800 150 dynaudio partner

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo 1

To, co před bezmála čtvrtstoletím začalo jako nadšení jednoho člověka v malém suterénním prostoru na pražských Vinohradech, se dnes přetransformovalo na široce uznávanou audiofilskou značku, jejíž hvězda zejména na asijských a zaoceánských trzích momentálně svižně stoupá. Jde pochopitelně o Xavian, který si našel své místo na výsluní díky výjimečné práci se dřevem nebo třeba vlastnímu vývoji technických součástí včetně používaných měničů. A i přesto si značka zachovává obdivuhodnou autenticitu manufaktury bez výrobních linek, kde se i těm nejlevnějším modelům věnují ruce truhlářů a ne automaty.

Nejnovějším přírůstkem do výrobního portfolia je druhá generace většího regálového modelu Premio, který získal přídomek Esclusivo, podobně jako dříve menší regálovka Perla Esclusiva. Premio Esclusivo, označované v katalogu jako ideální monitor, patří do série Natura, čemuž odpovídá klasicky působící vzhled s kabinetem zjemněným zakulacenými hranami.

Ozvučnice je vyrobená z masivního dubového dřeva o tloušťce 2,3 cm, krom toho má kabinet také vnitřní vzpěry pro maximální bytelnost (však také váží 14 kg při výšce 38,6 cm, šířce 23 cm a hloubce 27,6 cm). Uvnitř je nadále na stěnách nalepený bitumen a několik vrstev dalších akustických materiálů pro precizní zatlumení pracovního objemu. Ten je pak s vnějším světem spojený systémem Twin Reflex ve spodní části přední stěny; jde o dva úzké průduchy bezmála obdélníkového průřezu, které se pod tlakem prý chovají lépe a přesněji než jediný velký otvor.

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo 2

Na zadní straně skříně se nachází krom informativního štítku a "odznáčku" AudioBarletta jediný pár masivních zlacených reproduktorových terminálů, ozdobených nápisem Xavian Praga.

Oba osazené reproduktory jsou vyvinuté v Xavianu a pod značkou AudioBarletta vyráběné v Itálii na zakázku a přesně na míru modelu Premio Esclusivo. Zejména na středobasu je pak vidět, že jde o odvozenou technologii z modelu Orfeo, ať už jde o dvojitý velmi pevný závěs nebo o fázový nástavec, frézovaný z masivního kusu hliníku. Středobas má průměr 17,5 cm, membrána je tvořena lakovaným papírem, ve velkém magnetickém systému za litým košem se nachází tlustý měděný zkratovací kroužek pro zpřesnění chodu kmitací cívky.

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo 3

Vysokotónový reproduktor je klasická kopulka z měkké látky, je impregnovaná a zasazená do litého šasi s geometrií optimalizující vyzařovací charakteristiku. Kopulka samotná je mimochodem od stejného dodavatele - německého Mülleru - jako ty, které najdete v reproduktorech ScanSpeak. Cívka reproduktoru má nadstandardní průměr 2,9 cm a je navinuta plochým hliníkovým drátem. V keramickém magnetu je opět instalován měděný zkratovací prstenec. Reproduktor má přisazenou vlastní tlumenou labyrintovou pracovní komoru za kopulkou.

Frekvenční výhybka je pochopitelně dvoupásmová, s přechodovou frekvencí nastavenou na 2 690 Hz, osazená je pak kondenzátory Mundorf a Xavian, jsou tu precizně navinuté cívky a precizní odpory s malými tolerancemi, oboje konstruované pro audio obor. Výhybka spojuje oba reproduktory v sérii s technologií Fase Zero, která má za úkol přiblížit zfázování měničů teoretickému ideálu a tím nabídnout koherentní a přesný přednes.

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo 4

Xavian udává pracovní frekvenční rozsah mezi 35 a 30 000 Hz v tolerančním pásmu -3 dB, jmenovitou impedanci stanovuje na 8 ohm a charakteristickou citlivost na průměrných 86 dB / 2,83 V / m.

Premio Esclusivo jsme poslouchali v rámci všech redakčních sestav, tedy místo Harbeth Monitor 30 spolu s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, dále pak místo Fischer&Fischer SN-70 spolu s Cambridge CXC, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII a Grandinote Shinai a nakonec také s Teac NT-503, Emotiva XSP-1 a XPA-DR2 místo KEF LS50 v roli nearfield monitoru (kde Premio Esclusivo opravdu fungují bez větších problémů) za podpory GoldenEar SuperSub X. Střídali jsme také Hegel H120 a Hegel H390, případně také napájecí filtr GMG Power Harmonic Hammer. O použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství více viz pravý sloupec -->. Další poslech jsme mohli uskutečnit v poslechové místnosti dovozce, kde jsme porovnávali původní a tuto generaci modelu Premio na Norma DS-1 a Norma Revo IPA-140, alternativně na Audia Flight FLS10 na kabelech Xavian Aulos a Xavian Mondiale II.

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo 5

Přestože Premio Esclusivo patří velikostně k nadrozměrným regálovkám, stále to není kdovíjak obří reprosoustava, takže hloubka a požehnané množství basů, které dokázaly reprosoustavy nabídnout i ve větší místnosti je až překvapující - energická basa v "Power" Marcuse Millera ("M2" | 2001 | Telarc | CD-83534) byla skvěle artikulovaná, velká, ale hlavně hutná a mohutně, fyzicky citelná. Pochopitelně to není co do objemu stále bas pro 50 metrů čtverečních, nicméně v běžném prostoru je skvělý - objemný a výrazný, ale ještě ne přebujelý. Navíc umí být velmi rychlý, přesný a zejména pak konkrétní, aniž by ztratil šťavnatost a má tak velkou část kouzla firemního modelu Orfeo. Pokud se vám tak líbí masitý, rychlý bas s váhou a úderností a impulsem, který je fyzicky cítit, tak jste na správné adrese.

Vskutku monitorově přesný, detailní a hlavně otevřený a čitelný je střed frekvenčního rozsahu a tak zní hlas Bobbyho McFerrina v "Hush Little Baby" ("Hush" | 1992 | SONY Masterworks | SK 48177) s bezprostřední přirozeností, snadno srozumitelný a velmi "lidský". Není to technicistně strohý monitor, díky dobře tlumené membráně ani sykavky nepůsobí příliš expresivně, naopak je tu cítit hloubka, tělo a plnost bez nějakého celkového zdůrazňování. Hlas jednoduše a bez zábran plyne, znělý, energický a již opravdu dospěle samozřejmý, blízko kvalitám a nadhledu klidně o třetinu dražších modelů.

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo 7

S obdobnou kombinací klidu a dobré čitelnosti bez přehánění a akcentování zní také nejvyšší frekvence, jako je třeba cinkot činelu v nezaměnitelném začátku "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2). Podání je plastické, znělé a zemitě realistické; objemově není výšek přebytek, spíše právě tak akorát, takže nemusíte ani při vyšší hlasitosti mít strach z nacinkanosti. Detail je více než dobrý, takže si snadno vychutnáte dlouhý, samozřejmý dozvuk i realisticky podanou tonalitu.

Premio Esclusivo vyznívá velmi energicky, rozhodně pak nadchne také dynamikou - nástroje v "Two Bass Hit" Dizzy Gilespiho ("Night in Tunisia" | 2006 | Bluebird | 82876 84866 2) hrály živě, výbušně, zvuk byl pečlivě kontrolovaný a precizní, navíc úplně fyzicky cítíte váhu a plnokrevnost reprodukce. Zdá se, jako kdyby žádná dynamická špička nebyla nad síly Premio Esclusivo a reprosoustavy umí pěkně šlápnout na plyn, hrají ne snad dravě, ale rozhodně živě a šťavnatě.

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo 13

Svou deklarovanou "monitorovost" reprosoustavy podtrhly v "Tribal Dance" Peter Green Splinter Group ("Destiny Road" | 2010 | Snapper Music | SBLUECD055) - přesnost, pevnost, skvělá transparentnost a separace jednotlivých linek, to všechno vytváří skutečně přesvědčivý a "bytelný" zvuk s důrazem, v němž se ovšem neztrácí high-endová detailnost. Cinkot výšek je skvěle strukturovaný, nástroje ve středním pásmu mají krásné barvy a intenzivní energii a basový základ je různorodý a konturovaný. Reprodukce pak probíhá bez stresu, byť jde o reprodukci trochu "našlápnutou". Je zde už ovšem působivý nadhled a sebejistota.

Už zblízka nabízí Premio Esclusivo - patrně i díky opravdu dobrému sfázování pásem díky technologii Fase Zero - pěkný, koherentní prostor, kde reprosoustavy zmizí z prostoru a zůstává pevná a konkrétní hudební scéna, kam se "vejde" i orchestr, jako třeba ten hrající "Symphony No. 9" Ralpha Vaughana Williamse (1994 | Everest | EVC 9001). Celková čitelnost je prvotřídní, scéna zůstává soudržná i při poslechu z dobrých čtyř metrů s třímetrovým rozestupem mezi ozvučnicemi. Stejně tak ve "stolním" nasazení v roli nearfield monitorů. Pokud je v nahrávce dojem hloubky, bude i ve vaší poslechové místnosti, stejně tak separace jednotlivých nástrojových linek je už opravdu výtečná a obdobné kvality často stojí zřetelně větší sumu peněz.

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo 19

Sytá muzikálnost s prakticky plným rozsahem je skvělá i pro takové skladby, jako je "Please read the letter" od Roberta Planta a Alison Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382). Navzdory ne úplně jednoduchém technickém provedení nahrávky si Premio Esclusivo poradilo snadno a bez potíží, vytěžilo z nahrávky její hudební podstatu a nedalo najevo ty drobné otravné hrany, které někdy u této nahrávky zážitek zkazí. Ale jinak je sou Premio Esclusivo prostě brána k zážitku - reprodukce je přehledná, kopák má tělo a důraznost, basa impuls a celá rytmická sekce šlape jako hodinky, takže hudba pěkně odsýpá.

Značka Xavian momentálně prožívá zlaté období, o němž by se patrně dalo říct, že se firma "našla" - bezchybné rukodělné provedení exteriéru se zjevnou láskou k autentickým přírodním materiálům doplňuje technologická kvalita, které není (nejen) v rámci cenové třídy příliš co vytýkat. Je prostě poznat, že reproduktory jsou navrženy právě pro tento model a tedy fungují po všech směrech jako optimální celek. I bez nejmodernějších technologických výkřiků nabízí Premio Esclusivo vpravdě exkluzivní zážitek, autentický, dynamický, úderný, energický, bezbariérově čitelný a bezprostředně transparentní; nepřikrášlený a přitom ne strohý. Premio Esclusivo jsou skvělými reprosoustavami stotisícové třídy, které nabízí skutečně exkluzivní poslechové zážitky, co stojí za to minimálně okusit.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Přestože Premio Esclusivo je regálová reprosoustava, na křivce je jasně vidět, že zejména v pásmu vyšších basů je energie hodně a zejména vyššího basu nad 100 Hz je opravdu dost a svědčí to o tom, že by reprosoustavy měly hrát alespoň ve středně velké místnosti. Reálně začínají Premio Esclusivo hrát od cca 40 Hz. Energie v pásmu vysokých tónů je zřetelně méně, zejména nad hranicí 12 kHz. Při větší vzdálenosti měření ukázalo plošší (byť stále mírně energičtější) odezvu na basech, stejně jako nebyl patrný onen pokles na výškách. Náklon frekvenční křivky je pak pro Xavian poměrně charakteristickou záležitostí.

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Na sedle mezi prvními dvěma peaky je vidět naladění dvojitého reflexu někam ke 38 Hz, celkový průběh křivky neklesá pod 8 ohm (takže Premio Esclusivo jsou skutečně poctivě osmiohmové, což je na dnešním trhu poměrně výjimečné). Celý průběh je velice čistý, prostý jakýchkoliv nežádoucích artefaktů nebo náznaků nežádoucího chování. Také elektrická fáze je úplně čistá, jediné výraznější vybočení do záporných hodnot na úrovni 80 Hz je doprovázeno velikým impedančním peakem, takže by neměla být ohrožena stabilita elektroniky, rozhodně pak ne té, která je adekvátní této cenové kategorii.

2019 10 25 TST Xavian Premio Esclusivo m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 110 019,- - standardní provedení

Kč 126 019,- - provedení "marina"

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherné fyzické zpracování

+ pocit energie, výbušnosti, důraznosti a dynamičnosti

+ přesvědčivá tonální autenticita

+ transparentnost

+ monitorová detailnost bez tvrdosti

+ živý, svižný zvuk

ZÁPORY

- nerozehrají se jen tak s ledasčím

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Xavian | www.xavian.cz | https://eshop.xavian.cz/

 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

Perfect Sound Group

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio