
Pro mladší milovníky hudby jsou primárním nástrojem poslechu sluchátka. A tedy nejen pro ně - hudba na uších (nebo v uších) je prostě fajn, ať už nechcete rušit ostatní členy domácnosti, zrovna cestujete nebo chcete intenzivní zážitek, který u konvenční hi-fi sestavy znamená minimálně vyšší hlasitost. Každopádně – kdo dnes nenabízí sluchátka, tak (skoro) jako kdyby nebyl. A protože se Cambridge Audio rozhodně nebojí oslovovat v dobrém slova smyslu lifestyle trh, mají samozřejmě i nabídku bezdrátových sluchátek, jimž vévodí model přes uši Melomania P100 SE.
Za mírně složitým pojmenováním najdete elegantní, čistě navržená circumaurální sluchátka cílící na generaci, která ocení „Apple design“ – jen málo prvků, zato čistotu a jednoduchost. Podoba Melomania P100 SE není v ničem zvlášť křiklavá a výrazná, na druhou stranu díky hravé aplikaci loga do podoby vnější části mušlí poznáte, že jde o Cambridge Audio.
Jinak je to naprostá moderní klasika. Středně velké oválné mušle, kovový týlní most, změkčený pohodlně polstrovanou látkou s koženkou na vnější straně, na každé mušli zároveň mikrofony i ovládací prvky, všechno tu je. Ostatně, zrovna v téhle oblasti těžko znovu objevovat kolo.

Uvnitř elegantního a moderního těla, pod pohodlnými a uživatelsky snadno v případě opotřebení vyměnitelnými náušníky (zajímavostí je, že vyměnit zvládnete i baterii, která vydrží až 100 hodin přehrávání při plném nabití bez použití ANC) najdete firemní 4 cm širokopásmový dynamický měnič, jehož membrána má tři kompozitní vrstvy.
Možná, že na první pohled jsou Melomania P100 SE spíš standardní, mají však několik praktických a funkčních prvků výbavy. Můžete tam počítat aktuální technologii Qualcomm Clear Voice Calling cVc 8.0 pro čisté zpracování hlasu i v hlučnějším prostředí, docela fajnově fungující aktivní potlačení hluku v kombinaci se solidní fyzickou izolací, stejně jako jednoduché bezdrátové připojení přes Bluetooth 5.3 s aptX Adaptive, alternované možností zapojit kabel a jet digitálně v rozlišení 24 bit / 96 kHz.

Doprovodná aplikace umožňuje běžná nastavení, pro mnohé bude nejdůležitější ekvalizér s přednastavenými profily a sedmi pásmy pro ruční úpravu. Zapnout můžete i DynamEQ, kdy se zvuk automaticky přizpůsobuje přehrávanému materiálu – je to mírně efektní, ale ne nepříjemné, nepotřebujete-li puristický zvuk. Ne úplně obvyklou věcí je také použití zesilovače pracujícího ve třídě A/B.
Sluchátka jsme mohli porovnat krom pasivních Focal Clear a SONY MDR-M1 třeba s in-ear Denon PerL Pro.

Jako první jsme po nasazení seznali, že ANC funguje dobře, nicméně snaží se velmi aktivně, a tak je fajn zapnout ho v hlučnějších prostředích, ale tam, kde stačí (velmi dobrá) fyzická izolace od okolí, tak vypnete-li jej, dostanete živější a celkově o něco bohatší zvukový charakter. Navíc jsou dost cítit rozdíly mezi frekvenčními profily v aplikaci, rozsah je od základního spíše nabasovaného až po relativně „útlejší“ čili celkově docela vyrovnaně působící – chce to zkoušet, případně i aktivně přepínat podle situace. Alternativně se spolehněte na dynamickou ekvalizaci, která dbá na mírně efektní, ale nepřehánějící univerzální charakteristiku.
Hluboké tóny v „Paper Trails“ (Darkside | „Psychic“ | 2013 | Matador | OLE10355) se spouští pěkně nízko a v tučné formě, sluchátka v základním profilu jim k tomu dávají dost prostoru. Nejsou dunivá, ovšem basům dávají spoustu prostoru – je to vlastně atraktivní a pro poslech venku nutně neočekáváte puristickou audiofilii. Rozhodně se můžete těšit na dostatečnou sílu a razanci už od nižších hlasitostí, s vypnutým potlačením hluku je to živý, bohatý bas, trochu víc zaměřený na objem než delikátnost, ale pořád za dané peníze dobrý.

Nokturno „Trois Poémes“ belgického skladatele Guillauma Lekeu v podání operního sopránu Véronique Gens („Nuits“ | 2020 | Alpha | ALPHA589) bylo jemné, neexponované (tedy v hlavním profilu, když přepnete třeba na hlas, středy citelně povyskočí dopředu), celkově hlavně příjemně a hladce podané. Není to zvuk, díky němuž byste sklouzávali k analýze detailů, mnohem spíše jde o laskavou, dlouhodobě poslouchatelnou charakteristiku, vlastně docela příbuznou ladění hi-fi komponentů Cambridge Audio.
Poklidný, přesto hezký zvuk mají Melomania P100 SE také v nejvyšších oktávách, cinkavá „My Favorite Things“ v podání Youn Sun Nah („Same Girl“ | 2010 | ACT Music | ACT 9024-2) však byla spíš uhlazená, nijak zvonivá. Zase to trochu záleží na zvoleném EQ, víc energie do výšek některými profily totiž rozhodně dostanete. Ale v základu je rozlišení slušné, prim je ovšem v neútočné, dobře čitelné formě, ne v nejjemnějších nuancích. Pořád jsou to totiž spíš sluchátka „pro běžné uši“.

Na druhou stranu, právě tímhle zvoleným stylem umí Melomania P100 SE působit dobře, živě a docela plně i u starších nahrávek, jako je Ellingtonova „Caravan“ („Verve Jazz Masters 4“ | 1994 | nahráno 1957 | UMG | 00602455164940). Sluchátka dokážou skladbu podat tak nějak kulantně – víte, že na to jdou trochu po svém, že dynamiku trošičku zveličí (ale která sluchátka tohoto typu nakonec ne?), je to nicméně příjemné. Rytmus drží měkké pulzování, pro pocit energie a objemu nemusíte hlasitost nijak šponovat, cítíte tělo nástrojů, nejde o strohý monitoring.
Lehká „If You Could Read My Mind“ Kanaďana Gordona Lightfoota („If You Could Read My Mind“ | 2009 | nahráno 1970 | Warner | 075992745161) zněla s lehce sametovým dotekem, ale přesto s kontrolou, kterou vnímáte. Hudba je uspořádaná, ale nic se nevnucuje, prostě to nenásilně plyne. Melomania P100 SE nechtějí být ani příliš pitvající, ani efektní, opět v tom tak trochu zvukově odkazují na zvuk hi-fi komponentů ze stejné stáje – byť tady je „mladistvější“ pojetí, alespoň v základním nastavení. Navíc když se zaměříte na struny kytary nebo zpěv, působí důstojně srozumitelným i prokresleným dojmem, v kontextu ceny naprosto bez problémů.

„If I Could Sing Your Blues“ (Sara K. | „Play On Words“ | 1994 | Chesky | 090368027863) má skvěle zřetelný prostor, plný Cheskyho charakteristického nahrávacího rukopisu, tedy „vzduchu“. Melomania P100 SE nezkoušejí hrát s uměle vygenerovanou (a často trochu difúzní) prostorovostí, drží se střídmější prezentace. Přesto některé zvuky či spíše dozvuky vnímáte jako usazené až kousíček za hranicemi fyzických stěn mušlí, což je dobré. Přehlednost je naprosto férová, přitom však nenuceně uvolněná.
Hlavní síla Melomania P100 SE ovšem leží u „normální“ muziky, nikoliv pečlivě vypiplaných audiofilských záznamů. Pusťte si „Ramblin‘ Gamblin‘ Man“ (Bob Seger & The Silver Bullet Band | „Live Bullet“ | nahráno 1976 | Capitol | 00602557774658) a ta vás chytne šťavnatostí, pružnou tělesností a štědrou, přesto komfortně měkce dávkovanou energií. Hudba možná není dokonale vyfrézovaná z pohledu mikrodetailů, ale má příjemnost a dobře se poslouchá, nemusíte kvůli tomu ani nijak dramaticky tlačit na hlasitost a tím si lze nechat sluchátka na hlavě o to delší dobu. Navíc i tady lze „přitvrdit“ nebo ještě zdůraznit basy, prostě kouzlit pomocí profilů s charakterem a přizpůsobit ho své náladě.

Cambridge Audio Melomania P100 SE jsou pěkná moderní bezdrátová sluchátka se vším, co k tomu patří. Z pohledu běžného člověka je cena možná prémiová, optikou hi-fi světa ovšem nijak přemrštěná. Jsou dostatečně pohodlná a lehká, sama o sobě fajnově izolují od okolí a když to bude třeba v hlučném městě, vlaku nebo jiném dopravním prostředku málo, tak lze zapnout solidně fungující, i když možná až trochu moc aktivní ANC. Dostatek různých profilů je fajn, jestliže by vám nevyhovovalo základní nastavení, které je příjemné a trochu tučnější, což na druhou stranu vytváří zvuk univerzálně příjemný a vhodný pro poslech popové, rockové, metalové a vůbec elektrifikované muziky. Jestliže chcete jazz, klasiku nebo vokální záležitosti, mají k tomu Melomania P100 SE profil, jímž zvednete středy a všechno tím dobře přeladíte. Jinými slovy jsou tahle sluchátka od Cambridge Audio férovou alternativou k prémiovým sluchátkům přes uši.
Kč 6 890,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/7209-cambridge-audio-melomania-p100-se#sigProId998e807f6d
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/7209-cambridge-audio-melomania-p100-se#sigProId86b5715387
--- --- --- --- ---
POUŽITÝ PLAYLIST: https://tidal.com/playlist/6860b6ba-139a-41fa-81b5-6d65e2825c34
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dobrá fyzická izolace od okolí
+ lehké, a nejen tím vlastně pohodlné
+ možnost kabelového provozu v různých konfiguracích
+ vcelku typické základní příjemné „cestovní“ ladění s dostatkem objemu i energie
+ docela citlivě nastavené profily, které citelně proměňují charakter
+ dlouhá životnost baterie
ZÁPORY
- ANC má své drobné limity; pokud ho nutně nepotřebujete, je (zvukově) lepší ho vypnout
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz

















































