ELAC hi-fi reprosoustavy

Hraji, hraješ, hrajeme...

...aneb první stupeň k hi-fi pro všechny. Domácí kino či vícekanálová zvuková produkce všeobecně je mezi znalci a milovníky dobrého zvuku něco jako používání digitálního kompaktu pro fotografa nebo čtení bulvárního deníku pro duši tíhnoucí k literatuře. Sic tolerované, přesto mírně přehlížené či okázale ignorované. Prostě už z principu věci. Osobně také dávám přednost zvuku z dvou reprobeden, ovšem hlavně díky faktu, že jsem dosud nespatřil ani neslyšel domácí kino, jehož vývoji a výrobě by byla věnována stejná péče a láska (a tedy i výsledná kvalita) jako high end systémům. Přesto odmítám zavrhovat domácí kino, i já totiž občas rád zasednu na gauč, pustím si televizi, vezmu popcorn a řeším jen obsah filmu, nic dalšího. A přiznejme si, že když na vás v půl jedné ráno v tmavé a tiché místnosti přes pravé rameno "vybafne" upír, má to své nezanedbatené kouzlo.

K testu se nám do redakce dostal jeden ze základních domácích systémů firmy LG, novinkový model HT303SU. V nadšeném prohlášení firmy LG se hovoří o vynikajícím zvuku, úžasném podání a hlavně o skvostné ceně, která se v Čechách pohybuje od nějakých Kč 4.000,- a výš, což je - potvrdí-li se propagované zvukové kvality - cena víc než lidová.

Na pohled...

Po otevření krabice a vybalení obsahu na nás čeká standardní sada pro domácí kino, tedy receiver s DVD přehrávačem, pět satelitů a subwoofer. První věcí, jež praští do očí je fakt, že subwoofer má v porovnání se satelity rozměry menšího lodního kufru - ostatně jeho konstrukce je vyvedena na rozdíl od plastových bedniček v poměrně solidně působící dřevotřísce. Skoro jako kdyby byl přiložen ke špatné sestavě reproduktorů.

Vizuální a hmatový dojem dále stoupá, když vybaluji i malé, na první pohled značně plastově působící satelity. Maličké a vcelku hezky pojaté krabičky bych odhadl jako levná "chrastítka", ovšem když pocítím v dlani váhu uvnitř schovaného magnetu a konečky prstů přejíždějí po příjemném materiálu, mé prvotní předsudky mě rychle opouštějí. Stejně tak samotný DVD přehrávač není vůbec špatně vyvedený, ač designerský záměr s regulátorem hlasitosti velikosti kola od formule připadá mi - a podotýkám, že nejen mě - mírně přitažený za vlasy. Není chvíle, kdy by mé oči nesklouzávaly z elegantních linií celé soupravy k děsivě trčícímu komolému jehlanu v pravém rohu.

Pečlivě, dle svého nejlepšího vědomí a svědomí rozmisťuji maličké a OPRAVDU hmotné satelity na jejich místa, subwoofer prozatím stavím jen tak do prostoru a dvd přehrávač přichází pěkně k televizi. Kabely napevno ukončené v satelitech i subwooferu jsou naštěstí velmi slušně dimenzované, co se délky týká a patrně jen ve velmi malém počtu případů nebude možno umístit reprosoustavy do správné polohy. Do přehrávače se každý kabel ukotvuje pomocí tradiční svorky, nečekejte žádné zázraky. Výtku bych snad měl jen k poměrně malému rozestupu jednotlivých svorek, kdy uprostřed měly mé naprosto průměrně tučné prsty co dělat, aby kabely dostaly kam patří. Optimální obětí pro zapojování tak budou majitelky útlých dívčích prstů.

Na poslech...

Již na obalu slibuje LG, že zvuk byl "Pro LG speciálně vyladěn panem Markem Levinsonem". Nuže, nepředbíhejme, ale myslím, že nic nezkazím vyzrazením, že pan Mark Levinson zkasíroval svůj honorář patrně hlavně za pózování na krabici. Případně se nabízí varianta, že k stáru sluch přeci jen neslouží tak jak by měl.

Rozhodl jsem se podrobit domácí kino zkoušce z trochu jiného pohledu, než by snad rozum velel. Vkládám do otevřeného chřtánu DVD přehrávače stříbrnou placičku s nápisem "Kind of Blue", vrcholné dílo Milese Davise. Mimo skvostné hudební stránky vůbec není k zahození ani zvuková kvalita nahrávky. Po rozehrání prvních tónů si nejsem úplně jistý, zda jsem založil CD do správného přehrávače. Po zběžné kontrole a ujištění, že zvuk opravdu vychází z těch pěti malých bedniček poslouchám dál, s nepokrytě potěšeným výrazem. Protože široko daleko nikdo není, nenápadně otáčím velkým kolem a přidávám hlasitost. Digitální displej s přehledným zobrazením znaků ukazuje číslo 25, jsem na polovině možností této sestavičky. Dostávám se k fázi, kdy má zrovna svůj velký part kontrabas a přichází první nepříjemné zjištění. Nepořádně uložený subwoofer generuje neskutečné frekvence a nepříjemně hučí, duní a brouká, čímž značně znehodnocuje celou produkci, zcela se ztrácí prokreslení výšek (což je ale spíše způsobeno tím, že subwoofer je prostě moc hlasitý, ne tím, že by satelity nestíhaly). Vracím se na zem, uvědomuji si, že poslouchám jeden z těch "obyčejnějších" modelů a navíc ještě domácí kino a stahuji hlasitost zpět zhruba ke třetině. Pro vyplnění malé místnosti taková hlasitost stejně bohatě stačí, takže tento krok jistě ocenili jak sousedé, tak hlavně smysl pro krásno, najednou opět vnímající příjemné teplné ladění celé nahrávky, detaily ve vyšších polohách a i nízkých kmitočtech. Celkově zvuk dostal tu správnou barvu i vyvážení jednotlivých frekvenčních složek a víc než příjemně se poslouchal. Ovšem pro poslech při této nižší poslechové hlasistosti je třeba tichého prostředí, aby bylo možno si zvuk užít.

Protože si dobře uvědomuji, že "Kind of Blue" je velmi složitou nahrávkou i pro přístroje zcela jiné ligy než je testované LG, vyměňuji "placku" za překrásné Vangelisovo dílo "Voices", plné lidských hlasů, chorálů a jemných, klidných, ale přesto velmi silných melodií. Opět začínám s hlasitostí zhruba na jedné třetině a skladbu po skladbě přidávám a přidávám. Tentokrát se dostanu k číslu 30, kdy už je zvuku opravdu plná místnost - ovšem znovu jsem nucen přestat ne z vůle satelitů, ale diktátem subwooferu, jenž téměř tančí po podlaze a začínám mít dojem, že ještě chvíli a rezonance vybourají v mém skromném příbytku nové okno. Nejvíce matoucí je ale skutečnost, že přelom mezi vyváženým, příjemným zvukem a všezastírajícím bouřkovým duněním je otázkou zhruba tří bodů na stupnici hlasitosti. Zřejmě nedobře navržené "vnitřnosti" zesilovače, nepočítající příliš s touhou poslouchat na domácím kině náročnější hudební žánry. Nu budiž, utišíme-li systém zhruba k polovině možností, přednes je rázem víc než příjemný a za pořizovací cenu nabízí opravdu hodně muziky. Zvláště v oblasti podání lidského hlasu je neočekávaně věrný a příjemný.

Mírně zklamán výsledky svého zkoušení (avšak uznávám, že převážná většina konzumentů asi HT303SU nikdy pro přehrávání samotné hudby nepoužije) vkládám do přehrávače Pána Prstenů, usazuji se k nenáročné relaxaci a nic již příliš neočekávám. Ale jaké je moje překvapení, když se na televizi objeví barvy sytější a plnější než je vídám u svého DVD přehrávače a z reproduktorů se line příjemně vtahující, sice přebasovaný, ale přitažlivý a hezky prokreslený zvuk.

Vychutnávám a osobně myslím, že tou nejlepší referencí je skutečnost, že jsem zhruba po dvaceti minutách přestal vnímat zvuk a vplynul do příběhu. Po shlédnutí dalších dvou dílů série (namlsán svádivým a pro DVD ideálním podáním zvuku i obrazu), seznávám, že jsem příjemně překvapen a přes nevhodnost systému pro soustředěný poslech samotné hudby nemá podání filmových DVD chybu - chceme-li, stejně vnímáme přespříliš nízkých frekvencí, které bublají mírně nesrozumitelně všude okolo, ale pokud se nám pak před očima vynoří doporučená cenovka Kč 4.990,-, mraky pochybností se snadno rozplynou. Jediným mírně nepříjemným faktorem je velmi nízká hlasitost přehrávání v porovnání s ostatními vstupy - je třeba otočit regulátor zhruba o čtvrtinu dále, což může způsobit nemilý hlukový šok, přepneme-li receiver do jiného módu.

Na psí knížku...

Nu, uplynulo 14 dní soustředěného poslechu, 14 podvečerů plných DVD filmů a 14*24 hodin, kdy se rodilo resumé tohoto testu. A nutno říct, že 14 zážitků celkově příjemných a to až nečekaně. Během soužití s domácím kinem LG jsem dával důraz hlavně na přehrávání filmových DVD, prokládaný poslechem převážně náročnějších nahrávek na CD. Nechce se mi popisovat dojem z Jarretova Kolínského koncertu, který se do tohoto systému prostě "nevešel" (ač samozřejmě nebylo lze očekávat nic jiného), ani zvuk popových nahrávek, které mi sloužily převážně za kulisu a tudíž se z nich žádný plnohodnotný závěr také vyvozovat nedá. Přesto se mi za celou dobu používání systém vcelku přirostl k srdci naprosto jednoduchým a uživatelsky příjemným ovládáním, komplexní a nenáročnou funkčností - ať už jsem poslouchal pouze zprávy v rádiu, ať jsme pouštěl hudbu z mp3 přehrávače přes integrovaný USB vstup (jen mezi námi - vzhledem ke kvalitě produkce jsem se zařekl tento vstup již nikdy víc nepoužít) či jsem sledoval film na DVD, nemusel jsem se snažit vyladit vše do optimálního stavu, stačilo vzít ovladač a užívat si příjemného, nenáročného zvuku, poněkud přebasovaného, poněkud neprokresleného a poněkud nepředvídatelného - ale, a to řekl bych všechny předchozí neodstatky staví do značně jiného světla, nejpříjemnějším faktem zůstává pořizovací cena celého systému, jen o něco málo nižší než cena za metr kvalitního reproduktorového kabelu.

Ač původní vynikající a bezchybný dojem nakonec přešel přes výborný až k velmi dobrému, faktem zůstává, že sestava HT303SU je za svou doporučnou koncovou cenu Kč 4.990,- slušnou koupí a kdo hledá výhodný poměr ceny a výkonu, jistě nebude zklamán. Přesto je třeba mít očekávání korespondující s touto cenovkou, pak bude vše v nejlepším pořádku.

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio