Jestliže si některá sluchátka z katalogu německých beyerdynamic zaslouží přívlastek typu „kultovní“ nebo dokonce „legendární“, jsou to bezpochyby DT 990. Do doby relativně nedávné vlajková loď celého výrobního programu je přesně tím typem sluchátek, na kterém si beyerdynamic vybudoval svou více než dobrou pověst. Podle dobré tradice jsou k dispozici ve třech různých verzích - „přenosné“ 32 Ohmové, „standardní“ 250ti Ohmové a řekněme „profi“ 600 Ohmové.

DT 990 jsou svou koncepcí dynamická otevřená circumaurální sluchátka, k testu byla zapůjčena „prostřední“ verze s nominální impedancní 250 Ohm. Už od prvního pohledu je znát zaměření beyerdynamic na zvuk – lehce industriální pojetí celého těla z kovu v kombinaci s plastovým krytím některých částí, kabel vedený jen do jedné mušle, masivní a neuvěřitelně pohodlné „plyšové“ polstrování mušlí, prostě vše pro maximálně komfortní dlouhodobý provoz.

Hlavový most je dostatečně dlouhý, sluchátka tak pohodlně sednou téměř komukoliv, vysouvání jde navíc velmi ztuha, takže i při mnohahodinových hudebních dýcháncích se mušle udrží přesně tam, kde mají optimálně být. To nás přivádí k usazení sluchátek na hlavě – protože uvnitř mušlí je kvůli optimálnímu přednesu spousta místa as dá se tak s nimi pohodlně posouvat ve všech osách, chvíli trvá, než posluchač najde tu „svou“ pozici. Ta je ostatně důležitá i s ohledem na pořád ještě příjemnou, ale už ne zanedbatelnou hmotnost 290g. Pozitivní je také díky lehkosti membrán dosažená hodnota maximálního zkreslení na úrovni 0,2%.

V technické specifikaci sluchátek se dočteme v první řadě to, že jsou otevřená – jak už bylo zmíněno –, reprodukují zvuk v pásmu od 5ti do 35ti tisíc Hz (bez udání tolerance, pravděpodobně pak -6dB) a že jejich nominální citlivost je 96dB. Díky profesionálnímu původu je (jak bylo řečeno) kabel zaveden jen do jedné mušle a zakončen 3,5mm zlaceným jackem, na jehož závit lze snadno namontovat redukci na „plnoformátový“ 6,3mm konektor.

O membránách a jejich materiálu se toho mnoho nedočteme, nicméně vzhledem ke zvukové charakteristice a přímosti reprodukce lze usuzovat na tvrdý a lehký materiál, poháněný poměrně silným magnetickým systémem – nicméně stále ne tak precizním a přesným, jako má novější generace sluchátek řady Tesla. Nicméně do určité míry hlasitosti (přesněji do hodně vysoké hlasitostní úrovně) není rozdíl natolik podstatný, aby stálo za to ho významněji řešit jako problém.

Testovací poslech probíhal jak na mobilních zařízeních Philips VeVibe a iPodu 4té generace, tak také na klasickém tranzistorovém zesilovači NAD C370 a čistě sluchátkových „speciálech“ NuForce Icon HDP a NuForce u-DAC2. Zdrojem signálu byly buď přímo přenosné přehrávače, „napěchované“ FLAC soubory, WAV soubory a dalšími pokud možno co nejvěrnějšími kopiemi originálů, tytéž formáty stažené přímo z hudebních vydavatelství, ale také MP3 soubory s datovým tokem 320kbps. Alternativně pak CD přehrávač Naim CD5i nebo Blu-ray přehrávač Pioneer BDP-LX71, vše propojeno kabeláží Monster Cable a QUAD.

V beyerdynamic důsledně doporučují rozehrát sluchátka minimálně po stovku hodin, bylo tak tedy učiněno a sluchátka hrála dva dny v kuse na poměrně vysokou hlasitost, poté tři dny od rána do večera na různé stupně hlasitosti. Důsledná příprava tedy hotova, vzhůru do testování.

Jako první je nutné říct, že jako „přenosná“ sluchátka se DT990ky neosvědčily – logicky, díky své vysoké impedanci. Tento problém ale samozřejmě snadno vyřeší 32Ohmová verze, ještě lépe pak ale vyšší řada Tesla a model typu T5p (pravda, ovšem za dosti jinou cenu).

Úvodní skladbou se stalo čtvero ročních období v podání Anne-Sophie Mutter a jejích stradivárek. Zvláště vyšší tóny zní nebývale přesně a čistě, celé pásmo působí vyrovnaně (snad jen o lehounké dýchnutí jsou jasnější okrajová pásma). Celkové podání se zdá být prostě technicistní a beyerdynamic tak potvrzuje, proč je tento model tolik oblíbený u zvukařů. Otevřenost a čitelnost všech detailů je podmaňující.

Pevné a jasné, dobře čitelné basy prokazuje úvodní basová linka na „Fortnight in France“ Patrici Barber. Podání DT990 není drtivé, ba naopak je informativní a přesné, uměle nepřeháněné. Všechny zvuky a tóny jsou v jedné rovině, všechny stejnou měrou čitelné a bez příkras. Přesně konturované tóny jsou příčinou onoho velmi jasného vnímání, stejně jako velmi rychlá reakce membrán na pohyb magnetu – rychlost je prostě na profesionální úrovni. Jakmile se rozezpívá hlavní interpretka, její hlas zní ze sluchátek velmi přirozeně, nikoliv suše, jak by člověk snad mohl od poloprofesionálního nástroje očekávat. DT990 tak nějak výborně spojují přesnost a důslednou vyrovnanost reprodukce nářadí profesionálů, ale stále balancují na hraně zvukové přijatelnosti pro každého. Lidské hlasy obecně vyznívají jak by měly, ostatně v tomto segmentu se DT990 mohou téměř úplně měřit i s v současnosti nejvyššími modely dostupných sluchátek všech výrobců. Drobnosti, které jim schází pak vyvažuje o hodně nižší pořizovací cena.

Podání prostoru je ve sluchátkové branži poměrně neadekvátní disciplínou, neb prostor vždy bude tak trochu umělý a tak trochu úzký, vzhledem k poloze měničů vůči uším. I přesto beyerdynamic DT990 vytváří homogenní zvukové pole, spojené zhruba tak, jak se jeví sweet spot při poslechu z velmi blízké vzdálenosti. Žádný problém a oddělení jednotlivých nástrojů je naprosto nenásilné a dostatečné.

Zmiňovali-li jsme nenásilnost, i to je jedna ze zvukových charakteristik DT990 – jsou-li ovšem splněny základní podmínky. Těmi je hlavně charakter sluchátkového / klasického zesilovače. Détéčka vyžadují pro plné nasazení poměrně výkonný přístroj, ideálně až kategorie SPL Phonitor nebo beyerdynamic A1. Rovná křivka charakteristiky pak také nahrává tomu, že beyerdynamic přenáší to, co je jim dodáváno a snadno tak jakoukoliv nepříjemnou vlastnost zesilovače dají posluchači „sežrat“.

Výhodou tohoto zvukového pojetí a také nemalé dynamiky projevu je pak skutečnost, že dokážou DT990 zahrát uspokojivě všechno od klasických symfonií pro velká tělesa, operu, lehoučký noční jazz až k rockovým nahrávkám typu Pearl Jam, Foo Fighters nebo i skupin jako jsou Slipknot a Nine Inch Nails. Přehlednost a jednoduchá čitelnost zvuku nemizí, ba naopak často rozkrývá a rozplétá ne zcela povedené nahrávky, znějící ze systému s reprosoustavami nebo z „obyčejných“ sluchátek tak nějak jako zvuková koule.

Beyerdynamic DT990 jsou příjemná a velmi uspokojivá sluchátka, mají-li vhodnou výchozí pozici a je-li zvuková informace, obsažená v původní nahrávce tím, co chce slyšet bez příkras a přesně tak, jak je načtena a zesílena. DT990 jsou také dlouhodobě neúnavné (se správným systémem) a dokáží potěšit právě toho, kdo je ochoten respektovat je a jejich (vlastně ne úplně přítomný) charakter. Kdo ví co hledá a co může od beyerdynamic očekávat, ten bude spokojen, ten kdo stále ještě hledá i to, co vlastně hledá, by měl vyzkoušet DT990 jako reprezentanty vyšší třídy sluchátek za přijatelné peníze, nabízející skutečně Zvuk s velkým Z.

Kč 7 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní kvalita a trvanlivost konstrukce

+ komfort nošení s příjemným a neunavujícím přítlakem

+ přímý, technický, nepřehnaný a přesný zvuk

+ dynamika

ZÁPORY

- natáhne-li se kabel trochu víc, táhne sluchátka poměrně nekomfortní silou

- posluchač musí počítat s tím, že (díky otevřené koncepci) se dost hluku dostane ven i dovnitř

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio