Téměř každý větší výrobce high fidelity v posledních letech zareagoval nějakým způsobem na touhu posluchačů nosit si hudbu stále s sebou, ale také ji pak ze svých mobilních zařízení v co nejlepší kvalitě přehrávat. Kromě výjimečných přenosných sluchátek typu Sennheiser IE 800 tak vznikají i dokovací stanice pro domácí poslech, téměř výhradně zaměřené na produkty značky Apple. Jak se zdá, právě takový produkt sklízí velké úspěchy – stačí se podívat třeba na ikonický Zeppelin Air od Bowers&Wilkins.

Svůj zářez do této třídy představil i věhlasný Marantz, nutno říci, že až na pár drobností ve velmi působivé podobě. Model Consolette má nádherně vzletné nejen jméno, ale i provedení. Jakkoliv zepředu připomíná přístroj díky bohatému a téměř vše zakrývajícímu pokrytí průzvučnou látkou jakýsi kokon, sedící na miniaturní základně s elektronikou (reminiscence vzducholodi je neodbytná), při fyzickém kontaktu a osahání objevíte úžasné detaily.

Obzvláště působivá je zadní strana, vyrobená z masivní ořechové desky, nádherně prohnutá a opatřená lakem, který by mohly závidět leckteré luxusní reprosoustavy. Její čistotu narušuje jen bytelná kovová vanička s konektory, nijak neubírající na celkové eleganci. Provedení je tak pěkné, že byste skoro i při poslechu chtěli mít k sobě nejen látkové čelo, ale hlavně právě dřevěnou zadní stěnu, která dává smysl nemalé pořizovací ceně.

Základna, působící trošku jako jakási mikrověž na třech masivních nožkách, hostí jen nejzákladnější ovládací prvky, běžný provoz totiž obstará aplikace do některého mobilního zařízení. Samotný konektor pro Apple zařízení je součástí vysouvací vaničky s logem výrobce. Bohužel, i přes již druhou generaci přístrojů s Lightning konektorem byl náš vzorek opatřen jen a pouze starší (byť stále hojně využívanou) generací, tedy velkým plochým konektorem. Ne že by neexistovaly redukce, ale není to úplně optimální řešení – naštěstí je to v podstatě jediná „vada", ještě k tomu velmi specifická jen s ohledem na budoucnost.

Samotným informačním a ovládacím prvkům vévodí klasické „oko Marantz", vpravo vedle nějak pak pro pohyb v navigační struktuře slouží prvek Gyro Touch Wheel, na jehož lehký, přesný pohyb a přitom výraznou masu si velmi snadno zvyknete. Jde o propojení industriálního designu až do 70. let, kdy se objevoval v prvních tunerech značky pro ladění stanic.

V malé zadní vaničce najdeme nejdůležitější konektory a tlačítka – kromě USB konektoru pro připojení pevných disků a pamětí tu je ještě ethernetová zdířka pro ty, kteří nechtějí či nemohou využít služeb zabudovaného WiFi modulu a nakonec pár masivních RCA konektorů analogového linkového vstupu. Trojice malých tlačítek slouží jednak pro automatické nastavení bezdrátového spojení, jednak pro zapnutí / vypnutí a jednak pro aktivaci funkce NetLink, takové malé alternativě k (též zabudované) funkci AirPlay. V základním těle pod dřevěným obložením najdeme ještě nezbytnou napájecí zásuvku.

Samotné tělo Consolette je vyrobeno z hliníku, aby zajistilo maximální pevnost při rozumné hmotnosti. I tak při rozměrech 51,5 x 26,2 x 21,4 cm (š x v x h) váží něco málo přes 7 kg. Uvnitř těla najdete dva woofery o průměru membrán 11 cm, vedle nich pak dva BMR reproduktory o průměru 6,5 cm. BMR značí Balanced Mode Radiator, Jejich výhodou je kombinace klasického pístového pohybu a vibrací, které známe z plochých membrán – výsledkem je rozšířený frekvenční rozsah a také poslechový úhel až 180 stupňů; Consolette tak sice rezignuje na stereo obraz, ale zato pokryje hudbou stejnoměrně celou plochu pokoje. O pohon se starají zesilovače, pracující ve třídě D, každý s výkonem 25 Wattů a v celkovém počtu 6. Korekci umístění v nepříznivé akustice prostoru můžete realizovat sadou přednastavených ekvalizérů.

Plně dostačující jsou také schopnosti Marantz Consolette – kromě analogových zdrojů můžete po pevné i bezdrátové síti streamovat internetová rádia a širokou paletu audio souborů ze síťových úložišť. Kromě MP3 a WMA souborů můžete využít i hudbu uloženou jako FLAC, WAV a LPCM až do rozlišení 24 / 96. Veškerý PCM signál je od vstupu až po finální zesílení zpracováván v čistě digitální doméně.

Ovládací aplikaci stáhnete pro iZařízení, ale i pro operační systém Android. Rychlost, přehlednost a spolehlivost aplikace je naprosto parádní – navíc si snadno zvyknete na pohodlí, které nabízí a které daleko předčí libovolný dálkový ovladač.

Vivaldiho „Laudamus" z alba Audio Digital Masters III ukázalo na nebývalou porci zvuku, kterou umí Consolette nabídnout. Živý, typickým firemním klidem a jemností obdařený přednes se vcelku pěkně poslouchá – cítíte také autoritu a sílu, vycházející již pěkně odspodu, tak jak to znáte třeba z projevu aktivních monitorů. Projevuje se tu pevné tělo a dostatečně dimenzované zesilovací prvky – pravdou je, že zvuk má přeci jen výraznější porci energie u spodních frekvencí, což pomáhá dojmu „velkého" a plného zvuku s téměř hmotnými těly nástrojů, ale občas se může objevit i lehce „hiphopový" nádech i tam, kde to není úplně žádoucí.

Čistý, přímý zvuk, který ale uměle netlačí na pilu, oceníte i u rockových alb jako je skvělé 2CD „Celebration Day" od Led Zeppelin. Třeba v „Nobody´s Fault But Mine" krásně cinkají struny a energie úderů do bicích je nebývale strhující. Nebáli bychom se přirovnat – hlavně díky kontrole, kterou se vyznačuje aktivní systém se zesilovači přímo u měničů – výkon relativně kompaktního systému ke zvuku sestavy zdroj – zesilovač – malé regálovky v souhrnné ceně klidně kolem 30ti tisíc.

Příjemný je rozhodně i způsob, jakým se Marantz Consolette postaví k moderním, na umělých tónech postaveným skladbám. Příkladem budiž Menelik a jeho „Bye Bye" ze sampleru „Cabasse La Collection". Mohutný, měkký bas zůstává nekompromisně pod kontrolou zesilovačů a měničů i při vyšší hlasitosti, kdy už je ho opravdu hodně – přesto je dynamická komprese naprosto minimální, což je na daný typ přístroje a jeho velikost opravdu výkon. Jak vidno, pomocí DSP a další elektroniky se dají dělat velmi pěkné zázraky.

Když přijde na klidné, vzdušné skladby, Marantz Consolette stále má co říct, byť jeho v základu klidný charakter v tu chvíli uvítá mírné otočení hlasitosti směrem doprava, aby se reprodukce dostatečně otevřela. Pak je ale vyložená radost poslouchat vokály v „Grandma´s Hands" Livingstona Taylora z disku „Chesky Ultimate Demonstration Disc". Hlas je velmi čistý a přirozený, dostatečně bohatý na odstíny i detaily, aby Marantz zasloužil pochvalu.

Elegantní, vcelku rozměrná dokovací stanice pro vaše zařízení od Apple Marantz Consolette splní přesně to, co od ní očekáváte. Hledáte-li luxusní vzhled, klidný, bohatý zvuk a neodradí vás starší specifikace dokovacího konektoru, pak si můžete oživit každodenní poslech. Za Consolette si sice pořádně připlatíte, ale každý luxus něco stojí; navíc ho můžete využít i pro přehrávání své hudební sbírky v síti či pro poslech internetového rádia, takže zásoby hudby jsou téměř nekonečné. Navíc díky povedené ovládací aplikaci můžete hudbu ke své náladě a prostředí zvolit nesmírně pohodlně a rychle, o což jde u podobných přístrojů v prvé řadě. Díky kvalitě a čistotě přednesu pak Marantz Consolette poslouží dobře jak pro kulisový poslech, tak i pro občasné soustředěné i náročným posluchačům.

Kč 24 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemná ovládací aplikace

+ plný, svižný a muzikální zvuk

+ nádherné, luxusní provedení

ZÁPORY

- není vybavena Lightning konektorem

- cena je vcelku dost vysoká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies