800 150 dynaudio partner

2018 08 30 TST PSB Imagine X1 T 1

Značka PSB pochází z Kanady a je sesterskou společností stále ještě o něco známějšího producenta elektroniky NAD - zakladatel Paul Barton si hrál s reprosoustavami v Ottawě už od roku 1972, takže historii jeho projektu upřít nelze. Podobně jako NAD, i PSB nabízí spíše jednodušší vnější slupku a v dané ceně se pak snaží nabízet co nejvíce "uvnitř". Sloupek X1Tje právě takový - "hodně beden za nemnoho peněz".

Po vzhledové stránce by šlo Imagine X1T popsat hlavně jako "jednoduché" - ostatně prakticky všechny modely napříč sériemi i cenovými hladinami mají u PSB hodně blízké až jednotné vizuální pojetí. Mírně klenutý čelní panel je vizuálně rozpůlený svislou linkou, je provedený v lesku, zatímco zbytek skříně je řešený naprosto klasicky - tedy pravoúhle a s povrchem pokrytým strukturovaným černým vinylem.

Vizuální oživení přináší dvě žluté membrány pod kovově se třpytícím tweeterem, všechny tři měniče jsou usazeny v poměrně výrazných zvukovodech. Dole pod nimi se pak otevírá i relativně výrazný průduch bassreflexového otvoru.

2018 08 30 TST PSB Imagine X1 T 2

Ačkoliv výrobce tvrdí, že X1T mají "slim" design, zase tak malé nejsou - čtyři stabilitu zajišťující nevelké nožky totiž nesou skříň z MDF profilů, která má výšku 89,9 cm, šířku 20,8 cm a hloubku 39,5 cm. Stabilizace nožkami je u relativně úzkého kabinetu důležitá, protože reprosoustavy váží už znatelných 17,3 kg.

Zadní pohled odhalí vaničku s dvěma páry reproterminálů v naprosto klasické podobě, jinak není na zadní straně co vidět - X1T mají koncepci "vše vpředu" i kvůli tomu, aby bylo možné je snadno provozovat i blíže zadní zdi.

2018 08 30 TST PSB Imagine X1 T 3

O nejvyšší tóny se stará titanová kopulka o průměru 2,5 cm - v motoru jsou neodymové magnety a vš je chlazeno ferrofluidem. Kvůli křehkosti je membrána překrytá ochranným můstkem.

Středům a basům jsou vyhrazeny dva 13,3 cm široké žluté kónusy s výrazným fázovým nástavcem, závěsy z gumy jsou velké a velmi poddajné. Základem membrány je běžný polypropylen, do něhož je přidána trocha keramiky pro zpevnění. Oba středobasové měniče využívají celý vnitřní pracovní objem 40 litrů.

2018 08 30 TST PSB Imagine X1 T 4

Dvou a půl pásmové X1T dělí svou práci na úrovních 800 a 1 800 Hz. PSB udává frekvenční odezvu 35 - 23 000 Hz ve standardním tolerančním pásmu +/- 3 dB, s poklesem -10 dB by měly reprosoustavy sáhnout až na 30 Hz a naopak ve velmi úzké toleranci +/- 1,5 dB pracují od 48 do 20 000 Hz. Citlivost 90 dB / 2,83 V / m patří k poměrně vysokým a jmenovitá impedance 8 ohm přiznává propad na poloviční hodnotu, což je stále ještě bezproblémové.

PSB Imagine X1T jsme poslouchali na běžných redakčních sestavách, to jest hlavně v kombinaci s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, kde alternovaly Harbeth Monitor 30, také ale hrály ys Teac NT-503 a Emotiva XPA-DR2 místo KEF LS50 nebo s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC, kde nahrazovaly Fischer&Fischer SN-70. Připojili jsme k nim ale také analogový řetězec VPI Scout / Grandinote Celio / Grandinote Shinai.

2018 08 30 TST PSB Imagine X1 T 5

Spodní frekvence jsou s ohledem na velikost ozvučnic zprvu až překvapivě velké a robustní - není to hutný, mocný bas, spíše objemný, nadýchaný a vlastně příjemně "do klidu" posunutý spodek, který ale v "Riders on the Storm" ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) odklepával rytmus s uvolněnou houpavostí a ačkoliv nemáte pocit velkého fyzického tlaku, hloubka i drajv jsou solidní.

Imagine X1T se snaží být při velmi solidní čistotě také hlavně poslechově příjemné. Na vokálech Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) bylo cítit mírný dotek vřelosti a onu obtížně definovatelnou "lidskost", tedy kombinaci jisté hebkosti, plnosti a přitom lehkosti. Hlasy nejsou úplně velké, jak byste možná mohli čekat, ale jsou v dané ceně kompaktní a dobře čitelné, byť nijak nedominující.

2018 08 30 TST PSB Imagine X1 T 6

Činel v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl trochu cinkavý, tenčeji a lehčeji posunutý, zato však se solidně oddělenými cinknutími a jemňoučký, klidný - máte jistotu, že objemu bude vždy dost, že se výšky neztratí a dojem lehce "naleštěného" zvuku kompenzuje právě ona celková lehkost, díky níž zvuk netahá za uši.

Očekáváte-li díky sloupové podobě Imagine X1T nějaký příval zvuku, můžete být vlastně relativně zaskočeni tím, jak spíše kompaktně a decentně reprosoustavy hrají. Ani dynamikou se nesnaží o nějakou divokou působivost a okázalost, i zde zůstává spíše důraz na klid. Ne snad, že by smyčcovým nástrojům Turtle Island Quartet v intenzivních momentech "Voodoo Child" ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) v kontextu dané třídy chyběl drajv nebo důraz, ale nečekejte prudkou údernost, spíše rozvážná nadechnutí a hladivější charakter, který svádí k uvolnění se zavřenýma očima, než k rozdivočení srdečního rytmu.

2018 08 30 TST PSB Imagine X1 T 7

V Claptonově "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) bylo znát, že Imagine X1T na první dobrou prezentují spíše hudbu jako celek, velmi homogenním způsobem. Zprvu to může i díky celkově klidnému charakteru působit jako nedostatečná detailnost, ale uvolněte se a nalaďte se na notu hudby samotné a čistota i informativnost jsou tu za tím lehoučkým jemně sametovým dotekem v naprosto korektní míře. Nečekejte, že by snad PSB zkoušely zaostřit na ty nejjemnější nuance, tady mnohem spíše oceníte to, jak nenuceně všechno funguje a jak je zvuk solidně čitelný i při běžné hlasitosti - opět bez efektů a podbízivosti.

Ona "cudná spořádanost" (o kolik nudněji to zní takto napsané, o tolik příjemněji se to poslouchá) se projevovala i v podání hudební scény. Prostor v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) se zdál být dobře zorganizovaný, s dobře ukotvenými nástroji i zpěvem, hudba nepůsobí zaostřeným hyperdetailním dojmem, nicméně má co má mít - vnímáte šířku a také hloubku, přiměřené, realistické proporce (tedy zvuk ani malý, ani velký) a všechno tak nějak v klidu podané a dostatečně zřetelné.

2018 08 30 TST PSB Imagine X1 T 8

"Ain´t No Grave" Johnnyho Cashe ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) má často tendenci znít poněkud ostře a teprve opravdu high-endová aparatura umí hrany ve vyšším pásmu zkrotit a zvládnout. Imagine X1T je nicméně svou měkčí, jemnější charakteristikou umí také "filtrovat" a nechat valnou většinu ostrosti zmizet, takže zbývá klidný hudební zážitek, kde se můžete neúnavně a dlouho soustředit na ten charakteristický hlas i na obsah hudby samotné.

Sloupky PSB Imagine X1T jsou decentními a hlavně finančně atraktivně posazenými reprosoustavami, které si na nic nehrají. Krom materiálové a estetické stránky, které možná už nejsou ani úplně aktuální, ani tak úplně korespondující s vysokými evropskými nároky, nejde vůči těmto sloupkům říct křivé slovo. Jejich zvuk je nepodlézavý, klidný, příjemně kulatý, umí sáhnout do basu, ale nepřehání to s objemem, díky výraznějším, ale přesto neukřičeným výškám pak působí vcelku živě a libě - důležité ovšem je, že zvuk PSB vás možná nedonutí extaticky hýkat po prvních tónech, ale po čtvrtém pátém poslechnutém albu oceníte, že není nic, co by vás nutilo snižovat hlasitost nebo vnímat cokoliv jiného, než příjemně plynoucí hudební reprodukci. To za danou cenu rozhodně není málo.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 08 30 TST PSB Imagine X1 T m1

Přes jisté zdůraznění pásma 45 - 130 Hz působí X1T vlastně vzorně lineárním dojmem, zejména v kontextu cenové hladiny. Zvláštní, ale pro PSB ne úplně netypické, je chování tweeteru - nad 15 kHz energie prudce přibývá, byť trošku roste již od nějakých 4 kHz. Vzato kolem a kolem je ale chování sloupků dané cenové kategorie výtečné, nástup kolem 40 Hz pak působí také velmi důstojně.

2018 08 30 TST PSB Imagine X1 T m2

U impedance (červená křivka) je patrné, že ač se kolem 200 Hz dotýká úrovně 4 ohm, celkově se drží výrazně výš. Nejsou tu patrné žádné záchvěvy kabinetů či jakékoliv prudké změny. U elektrické fáze (černá) je patrný poměrně velký výkyv kolem 90 Hz, nicméně ve spojení s velkým impedančním peakem by to nemělo znamenat příliš vysokou potřebu proudu na straně zesilovače. Celkově tak lze X1T označit za snazší partnery pro elektroniku. Z pozice sedla v basové části impedanční křivky lze odhadnout naladění bassreflexu na cca 47 Hz.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 20 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ atraktivní cena

+ příjemně vstřícné zvukové podání

+ solidní po všech (zvukových) stránkách

+ solidní hloubka basu

ZÁPORY

- chybí pocit estetické a materiálové hodnotnosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Ketos | www.ketos.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio