ROTEL Michi zesilovače

2023 02 28 TST Denon PMA 1700NE 1

Zesilovače kategorie PMA-1xxx od japonského Denonu jsou stálicí nabídky „lepšího hi-fi“ už dlouhou dobu a představují – minimálně dle vize firmy – optimální poměr ceny a výkonu, kdy jsou použity kvalitní součástky, mají dost funkcí i Wattů a přitom vlastně stále zůstávají dosažitelně zaplatitelné. Nejnovější generace PMA-1700NE nabízí inovaci tohoto konceptu v mezích rozumného pokroku, dalo by se říci.

Vzhledově je PMA-1700NE klasickým Denonem. Spořádaný, konzervativní čelní panel má nezbytnou designovou „vlnku“ v horní části i velký regulátor hlasitosti uprostřed, tak jak si to DNA značky Denon žádá. Stejně tak tu najdete tři menší ovladače tónových korekcí (basy, výšky, vyvážení kanálů), výstup na sluchátka nebo spínací tlačítko či středně velký otáčecí prvek pro výběr vstupů. Že PMA-1700NE patří k modernější generaci přístrojů stvrzuje obdélníček displeje nebo malá tlačítka pro přepínání MM/MC zesílení integrovaného phono předzesilovače a další dvě, která spouští analogový režim a funkci Source Direct, obě sloužící v zásadě k vypínání zbytného pro dosažení menšího rušení a tím i čistšího zvuku.

V zásadě konzervativní je i konektivita na zadním panelu. Jsou tu tři páry linkových cinchových vstupů, z nichž jeden je provázán ještě s linkovým výstupem (popiskem je pojmenován jako pásková smyčka), je tu phono vstup, ale také vstup pro externí předzesilovač, kdy PMA-1700NE funguje jako čistý koncový stupeň (třeba v kombinaci se systémem domácího kina). Chybí ale výstupy pro subwoofer či jiný pre-out. V zesilovači je též vestavěný D/A převodník PCM1795, takže stroj nabízí dvě optiky, koax a dokonce USB pro spojení s počítačem, moderní „trendy“ konektory jako HDMI eARC nebo streamovací rozhraní tu ovšem nenajdete, zde se stále myslí hlavně na puristické stereo.

2023 02 28 TST Denon PMA 1700NE 2

Výstupní výkon předává PMA-1700NE na dvě soupravy terminálů s možností tedy zapojit dvoje reprosoustavy nebo případně využít bi-wiringové zapojení. Vhod může přijít i 3,5 mm jack vstupu a výstupu pro spouštění celé sestavy naráz pomocí 12V napětí.

Uvnitř šasi z 1 mm ocelových profilů je komponent rozčleněn pomocí kovových přepážek na tři základní komory, kde se nachází napájecí zdroj s dvojicí robustních EI transformátorů, předzesilovač a uprostřed mezi nimi v nejprostornějším segmentu výkonové prvky a výrazné chladící profily. Regulace hlasitosti je elektronická, DAC podporuje PCM signály s rozlišením 32 bit / 384 kHz a DSD 11,2 MHz (i když nejvyšší rozlišení zpracuje jen přes USB port). Je tu také nezbytná firemní technologie AL32 Processing Plus, přibližující digitálně rekonstruovanou sinusoidu hladkosti původní analogové vlny pomocí interpolace.

2023 02 28 TST Denon PMA 1700NE 3

Výkonu má PMA-1700NE akorát, přesně podle tradice Denonu. Do 8 ohmové zátěže nabízí 70 Wattů na kanál (20 – 20 000 Hz / THD 0,07%), do poloviční přesný dvojnásobek. Výstupní autoritu dodává osvědčená technologie UHC-MOS a Single Push Pull zapojení.

Za své peníze dostanete středně velký zesilovač – s šířkou 43,4 cm, výškou 13,5 cm a hloubkou 41 cm váží 17,6 kg.

2023 02 28 TST Denon PMA 1700NE 4

Denon PMA-1700NE jsme poslouchali v showroomu dovozce, kde se hrálo na naddimenzované Bowers & Wilkins 801 D4 (ty úplně ideálně samozřejmě zesilovač nevybudil, ale snaha byla docela slušná), B&W 804 D4 (tam si poradil krom vysokých hlasitostí rozumně) a hlavně Sonus faber Sonetto V, s nimiž tvořil docela hezky harmonický pár. Hrálo se z McIntosh MCT500. K porovnání byl McIntosh C53 / MC1.25KW a to na kabelech InAkustik s technologiemi AIR a Micro-AIR.

Jak je u Denonu zvykem, basový základ „Remember Hymn“, vzniklé ze spolupráce Johna Abercrombieho a Robert Balzar Trio („Tales“ | 2008 | Robert Balzar | 9802115026 2), zněl vřelým způsobem, celkově maličko měkčí, volnější a pohodový. PMA-1700NE se prosazuje kultivovaně, jeho kontrola odpovídá kategorii lepšího hi-fi, ale přistupuje k jednotlivým tónům spíše s kulatostí a teplým dotekem, aby hudba zněla líbezně. Pokud máte rádi trochu hutnější viskózní hlubokotónový základ, Denon ho umí nabídnout.

2023 02 28 TST Denon PMA 1700NE 18

Všeobecnou pohodovost si PMA-1700NE zachovával i ve středním rozsahu, byť se skrze mírně laskavější a vřelejší fasádu ve „While I Play“ od Bee Gees („Life in a Tin Can“ | nahráno 1973 | Polydor | 833 788-2) prodraly také hraničně řízné sykavky. Čistota hlasů pak byla dobrá, nebyly nějak utlumené nebo překryté sametem, Denon se drží oné pro značku typické bezkonfliktní přirozenosti. Srozumitelnost patří do kategorie solidního hi-fi, takže vše odpovídá cenové relaci.

Nejvyšší polohy činelů a kovových perkusí v „Meeting of the Spirits“ od Mahavishnu Orchestra („The Inner Mounting Flame“ | 1998 | Columbia | CK 65523) zazněly s překvapivou zřetelností a vlastně i poměrně tvrdě, ačkoliv nebyly agresivní. V tomto ohledu to není takový ten typicky japonský příjemný zvuk, má trošku řízenější profil, ale zato velmi dobré rozlišení. Je tu cítit audiofilská snaha nechat zazní i jemné ševely a dozvuky z činelů – kontrolu má Denon slušnou, nikdy nesklouzne k příkré tvrdosti, ani ovšem nemaskuje reprodukci přehnanou jemností.

2023 02 28 TST Denon PMA 1700NE 17

Navzdory papírově dnes spíše průměrné hodnotě výstupního výkonu se zdá, že dostatečně tvrdý napájecí zdroj nese své ovoce a dynamika jiskrné „American in Paris“ v podání orchestru a klavírů sester Labéqueových („Rhapsody in Blue“ | 1987 | Decca | 466 424-2) byla rozhodně snaživá. Zvuk je spíše bohatší, nečekejte dravost nebo nějakou utaženost, nicméně přednes se zdál být všeobecně civilizovaný, ve svém klidu a mírně rozvážnějším stylu ale udržuje příjemnou formu. Lehounký akcent na hutnost zajišťuje dobrý pocit energičnosti i u velkého tělesa.

Přestože se Denon ve svém projevu v Szymanowského „O przychodze sam, jako kazales, Królu“ („Complete with Sir Simon Rattle“ | 2008 | EMI Classic | 50999 5 14576 2 4) ukázal jako solidně čistý zesilovač s vkusnou kontrolou, takže čitelnost nahrávky i přes její vrstevnatost prostě byla dobrá a odpovídající střední kategorii hi-fi, je cítit, že se od transparentní neutrality lehce odklání směrem k vřelé příjemnosti. Možná tak nepůsobí úplně analyticky, nicméně třeba v úvodu znějící hlas, jakoby kopírující linku žesťových ploch byl zahraný už tak, že s nástroji nesplýval a měl své místo. Denon neupozorňuje na nuance nebo drobnosti, nevytváří jiskřičky a naleštěný zvuk, to ale neznamená, že nemá dobré rozlišení a neumí nad signálem solidně vládnout.

2023 02 28 TST Denon PMA 1700NE 6

Ani stereofonní obraz nebyl nijak překvapující - scéna v Mozartově „Houslovém koncertu č. 2 v d moll, K211“ v podání Anne-Sophie Mutter („Violin Concertos Nos. 2 & 4“ | 1998 | EMI | 5 65539 2 7) měla dobré pravolevé uspořádání, některé zvuky se zdály být ustoupené už i o krok do hloubky a přestože proporce nástrojů ani scény samé nejeví nějaké náznaky bombastičnosti, je to uhlazeně civilní podání, kdy nemáte pocit stísněnosti nebo nepřehlednosti. Solidní hi-fi jak má být…

PMA-1700NE má – tak jako většina Denonů – svůj charakter a naplno ho projevil v „Running Up That Hill (A Deal with God)“ od Kate Bush („Hounds of Love“ | 1997 | EMI | 7243 5 25239 2 4), kdy úvodní bubny měly slušnou razanci a pocit těla, ale každý úder spíše šťavnatě a trochu měkce zapružil, než aby suše a napjatě švihnul. Rytmická skladba tekla plynule, leč trochu pomaleji a hutněji, zároveň se ale nový Denon nebojí ponechat trochu jasu a náznak říznosti na sykavkách a dalších výškách, takže zůstává pocit solidní energičnosti. Jinak je to ale hlavně o muzikální pohodě a houpavé vlídnosti, s níž hudba zaznívá velmi příjemně poslouchatelná.

2023 02 28 TST Denon PMA 1700NE 10

Denon PMA-1700NE představuje solidní, i když přeci jen trochu konzervativní standard klasického hi-fi. Je výtečně zpracovaný, má rozumně diverzifikovanou výbavu, ale je trochu škoda, že v souladu s moderními nároky nemá třeba HDMI rozhraní nebo alespoň základní streamování, jakkoliv oboje lze díky standardně fungujícím digitálním vstupům doladit nějakou dostupnou externí krabičkou. Nejvíc ale PMA-1700NE zafunguje těm, kdož preferují klasická řešení, ať už to bude v kombinaci s gramofonem nebo firemním SACD přehrávačem. Žádné serepetičky, žádné efekty, žádné podbízení – seriózní, klasicky laděný zvuk, neúnavný, solidní ze všech úhlů pohledu a příjemně, poklidně muzikální, možná by se dalo na tento celek použít i slovo mile vyzrálý. Denon PMA-1700NE je tak vkusným reprezentantem střední kategorie hi-fi.

Kč 46 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ vřelý, barevný zvuk Denon

+ muzikálnost

+ rozumná variabilita výbavy

ZÁPORY

- chybějící HDMI nebo streaming

- chybějící výstup pro subwoofery a/nebo externí koncový stupeň

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz | www.denon-shop.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

200 200 hifiguide

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

- [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies