2015 12 29 TST Elac BS 73 1

Řada 70 německých ELAC je, nepočítaje novou, velmi dostupnou sérii Debut od Andrew Jonese, základním stavebním kamenem high fidelity portoflia tohoto výrobce. Jedná se o ortodoxně pojaté reprosoustavy, model BS 73 je vyšší ze dvou regálovek (ty doplňují ještě dva sloupky a centrální reprosoustava).

I když "vyšší" je možná trochu zavádějící označení, protože ELAC BS 73 patří rozhodně do světa kompaktních dvoupásmových modelů. Rozměry také účinně maskují zakulacené rohy a hrany a čistě pravoúhlá ozvučnice. S rozměry 28,3 x 17 x 28,4 cm (v x š x h) a váhou 5,2 kg jsou to ale stále spíše drobečkové, které snadno umístíte do jakéhokoliv prostoru. S tím pomůže i minimalistický, ale zároveň elegantní design s dobrým zpracováním. Matné provedení vypadá moderně a velmi čistě.

2015 12 29 TST Elac BS 73 2

BS 73 jsou dvoupásmové, oba měniče zabírají většinu čelní stěny, zejména středobas sahá téměř od kraje ke kraji. Na zadní stěně pak najdete plastikový nátrubek bassreflexu v lehce excentrické pozici, u paty reprosoustav je pak přišroubovaná destička a s dvojicí relativně velkých a pěkných reproterminálů pro libovolný typ kabelového zakončení.

Jednoduchá elegance reprosoustav se týká i zmíněných měničů, jsou černé a tak nějak se svou úplnou jednoduchostí do celku hodí. O výšky se stará měkká kalota s průměrem 2,5 cm, o středy a basy 15 cm konus z polypropylenu, byť o konkrétních materiálech výrobce mlčí.

2015 12 29 TST Elac BS 73 3

ELAC BS 73 jsou, jak již bylo řečeno, standardní bassreflexové dvoupásmovky, měniče si dělí práci na úrovni 2 800 Hz a celkově (bez uvedení konkrétní tolerance) pracují v pásmu 45 - 28 000 Hz. Impedanci ELAC stanovil na 4 Ohmy s přiznaným poklesem lehce pod tuto hranici na úrovni 240 Hz. Charakteristická citlivost 87,5 dB / 2,83V / m je mírně nadprůměrná.

Reprosoustavy ELAC BS 73 jsme poslouchali jak se základními sestavami Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, ale také na Gato Audio AMP-150 / Gato Audio CDD-1 či přes Viola Crescendo / Viola Concerto, dalšími zdroji signálu byl ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Apogee Groove a Chord Mojo, případně z analogového konce spektra VPI Scout Jr. a Pro-Ject Elemental s předzesilovači Pro-Ject Phono Box a Naim Stageline. Propojeno bylo kabely TelluriumQ Silver a Black nebo ZenSati Authentica. Srovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, OceanWay Sausalito a Gato Audio PM-6.

2015 12 29 TST Elac BS 73 4

Pokud BS 73 uzavřete v menším prostoru pod 20 m2, dost možná jim uvěříte i nástup kolem 50 Hz, což je na tak malé reprosoustavy rozhodně slušné. Dokonce i kontrabas v Hobgoodově "First Song" ("When the Heart Dances" | 2008 | Naim | naimcd112) zněl docela plně, reprodukce jako celek ale byla díky extenzi do těchto hlubin pocitově maličko těžší, takže stojí za to najít si jako partnera zesilovač s citelným impulsem a dobrou kontrolou, aby basový měnič zkrotil a pošťouchl ne úplně nejrychlejší basy tím správným směrem. Konkrétnost a kontury vcelku odpovídají kategorii, bas vás ale spíše nestrhne, je docela uvolněný, i když vzhledem k velikosti hluboký.

Střední pásmo je lehké a otevřené, velmi hladké, není to žádná analytická lupa, ale spíše jemňoučký, kultivovaný, poklidný přednes. Objemově je středů o něco méně než spodních tónů, nicméně ne tak, že by se středy ztratily. Vokál Diany Krall v "Peel Me a Grape" z "Love Scenes" (1997 | Impulse! | IMP12342) byl dobře srozumitelný, detailů bylo v kontextu kategorie právě akorát, hlas byl plný a už pěkně bohatý, byť nevznikl pocit vyslovené plasticity.

2015 12 29 TST Elac BS 73 5

Výšky jsou pak také velmi jemné a klidné, byť opět o trochu tenčí, jako kdyby se stoupající frekvencí zvuk ubíral na svém objemu. Nicméně cinkání činelů a vibrafonu v titulní skladbě Burtonovy desky "Like Minds" (2003 | Concord | SACD-1029-6) nebylo nijak upejpavé, byť se zvuk nedral nijak dramaticky kupředu. Podání kovu je dobré, dozvuk plynulý, byť poměrně rychle uvadající. Měli jsme také pocit velmi dobrého svázání pásem, přednes je velmi semknutý a homogenní. Výhodou velké jemnosti je možnost hrát i více nahlas, aniž by se na vás vyvalila nezkrotitelná vlna energie nebo se do reprodukce vloudila ostrost nebo stres.

Dynamice Mahlerovy "6. symfonie" v podání České filharmonie pod taktovkou Václava Neumanna (2006 | Octavia | OVCL-00259) přeci jen schází dech, ostatně jako u kterékoliv jiné regálovky obdobné cenové třídy. ELAC BS 73 nejsou úplně strhující, dynamickým špičkám ale odolávají slušně, jakkoliv nejlépe hrají v poklidnějších částech skladby, kdy se zvuk už i docela rozvine. Pokud chcete dramatické reprosoustavy s velkým důrazem, hledejte jinde, přes BS 73 orchestr spíše propluje, decentně a poklidně, zato ale docela přehledně. Nemusíte mít strach, že by i složitější pasáže tyhle malé ELAC vysloveně zahltily, jen se jim v té chvíli prostě nedostává úplně té správné energie a důrazu.

2015 12 29 TST Elac BS 73 6

Co se týká rozlišení, v klidném přednesu objevíte za dané peníze docela dost informací, to se BS 73 musí nechat. V "Pie Jesu" z Rutterova "Requiem" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) bylo pěkně znát rozdělení sboristů, byť ne úplně až na úroveň jednotlivých hlasů, nástrojový podkres byl však zřetelný, stejně jako bylo možné vnímat i linku varhan, jakkoliv zastrčenou přeci jen lehce do pozadí. BS 73 však už dokážou naznačit, že se nahrávka pořizovala v prostoru s velkým množstvím vzduchu.

Rozložení prostorové scény v Beethovenově "Smyčcovém kvartetu op.95" (2005 | Virgin | 7243 5 45738 28) v podání Artemis Quartet bylo dobré, celá scéna pak položená výhradně mezi kabinety, které z ní zcela nezmizí. Jednotlivé instrumenty ovšem mezi sebou mají dost prostoru a lokalizace je dobrá, jak už to tak u kompaktních dvoupásmovek bývá i v levnějších třídách. Není to monitorově přesné a exaktní, opět spíše uvolněné, ale dostatečně konkrétní, aby reprodukce nebyla chaotická. Nečekejte holografický, krystalický čistý obraz, spíše měkčí, spojený celek.

2015 12 29 TST Elac BS 73 7

Zvuk ELAC BS 73 není vysloveně strhující, jak ukázala "Gone Gone Gone" od dvojice Plat / Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382). Hudba vás nestrhne, spíše se kolem vás přelévá, uplývá a i když má svou energii, nezadupe vás s ní do země. Je to velmi nekonfliktní, uvolněný přednes s dostatečným basovým základem a slušnou přehledností, který vás neunaví ani po velmi dlouhé době, i když na druhou stranu vám do krve nevyplaví tolik adrenalinu a nadšení, jako někteří jiní. Vlastně ale při pohledu na cenovku nemůžete říct ani nic proti...

2015 12 29 TST Elac BS 73 8

ELAC BS 73 jsou elegantní, velice pěkně zpracované a takříkajíc bezkonfliktní reprosoustavy. Mají mírně měkčí a mírně temnější vyvážení, na svou velikost ale nabídnou výměnou dost basu. Stejně tak mají i velmi slušné rozlišení a nechají vás soustředit se i na poměrně malé detaily nahrávky. Nejsou však vysloveně strhující a podmaňující, nejsou dramatické a nejsou živelné, spíše pečlivě a neuspěchaně hudbu odměřují a nechají proplouvat kolem vás, abyste bez ohledu na žánr a hlasitosti nikdy necítili potřebu je vypnout. Jsou tak hlavně pro ty, kteří hledá univerzální nástroj třeba i pro celodenní poslech v menších prostorách, kde jde o i o styl a eleganci za rozumné peníze. Nejdou nicméně do hudby tak naplno, jako někteří (byť třeba i dražší) konkurenti a jejich kladné stránky oceníte právě hlavně při delším, poklidnějším poslechu.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 12 29 TST Elac BS 73 m1

Nástup reprodukce lze skutečně vysledovat až k výrobcem udávané úrovni 45 Hz, nicméně v plné síle se BS 73 rozehrají někde u zhruba 60 Hz, od 10 kHz je pak vidět mírný nárůst energie. Určité zdůraznění je pak i v pásmu 70 Hz, 180 Hz a 280 Hz, naopak propad je u 600 Hz. Výrazná je tak hlavně velká část řečového pásma.

2015 12 29 TST Elac BS 73 m2

Impedance dle slibů výrobce nepadá pod hranici cca 3,8 Ohmu a bez větších problémů odpovídá slibovanému průměru 4 Ohmy, jakkoliv poměrně příkrý peak na úrovni 100 Hz by v ní určitě být nemusel.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 14 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný vzhled

+ klidný, jemný zvuk

+ na danou kategorii slušné rozlišení

ZÁPORY

- mohly by znít živěji a dynamičtěji

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika