Téměř každý větší výrobce high fidelity v posledních letech zareagoval nějakým způsobem na touhu posluchačů nosit si hudbu stále s sebou, ale také ji pak ze svých mobilních zařízení v co nejlepší kvalitě přehrávat. Kromě výjimečných přenosných sluchátek typu Sennheiser IE 800 tak vznikají i dokovací stanice pro domácí poslech, téměř výhradně zaměřené na produkty značky Apple. Jak se zdá, právě takový produkt sklízí velké úspěchy – stačí se podívat třeba na ikonický Zeppelin Air od Bowers&Wilkins.

Svůj zářez do této třídy představil i věhlasný Marantz, nutno říci, že až na pár drobností ve velmi působivé podobě. Model Consolette má nádherně vzletné nejen jméno, ale i provedení. Jakkoliv zepředu připomíná přístroj díky bohatému a téměř vše zakrývajícímu pokrytí průzvučnou látkou jakýsi kokon, sedící na miniaturní základně s elektronikou (reminiscence vzducholodi je neodbytná), při fyzickém kontaktu a osahání objevíte úžasné detaily.

Obzvláště působivá je zadní strana, vyrobená z masivní ořechové desky, nádherně prohnutá a opatřená lakem, který by mohly závidět leckteré luxusní reprosoustavy. Její čistotu narušuje jen bytelná kovová vanička s konektory, nijak neubírající na celkové eleganci. Provedení je tak pěkné, že byste skoro i při poslechu chtěli mít k sobě nejen látkové čelo, ale hlavně právě dřevěnou zadní stěnu, která dává smysl nemalé pořizovací ceně.

Základna, působící trošku jako jakási mikrověž na třech masivních nožkách, hostí jen nejzákladnější ovládací prvky, běžný provoz totiž obstará aplikace do některého mobilního zařízení. Samotný konektor pro Apple zařízení je součástí vysouvací vaničky s logem výrobce. Bohužel, i přes již druhou generaci přístrojů s Lightning konektorem byl náš vzorek opatřen jen a pouze starší (byť stále hojně využívanou) generací, tedy velkým plochým konektorem. Ne že by neexistovaly redukce, ale není to úplně optimální řešení – naštěstí je to v podstatě jediná „vada", ještě k tomu velmi specifická jen s ohledem na budoucnost.

Samotným informačním a ovládacím prvkům vévodí klasické „oko Marantz", vpravo vedle nějak pak pro pohyb v navigační struktuře slouží prvek Gyro Touch Wheel, na jehož lehký, přesný pohyb a přitom výraznou masu si velmi snadno zvyknete. Jde o propojení industriálního designu až do 70. let, kdy se objevoval v prvních tunerech značky pro ladění stanic.

V malé zadní vaničce najdeme nejdůležitější konektory a tlačítka – kromě USB konektoru pro připojení pevných disků a pamětí tu je ještě ethernetová zdířka pro ty, kteří nechtějí či nemohou využít služeb zabudovaného WiFi modulu a nakonec pár masivních RCA konektorů analogového linkového vstupu. Trojice malých tlačítek slouží jednak pro automatické nastavení bezdrátového spojení, jednak pro zapnutí / vypnutí a jednak pro aktivaci funkce NetLink, takové malé alternativě k (též zabudované) funkci AirPlay. V základním těle pod dřevěným obložením najdeme ještě nezbytnou napájecí zásuvku.

Samotné tělo Consolette je vyrobeno z hliníku, aby zajistilo maximální pevnost při rozumné hmotnosti. I tak při rozměrech 51,5 x 26,2 x 21,4 cm (š x v x h) váží něco málo přes 7 kg. Uvnitř těla najdete dva woofery o průměru membrán 11 cm, vedle nich pak dva BMR reproduktory o průměru 6,5 cm. BMR značí Balanced Mode Radiator, Jejich výhodou je kombinace klasického pístového pohybu a vibrací, které známe z plochých membrán – výsledkem je rozšířený frekvenční rozsah a také poslechový úhel až 180 stupňů; Consolette tak sice rezignuje na stereo obraz, ale zato pokryje hudbou stejnoměrně celou plochu pokoje. O pohon se starají zesilovače, pracující ve třídě D, každý s výkonem 25 Wattů a v celkovém počtu 6. Korekci umístění v nepříznivé akustice prostoru můžete realizovat sadou přednastavených ekvalizérů.

Plně dostačující jsou také schopnosti Marantz Consolette – kromě analogových zdrojů můžete po pevné i bezdrátové síti streamovat internetová rádia a širokou paletu audio souborů ze síťových úložišť. Kromě MP3 a WMA souborů můžete využít i hudbu uloženou jako FLAC, WAV a LPCM až do rozlišení 24 / 96. Veškerý PCM signál je od vstupu až po finální zesílení zpracováván v čistě digitální doméně.

Ovládací aplikaci stáhnete pro iZařízení, ale i pro operační systém Android. Rychlost, přehlednost a spolehlivost aplikace je naprosto parádní – navíc si snadno zvyknete na pohodlí, které nabízí a které daleko předčí libovolný dálkový ovladač.

Vivaldiho „Laudamus" z alba Audio Digital Masters III ukázalo na nebývalou porci zvuku, kterou umí Consolette nabídnout. Živý, typickým firemním klidem a jemností obdařený přednes se vcelku pěkně poslouchá – cítíte také autoritu a sílu, vycházející již pěkně odspodu, tak jak to znáte třeba z projevu aktivních monitorů. Projevuje se tu pevné tělo a dostatečně dimenzované zesilovací prvky – pravdou je, že zvuk má přeci jen výraznější porci energie u spodních frekvencí, což pomáhá dojmu „velkého" a plného zvuku s téměř hmotnými těly nástrojů, ale občas se může objevit i lehce „hiphopový" nádech i tam, kde to není úplně žádoucí.

Čistý, přímý zvuk, který ale uměle netlačí na pilu, oceníte i u rockových alb jako je skvělé 2CD „Celebration Day" od Led Zeppelin. Třeba v „Nobody´s Fault But Mine" krásně cinkají struny a energie úderů do bicích je nebývale strhující. Nebáli bychom se přirovnat – hlavně díky kontrole, kterou se vyznačuje aktivní systém se zesilovači přímo u měničů – výkon relativně kompaktního systému ke zvuku sestavy zdroj – zesilovač – malé regálovky v souhrnné ceně klidně kolem 30ti tisíc.

Příjemný je rozhodně i způsob, jakým se Marantz Consolette postaví k moderním, na umělých tónech postaveným skladbám. Příkladem budiž Menelik a jeho „Bye Bye" ze sampleru „Cabasse La Collection". Mohutný, měkký bas zůstává nekompromisně pod kontrolou zesilovačů a měničů i při vyšší hlasitosti, kdy už je ho opravdu hodně – přesto je dynamická komprese naprosto minimální, což je na daný typ přístroje a jeho velikost opravdu výkon. Jak vidno, pomocí DSP a další elektroniky se dají dělat velmi pěkné zázraky.

Když přijde na klidné, vzdušné skladby, Marantz Consolette stále má co říct, byť jeho v základu klidný charakter v tu chvíli uvítá mírné otočení hlasitosti směrem doprava, aby se reprodukce dostatečně otevřela. Pak je ale vyložená radost poslouchat vokály v „Grandma´s Hands" Livingstona Taylora z disku „Chesky Ultimate Demonstration Disc". Hlas je velmi čistý a přirozený, dostatečně bohatý na odstíny i detaily, aby Marantz zasloužil pochvalu.

Elegantní, vcelku rozměrná dokovací stanice pro vaše zařízení od Apple Marantz Consolette splní přesně to, co od ní očekáváte. Hledáte-li luxusní vzhled, klidný, bohatý zvuk a neodradí vás starší specifikace dokovacího konektoru, pak si můžete oživit každodenní poslech. Za Consolette si sice pořádně připlatíte, ale každý luxus něco stojí; navíc ho můžete využít i pro přehrávání své hudební sbírky v síti či pro poslech internetového rádia, takže zásoby hudby jsou téměř nekonečné. Navíc díky povedené ovládací aplikaci můžete hudbu ke své náladě a prostředí zvolit nesmírně pohodlně a rychle, o což jde u podobných přístrojů v prvé řadě. Díky kvalitě a čistotě přednesu pak Marantz Consolette poslouží dobře jak pro kulisový poslech, tak i pro občasné soustředěné i náročným posluchačům.

Kč 24 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemná ovládací aplikace

+ plný, svižný a muzikální zvuk

+ nádherné, luxusní provedení

ZÁPORY

- není vybavena Lightning konektorem

- cena je vcelku dost vysoká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio