Solid Tech - referenční high-end audio racky

2021 04 30 TST innuos PhoneixUSB 1

Jméno portugalské firmy Innuos, sídlící kousek od nádherného střediska Albufeira, mezi audiofily už nějakou dobu rezonuje – přesto patří mezi „moderní“ výrobce, kteří se zaměřují na potřeby digitálně orientovaných posluchačů. Mezi klenoty jejich portfolia patří hudební servery (v kombinaci se stremerem a rippovací mechanikou pro CD), není to ovšem jediná součást nabídky. Nejnověji je to i série Phoenix, v níž jsou „upravující“ komponenty.

Co konkrétně to znamená? Třeba u PhoenixUSB jde o reclocker – pokud vám takový typ komponentu nic neříká, vězte, že jde o zařízení, které přijímá USB signál a upraví jej, zejména tím, že jej přečasuje a znovu rozdělí na pakety, které pak dále posílá do D/A převodníku. Cílem má být dosažení přesnější, čistší reprodukce díky tomu, že převodníku poskytneme „čistší“ data bez jitteru a chyb.

PhoenixUSB nese typické designové rysy značky Innuos – vícekrát lomený plastický čelní panel z pěkněo pracovaného hliníku navazuje na v tomto případě úzké, ale hluboké šasi přístroje, tady už z běžných materiálů. I tady je ale patrná sázka na estetiku netypickým provedením chladících otvorů kupříkladu.

2021 04 30 TST innuos PhoneixUSB 2

Na zadní straně mimořádně jednoduchého komponentu se ukrývá jen to základní – USB vstup (typ A), USB výstup (typ B) a napájecí zásuvka s vypínací kolébkou.

Celý přístroj s váhou poctivých 5 kg (což je při šířce 21,5 cm, hloubce 34,2 cm a výšce 8,7 cm docela dost) spočívá na trojici relativně výrazných nožiček.

2021 04 30 TST innuos PhoneixUSB 3

Vnitřní konstrukce sází na dvojici lineárních napájecích zdrojů, jeden napájí modul integrovaných ultra přesných OCXO hodin, druhý pak napájí USB rozhraní.

Zmíněné hodiny mají chybovost jen 3 ppb a používají takt 24 MHz – to prý na rozdíl od běžně používaného 10 MHz taktu externích hodin a následného přepočítávání signálu na nativních 24 MHz v této aplikaci přispívá k optimální přesnosti přenosu.

2021 04 30 TST innuos PhoneixUSB 4

Zajímavostí je i velmi poctivé pojetí USB rozhraní. Není tu žádná spínaná regulace napájení, jsou tu tři poctivé linky z výše zmíněného lineárního napájecího zdroje, které jsou dále stabilizované pomocí reguátorů LT3045.

PhoenixUSB nepotřebuje žádné ovladače, žádná speciální zařízení nebo nastavení – jediné co potřebujete jsou dva USB kabely.

2021 04 30 TST innuos PhoneixUSB 6

Innuos PhoenixUSB jsme poslouchali zejména jako prvek vložený do cesty mezi jádro Roon a Métronome DSC1 (na Kinki Studio EX-P7 / Kinki Studio EX-B7 / Xavian Quarta Evoluzione / GMG Power Harmonic Hammer 3000P / Nordost Heimdall 2), ale také mezi iMac 27“ a RME ADI-2 DAC FS (na Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2 / KEF LS50 Meta / GoldenEar SuperSub X / ZenSati Authentica). Propojeno bylo vždy stejnými USB kabely – tj. buď přímo WireWorld Platinum Starlight do DAC nebo do PhoenixUSB, v druhém případě pak do DAC pokračoval Dynamique Audio Horizon 2. Zkusili jsme i připojení „noname tiskárnového“ kabelu směrem do innuos a nutno říci, že reclocker není náchylný na kvalitu vstupu, rozdíl byl malý.

Do basové linky v „Ptáci jsou hloupí“ (Ondřej Soukup | „Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) přidal reclocker zjevně lepší tuhost a pevnost, zvuk byl menší, nicméně jakoby důraznější, každé brnknutí tlusté struny na base bylo „drnkavější“. PhoenixUSB jako kdyby zvuk více napjal a napružil. Rozdíl je svou intenzitou v kategorii výměny kabelu, nikoliv kupříkladu komponentu nebo reprosoustav, ale rozhodně slyšitelný, ne jen psychoakusticky kosmetický.

2021 04 30 TST innuos PhoneixUSB 10

Zpěv Tracy Chapman se v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) také o kousek zmenšil, utáhl, hlavně ale subjektivně vnímáno získal na hloubce, jako kdyby v něm také roztála trocha napětí a přesto byl konkrétněji srozumitelný a lépe oddělení od hudebního pozadí. Přestože ho bylo fakticky méně, opanoval o něco více celou hudební prezentaci.

Svěží činely v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) zněly bez zapojeného recklockeru na první dobrou atraktivněji – lehce ostřeji, ale také rázněji, hlasitěji a celkově prostě výrazněji. Přesto když se zaposloucháte, po připojení PhoenixUSB jako kdyby se zvuk uklidnil a zjemnil, zároveň ale uslyšíte delší dozvuk, kov není tak řízný, má přirozenější tón. Je to nuance sem, nuance tam, ale celkově opět efekt slyšitelný – po odpojení recklockeru cítíte návrat takového špatně zachytitelného, ale neodbytného napětí, kvůli kterému není poslech tak příjemný jako s recklockerem.

2021 04 30 TST innuos PhoneixUSB 8

Celkem výrazně pak byl vliv reclockeru slyšet v „Sea Nature“ Stevea Hillage („Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) – rázná bicí zní intenzivněji a byť méně hutně, tak rozhodně intenzivněji, šťavnatěji. Razance, dynamika a údernost se zlepšily, tentokrát nebylo třeba nuance a rozdíly pečlivě hledat, prostě tam byly a PhoenixUSB jednoznačně přifoukl do hudby zdravou dávku živosti.

Ve „Sly“ Herbieho Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) bylo cítit, že čitelnost, přehlednost skladby se změnila – jako kdyby jednotlivé kousky, jednotlivé tóny byly o něco zaostřenější. Není to prominentní změna, nepadá nějaká zdánlivá opona nebo něco takového, je to jemné začištění tu a dotažení támhle a právě ty najednou lépe slyšitelné droboučké informace (ať už je to delší dozvuk činelu nebo je to vytaženější basa nebo lépe zařezávající klávesy) pospolu ve výsledku tvoří změnu výraznou a zřetelnou. Opět nejde o skok o kategorii, ale rozhodně jde o vliv, který poslech zpříjemňuje.

2021 04 30 TST innuos PhoneixUSB 12

Kupodivu byl vliv reclockeru patrný i na podobě hudební scény – třeba v „Ario“ Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) bylo cítit s PhoenixUSB, že stereobáze je širší, že jde více za hranice reprosoustav a že nástroje se tak mají více kam rozkročit a kam se od sebe odpoutat, takže je snazší je lokalizovat. Tady vliv připomínal zapojení systému do dobré a účinné filtrace – nemění se základní charakter, ale je to pevnější, zřetelnější zvuk.

A nakonec nelze nezmínit vliv innuos PhoenixUSB na takový ten těžko uchopitelný a velmi subjektivní rozměr „atmosféry“ – živá „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) byla s reclockerem plnější, řízné kytary byly méně ukřičené a tudíž i dlouhodobě poslouchtelnější, neodrazující ani při vyšší hlasitosti a opět jako kdyby přibyl důraz a údernost.

2021 04 30 TST innuos PhoneixUSB 7

Může být zařízení, které vezme audiosignál z USB kabelu a „jen“ ho znovu pošle dál a které tak v praxi funguje hlavně jako izolace, případně zdroj přesného hodinového kmitočtu, být zásadním prvkem v poslechové sestavě? To je asi dosti individuální rozhodnutí – rozhodně ale, soudě minimálně podle innuos PhoenixUSB – může být zařízením, které výslednou zvukovou podobu ovlivní. V našem případě se na obou zkoušených sestavách zdálo, že směrem k lepšímu, na té objektivně horší sestavě pak byl vliv možná o něco maličko výraznější. Čím konkrétně pak PhonenixUSB výslednou podobu signálu doopravdy mění, o tom se těžko dohadovat. Je zásadní galvanické oddělení? Jsou zásadní super přesné hodiny? Je zásadní rekonstrukce paketů? Je to filtrace napájecí složky a tedy odstranění „balastu“ z PC? Netroufáme si odhadnout. Faktem ale je, že ten, kdo má náležitě dimenzovanou sestavu, v níž investice tučných a nepřehlédnutelných sedmi desítek tisíc za finální doladění a dotažení zvukového zážitku není problematická, tak ten může v innuos PhoenixUSB získat další maličký krůček směrem k hudební nirváně.

Kč 70 500,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rozdíl je slyšet

+ sníží vliv prvního (přívodního) USB kabelu na relativní minimum

+ přednes se zdá být hlasitější, čistší a důraznější

+ pěkný design

ZÁPORY

- je otázkou, zda cena za daný přínos není přeci jen poměrně výrazná

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Thrill Audio | www.thrillaudio.eu 

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies