2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 1

Základní modely gramofonů bývají u většiny producentů více či méně vyšperkovanou variací na obdélníkovou základnu z MDF bez jakýchkoliv perliček. Rakousko-český Pro-Ject je v tomto ohledu rozhodně unikátem - nejen, že nabízí nepřebernou variaci barev, ale i tvarů. Důkazem budiž řada RPM a její základní model 1, který vypadá mnohem dražší, než ve skutečnosti je.

Vzhled je pro produkty řady RPM evidentně velmi důležitý - RPM 1 vypadá zejména s firemním karbonovým raménkem znamenitě. Moderně, čistě a jednoduše, přitom originálně a prostě a jednoduše hezky. Dominantní je tu talíř, zpoza nějž na dvou stranách vystupují ramena základy - v jednom je otvor pro vsazení motoru a na druhém naopak pevně ukotvený systém raménka. Samotná, z větší části pod talířem skrytá základna, je z lakované MDF (byť třeba v oblasti otvoru pro motor mělo lakování našeho kusu zřetelné rezervy) ve tvaru bumerangu. Stabilitu tohoto netradičního řešení se silně kupředu přečnívajícím talířem zajišťují tři masivní nožky.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 2

Klasický talíř Pro-Ject o průměru 30 cm a výšce 3 cm rotuje v bytelném ložisku s keramickou vložkou a roztáčen je externím motůrkem z dílny P-J za pomoci klasického řemínku. Oddělení motoru má rozhodně svůj smysl, i když samotný motor je tichý a příliš nevibruje. Přehozením řemínku můžete určovat rychlost otáček mezi 33 a 45 otáčkami za minutu.

Osazené raménko s efektivní délkou 21,8 cm a váhou pouhých 8,5 gramu má esovité prohnutí a je vyrobeno z uhlíkových vláken, jeho mechanické ukotvení je pak hliníkové a hlavice pro přenosku je neoddělitená. Antiskating se nastavuje komfortně malým kolečkem, přítlak pak nasazením protizávaží, uchyceného ne šroubovacím mechanismem, ale kaučukovou hmotou, takže doladění polohy není úplně delikátní, jde tak trochu o přetlačovanou s odporem gumy.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 3

Výrobce nabízí gramofon v atraktivní sadě s rozumnou přenoskou Ortofon 2M Red s eliptickým hrotem.

Výstup signálu je klasickou dvojicí cinchů se zemnícím kolíkem, výstup se nachází pod raménkem a jen tak mimochodem je prostor mezi rameny gramofonu celkem fajn pro uložení přenoskového předzesilovače.

Pro-Ject RPM 1 Carbon jsme poslouchali v systému se zesilovači Naim Nait XS a Cambridge CXA80, kde roli phona přijal buď Pro-Ject Phono Box nebo Naim Stageline. Poslouchalo se i v sestavě s Gato Audio AMP-150 nebo Viola Crescendo / Concerto. Poslouchalo se pak přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo OceanWay Sausalito, porovnávali jsme s VPI Scout Jr. a Pro-Ject Elemental. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica a TelluriumQ Silver / Black.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 4

Basová linka v "Obsession" Boba Jamese ("Obsession" | 1986 | Warner | 925 495-1) byla houpavá, měkká, lehce sladká a vřelá, přesto s již slušnou definicí, gramofon už hraje poměrně konkrétně, dokonce má basa i citelnou váhu, tak akorát trefenou. To vlastně platí i pro objem, basu je tak akorát, aby byl výrazný a tvořil slušný základ zvuku, ale přednes nebyl těžký nebo nevyvážený. RPM 1 Carbon vás basem nezahrne, nevyplní s ním ten nejposlednější krychlový centimetr prostoru, přesto působí dobře, věrně, nepřehnaně ani směrem ke světlosti, ani k temnosti.

Nepřehnaný objem byl i ve středním pásmu, hlas Cassandry Wilson v "Never Broken" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) byl dobře srozumitelný, čistý, zněl lehce a s mírným náznakem sametu. Střední pásmo bylo snad trochu teplejší, což ale spíše pomohlo - třeba podání dřeva akustické kytary; nebyl to umělý, stěží určitelný charakter, ale již poměrně jasně vykreslené dřevo s jeho rezonancemi a nad ním opět obstojně, zněle podaný kov strun. Hlas i kytara jsou barevné a znělé, tak jak si to mnozí právě s vinylem spojují.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 5

Malé chřestítko v "Higgs Boson Blues" Nicka Cavea ("Live From KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) bylo přeci jen trochu příliš lehké a příliš málo objemné, navíc při vyšší tendenci mělo tendenci občas trochu říznout. Tóny jsou na druhou stranu už slušně zřetelné a čitelné, třeba tóny ve "Far From Me" mají dobře oddělené jednotlivé údery, které zřetelně rozezní větší kovovou plochu. Ta nemá žádnou oslňující znělost a zvonivost, rozeznělý tón nevydrží ve vzduchu příliš dlouho, kovový charakter je nicméně vcelku přesvědčivý a zvuk má slušnou energii.

RPM 1 Carbon už patří do kategorie gramofonů, v jejichž přednesu se začíná otevírat i dynamika nástrojů. Klavír Sylviana Chaveau v "Ocre" ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) byl již zřetelně podán jako větší nástroj, s naznačenými rezonancemi a počínajícím důrazem, ovšem při vyšší hlasitosti zjistíte, že reprodukce má stále ještě určité dynamické rezervy a chybí trochu pocit takové té závěrečné tečky, finálního důrazu po stisknutí klávesy. Klavír jako takový už ovšem je klavírem, není nasamplovaný a uměle poskládaný.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 6

Jemňoučké zvuky ve skladbě "Ianovarios" od Beaty Hlavenkové ("Theodoros" | 2013 | Minority Records | MIN31) byly už čitelné, byť zůstávaly v pozadí, gramofon drobné detaily nevytáhne zcela suverénně jako high endové modely. Nicméně jako celek byla skladba podaná vlastně až nečekaně čistě a zřetelně, byť gramofon nejde do bůhvíjakých hloubek patrně to nebude kandidát na přístroj, s nímž objevíte i ty nejskrytější zvuky z nejzazších koutů nahrávacího prostoru - s ohledem na cenu už se ale zvuk dá označit za příjemně dospělý. Kupříkladu jednotlivé stisky kláves jsou zřetelně oddělené a zvuk se zdá být slušně rychlý a neutahaný, čistý.

Vykreslení prostorové scény v "A Love Supreme" z "Love Devotion Surrender" Santany a McLaughlina (1973 | SONY | SOPL200) nebylo úplně holografické, nicméně scéna samotná byla mile široká, byť se zřetelným zakotvením v korpusech reprosoustav. Nástroje ale byly dobře lokalizované a oddělené, byť jejich kontury spíše slušně, než perfektně vykreslené. Dokonce se tu ale už začíná objevovat pocit vzdušnosti a celkové přirozené spojitosti a homogennosti, stejně jako se scéna už alespoň trochu otevřela i v předozadním směru.

2015 12 29 TST Pro Ject RPM 1 Carbon 7

Velmi dobře si na danou cenovou kategorii gramofon poradil i s rytmem nahrávky "Fine Line" od Barryho Gibba ("Now Voyager" | 1984 | Polydor | 823429-1). Nešlo sice o strhující, podmaňující drama, na to byl celek přeci jen lehce měkčí, bylo to nicméně fajn - dobře kontrolované, tak akorát dynamické a čisté, vlastně i celkem muzikální a schopné přenést atmosféru tak, že se můžete uvolněně zaposlouchat bez hlubšího řešení nedostatků.

Gramofon Pro-Ject RPM 1 Carbon v sobě spojuje velmi pěkný, originální vzhled (byť ve skrytých zákoutích bylo alespoň na našem kusu znát určité rezervy v pečlivosti zpracování) a přitom už v sobě nese schopnost hrát "opravdu hi-fi" - přednes je čistý, trochu vřelejší a docela uvolněný, má už i slušnou dynamiku a hlavně celkově umí dát prostor pro poklidné, smysluplné poslouchání, kdy vám limity nepřekáží v možnosti ponořit se do hudby a prostě a jednoduše si ji užít. Za přátelskou cenu dostanete gramofon, s nímž si už svou vinylovou sbírku můžete užít a tělo s velmi dobrou absorpcí vibrací snese určitě i ještě o kategorii vyšší přenosku, což by mělo celek posunout případně ještě dál. RPM 1 Carbon tak lze považovat za první krok do světa "opravdových" gramofonů.

Kč 12 590,- (včetně přenosky Ortofon 2M Red)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ styl a elegance

+ plug and play

+ pocit příjemné "analogovosti"

+ rozumná cena

+ dobrá absorpce vibrací

ZÁPORY

- lehké nedostatky ve zpracování

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio