Audio Research

2021 02 28 TST Kinki Studio EX B7 1

Výrobky (relativně) mladé čínské značky Kinki Studio svou pověst zakládají na vysokých výkonech, kvalitním návrhu i provedení a hlavně na extrémně konkurenční cenové politice. I proto není v katalogu firmy (zatím?) žádný výrobek, který by cenou překračoval hranici jednoho sta tisíc korun, což po cenovém boomu posledních let působí v high-endové sféře téměř nepravděpodobným způsobem. Oním nejdražším králem portfolia jsou monobloky EX-B7.

Už svým vzhledovým pojetím se EX-B7 liší od mainstreamu, jsou to bytelně udělané kvádry (šířka 23 cm, výška 19 cm a hloubka 33 cm) z tlustých hliníkových profilů. Celá konstrukce váží poctivých 17 kg. Celé šasi je vizuálně poměrně konvenční, snad jen čelní stěna s výrazným vodorovným drážkováním je poněkud svébytná. Ačkoliv přístroj působí, že má osazený displej, je to vlastně jen prostor se spínacím tlačítkem a trojicí svítících diodek, kde oranžovaná signalizuje režim standby, zelená provozní režim a červená případný chybový stav.

Jako chladič slouží celé šasi přístroje, i proto stačí k odvodu zbytkového tepla jen několik nenápadných průřezů na horním víku. V zadní straně pak lze rozpoznat trojici nepřekvapivých bloků konektorů. Nahoře uprostřed je vstup v podobě symetrického XLR a nesymetrického RCA (oba s citlivostí 1,45 V a vstupní impedancí 51 kOhm, byť „akceptovatelný“ je dle dokumentace rozsah 10 – 52 kOhm), dole uprostřed pár důvěryhodných, ale nijak opulentních reproduktorových terminálů a vedle nich klasická zásuvka bez možnosti vypnutí přes nějakou formu spínače.

2021 02 28 TST Kinki Studio EX B7 2

U koncového stupně je zásadní vnitřní konstrukce. Celý blok elektroniky a napájení je ukotven do „konstrukce v konstrukci“, kde mohutné kovové lešení drží vertikálně natočenou dvojici toroidních transformátorů o výkonu 2x 300 VA, na horní ploše je deska plošných spojů dvanácti zásobními kondenzátory o kapaictě 12x 1 500 uF. Další plošný spoj je přímo na zadní stěně a zpracovává příchozí signál (vstupy nejsou osazené vazebními kondenzátory, pozor tedy na korektní chování předzesilovače při zapínání / vypínání). Obě desky používají signálové cesty pozlacené solidní vrstvou o tloušťce 0,2 mikrometru.

Výstupní výkon zajišťují celkem čtyři páry laterálních MOSFETů značky EXICON, technologie je tedy prakticky identická jako v ostatních zesilovačích značky, jen s vyšším výkonem.

2021 02 28 TST Kinki Studio EX B7 3

Když jsme u toho, na výstupu najdete poctivých 250 Wattů na kanál (výrobce to udává jako minimální hodnotu do zátěže 2 – 8 ohm), přičemž krátkodobé maximum na 8 ohmech činí mocných 400 Wattů, respektive 84 V / 20 A, což už bude stačit pro prakticky libovolné reprosoustavy.

Výrobce udává frekvenční rozsah 0 – 2 500 000 Hz (+/- 3 dB), hodnotu THD+N pod 0,05% a odstup signálu a šumu přes 110 dB (0,01 – 1 000 000 Hz). Rychlost přeběhu je nadstandardních 200 V / us.

2021 02 28 TST Kinki Studio EX B7 4

Zesilovače EX-B7 jsou už nějakou dobu nedílnou součástí hlavní redakční sestavy, kde hrají s firemním předzesilovačem EX-P7 (ale stihli se vystřídat také RME ADI-2 DAC FS nebo Teac NT-503, stejně jako Crayon CIA-1, Mola Mola Tambaqui či Emotiva XSP-1). Zdrojem signálu je OPPO UDP-250 a Métronome DSC1, napájí se přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P a propojeno je kabeláží Nordost Heimdall 2. Poslouchalo se primárně přes Xavian Quarta, ale redakcí prošla za poslední měsíce i pěkná řádka jiných reprosoustav všech cen, tvarů i typů. Porovnávat jsme mohli jak s Norma Revo IPA-140, tak Grandinote Shinai nebo Emotiva XPA-D2 či různými dalšími zesilovači, které prošly redakcí. Hudba pak hrála primárně přes Roon.

Šlapající basová linka v „Bílý den“ Anety Langerové“ („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) má díky rychlému, důraznému zvuku zesilovačů velkou autoritu, je pěkně rytmická, ale hlavně cítíte, že zesilovač disponují schopností svižně dodat potřebnou sílu a při libovolné hlasitosti její dodávku také udržet pod kontrolou. Suverenita a rezerva, s jakou tak činí, není v této třídě rozhodně obvyklá, ba dokonce je dosti výjimečná. Není to bas nějak luxusní, zvláště muzikální – naopak je technicky brilantní, pevný, trochu sušší, ale také mimořádně transparentní, definovaný v „příchuti“ jen předřazenými komponenty, nikoliv zesilovači samotnými. Ty umí tóny skvěle oddělit, zaříznout a doslova vykopnout vaším směrem, bez otálení nebo náznaku jakékoliv nejistoty.

2021 02 28 TST Kinki Studio EX B7 5

Také zpěv Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) byl krásně zřetelný, vytažený do popředí, konkrétní, byť na sykavkách a velmi prezentních momentech až trochu tvrdý – takový je nicméně charakter nahrávky a EX-B7 jen jako kdyby ho nechaly zazářit v plné nahotě. Zpěv je výtečně odlišený co do dynamických nuancí, zesilovač drží nad reprosoustavami velmi autoritativní kontrolu a nechává vyniknou zcela jasně charakter zdroje signálu – chce se říct, EX-B7 mají jen velmi malou vlastní stopu vyjma pocitu, že zvuk je s nimi výrazný, živý a velmi zřetelný.

Zesilovače pak působí velmi rychlým, svěžím dojmem, díky čemuž je neméně svěží také cinkání činelů v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469). Zesilovače drží výtečně a pevně (byť trochu technicky suše) pevné okraje, skvěle zařezává jednotlivé tóny a díky výborné transparentnosti a přesnosti jsou činely také skvěle čitelné, zřetelně nad standard dané cenové kategorie, kdy opět velkou měrou kvalitu výsledku definuje použitý zdroj signálu a nahrávka, neb zesilovač se chová „skoro tak jak má“, tedy zesiluje s parádní čistotou.

2021 02 28 TST Kinki Studio EX B7 9

Neošizená dynamická stránka „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) nechá potenciál EX-B7 pěkně zazářit. I tady je cítit, že zásadním elementem je nabízená síla, kontrola a autorita. Zesilovače jsou trochu „dopředné“, ale velmi živé, velmi dynamické a každé brouknutí baskytary nebo rána do bubnu zaznívají bezprostředně a energicky, síly je na rozdávání, hudba prostě šlape. Libovolným reprosoustavám umí zesilovač udělit mohutný impuls a probudit je s klidem a rezervou. Za dané peníze dostáváte takové maličké, sebevědomé elektrárny.

Detaily v „Seven Steps to Heaven“ Milese Davise („Seven Steps to Heaven“ | 2005 | Columbia | COL 519509 2) vynikají velmi pěkným způsobem, je to i díky tomu, že zvuk je výrazný, hodně energický, až vlastně trochu dravý. Není to ale vulgární tlačení se kupředu, stejně jako to není studený zvuk – je neutrální, pevný, velmi konkrétní, takže se fakticky ne úplně lehce popisuje, protože svou stopou se koncové stupně do výsledku zase tolik nepropisují. Máte-li ale třeba ostřeji hrající reprosoustavy, uslyšíte je ostře, máte-li zahuhlanou nahrávku, bude právě taková, společným jmenovatelem je ale citelná „pevná ruka“ a kontrola.

2021 02 28 TST Kinki Studio EX B7 11

Jednokanálové zesilovače mají výhodu skvělého oddělení kanálů, takže i podání prostoru je prostě dobré – Kinki Studio EX-B7 nejsou výjimkou a putující zvuky a efekty v „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) cestují zprava doleva a zleva doprava, ale je cítit také to, že v prostředku dráhy jsou o něco více v pozadí. A vokál je naopak pevně zafixovaný přímo v prostředku, zároveň prezentovaný jako pevná součást scény, ale čitelný, ohraničený. Konkrétnost je v rámci dané cenové hladiny prostě skvělá.

To, jak vaše hudba vyzní, definuje hlavně nahrávka a to, co před EX-B7 předsadíte – se skvělým zdrojem signálu, transparentním předzesilovačem a dobrou (či lépe skvělou) nahrávkou cítíte jen tu sílu, s kterou se hudba vlévá do vašeho poslechového prostoru, kontrolovaná, rytmická a přímočará. Vinlovým masterem „změkčená“ „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) zněla krásně, byla šťavnatá, průbojná a důrazná, tak jak to má být se správným výkonovým zesilovačem, u kterého při běžném poslechu zůstáváte daleko, daleko od jeho limitu.

2021 02 28 TST Kinki Studio EX B7 14

Výkonové monobloky Kinki Studio EX-B7 dělají přesně to, co mají – dodávají výkon. Přímý, čistý, jasný a autoritativní. Tak jak trochu účelně a industriálně jsou zesilovače pojaté zvenku, tak jsou naladěné také zvukově. Vaší hudbě nebudu překážet, jsou brilantně čisté, vyrovnané a slovo, které je definuje úplně nejlépe je „konkrétnost“. Zesilovače dokážou snadno rozehrát prakticky libovolné reprosoustavy při prakticky libovolných podmínkách a nabízí opravdu bezprostřední a transparentní velký výkon, který „unese“ i na první pohled „naddimenzované“ řídící komponenty (zdroj a předzesilovač). Prostě podle firemní filozofie – skvělý výkon za velmi, velmi atraktivní peníze.

Kč 99 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělá cena

+ bytelná konstrukce

+ výkon v reálných podmínkách téměř nevyčerpatelný

+ kontrola a autorita

+ transparentnost

ZÁPORY

- přímočarý a důrazný zvuk nechá vyniknout jakoukoliv chybu

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: XAVIAN | www.xavian.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies