2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 1

Základní modely gramofonů bývají u většiny producentů více či méně vyšperkovanou variací na obdélníkovou základnu z MDF bez jakýchkoliv perliček. Rakousko-český Pro-Ject je v tomto ohledu rozhodně unikátem - nejen, že nabízí nepřebernou variaci barev, ale i tvarů. Důkazem budiž řada RPM a její základní model 1, který vypadá mnohem dražší, než ve skutečnosti je.

Vzhled je pro produkty řady RPM evidentně velmi důležitý - RPM 1 vypadá zejména s firemním karbonovým raménkem znamenitě. Moderně, čistě a jednoduše, přitom originálně a prostě a jednoduše hezky. Dominantní je tu talíř, zpoza nějž na dvou stranách vystupují ramena základy - v jednom je otvor pro vsazení motoru a na druhém naopak pevně ukotvený systém raménka. Samotná, z větší části pod talířem skrytá základna, je z lakované MDF (byť třeba v oblasti otvoru pro motor mělo lakování našeho kusu zřetelné rezervy) ve tvaru bumerangu. Stabilitu tohoto netradičního řešení se silně kupředu přečnívajícím talířem zajišťují tři masivní nožky.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 2

Klasický talíř Pro-Ject o průměru 30 cm a výšce 3 cm rotuje v bytelném ložisku s keramickou vložkou a roztáčen je externím motůrkem z dílny P-J za pomoci klasického řemínku. Oddělení motoru má rozhodně svůj smysl, i když samotný motor je tichý a příliš nevibruje. Přehozením řemínku můžete určovat rychlost otáček mezi 33 a 45 otáčkami za minutu.

Osazené raménko s efektivní délkou 21,8 cm a váhou pouhých 8,5 gramu má esovité prohnutí a je vyrobeno z uhlíkových vláken, jeho mechanické ukotvení je pak hliníkové a hlavice pro přenosku je neoddělitená. Antiskating se nastavuje komfortně malým kolečkem, přítlak pak nasazením protizávaží, uchyceného ne šroubovacím mechanismem, ale kaučukovou hmotou, takže doladění polohy není úplně delikátní, jde tak trochu o přetlačovanou s odporem gumy.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 3

Výrobce nabízí gramofon v atraktivní sadě s rozumnou přenoskou Ortofon 2M Red s eliptickým hrotem.

Výstup signálu je klasickou dvojicí cinchů se zemnícím kolíkem, výstup se nachází pod raménkem a jen tak mimochodem je prostor mezi rameny gramofonu celkem fajn pro uložení přenoskového předzesilovače.

Pro-Ject RPM 1 Carbon jsme poslouchali v systému se zesilovači Naim Nait XS a Cambridge CXA80, kde roli phona přijal buď Pro-Ject Phono Box nebo Naim Stageline. Poslouchalo se i v sestavě s Gato Audio AMP-150 nebo Viola Crescendo / Concerto. Poslouchalo se pak přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo OceanWay Sausalito, porovnávali jsme s VPI Scout Jr. a Pro-Ject Elemental. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica a TelluriumQ Silver / Black.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 4

Basová linka v "Obsession" Boba Jamese ("Obsession" | 1986 | Warner | 925 495-1) byla houpavá, měkká, lehce sladká a vřelá, přesto s již slušnou definicí, gramofon už hraje poměrně konkrétně, dokonce má basa i citelnou váhu, tak akorát trefenou. To vlastně platí i pro objem, basu je tak akorát, aby byl výrazný a tvořil slušný základ zvuku, ale přednes nebyl těžký nebo nevyvážený. RPM 1 Carbon vás basem nezahrne, nevyplní s ním ten nejposlednější krychlový centimetr prostoru, přesto působí dobře, věrně, nepřehnaně ani směrem ke světlosti, ani k temnosti.

Nepřehnaný objem byl i ve středním pásmu, hlas Cassandry Wilson v "Never Broken" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) byl dobře srozumitelný, čistý, zněl lehce a s mírným náznakem sametu. Střední pásmo bylo snad trochu teplejší, což ale spíše pomohlo - třeba podání dřeva akustické kytary; nebyl to umělý, stěží určitelný charakter, ale již poměrně jasně vykreslené dřevo s jeho rezonancemi a nad ním opět obstojně, zněle podaný kov strun. Hlas i kytara jsou barevné a znělé, tak jak si to mnozí právě s vinylem spojují.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 5

Malé chřestítko v "Higgs Boson Blues" Nicka Cavea ("Live From KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) bylo přeci jen trochu příliš lehké a příliš málo objemné, navíc při vyšší tendenci mělo tendenci občas trochu říznout. Tóny jsou na druhou stranu už slušně zřetelné a čitelné, třeba tóny ve "Far From Me" mají dobře oddělené jednotlivé údery, které zřetelně rozezní větší kovovou plochu. Ta nemá žádnou oslňující znělost a zvonivost, rozeznělý tón nevydrží ve vzduchu příliš dlouho, kovový charakter je nicméně vcelku přesvědčivý a zvuk má slušnou energii.

RPM 1 Carbon už patří do kategorie gramofonů, v jejichž přednesu se začíná otevírat i dynamika nástrojů. Klavír Sylviana Chaveau v "Ocre" ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) byl již zřetelně podán jako větší nástroj, s naznačenými rezonancemi a počínajícím důrazem, ovšem při vyšší hlasitosti zjistíte, že reprodukce má stále ještě určité dynamické rezervy a chybí trochu pocit takové té závěrečné tečky, finálního důrazu po stisknutí klávesy. Klavír jako takový už ovšem je klavírem, není nasamplovaný a uměle poskládaný.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 6

Jemňoučké zvuky ve skladbě "Ianovarios" od Beaty Hlavenkové ("Theodoros" | 2013 | Minority Records | MIN31) byly už čitelné, byť zůstávaly v pozadí, gramofon drobné detaily nevytáhne zcela suverénně jako high endové modely. Nicméně jako celek byla skladba podaná vlastně až nečekaně čistě a zřetelně, byť gramofon nejde do bůhvíjakých hloubek patrně to nebude kandidát na přístroj, s nímž objevíte i ty nejskrytější zvuky z nejzazších koutů nahrávacího prostoru - s ohledem na cenu už se ale zvuk dá označit za příjemně dospělý. Kupříkladu jednotlivé stisky kláves jsou zřetelně oddělené a zvuk se zdá být slušně rychlý a neutahaný, čistý.

Vykreslení prostorové scény v "A Love Supreme" z "Love Devotion Surrender" Santany a McLaughlina (1973 | SONY | SOPL200) nebylo úplně holografické, nicméně scéna samotná byla mile široká, byť se zřetelným zakotvením v korpusech reprosoustav. Nástroje ale byly dobře lokalizované a oddělené, byť jejich kontury spíše slušně, než perfektně vykreslené. Dokonce se tu ale už začíná objevovat pocit vzdušnosti a celkové přirozené spojitosti a homogennosti, stejně jako se scéna už alespoň trochu otevřela i v předozadním směru.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 7

Velmi dobře si na danou cenovou kategorii gramofon poradil i s rytmem nahrávky "Fine Line" od Barryho Gibba ("Now Voyager" | 1984 | Polydor | 823429-1). Nešlo sice o strhující, podmaňující drama, na to byl celek přeci jen lehce měkčí, bylo to nicméně fajn - dobře kontrolované, tak akorát dynamické a čisté, vlastně i celkem muzikální a schopné přenést atmosféru tak, že se můžete uvolněně zaposlouchat bez hlubšího řešení nedostatků.

Gramofon Pro-Ject RPM 1 Carbon v sobě spojuje velmi pěkný, originální vzhled (byť ve skrytých zákoutích bylo alespoň na našem kusu znát určité rezervy v pečlivosti zpracování) a přitom už v sobě nese schopnost hrát "opravdu hi-fi" - přednes je čistý, trochu vřelejší a docela uvolněný, má už i slušnou dynamiku a hlavně celkově umí dát prostor pro poklidné, smysluplné poslouchání, kdy vám limity nepřekáží v možnosti ponořit se do hudby a prostě a jednoduše si ji užít. Za přátelskou cenu dostanete gramofon, s nímž si už svou vinylovou sbírku můžete užít a tělo s velmi dobrou absorpcí vibrací snese určitě i ještě o kategorii vyšší přenosku, což by mělo celek posunout případně ještě dál. RPM 1 Carbon tak lze považovat za první krok do světa "opravdových" gramofonů.

Kč 12 590,- (včetně přenosky Ortofon 2M Red)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ styl a elegance

+ plug and play

+ pocit příjemné "analogovosti"

+ rozumná cena

+ dobrá absorpce vibrací

ZÁPORY

- lehké nedostatky ve zpracování

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika