Značka „La Boite Concept" vám patrně mnoho neřekne, ale těm znalejším a zkušenějším by snad mohlo alespoň povědomé připadat jméno francouzské firmy Siare. Pokud ne, zkusíme jí přiblížit – již od roku 1945, pod vedením zakladatelky Marie Cagniard Yeramian, vyrábí ne úplně neúspěšně reproduktory a dokonce má za sebou i pár modelů reprosoustav. Právě ona, její syn, řídící Siare od roku 1972 a její vnoučata založili společně firmičku La Boite Concept, specializující se na zabudování „rodinných" reproduktorů do různých stylových kusů nábytku.

Jakkoliv tato myšlenka není nová a existuje několik firem, které nabízí hlavně A/V nábytek s aktivním ozvučením, takový šmrnc nemá patrně žádná z nich. Inu, Francouzi... Že ale za La Boite nestojí jen partička designerů, ale že sedmdesátiletá tradice rodinné výroby reprosoustav přeci jen nějaké kořeny zapustila, o tom se můžete přesvědčit třeba už z dostupných fotek vývojového prostředí. Trochu bohémský ateliér totiž zdobí třeba i precizní (a přestižní) měřicí přístroje Bruel & Kjaer. Samozřejmě, že to samo o sobě znamená jen málo, ale přeci jen to o přístupu firmy něco vypovídá.

Portfolio firmy prozatím není nikterak rozsáhlé, kromě jedné hudební skříně (doslova!) jsou tu hlavně stolky pro různá určení. Ať už ozvučený odkládací, nebo pracovní stolek. LD130 je určen pracovním koutkům v moderních designových interiérech. Je to nevelký kousek, esteticky skutečně povedený a zpracováním slušný. To alespoň na první pohled, oku skryto ale zůstává nemalé množství elektroniky a dokonce sedm reproduktorů, které konstruktéři do úzkého těla natěsnali. Podobná zařízení staví hlavně na estetice a funkčnosti v každodenním provozu a nejinak je tomu i u La Boite Concept LD130.

Jde vlastně o ozvučnici, k níž jsou přišroubované zajímavě tvarované nohy z jediného kusu dřeva s velmi pěkným osmivrstvým klavírním lakem. Můžete si vybrat některou ze sytých barev, nebo dřevěný dekor. V kombinaci s černí střední části působí oboje velmi dobře. I velmi výrazná červená nevypadala naživo nijak přehnaně. Zespodu vyvedený napájecí kabel pak lze skrýt v jedné z noh. Celý stolek váží poměrně znatelných 31 kg a zabere vám v prostoru 76 cm na výšku, 57 cm na šířku a 52 cm do hloubky.

Samotná střední část je velmi pěkně zpracovaná. Zvláště pak horní deska pokrytá nádhernou strukturovanou pravou kůží, uložená na vrstvě antirezonanční pěny. Zadní čtvrtina ozvučnice je pokryta skleněným pásem s velkou prohlubní, do které v běžném provozu můžete schovat třeba napájecí zdroj notebooku, nebo svůj telefon, protože právě pro tato zařízení je LD130 primárně určen. Zadní stěna je zkosená pod úhlem 45° směrem vzhůru a zakrývá jí zjevně průzvučná látka, stejně jako úzké čelo stolku. Při pohledu zespodu narazíte na zamřížovaný reproduktor a poměrně mohutný chladič a napájecí zásuvku, odkazující na to, že elektronika je primárně v levém zadním rohu.

Tam jsou na horní skleněné části také efektní ovládací prvky pro vyvážení basů a výšek, ale také pro volbu vstupu a regulaci hlasitosti. Jsou tu také zapuštěné cinche analogového stereo vstupu a USB port. „Kroutítka" jako kdyby někdo vzal ze starých analogových mixážních pultů. Ačkoliv tvoří tato část poměrně výrazný kontrast k designovému zbytku stolku, vypadá dobře. Ve vedlejší prohlubni je další vstup v podobě 3,5 mm analogového otvoru pro jack, kde asi většinou bude dodávaný Bluetooth adaptér.

Po sejmutí obou krycích mřížek narazíte na reproduktory – vpředu čtyři, vzadu dva (plus již zmiňovaný basový kus na spodní straně). Už z nakloněné zadní strany je celkem jasné, že stolek je určen k přistavení ke zdi a zadní reproduktory v podstatě tvoří bipolární koncept. Oficiálně jde o konfiguraci 2.1, všechny měniče jsou (logicky) z vlastní produkce firmy. O výšky se stará hedvábná kopulka o průměru 5 cm, středotónové měniče najdete také vpředu a mají průměr 10 cm – svítivě žluté membrány jsou vyrobeny z tkaného Kevlaru. Vespod je jediný „subwoofer" – basový měnič s 16 cm membránou z karbonových vláken. Díky promyšleným odrazům od zadní stěny i od hran kabinetu (respektive o přečnívající nohy) umí i relativně blízko u sebe posazené měniče vytvořit v podstatě plnohodnotný stereo dojem.

Uvnitř LD130 pracuje elektronika, kterou pro La Boite vyvinul jeden z nejslavnějších francouzských výrobců – ATOLL. Jak tři zesilovací moduly (pro středy 25 Wattů, pro výšky taktéž 25 Wattů a pro basy 80 Wattů), tak D/A převodník nesou tuto značku. Právě převodník stojí za pozornost – jde o modifikovaný čip Burr Brown s rozlišením až 24 / 192. Moderní doba je úžasná a hi-res už proniká i do nábytku. Bluetooth čip pracuje s nejnovější verzí kodeku aptX, který již zvládá přenést přes „modrý zub" plnohodnotnou CD kvalitu. Inu, kdo by měl tendenci La Boite Concept LD130 zcela zatratit, možná by udělal chybu – nejen na svou kategorii totiž nabízí docela dost, i když samozřejmě, že ne pro každého.

Objem výšek je i přes agilně působící reproduktory poněkud menší, kovové tóny v úvodu „Wichita Lineman" od Barb Jungr jsou poněkud upozaděné. Na druhou stranu jim neschází cinkavost a znělost. Když do hudby přibude piano, má sice občas tendenci zaznít hodně „napřímo", ale při zachování rozumné hlasitosti ani tohle není nijak zásadní problém.

„St. James Infirmary" od Hugh Laurieho odhalilo potenciál žlutých středotónových měničů. Jeho hlas je pěkně čistý, LD130 ale nehraje nijak měkce, nebo opatrně – naopak aktivní pohon slušnou elektronikou je hodně exaktní a pokud byste srovnali uvěřitelnost hlasu s reprosoustavami ceny cca 15 – 20 tisíc, pak La Boite Concept LD130 rozhodně nepropadne. V téhle svatbě je rozhodně cítit, že menší objem ozvučnice nedokáže tak úplně vzbudit dojem objemného těla nástroje.

Dobře nahraný kopák na začátku „Come together" od The Beatles prověřil důsledně možnosti basového reproduktoru. V zásadě je bas slušně definovaný, byť měkký a opět docela poklidný. Basy nemají tendenci udělat za tónem takovou tu energickou tečku, nic netlačí na pilu a vše je příjemné.

„Mm mm" od Crash Test Dummies vyzněla i přes svou „popovou plochost" dobře, příjemně se poslouchala. I tady byla ale jasně znát spíše přesná, analytická nátura. I díky tomu je velmi době rozumět zpěvákovi v každém okamžiku.

Jakmile trochu přitlačíte na pilu a pustíte ke slovu Drowning Pool s jejich „Let the bodies hit the floor", zjistíte, že u tvrdší muziky to bude chtít přeci jen trochu otočit volume doprava, aby se objevil kýžený pocit tahu na branku. Zvuk zůstává pod dobrou kontrolou a navíc ani při vyšších úrovních neproniká do svrchní desky nepříjemné množství vibrací.

Celková reprodukce je opravdu slušně čistá a třeba „Kuku a koko" od Umakart má i slušné rozlišení. Ve skladbě cítíte přehled, to nejlepší ze zvuku La Boite Concept LD130 si ale trochu paradoxně vychutnáte až ve větší vzdálenosti – zblízka, i když je stolek přistaven ke zdi tak jak má být, nedokáže (z logických fyzikálních důvodů) vytvořit přesvědčivý stereo obraz. Přesto vás umí měkce obejmout hudbou, což je jako podkres při práci rozhodně příjemné.

La Boite Concept LD130 patří k designovým kouskům, kterých je v oblasti kvalitní reprodukce zvuku jen málo. Přestože stylových přístrojů je relativně hodně, šarmantní kouzlo jako LD130 jich mnoho nemá. Ani ti z vás, kteří jsou vizuálně náročnější, se rozhodně nebudou stydět postavit si tenhle kousek do interiéru. Pro občasnou práci a třeba namísto rozličných bluetooth kompaktních reproduktorů je navíc LD130 výborným řešením i po zvukové stránce – na rozdíl od svých (pravda, levnějších...) konkurentů nabízí zvuk bližší ortodoxní high fidelity sestavě z rozmezí někde mezi 20 – 30 tisíci, hlavně díky povedeným reproduktorům, slušné elektronice Atoll i díky jednoduché fyzice a velkým rozměrům. Pokud tak zvažujete některé stolní digitální řešení pro hudbu z telefonu či notebooku, můžete si bez obav pořídit rovnou i celý stůl...

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala přes USB port s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

V rozsahu 55 – 12 000 Hz je hrající stolek překvapivě kultivovaný, pásmo je relativně vyrovnané. Subjektivně výrazný bas kolem 60 Hz odpovídá i poslechovému dojmu, kdy pod touto hranicí v podstatě nic není. Rychlý pokles výšek není vzhledem k předpokládanému blízkému poslechu také nijak kritický. Navíc jde primárně o designový výrobek – být podobná křivka u reprosoustav za řádově 20 tisíc, bylo by to hodné ocenění, tady je to tedy ještě víc.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 33 350,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ moc pěkný vzhled

+ vyrovná se all-in-one zařízením od B&W či Bose

+ slušný zvuk s poměrně hutnou dynamikou

ZÁPORY

- stůl je dost malý a stereo báze je znatelná jen z větší dálky, odkud už zase nemůžete pracovat

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: GC Design | www.interiordesign.cz  | www.decolab.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio