ROTEL Michi zesilovače

2020 04 30 TST Rega Brio 1

Anglická značka Rega patří mezi také ty klasické ani obrovské, ani malé (koneckonců, Rega má skoro 100 zaměstnanců) ostrovní firmičky, které svou cestu světem započaly začátkem 70. let, v době opravdového rozkvětu high-fidelity techniky a které dodnes vyzařují takovou tu specifickou britskou auru, promlouvajícím svébytným, ale svůdným audiofilským jazykem. Roy Gandy začal tím, že se nadchl pro možnosti úpravy tehdejších gramofonů a následně pro produkci vlastních, dnes má ale Rega v portfoliu i různorodou nabídku elektroniky, přenosek nebo třeba reprosoustav.

Poznávacím znamením je u všech „negramofonových“ výrobků každopádně jinakost. Platí to i pro poměrně dostupný integrovaný zesilovač Brio, který sází na kompaktní půdorys. Že jde o Regu poznáte i podle atypického lehce klenutého tvaru čelního panelu s vykousnutím ve spodní části. Kdyby Brio hrálo v původním Vetřelci nebo Hvězdných válkách jako součást řídící kabiny vesmírné lodi, docela snadno by to prošlo. Využití by tam našel určitě i dálkový ovladače, který je účelný a odolný, byť rozhodně ne moderní.

Prvky na čelním panelu jsou srovnány v jednoduché horizontálně, začínají vpravo umístěným spínacím tlačítkem, pokračují 6,3 mm výstupem pro sluchátka, malým tlačítkem pro cyklické přepínání vstupů, na které navazuje pět rozsvěcujících se tlačítek a přeškrtnutý reproduktor, indikující aktivaci funkce Mute, načež úplně vpravo najdete zvláštně zapuštěný dutý konvexní komolý kužel (což se dá přeložit i jako podivný potenciometr), sloužící pro regulaci hlasitosti.

2020 04 30 TST Rega Brio 2

Čisté, hladké hliníkové tvary se stále patrnou onou jistou „sci-fi estetikou“ pokračují po všech stranách, až vás dovedou k zadnímu panelu, schovanému v malé nice, takže konektory nečouhají přes půdorys šasi. Je tu šest párů cinchových analogových konektorů, první pár patří MM phono vstupu, šestý zase linkovému výstupu. Následují dva páry jednoduchých, ale funkčních reproterminálů pro lopatky i banánky a nakonec se vešla ještě standardní dvoupólová napájecí zásuvka. Vzhledem k malým rozměrům přístroje je všechno trochu blízko u sebe, ač tady se určitě nepočítá s používáním exotických kabelů s masivními koncovkami.

Celkově je nicméně Brio zpracovaný slušně a rozumně bytelně. Zesilovač má šířku 21,6 cm, hloubku 34,5 cm a výšku jen 7,8 cm. Hmotnost 5,1 kg tomu pak tak nějak odpovídá.

2020 04 30 TST Rega Brio 3

Je dobré na tomto místě zmínit, že jméno Brio bylo přítomné v nabídce firmy už před uvedením tohoto modelu koncem roku 2017. Brio je tak vlastně přímým pokračovatelem, byť to svým jménem nijak nedává najevo. Krom přepracovaného exteriéru má ale poslední inkarnace Brio i nové obvodové desky.

Jsou tu dva nezávislé napájecí zdroje pro dobré oddělení výstupní části a vstupních obvodů včetně phono předzesilovače, svou sílu zesilovač čerpá z toroidního transformátoru a dvou zásobních kondenzátorů. V této části i v linkovém předzesilovači jsou pak osazené operační zesilovače MUSES. Část sluchátkového zesilovače využívá velkou měrou vnitřní obvody, po zapojení sluchátek se pak odpojí výstupní část.

2020 04 30 TST Rega Brio 4

Rega uvádí výstupní výkon 50 Wattů na kanál do 8 ohm, respektive 73 Wattů do poloviční zátěže, dle anglických standardů samozřejmě ve třídě A/B. Výrobce nicméně varuje, že vyšší hlasitost do zátěže 4 ohmy povede k zahřívání povrchu zesilovače až na 40°C nad pokojovou teplotu, což už je poměrně dost.

Uváděný frekvenční rozsah 12 – 43 000 Hz má atypickou toleranci (-1 / -3 dB), přesnost RIAA korekce pro gramofonové signály je +/- 0,4 dB, byť to platí pro pásmo 100 – 10 000 Hz.

2020 04 30 TST Rega Brio 5

Regu Brio jsme zkoušeli jako zesilovač ve všech třech základních redakčních sestavách. Zesilovač tak hrál s Cambridge CXC / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII místo Cambridge CXA80 nebo Grandinote Shinai spolu s Fischer&Fischer SN-70, hrál místo Emotiva XSP-1 / XPA-DR2 ve společnosti Teac NT-503, Emotiva ERC-4 a KEF LS50 / GoldenEar SuperSub X, hrál ale také s OPPO UDP-205 a Harbeth Monitor 30 místo Norma Revo IPA-140. MM vstup jsme zkoušeli s Rega Planar 1 / Rega Elys 2 nebo VPI Scout / Jelco SA-250 / Hana EH. Krátce jsme měli možnost připojit také Moon 650D a Moon 680D. O detailech sestav (kabeláž, filtry, antivibrační příslušenství apod.) více viz pravý sloupec -->.

S rytmem hlubokých tónů ve „Twist in my sobriety“ od Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-5) se malý zesilovač popasoval až překvapivě srdnatě. Od většiny zesilovačů v této cenové hladině se Brio liší sázkou na plnější, hutnější zvukové podání, na to, abyste dole něco cítili. Separace jednotlivých brnknutí je dobrá, solidní v dané cenové třídě, je to zvuk spíše uvolněnější, nesnažící se o kdovíjak zaříznutý a přesný styl nebo audiofilskou utaženost – spíše nechává bas splývat a dýchat, tak nějak příjemně se pohupovat.

2020 04 30 TST Rega Brio 6

V tom britsky uvolněném, decentním duchu s jistým zajímavým nadhledem pokračuje Brio i na středních frekvencích. Zpěv v „Somethin‘ Stupid“ Franka Sinatry („My Way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2) měl byl „tak akorát“ v objemu a plnosti, nepřehnaný, příjemně již srozumitelný a vlastně v dobrém celkovém standardu na to, že zesilovač patří do „běžného hi-fi“.

Na cinkotu činelů v „On her way“ Pat Metheny Group („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) byla znát stopa jisté hladkosti, byť proporčně bylo nejvyšších frekvencí dostatečně a dokázaly se prosadit. Ani tady není reprodukce analytická, sází spíše na civilní, byť dobře čitelný styl, který se příjemně, nenásilně poslouchá, nemá tendenci překročit meze „slušného vychování“ ani u tvrdších a agresivnějších nahrávek, u těch dobrých jako je tato pak zase dokáže nabídnout kovovou znělost.

2020 04 30 TST Rega Brio 7

Kouzlo „britské školy“ elektroniky je z nemalé míry i v tom, jak dynamicky se navzdory malým rozměrům a zdánlivě malým výkonům umí projevovat. Ani Brio se svou přátelskou cenovkou není výjimkou a v rámci své cenové úrovně nabízí v razantní perkusní „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195) poctivou dynamiku, která tak nějak neodpovídá prvotnímu očekávání vzhledem k rozměrům přístroje. Není to makrodynamická bombastičnost, ale jakýsi pocit, že zvuk dýchá, že pulsuje a že přes jistou stopu decentní měkkosti v něm je šťavnatost a už je to velký krok od leckterého trochu „unisex“ základního zesilovače.

V onom decentním duchu dokáže Brio vystavět také „My ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is new“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400), skladbu na jednu stranu poklidně jednoduchou a na druhou stranu překvapivě dobře zaznamenanou a zprodukovanou, tedy i mimořádně bohatou na jemné nuance. I tady bylo cítit, že přístup k hudbě je „velmi britský“. Líbila se nám plynulost a spojitá organičnost toho, jak hudba tekla, jak klidně byla prezentovaná a to přitom s rozlišením a čitelností, které je přeci jen bližší dražším, než levnějším konkurentům. Zesilovač sází na prezentaci celku, spíše než malých jemnůstek, ale velmi dobře čitelného celku s velmi dobrým standardem.

2020 04 30 TST Rega Brio 9

To by se dalo jistě říct i o pravolevé stereo bázi v „My romance“ Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7), kde je organizace prostě solidní a bezproblémové a ačkoliv je hloubka scény spíše naznačená (což nijak nevybočuje z dobrých mravů této cenové kategorie), tak pravolevá organizace a oddělení jednotlivých instrumentů jsou opět britsky decentní a prostě „fungující“ bez nějaké technicistní snaživosti.

Bez agrese, zato s jistým rozměrem organické muzikálnosti se vlnila rázná „Heathen Child“ od Grinderman („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) – slušný tah na bránu, více než slušný rytmus a mírně těžší tonální vyvážení dávají hudbě drajv, údernost a takovou celkově pohodovou poslouchatelnost.

2020 04 30 TST Rega Brio 8

Šestá generace modelu Brio od britské Regy je kompaktním přístrojem s viditelně i slyšitelně ostrovním rodokmenem – je to klasický anglický zesilovač s klasickým anglickým zvukem, který zůstal navzdory trendům posledních let v dobře dostupné cenové kategorii. Nabízí k tomu všemu ještě poměrně dobrý sluchátkový výstup, stejně jako dobrý vestavěný phono předzesilovač a jako celek funguje v takovém tom britsky decentním a přesto strašně příjemně poslouchatelném smyslu. Není snad výjimečný v žádné konkrétní jednotlivosti, ale funguje dobře jako celek, libovolná hudba přes v podstatě libovolné reprosoustavy s ním zní zábavně a můžete ji nechat ševelit na pozadí celý den nebo si užít intenzivní poslechovou session, můžete poslouchat potichu nebo to „osolit“ a Brio bude pořád hrát v pohodě. Ve své třídě představuje Rega Brio příjemný zvukový nadstandard.

Kč 20 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní provedení

+ příjemné zvukové ladění bez jakékoliv agrese

+ phono vstup, který patří v dané ceně k dobrým

+ dobře použitelný sluchátkový výstup

ZÁPORY

- v dané ceně patrně nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AV Integra | www.avintegra.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio