtrů a oproti připojení bez filtrace jsou jasně pevnější jak kontury jednotlivých tónů, tak celých nástrojových linek. Jako kdyby zvuk byl bez filtrace v přímém srovnání lehce "roztřepený", jaksi rozčeřený a po zapojení filtru se zpevní, semkne a prostě celkově projasní, čehož důsledkem je mimo jiné i možnost zaslechnout jemnější detaily.

2020 02 20 TST RDacoustic EMI Neutralizer 8

Čím dál tím větší nabídka účinných napájecích filtrů na trhu je logickým důsledkem čím dál bohatší přítomnosti rušivých zdrojů v domácích rozvodných sítích, jejichž vliv (vyzkoušeno za vás přímo v redakční poslechovce) zcela neodstraní ani vlastní velmi poctivě udělaný vlastní přívod. I tam totiž byl vliv oddělovacích transformátorů uvnitř EMI Neutralizeru od českých RDacoustic dobře znát a byl plně srovnatelný s etablovanými filtry od IsoTek - jen nabídl v obdobné ceně více zásuvek. To samo o sobě by mělo stačit jako zhodnocení toho, že v RDacoustic vyrobili plně funkční filtrační zařízení, které dělá co má a dělá to tak, že v běžném provozu přináší do zvuku výhradně pozitivní změny. Pokud tak souzníte s výraznou estetikou komponentu a vystačí vám počet zásuvek, poctivě čisté napájení vašich komponentů (a tím jejich zřetelně lepší zvuk) jsou zaručeny.

Kč 99 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vlastně dobrá cena za poskytované výkony

+ pěkné fyzické zpracování

+ zjevně dostatečné dimenzování oddělovacích transformátorů

+ odstranění všech "nečistot" ze signálového pozadí

ZÁPORY

- nic podstatného, konstrukce je poctivá a funkční

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RDacoustic | www.rdacoustic.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio