800 150 dynaudio partner

2018 12 21 TST Klipsch RP 6000F 1

Nejoblíbenější modelová řada amerického výrobce Klipsch se jmenuje Reference, i přesto ale zůstává spíše mezi velmi dostupným hi-fi. Ani variace s dovětkem Premiere nevybočuje z kategorie zaplatitelných reprosoustav a to ani v případě prostředního ze sloupků - modelu RP-6000F. Klipsch se pak honosí tím, že v sérii Reference Premiere zužitkovává přes sedm dekád konstrukčních zkušeností a proto umí nabídnout dobrý poměr kvality a ceny.

Od pohledu nese design RP-6000F jasné stopy firemního designu - vysoký, relativně úzký a relativně dost hluboký kabinet je vyroben z MDF a na povrch je vinylová imitace dřeva vkusné kvality, přední stěna je pak vizuálně oddělená a tvarovaná, což podtrhuje celkovou výraznost zjevu RP-6000F. Zajímavým prvkem je i usazení reprosoustav na pěkně provedené hliníkové ližiny, které se směrem dopředu zvedají, čímž se reprosoustavy naklání pod mírným úhlem směrem vzad.

Čelní stěna je vždy připravena v černém matu, nahoře je vsazen čtvercový horn typu Tractrix se silikonovým povrchem, v jeho srdci je vklíněna titanová kopulka o průměru 2,5 cm. Klipsch se chlubí péčí, kterou věnoval systému Linear Travel Suspension, který má za úkol zlepšit chování a zpřesni pohyby vysokotónového měniče.

2018 12 21 TST Klipsch RP 6000F 2

Ve spodní části čela jsou pak ještě dva velké, měděně zbarvené kónické membrány s průměrem 16,5 cm. Jde o charakteristické woofery Cerametallic, usazené na měkkých závěsech. Kolem všech tří měničů jsou tenounké měděné kroužky, které zdůrazňují estetiku reprosoustav.

Na zadní stěně vychází vzduch z ozvučnice bassreflexovým portem Tractrix obdélníkového tvaru, je vysoký a úzký. Ve vaničce pod ním je čtveřice standardních reproduktorových terminálů pro snadný bi-amping / bi-wiring.

Ačkoliv se stavba RP-6000F zdá nadstandardně muskulaturní, vlastně to nejsou žádní obři - mají výšku vcelku standardních 100,6 cm, šířku 23,7 cm a přeci jen nadprůměrnou hloubku 43,2 cm. Při tom všem váží 22,2 kg.

2018 12 21 TST Klipsch RP 6000F 4

Jsou koncipovány jako dvoupásmové s elektrickou výhybkou nastavenou na 1 800 Hz. Výrobce je zařazuje jako "kompatibilní s 8 ohmy a mají v dané kategorii až neuvěřitelně vysokou citlivost 97 dB / 2,83 V / m. S tím se pojí i vcelku odvážně stanovený frekvenční rozsah 34 - 25 000 Hz (+/- 3 dB).

Sloupky Klipsch RP-6000F jsme poslouchali v pražském studiu HiFi Partner, kde jim společnost dělala primárně elektronika Advance - zdrojem signálu byl X-Stream 9, odtud signál putoval do předzesilovače PX1 a koncových stupňů BX2. Prokabelováno bylo kompletně základními řadami anglické firmy The Chord Company. Porovnávali jsme mimo jiné s malými Klipsch RP-600M nebo Castle Avon 1.

2018 12 21 TST Klipsch RP 6000F 5

Basová linka v "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2) byla pěkně energická, ale podstatně utaženější, citelně zarovnanější, než u předchozích generací firemních reprosoustav. RP-6000F mají přesto stále takový ten americký charakter - měkčí, nadýchaný a razantní. Rozhodně ho není málo, ale vlastně ho není ani moc, takže nezlobí ani v prakticky neošetřené místnosti. Je trochu cítit, že udržet bas ve spořádanosti chce o něco víc, než ty nejlevnější integrované zesilovače. Definice je slušná, není to takový ten audiofilský, decentní bas s precizním zařezáváním, mnohem spíše je to stále hlavně taková ta nadšená rozmáchlost.

Hlas Diany Krall v "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) byl veliký, proporčně nebojácný a naplňující místnost. I díky tomu a celkovému pocitu, že střední pásmo je o půl krůčku vystouplé, se zdá, že je vokál také dobře čitelný. Je tu ale také cítit, že je to celkově živý zvuk, takový snadno se rozehrávající a přesto netlačí nijak dramaticky na pilu. V sykavkách je pak cítit přeci jen trochu expresivnosti, ale i tady je to klidnější, než v předchozích generacích.

2018 12 21 TST Klipsch RP 6000F 6

Na nejvyšších kmitočtech, třeba cinkotu činelů a dalších kovových perkusí v "Question and Answer" ze stejnojmenné desky tria Metheny, Holland, Haynes (2008 | Nonesuch | 7559-79910-0), bylo znát, že tweeter má značně více energie, než středobasy. Cinkot je pak dosti přímočarý, ale ne kousavý, je prostě jen hodně znělý, hodně energický. Separace jednotlivých tiknutí činelu je velmi solidní, je to hlavně i právě díky té celkové výraznosti.

Paul W. Klipsch si vždy zakládal na citlivosti a dynamičnosti svých konstrukcí a RP-6000F jsou v tomto ve své cenové hladině věru příkladné. Dynamika jim v Janáčkově "Symfonietě" ("Rok české hudby" | 2004 | Panter Praha | TU 0002-2) rozhodně nescházela, šly do hudby s chutí a s jakousi snadností, lehkostí. Není to taková ta opulentní "Amerika", je to vlastně slušně kontrolované a přitom velké, zvuk se umí nadechnout i švihnout, díky vysoké citlivosti lehounce šeptají a také umí řádně zabrat.

2018 12 21 TST Klipsch RP 6000F 10

Citlivost přináší své ovoce i v "Like a Rolling Stone" v podání Barb jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) - celková čistota je v dané třídě slušná a přehlednost zvukového podání je prostě dobrá. Pomáhá tomu i to, že hudba má velké proporce, všeho je dost a obklopí vás to. A ač to není analytická reprodukce, spřádá jednotlivé detaily do celku pěkně prokresleného. Není to nicméně tak organizovaný zvuk jako u malých regálů RP-600M, je to divočejší a tučnější. Přesto Klipsch předestírají prostě dobře srozumitelný zvukový obraz.

Illsleyho "Railway Tracks" ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) zaplavila celý poslechový prostor, hudba vás obklopí a obejme, sloupky prostě umí vyprodukovat kupu zvuku, tak jak to Klipsch mají zakódované v DNA. Právě díky všudypřítomnosti zvuku máte také pocit, že nástroje se na hudební scéně v pravolevém směru netísní, že každý instrument má kolem sebe místo a jasně vnímáte kde co na scéně je, reprosoustavy nejsou v prostoru cítit, RP-6000F jsou i v tomto ohledu "snadné" - prostě je postavíte do prostoru a hudba se bez nějakých těžkostí vykresluje.

2018 12 21 TST Klipsch RP 6000F 12

V "Ještě kousek" ze stejně pojmenované desky Báry Zmekové (2013 | Jámor) zabraly RP-6000F pěkně od podlahy a ačkoliv na jednu stranu ukázaly opravdu výrazné zpěvaččiny sykavky s celkem nekompromisním "ts ts", na stranu druhou to byla hudba bez nervozity, velká a celkově vlastně příjemná, kultivovanější a snáze poslouchatelná než dřív. Nové Klipsch jsou prostě příjemnými, snad až muzikálně jednoduchými hudebními společníky.

Sloupek Klipsch RP-6000F z nové generace amerického výrobce respektuje základní ideje Paula Wilbura Klipsche - citlivost, dynamiku a energii. A přesto to není tak "americký" přednes jako v generacích minulých, je vyrovnanější, je kontrolovanější a je jaksi lehčí, živější a asi by se dalo říci, že i audiofilštější - ale zase ne tolik, aby reprosoustavy ztratily svou americkou identitu. Pokud něco, snad jen opravdu výrazný objem výšek může být problematickým aspektem, ale díky tomu, že ani tak nemají Klipsch tendenci k agresivitě, dá se s tím pracovat třeba volbou elektroniky a mimo jiné působí RP-6000F díky tomu živě i na větší vzdálenost. Sečteno a podtrženo, pokud hledáte solidní hi-fi, v němž se mísí americká horkokrevnost a evropský nadhled, pokud máte rádi zvuk výrazný, ale ne ještě úplně efektní a navíc si ceníte toho, že se reprosoustavy velmi, velmi snadno rozehrávají, tak RP-6000F mají všechno zmíněné a dobře se poslouchají.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních a velkým otevřením do dalších prostorů, minimálním zatlumením (koberec + sedačka), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to bylo možné.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2018 12 21 TST Klipsch RP 6000F m1

U velkých sloupků je patrný nástup na úrovni 40 Hz a vlastně na poměry Klipsch absentující zdůraznění basového pásma. Propad na 180 Hz je více dílem akustiky než reprosoustav, sedlo mezi 1 a 2 kHz nicméně lze přičíst hlavně jim už kvůli tomu, že právě zde se nachází přechodová frekvence výhybky - značně se pak mění při změně výšky měření / poslechu, byť se spíše prohlubuje. Je také cítit, že RP-6000F mají výraznější podíl výšek, od 2 kHz pozvolna, ale vytrvale přibývá energie, vrcholí někde na 18 kHz a pak relativně prudce padá. Nejvíce energie je pak ve vokálním pásmu. Slibovanému frekvenčnímu rozsahu se RP-6000F snaží relativně přiblížit, byť tolerance je spíše +/- 4 dB. Celkově to je trochu efektní naladění, nicméně nevybočující příliš ze standardu komerčního světa.

2018 12 21 TST Klipsch RP 6000F m2

Průběh impedance (červená) se jen letmo propadá na úroveň 4 ohmů, ale povětšinou se drží spořádaně nad hranicí 5 ohm. Sedlo v basové části naznačuje naladění kolem 42 Hz. Na křivce nejsou patrné žádné prudké změny nebo nespojitosti, které by naznačovaly problém s rezonancemi, nežádoucím stojatým vnitřním vlněním nebo jiné nekalosti. Podobně elektrická fáze (černá) je vlastně velmi poklidná, ani na basech nevybočuje ze spořádaných mezí. Celkově by RP-6000F neměly být nějak složitou zátěží i pro základní zesilovače.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 29 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ živý a "snadný" zvuk

+ hrají i potichu příjemně čitelně

+ pocit celkové energičnosti

+ celkově umírněnější a realističtější, než předchozí generace

ZÁPORY

- výšky jsou přeci jen citelně energičtější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI PARTNER | www.hifipartner.cz 

DOVOZCE: CPT PRAHA | www.cptpraha.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio