Nádherný černý oplet, evokující krajkové punčochy francouzských kankánových tanečnic. Ručně kroucená spirála vodičů v černobílém provedení, působící až hypnotickým způsobem. Masivní kovové prvky s vyfrézovaným logem výrobce. Ještě fortelnější konektory, s typickou německou precizností osazené šroubovacími plastovými krytkami, to pro případ přepravy nebo odložení. Co mají všechny tyto věci společné? Najdete je na high endovém reproduktorovém kabelu InAkustik LS-1203.

Pokud vám značka InAkustik nepřijde z těch úplně nejzavedenějších, máte dost možná pravdu. Přesto vyrábí kabely již více než tři dekády – jen většinu z nich pod logem Monitor Cable. Své zkušenosti zúročil výrobce v řadě Referenz Selection, poněkud se vymykající běžné části katalogu vesměs velmi dostupné kabeláže.

Model LS-1203 pak patří na špičku této série, byť není vlajkovou lodí a možná se to mnohým při spatření průměru 16 mm a vysoké ohebnosti drátu nebude zdát. My jsme měli možnost pohrát si s bi-wire verzí o délce 3 metry. Ta byla osazena zajímavými banánky, které dokazujíc, že nejen WBT konektory dosahují referenčních kvalit. Celé zakončení je vyrobeno jako jediný kus, minimalizující dle slov výrobce jakýkoliv nežádoucí odpor v této části. Kontaktní pin banánku je pokrytý vrstvičkou rhodia.

InAkustik na rozdíl od mnoha jiných výrobců nehovoří o revolučních konstrukčních postupech, fantasticky nákladných materiálech nebo fyziku ohýbajících geometriích, sází prostě na osvědčené postupy, aplikované s náležitou pečlivostí.

V kabelu LS-1203 najdeme celkem 12 žil o průřezu 0,74 mm2, vyrobených z bezkyslíkaté mědi vysoké čistoty. Jsou uspořádány koncentricky kolem polyethylenového jádra, nikde se nekříží a díky tomu – říká InAkustik – zvláště nejvyšší frekvence neztrácí dynamiku a čistotu. Každá z 12ti žil je uzavřena ve dvojité polyethylenové izolaci – první je kombinovaná se vzduchem, druhá ji dokonale překrývá; InAkustik toto řešení nazývá DUO-PE II a má snižovat kapacitu kabelu a ulehčovat tak práci elektronice.

Protože dále v InAkusik věří, že také míchání použitých materiálů má silně negativní vliv na elektromagnetické vlastnosti kabelů, již zmiňovaný polyetylen najdeme vlastně všude – je z něj vyrobený i samotný obal kabelu, redukující mikrovibrace a držící jednotlivé vodiče blízko sebe. Z řečeného si můžeme všimnout, že provedení celého kabelu se promítá i do pojetí jednotlivých vodičů.

InAkustik Reference LS-1203 jsme zkoumali na redakční sestavě Pioneer BDP-LX71 a NAD C370, promíchané s Creek Evolution II (CD přehrávačem i integrovaným zesilovačem) a také integráčem Creek Evolution 5350 a Audiomat Opéra Reference 12. Krátce tento kabel také vedle signál z přenoskového předzesilovače Blue Horizon Profono a gramofonu Thorens TD 240-2. Ve zbytku systému byly signálové kabely InAkustik, Monster Cable, Eagle Cable a QUAD, zásadně nejvyšší firemní modely. Pro srovnání jsme pak vytáhli KrautWire Blanche Superbe a ProAc Response Black Signature. Kvalitu napájení přístrojům zajišťoval Xindak XF-2000B. Zvuk se linul z Harbeth Monitor 30, Epos Elan 15 a Xavian Bonbonus.

Velmi neútočný, relaxovaný, ale přesto živý zvukový projev předvedla kabeláž InAkustik u Mozartova „Koncertu pro flétnu, harfu a orchestr v C dur, K.299" („Selections by Accuphase" | 1988 | PHILIPS Japan | ACD-2). Koncertní křídlo zní svižně, čistě, i když nemá tendenci k nepřirozenému „jiskření". Tóny jsou možná maličko překryté vrstvičkou sametu, ale nástroj hraje svůj part velmi srozumitelně, jednotlivé noty jsou součástí většího celku a výsledkem je plynoucí hudba, nikoliv analýza brutální, emocí prostá analýza zvuku, jako to umí zejména stříbrné kabely vyšších tříd.

InAkustik LS-1203 také bez stresu a bez přehánění přistupuje k podání barevnosti akustických nástrojů. Nádherně realisticky, byť po mnohých zkušenostech s jinými, často hodně aktivně znějícími kabely snad až příliš decentně a „obyčejně" zní dvojice saxofonů v „Polo Mze Part 2" (Ted Sirota´s Rebel Soul | „Naim Sampler 7" | 2009 | naimcd130cw). Jasně vibrující kov se oproti ostatním kabelům rozsvítil, jakoby se probarvil a tam, kde předtím nebylo tak úplně jasno, zda hraje nízko položená trubka, nebo výše křičící saxofon najednou nebylo pochyb. Přitom ale zůstala ve zvuku jemňoučká, tenoučká vrstvička, jen trošičku ohlazující případnou agresivitu.

Stejně jako se nenápadně, ale při zpětném zkoumání naprosto neoddiskutovatelně zkonkrétnilo podání nástrojů, usazeněji, pevněji působí i podání prostorových informací. Ačkoliv InAkustik není úplně nejsilnějším tahounem v oblasti hloubky a šíře zvukové scény (jakkoliv i tady je informací akorát), skvělou práci odvádí v oné nenápadné samozřejmosti, s jakou zvuk staví do formy. Skvělým příkladem je „Englishman in New York" (Sting | „Die perfekte Räumlichkeit" | 2010 | Stereoplay), kde rozvržení nástrojů je perfektně přehledné, instrumenty jsou dobře oddělené vrstvou vzduchu, ale přitom je celá zvuková scéna velmi kompaktní a celistvá.

Přes určitou decentnost není výsledný zvukový projev InAkustik vůbec pomalý, snad jen trošku těžší. Verdiho „Requiem č. 2: Dies Irae: I. Dies Irae" (Bowers&Wilkins + London Symphonic Orchestra | diriguje Sir Colin Davis | 2010 | Society of Sound) je slyšitelně mohutnější, o ždibec temnější, ale přesto neztrácí zvuk na tempu a hlavně důrazu. Orchestr je adekvátně komplexní, jednotlivé nástroje čitelné a separované, zatímco ale důležitý celek drží pohromadě a plyne přesným tempem. Oproti ostatním kabelům, které jsme měli k dispozici, jako kdyby se jednotlivé tóny pročistily, získaly trochu váhy a energie a přitom byly saturovanější. Prostě vždy o krok kupředu...

Opětovně jsme narazili na trochu větší porci basové energie u „By the rivers dark" (Leonard Cohen | „Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262). Skladba sama o sobě má tendenci hodně stavět na hlubokém kontrabasu, InAkustik Referenz LS-1203 se nebojí hluboké tóny trochu pošťouchnout, byť nikdy nepřekračuje dobré mravy a nikdy nejnižších oktáv není přebytek, aby zvuk bručel, hučel nebo byl přebasovaný – kulatému basu ale nelze jistou dominanci upřít. Celá skladba tak ale zase získává neodolatelně vtahující rytmus, plynulost a tonální bohatost, svou pomalostí a uvolněností vás zalije jako javorový sirup, aniž by kdy dávala posluchači pocit, že zvuk je loudavý nebo nestíhá. Nevtíravost, nepřehnanost a respekt ke skladbě jsou těmi silnými stránkami InAkustik LS-1203.

InAkustik byl pro nás překvapením, čestně přiznáváme. Dosud jsme – a pravděpodobně ne jako jediní – německého výrobce soudili podle majoritní části jeho katalogu. Tedy dle slušných, ale nízké ceně odpovídajících kabelů všeho druhu. Referenz Series, perlička katalogu, ale jasně ukazuje, že tito Němci moc dobře vědí, jak vyrobit dobrý kabel. Model LS-1203 ani není vlajkovou lodí výrobního programu, ani nepatří mezi vysloveně dostupné moduly, přesto nabízí velmi dobrý poměr hodnoty a pořizovací ceny. Pomineme-li vynikající, německy precizní výrobní zpracování a atraktivní vzhled (byť třeba i prvoligoví výrobci typu Kubala Sosna podobné nedůležitosti tak trošku ignorují), nabízí kromě fyzického komfortu soužití (třeba s perfektním balancem mezi ohebností a pevností) i ten zvukový. Vyrovnaný zvukový charakter minimální měrou akcentuje basovou složku signálu, na druhou stranu zůstává celkový projev naprosto civilní, decentní, prostě echt německý. Do vašeho systému nepřinese egoistickou autoritu, ani důraz pneumatického kladiva, ale neopak víceméně zmizí z průchozího signálu a zanechá po sobě jen opravdu nenápadný dotek sametu a pohody. Pokud tedy nechcete svůj kabel příliš slyšet a přitom je vám blízké nehypertrofované celkové podání, InAkustik LS-1203 představuje vstupní bránu ke skutečné první kabelové lize a dobře poslouží v jakémkoliv systému – zejména tím, že zvukově v podstatě „není".

Kč 31 650,- - 2 x 3 m bi-wire + BFA

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé výrobní provedení

+ dobře vybalancovaný zvukový projev

+ s kabelem se skvěle pracuje, je ohebný a přitom pevný

ZÁPORY

- lehoučce přidává autoritě spodních oktáv

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika