Neexistují na to sice přesné statistiky, ale v Německu najdete určitě řádově stovky výrobců hi-fi techniky – drtivá většina z nich je malá, nebo možná ještě menší, typicky garážová produkce, nemalý počet z nich dosahuje globálních rozměrů. Jedním z těch menších je Block (neplést s olomouckým projektem Block Design, který se na rozdíl od německých kolegů zaměřuje výhradně na high-end), jehož filozofii shrnuje jasné firemní motto: „Audiofilské produkty pro každého".

Tak jak už to ve většině případů v hifi světě bývá, ani zakladatelé firmy AudioBlock GmbH nepřišli jen tak odněkud, ale založení společnosti v roce 2009 předcházelo celých 21 let zkušeností z oboru. Konkrétně zkušeností s prodejem high fidelity elektroniky na náročném německém trhu. Zajímavé je, že i přes velmi přátelskou cenovou politiku jsou všechny přístroje vyráběny přímo u našich západních sousedů, tedy žádná asijská produkce (byť je faktem, že Čína už dnes víceméně plně konkuruje „západním" standardům).

Motivem, zaznívajícím napříč všemi modelovými řadami je bez diskuse racionalita. Aby mohla cena být co nejvstřícnější a zároveň ovládání co nejintuitivnější, sdílí komponenty Block mnohé prvky a u všech pak najdeme zcela identické rozložení prvků (displeje, indikační LEDky, centrálně umístěné ovládací „Déčko", nebo třeba masivní šroubovací nožky pro minimalizaci vibrací.

Nejinak je tomu i u jednoho z nejdostupnějších D/A převodníků kategorie hi-fi na trhu – za velmi atraktivních 14 tisícovek dostanete v podobě modelu DAC-100 robustní stavbu a trochu svébytný design. Odhadem tak pětikilogramový přístroj má standardní rozměry 44 x 8 x 28 cm (š x v x h), dominantou je rozhodně masivní čelní hliníkový panel a čtyři až sloní nohy – jde o šroubovací nožky s masivním centrálním šroubem, jejich cílem je dokonalé ustavení přístroje a minimalizace přenášených vibrací.

Levou stranu čelní stěny zabírá kromě loga rozměrný, výjimečně dobře čitelný displej, pravou polovinu zase řada diod, indikujících jednak provozní stav, jednak i aktivní zdroj signálu. Centrální otočný ovladač evokuje možnost regulace hlasitosti, ale není tomu tak – slouží výhradně k pohodlnému výběru vstupu, po stisknutí přepne přístroj do Standby. Přepínání vstupů je (logicky) cyklické, ale na rozdíl od mnoha jiných přístrojů velice rychlé.

Když budete pohledem přejíždět po přístroji, určitě vás zaujme i vrchní panel – ten totiž i přes snahu o jednoduchost a unifikaci dostal ozdobu v podobě plastického firemního loga. Vkusnost je věcí osobní, originalita a punc zajímavosti však rozhodně zaručen.

Zadnímu panelu dominují RCA konektory, jejichž kvalitu byste ocenili (bez přehánění) i u přístrojů stotisícové kategorie. Nést takové třeba značku WBT, jen za ně byste zaplatili na 10 tisíc – a že tyto nejsou o nic méně robustní. Sestavu vstupů doplňuje ještě USB a dvojice optických konektorů, výstupy jsou k nalezení v obou důležitých formách – jak nesymetrické RCA, tak symetrické XLR (výstupní obvody jsou plně symetrické).

Vnitřní konstrukce přístroje je nesmírně jednoduchá – napájecí sekce v pravé třetině přístroje je oddělena masivní kovovou přepážkou a osazena nevelkým, ale dostatečně dimenzovaným toroidním transformátorem. Ani obvodové řešení vstupně-výstupních obvodů není kdovíjak jedinečné, ale naprosto dostatečné k dané cenové třídě.

Srdcem přístroje je osvědčený, slušný čip Burr Brown PCM1794, poskytující rozlišení až 24 / 192 a odstup signálu a šumu 80 dB – to není hodnota oslnivá, ale pohybujeme se v entry level segmentu, kde jsou kompromisy povoleny. Třeba i v tom smyslu, že jsme ve standardní aplikaci foobar2000 nedostali přes USB více, než 24 / 96. Vzhledem k celkovému pojetí přístroje je tu USB ale spíše jako bonus.

Block DAC-100 jsme porovnávali s Rotel RDD 1580 a ASUS Xonar Essence One MUSE, jako referenční sestava byl k dispozici Naim Nait XS a Naim CD5si, ale také soulutions 530 a soulution 540, dále Burmester 101 a Burmester 102, nebo elektrárna v podobě Musical Fidelity M8 Pre / M8 700m. I nejjemnější nuance nám ukázaly reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Vivid Audio GIYA G3, Bowers&Wilkins CM10, Quadral Ascent 90 LE, Klipsch Palladium P-17B, Pioneer S-CN301-LR a Xavian Bonbonus, ale převodníky dodávaly signál i aktivním reprosoustavám ELAC Air-X 403 a Quadral Rondo aktiv. Kabeláž dodalo Naim Studio v podobě reprokabelů i signálových Nordost Tyr 2 a napájení Nordost Valhalla, alternativně pak Studio Connections z proslulých studií Abbey Road. Používali jsme i Eagle Cable, Monster Cable, QUAD, KrautWire a Proac; ke komponentům Naim pak DIN TelluriumQ Black a reproduktorové Naim NAC A5.

Tak civilně (byť lehce svébytně) a důvěryhodně jak DAC-100 vypadá, tak také hraje. „On the avenue" z desky „Vintage BB´s" od Flim and the BB´s poukázala na velmi vyrovnané pásmo a celkový poklid reprodukce. Zvukové podání je nepřehnané, celkově je objemu spíše méně, zvuk je lehce tenčí, německy spořádaný. Lehoučký nádech sametovosti je možné slyšet v saxofonu, který přeci jen postrádá onu briskní kovovost a říznost – ale čistotou může Block směle stát i po boku svých dražších konkurentů.

Že se zvuková charakteristika obecně přiklání hlavně k čistotě a lehkosti, to potvrdil i Michael Hedges se svou éterickou „Aerial Boundaries" ze stejnojmenné desky. Block se také opravdu hodně soustředí na samotný nástroj, trochu méně zřetelné je pak pozadí nahrávky, i když komplexní reprodukce patří spíše do sfér high endu. Samotná akustická kytara je pak velmi čistá a uvolněná, DAC-100 se svým zvukem nikam nespěchá, nechává vyniknout kov strun, do zvuku se nesnaží nic přidávat a na danou cenovou třídu jde až překvapivě po přirozenosti a vyváženosti.

Ve Stingově atmosférické, svátečně vřelé a procítěné „Soul Cake" z alba „If on a winter´s night" se objevuje dost basu, kontrabas je příjemným překvapením – velký, čistý, byť by mu celkově prospěla o něco větší autorita a energie, větší údernost, která by celkovou reprodukci oživila. Block DAC-100 si dokáže udržet nad celou reprodukcí slušný přehled, umí oddělit nástroje a vůbec vzbudit opět civilně přirozený dojem ve stylu „však takhle to má být". Neoslní rozlišením, neoslní důslednou reprodukcí detailů nebo fantastickou dynamikou, vše je ve vzájemné harmonii normálnosti, snad by stálo za to říci „obyčejnosti", pokud toto slovo budeme brát v dobrém smyslu, bez špetky pejorativnosti.

Díky vyrovnanosti a srozumitelnosti přednesu si užijete i rockové skladby, jako je „Evil Eye" z desky „Right Thoughts, Right Words, Right Actions" od Franz Ferdinand. Je pravda, že i přes formální čistotu a (úspěšnou) snahu udržet ve zvuku organizaci i tady je cítit, že by celku slušela o stupeň energičtější charakteristika. Klidné ladění nechá vyniknout říznou kytaru, přesné bicí a Block má zcela jistě cit pro časování, hudba dobře odsýpá. Zajímavé je, že civilní charakter zvuku se při použití USB připojení subjektivně ještě o něco víc uklidní, naopak slyšitelně nejlepší, nejjistější je symetrika.

Poklid a projasněný zvuk sluší i poklidným skladbám, jako je „Wichita Lineman" od Barb Jungr. DAC-100 hodně vyhladí jiskření kovových perkusí, to pak sice není tak přítomné a dominantní, ale nesklouzává ani k plechovosti. Block tu také dobře přenesl intimní, komorní atmosféru, snad právě díky soustředění se na hlavní hudební linii, v tomto případě na piano a vokál – obojí je sametově jemné, až něžné, rozhodně velice příjemné a hodně ukázněné.

Dominantní charakteristikou přednesu Block DAC-100 je ukázněná, až trochu ostýchavá snaha o maximální věrnost. Haydnova živá skladba „Smyčcového kvartetu, op. 76, č. 5" v podání Engegardkvartetten poukazuje na dobrou dynamiku, i když nižší polovina pásma by možná, jak už jsme říkali, snesla trochu více energie, či možná důrazu. Vše nicméně plyne nekonfliktně, přirozeně, poklidně a ve středním proudu.

Block DAC-100 je zajímavý příklad toho, že i v té nejdostupnější cenové třídě se dá udělat vyrobit věrně hrající elektronika. DAC-100 by měl být brán jako puristická záležitost, ctící ty nejklasičtější principy high fidelity. Robustní konstrukce nepřináší nic inovativního, nic originálního, přesto je nutné ocenit fakt, že dostává firemnímu mottu. Reprodukce je věrná, možná dokonce až moc akurátní. Je ale pravdou, že ty nejlevnější přístroje často mívají tendence občas vnést do zvuku stopu agresivity a nepříjemnosti, kterou Block dokonale eliminuje svou vyrovnaností a nakažlivým klidem. Zvuk je hladký, klidný a čistý, v žádném aspektu vysloveně neoslňuje, ale jako celku mu nic neschází, což možná může být nakonec důležitější. Za velmi přátelských čtrnáct tisícovek je to opravdové, byť základní, high fidelity.

Kč 13 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ na danou třídu prvotřídní zpracování

+ nekomplikovaný, příjemný zvuk

+ dostatek konektorů pro všechny případy

+ symetrické provedení výstupních obvodů

ZÁPORY

- vzhledově jdou u Block svou, lehce nemoderní cestou

- trochu kompromisní provedení USB (které by zde nakonec nemuselo vůbec být)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.audioblock.cz 

200 80 produkt roku 2017

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

200 80 produkt roku 2017

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Začněme od začátku...

Tak... Blíží se nám konec (roku) a tak je dobré zaměřit se na začátek. Jako první přijde na mysl začátek období, kdy se máme uvolnit, slavit a vůbec se mít dobře. To je začátek hezký a nenáročný - ostatně, tohle je také skvělá příležitost popřát vám, ať se nenecháte semlít vánoční mašinérií a ať si prostě užijete konec roku jak jen sami chcete (třeba tady, na našem webu).

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 mareka vanoce 

200 200 audio visual 200 200 chord 200 200 accuphase 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 spalicek 

200 200 4ce 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha