800 150 dynaudio partner

2018 01 31 TST Klipsch R 26PF 1

Američtí Klipsch se poslední dobou zhlédli v produkci aktivních reprosoustav za rozumné ceny - ostatně, pomalu a nenápadně tato koncepce přibývá u velké části výrobců a vlastně to dává perfektní smysl. Žádné přebytečné dráty, žádné komplikované nastavování, žádné hledání optimálního řešení - všechno v jedné krabici, odladěné a s dnešní úrovní finančně dostupných zesilovacích modulů i přijatelné zvukově. Skvělým příkladem jsou sloupky R-26PF.

R-26PF ctí ve svém vizuálním pojetí dlouhodobě nastavený firemní styl a ani na chvíli nezaváháte, že před vámi stojí právě Klipsch. Jsou to druhé nejvýše postavené aktivní reprosoustavy v sérii, přesto jsou to vlastně poměrně kompaktní reprosoustavy - s výškou 99,1 cm, šířkou 19,8 cm a hloubkou 34,5 cm budou v obýváku možná až nenápadné.

Reprosoustavy váží celkem citelných 19,02 kg, stěny jsou vyrobené z MDF panelů a uvnitř vyztužené několika příčkami. Vnější povrch opatřený černým strukturovaným vinylem možná není úplně nejluxusnější, ale působí adekvátně dané cenové třídě. Skříň je čistě pravoúhlá, postavená na poměrně vysokých nožkách, ty přední vybočují do stran pro lepší stabilitu úzkého těla. Vpředu najdete tři měniče v horní polovině, dole u paty se pak otevírá oválný bassreflexový otvor, na pravém kanálu pak ještě doplněný čidlem pro pokyny dálkového ovládání.

2018 01 31 TST Klipsch R 26PF 2

V zadní části pak místo klasických reproterminálů najdete na pravém kanálu na kovovém plátu celou škálu konektorů - pochopitelně je tu napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem, vedle nějž je ještě čtyřkolíkový kulatý konektor, jímž se zesílený signál vede dodávaným předlouhým (konkrétně pětimetrovým) kabelem do kanálu levého (který je tak vlastně plně pasivní).

U lifestyle produktu je pak důležitá spíše variabilní, než široká konektivita. Proto zde najdete jeden pár analogových cinchů, který páčkou můžete přepínat mezi standardní linkovou úrovní zesílení a tím, že signál projde přes MM phono předzesilovač. Pak je tu ještě 3,5 mm analogový jack a digitální optický vstup. Pro spojení s počítačem je k dispozici USB typu B. Poslední přítomný cinch vyvádí sečtený signál pro subwoofer - pomocí dálkového ovládání lze nezávisle regulovat jeho úroveň a mimo jiné třeba také zapnout výhybku, která utne v případě zájmu R-26PF na úrovni 80 Hz. V praxi však rozhodně subwoofer potřebovat nebudete. Základní hlasitost můžete regulovat otočným prvkem, stejně jako můžete přepnout stiskem vstup - mnohem logičtější je však využití dodávaného malého a jednoduchého dálkového ovládání. To pak poslouží i pro připojení k Bluetooth.

2018 01 31 TST Klipsch R 26PF 3

O zvukové kvality se stará na výškách hliníková kopulka o průměru 2,54 cm, ukrytá v typickém čtvercovém firemním zvukovodu Tractrix. Zdvojený středobas má průměr 10,2 cm a kónus membrány je z do formy vstřikovaného grafitu s barevným provedením do měděna.

Uvnitř reprosoustav se nachází dvojitý zesilovač - o basy se stará modul s výkonem 110 Wattů na kanál při THD+N pod 1% při plném výkonu a o výšky pak modul s výkonem 20 Wattů na kanál při stejných podmínkách. Dělící frekvence řízená pomocí DSP (které se stará i o řízení hlasitosti a vůbec celé ovládání) je nastavena na 1 700 Hz. Klipsch pak udává optimistický frekvenční rozsah 38 - 20 000 Hz, byť neudává v jaké toleranci by měl platit.

2018 01 31 TST Klipsch R 26PF 4

Klipsch R-26PF jsme poslouchali především s OPPO UDP-205, s ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, ale i s gramofonem VPI Scout nebo přes USB. Detaily o dalším vybavení, zejména kabeláži, najdete v pravém sloupci --->. Porovnávali jsme s hlavními sestavami - ASUS / Naim Nait XS + Naim FlatCap XS + Naim NAP 250 / Xavian Perla, Cambridge CXC / Cambridge CXA80 / Fischer & Fischer SN-70 a OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140 / Harbeth Monitor 30.

Ačkoliv P-26F nejsou vysloveně kompaktní, nejsou to ani obří reprosoustavy - kolik basu ale jejich zesilovače dokážou vytlačit do místnosti, to vás nejprve až zaskočí. Linka kontrabasu Charlie Hadena v "Prism" ("American Dreams" | 2002 | Verve | 064 096-2) byla hodně dominantní, hodně plná a opravdu, opravdu mohutná, nástroj jako by byl o krok blíž, než vše ostatní v nahrávce (ale zase ne tolik, aby zbyl jen bas - kupodivu i přes zdůraznění a notný objem zůstává i zbytek pásma zřetelný). Odpustíte-li ale reprosoustavám jejich nevyváženost (kterou ale zase můžete brát tak, že ve 40, 50 i 60 m2 stále budete mít dost basu), musíte ocenit šťavnatost, energii, mocnou hutnost a vlastně i dobrou kontrolu spodních tónů. Ač je cítit jistá nadýchanost, trocha vřelosti a valivý způsob prezentace, je to pořád bas kontrolovaný, zejména s přihlédnutím k dané cenové hladině.

2018 01 31 TST Klipsch R 26PF 5

Vokální "Ain´t No Sunshine" od Fragile ("Next Level" | 2010 | Qstudio | 1617-002-2) měla až koncertní příchuť, Klipsch jdou i ve středním pásmu dravě kupředu, jsou bombastické, nevyčerpatelně energické a přes jistou tvrdost ale ne nepříjemné, natož pak kousavé - naopak jim zjevně aktivní pohon svědčí a nadupaný přednes má při tom všem i solidní kontrolu. Jadrné podání hlasů, jejich dobré oddělení a celkové dopřednost vás ale dokážou strhnout. Možná je to ten prvotní "WOW" moment a po letech soužití budu zvuku "až moc", ale R-26PF nás nepřestávaly svým entuziasmem bavit po celou dobu, co jsme je tu měli.

Ani nejvyšší pásmo energii nepostrádá, hornové řešení Klipsch je ostatně pro svou živost a říz známé. I tady platí, že aktivní koncept zvuku jen a jen prospívá - odpadá totiž jakýkoliv risk přílišné říznosti při vyšších hlasitostech a tak není nepříjemné ani nahlas poslouchat pěkně rozsvícené a cinkavé, bezostyšně energické činely a další kovové zvuky v "Coal" Michaela Penna ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6). Vlastně přesně naopak - je to skvělé, je to energické a živé, objem je ideální, napříč všemi pásmy s výjimkou hlubokých tónů (z výše popsaných důvodů) působí reprodukce výtečně integrovaným dojmem, kde nic nechybí ani nepřebývá. Možná to není nejjemnější zvuk, ale v dané cenové hladině rozhodně i díky své jistotě a kontrole nabízí solidní rozlišení, navíc vám zvuk opravdu podsune.

2018 01 31 TST Klipsch R 26PF 7

Další výhodou aktivního provedení se zjevně dobrým sladěním elektroniky a měničů je i solidní dynamika - zvuk v "Signal to noise" Petera Gabriela ("Miss" | 2003 | Realworld | 07243 595237 2 9) je velký a přímo svádí k vyšší a vyšší hlasitosti, protože se zdá, že to reprosoustavy bez problémů unesou a napumpují vám obrovskou porci energie, která je jednoduše strhující. Možná je to trochu "přibarevená" reprodukce, která jako kdyby jeden každý aspekt zvuku trochu "vylepšila", ale je to velmi efektní, hudba má obrovský drajv a valí se na vás podobně intenzivně jako na koncertě. Podobně jako na koncertě tu a tam zaslechnete přeci jen jaksi syrovější podání, ale ono to vlastně zase tak nevadí, zejména proto, že vás to nedonutí ucuknout nebo snižovat hlasitost. Zvuk možná není úplně nejrychlejší, spíše je i díky mohutnému spodku trochu valivý, ale unese vás s sebou s nevyhnutelností pohybu tektonických desek - zejména u elektrifikovaných žánrů je pak až nadměrná naléhavost a tlak skutečně působivou devizou u takhle levné sestavy.

Protože R-26PF hrají skutečně "plnotučně" a s až mámivou barevností a důrazností, ani si vlastně nevšimnete, že v "Dans Ma Rue" od Zaz ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) je sice pořádek, ale rozlišení je spíše standardní. Proporčně veliký, energií přetékající, barevně sytý a naléhavý přednes to nicméně umně kompenzuje. Opět je tu cítit "live" šmrnc a také díky tomu nemáte tendenci provádět nuanční archeologii - není to audiofilský přednes, ale nepokrytě zábavný.

2018 01 31 TST Klipsch R 26PF 8

Podání prostoru je zajímavé a ačkoliv jsou R-26PF trošku směrové a vykazují různé výsledky, když je natáčíte, mohou být až překvapivě rozumně blízko stěn (půl metr je ale i tak minimum) a vlastně poskládají svůj velký objem vzhledem k cenové hladině docela v klidu do srozumitelného a přehledného obrazu téměř kdekoliv. Aby ale bylo jasno, ve 20 m2 je přeci jen budete poněkud dusit... Pokud jim dáte ovšem trochu prostoru k rozletu , jejich zaplavující charakter vytvoří v "Theatrum Universi" Oskara Rózsy ("Under My Spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) působivý obraz velkého hudebního tělesa, vlastně i už poměrně zřetelně reprosoustavy vypíchnou vokalistku před orchestrální masu. R-26PF nejsou analytické, ale buďte si jisti, že všeobjímající zvuk vám nedá moc času o tom přemýšlet.

Pusťte si pak něco jako je "Please Read the Letter" od Roberta Planta a Alyson Krauss (2007 | Rounder | 475 9382) a budete nadšení z plného, energického zvuk, z mohutného kopáku, z rozmáchlého a přitom férově kontrolovaného zvuku. Reprodukce je trochu okázalá, ale je to prostě jízda. Houpavá, hutná a rytmická jízda.

2018 01 31 TST Klipsch R 26PF 9

Klipsch se ve sloupcích R-26PF podařil zásah do černého - minimálně v segmentu "lifestyle" ozvučení. Za své rozhodně akceptovatelné peníze dostanete velký kus bedny, která je možná vizuálně poměrně jednoduchá a odpovídá svým pojetím spíše zaoceánským nárokům, ale to důležité je přeci uvnitř... Zde to platí dvojnásob. Klipsch sice hrají rozmáchlým, efektním a trochu prvoplánovým způsobem a s rozhodně objemově až přehnaným basem, který vás v menších místnostech jaksi utluče, ale přitom všem jim neschází kontrola, neschází jim i přes koncertně dravý a syrový šmrnc dostatečná míra kultivovanosti, aby vás nenutily snižovat hlasitost a mají schopnost zejména u elektrifikovaných nahrávek zvednout vaši tepovou frekvenci a naplnit vám krevní řečiště intenzivní porcí adrenalinu. Jsou to specifické reprosoustavy, které mají celkem daleko k audiofilii, ale jinak zvládnou jak hudbu, tak filmy, zvládnou hrát i celkem potichu i opravdu koncertě nahlas a pořád s chutí a vervou, jakou byste u klasického "pasivního" systému elektronika + reprosoustvy museli pracně hledat a ladit. Pokud chcete dostupný "zvuk s koulemi", koukněte se na tyhle Klipsch...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 01 31 TST Klipsch R 26PF m1

Při měření z relativní blízkosti je zjevný mohutný nadbytek basových frekvencí - nicméně to odpovídá poslechovým zkušenostem. Stejně jako to, že od cca 100 Hz do 15 000 Hz je frekvenční odezva s ohledem na cenu a zamýšlené používání (Klipsch je prostě "rocková" značka) prostě skvěle vyrovnaná. Navíc i praktický nástup reprodukce na zhruba 30 Hz je vzhledem k rozměrům reprosoustav až těžko uvěřitelný. Ale pozor - obrovská porce energie mezi 30 a 100 Hz vyžaduje velmi pečlivé zvážení toho, do jaké akustiky a jak daleko od stěn sloupky postavíte (pokud tedy nejste vyznavači předimenzovaného basu).

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 25 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zátah odspodu

+ důraz a výbušnost

+ energický a jadrný, ale ne ostrý či kousavý zvuk

+ koncept "zapoj a hraj" (včetně automatického zapnutí příchozím signálem)

ZÁPORY

- ne úplně hodnotné použité materiály

- bas je opravdu HODNĚ objemově zdůrazněný

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio