2021 05 31 TST Avantone Planar 1

Newyorská firma Avantone Pro mnohokrát v materiálech o své historii zmiňuje zaměření na „hodnotu“ a „dostupnost“ – značka se soustředí na výrobu audio techniky pro profi nasazení zejména v oblasti nahrávání, malým výletem mimo tuto výseč trhu (i když jde vlastně spíše o průnik profesionální a domácí oblasti) se zdají být sluchátka s prostým názvem Planar, který velmi dobře definuje jejich podstatu.

Už na první pohled je díky velkým obdélníkovým mušlím jasné, že Planar jsou jiné než většina. Materiálově jsou sluchátka naprosto korektně pojatá, konstrukce je kovová a pevná, přitom ale pořád dostatečně lehká a s necelým půlkilem snadno snesitelná i dlouhou dobu. Dlouhodobému komfortu pomáhá i široký pružný týlní most a pěkně polstrované měkounké náušníky. Vnější strana je posetá kruhovými otvory, Planar jsou tak sluchátka otevřená.

Signálový kabel patří do malých 3,5 mm vstupů na každé mušli. Dodávaný kabel patří vždy jen do jednoho z vstupů, takže tradiční „profi orientace“ se vstupem vlevo není závazná. Zkusili jsme ale klasický kabel (tedy se zapojením zvlášť pro každý kanál) a s použitím nebyl problém.

2021 05 31 TST Avantone Planar 2

Uvnitř mušlí je natažená membrána o tloušťce jen 21 mikronů (a rozměrech 7 x 9,5 cm), vyrobená z polyethylenu a doplněná o elektricky vodivou vrstvičku. Její pohyb řídí z obou stran umístěné neodymové magnety.

Výrobce udává u Planar frekvenční rozsah 30 – 30 000 Hz, impedanci „mobilních“ 32 ohm a citlivost 104 dB / 1 mW. Výrobce pak doporučuje výkon zesilovače minimálně 100 mW, ideálně 250 mW – to je na sluchátkový svět poměrně hodně, nicméně není to nárok netypický právě pro planární měniče.

2021 05 31 TST Avantone Planar 3

Planar jsme poslouchali s RME ADI-2 DAC FS (který jako jediný v praxi odpovídal nárokům co do kontroly a přesnosti), ale i s Teac NT-503, Apogee Groove nebo OPPO UDP-205. Porovnávali jsme s redakčními Focal Clear nebo Denon AH-D7200. Používali jsme krom dodaného kabelu také Dynamique Audio Halo 2.

Brnkání baskytary v „Ptáci jsou hloupí“ od Ondřeje Soukupa („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) bylo cítit o něco menší objem, respektive menší energii basu, než třeba přes Focal Clear. Energii také není snadné vybudit, v podstatě na to plně stačil jen RME a z mobilních si vůbec špatně nevedl Apogee. Sluchátka mají výtečnou strukturu basového základu, velmi přesně, čistě a rychle artikulují, textura je také dobře podaná, takže ke spokojenosti vlastně chybí jen výraznější plnost, sytost.

2021 05 31 TST Avantone Planar 4

Na vokálu Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) už ale nebylo – minimálně v kontextu ceny – moc prostoru ke zlepšování. Zvuk je opravdu hezky otevřený, svižný a velmi čistý. Cítíte trochu hladší celkovou charakteristiku, jaksi jemnější, ale zpěv je snadno srozumitelný a reprodukce čistá – nad očekávání čistá za dané peníze. Přesnost planárních membrán je skutečně dobrá.

Výšek je právě tak akorát, cinkot činelů v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) byl také tak nějak celkově hladší, jemnější, možná i nepatrně sladší. Technicky je ale přednes dobře propracovaný, činely jsou různorodé a dobře „zaříznuté“, každý úder má dobrý odpich a dobrou konkrétnost – přitom ani na vyšší hlasitost nenarazíte na nějakou ostrost nebo nepříjemnost, což je zajímavé.

2021 05 31 TST Avantone Planar 5

Pokud máte rádi opravdu vysokou hlasitost a chcete hudbu trochu „drtit“, nejsou Avantone Pro Planar asi úplně to pravé – když jsme s chutí vytočili hlasitost u „Sea Nature“ od Stevea Hillage („Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7), došlo ke „zkratu“ a zapojení ochran v zesilovači. Je to podobný problém, jaký občas mají elektrostatické reprosoustavy, hrajete-li opravdu nahlas materiál s opravdu hutným basovým základem. Budete-li se ale držet rozumných hlasitostí, dočkáte se dobré dynamika, údery do bicí soustavy jsou pevné, rychlé a výbušné, byť i tady je trochu menší hutnost a sytost, než by byl úplný ideál. V rámci své kategorie ale nabízí Planar hlavně skvělou kontrolu a sebejistotu.

Dalším z pěkných atributů zvuku je rozlišení – pusťte si „Sly“ od Herbie Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) a dostanete díky skvělé rychlost a přesnosti reprodukce výtečnou čistotu a přehlednost, velmi solidní a důstojnou soustředěnost a dostatek jemných detailů spolu s dobrým oddělením jednotlivých linek. V rámci hi-fi sluchátek odhadem do 15 tisíc patří Planar – i díky svým konstrukčním principům – mezi ta nejinformativnější, se kterými jsme měli tu čest.

2021 05 31 TST Avantone Planar 7

Navzdory tomu, že Planar jsou otevřená sluchátka, nabízí podání prostoru scény a rozložení nástrojů v „Ario“ od Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) spíše „v hlavě“, s jen relativně menším přesahem – je to lepší, než u sluchátek uzavřených, ale potkali jsme otevřené modely s expanzivnější scénou. Na druhou stranu tu není pocit jednoho bodu, nějakého těžiště uprostřed hlavy a pravolevý i předozadní prostor jsou zřetelné.

Divokou „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) klidný přednes sluchátek poněkud uhladil, trochu jí sebral tu přímočarou dravost kytar a syrovost zpěvu, ale na druhou stranu byl zvuk velmi pěkně přehledný, organizovaný a fantasticky příjemný na dlouhodobý poslech. Planara umně kombinují „hezký“ zvuk s víceméně bezkonfliktní charakteristikou a kultitovanou věrnost co do detailů a pocitu čistoty.

2021 05 31 TST Avantone Planar 9

Náročnému audiofilovi se někdy vyplatí hledět i mimo svět klasického hi-fi – jak dokazují i sluchátka Avantone Pro Planar. Možná nejsou tak luxusní nebo esteticky vytříbená jako klasické hi-fi produkty, zato ale mají ty „praktické kvality“, které právě ta krásná zařízení někdy přeci jen postrádají. Planar jsou sluchátka velmi pohodlná a hlavně dobře hrající – mají opravdu výtečný detail, mají velmi dobrou čistotu a konkrétnost a mají vlastně hezky organizované podání hudební scény. Jejich styl je celkově trochu jemnější, ale i o tom bychom mohli říct, že je „pohodlný“, že vás může zvuk Planar provázet skutečně třeba celý den, aniž byste si unavili uši a mysl. Stinnou stránkou jsou pak ale nároky na výkon zesilovače – poctivý sluchátkový zesilovač s vysokým výkonem je pro tyhle planáry skutečně nezbytností, jinak je jejich zvuk mrtvý. Celkově jsou ale Avantone Pro Planar zajímavými a nenuceně samozřejmě hrajícími sluchátky, díky čemuž jejich cena působí v dnešním hi-fi světě rozhodně jako atraktivní nabídka.

MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.

Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.

Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.

2021 05 31 TST Avantone Planar m1

Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace

Naměřená frekvenční odezva ukazuje výrazný nedostatek basu, na který ale má vliv i nemožnost optimálního usazení velikých sluchátek na poměrně kompaktní měřící hlavu. Konkrétně jde o problém s výslednou netěsností. Soudě podle jiných dostupných měření graf pod 500 Hz neodpovídá skutečnosti a je mnohem vyrovnanější. 

2021 05 31 TST Avantone Planar m2

Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací

2021 05 31 TST Avantone Planar m3

Zkreslení – levý kanál

2021 05 31 TST Avantone Planar m4

Zkreslení – pravý kanál

Kč 11 890,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi dobrá cena

+ lehoučké a komfortní

+ celková zvuková hladkost a nekonfliktnost

+ velmi pěkný detail (jsou-li dobře „nakrmené“)

ZÁPORY

- limit hlasitosti – vysoká může způsobit „zkrat“

- potřebují dedikovaný (a pořádný) zesilovač

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: DISK | www.disk.cz | https://shop.disk.cz

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies