2021 05 31 TST Avantone Planar 1

Newyorská firma Avantone Pro mnohokrát v materiálech o své historii zmiňuje zaměření na „hodnotu“ a „dostupnost“ – značka se soustředí na výrobu audio techniky pro profi nasazení zejména v oblasti nahrávání, malým výletem mimo tuto výseč trhu (i když jde vlastně spíše o průnik profesionální a domácí oblasti) se zdají být sluchátka s prostým názvem Planar, který velmi dobře definuje jejich podstatu.

Už na první pohled je díky velkým obdélníkovým mušlím jasné, že Planar jsou jiné než většina. Materiálově jsou sluchátka naprosto korektně pojatá, konstrukce je kovová a pevná, přitom ale pořád dostatečně lehká a s necelým půlkilem snadno snesitelná i dlouhou dobu. Dlouhodobému komfortu pomáhá i široký pružný týlní most a pěkně polstrované měkounké náušníky. Vnější strana je posetá kruhovými otvory, Planar jsou tak sluchátka otevřená.

Signálový kabel patří do malých 3,5 mm vstupů na každé mušli. Dodávaný kabel patří vždy jen do jednoho z vstupů, takže tradiční „profi orientace“ se vstupem vlevo není závazná. Zkusili jsme ale klasický kabel (tedy se zapojením zvlášť pro každý kanál) a s použitím nebyl problém.

2021 05 31 TST Avantone Planar 2

Uvnitř mušlí je natažená membrána o tloušťce jen 21 mikronů (a rozměrech 7 x 9,5 cm), vyrobená z polyethylenu a doplněná o elektricky vodivou vrstvičku. Její pohyb řídí z obou stran umístěné neodymové magnety.

Výrobce udává u Planar frekvenční rozsah 30 – 30 000 Hz, impedanci „mobilních“ 32 ohm a citlivost 104 dB / 1 mW. Výrobce pak doporučuje výkon zesilovače minimálně 100 mW, ideálně 250 mW – to je na sluchátkový svět poměrně hodně, nicméně není to nárok netypický právě pro planární měniče.

2021 05 31 TST Avantone Planar 3

Planar jsme poslouchali s RME ADI-2 DAC FS (který jako jediný v praxi odpovídal nárokům co do kontroly a přesnosti), ale i s Teac NT-503, Apogee Groove nebo OPPO UDP-205. Porovnávali jsme s redakčními Focal Clear nebo Denon AH-D7200. Používali jsme krom dodaného kabelu také Dynamique Audio Halo 2.

Brnkání baskytary v „Ptáci jsou hloupí“ od Ondřeje Soukupa („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) bylo cítit o něco menší objem, respektive menší energii basu, než třeba přes Focal Clear. Energii také není snadné vybudit, v podstatě na to plně stačil jen RME a z mobilních si vůbec špatně nevedl Apogee. Sluchátka mají výtečnou strukturu basového základu, velmi přesně, čistě a rychle artikulují, textura je také dobře podaná, takže ke spokojenosti vlastně chybí jen výraznější plnost, sytost.

2021 05 31 TST Avantone Planar 4

Na vokálu Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) už ale nebylo – minimálně v kontextu ceny – moc prostoru ke zlepšování. Zvuk je opravdu hezky otevřený, svižný a velmi čistý. Cítíte trochu hladší celkovou charakteristiku, jaksi jemnější, ale zpěv je snadno srozumitelný a reprodukce čistá – nad očekávání čistá za dané peníze. Přesnost planárních membrán je skutečně dobrá.

Výšek je právě tak akorát, cinkot činelů v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) byl také tak nějak celkově hladší, jemnější, možná i nepatrně sladší. Technicky je ale přednes dobře propracovaný, činely jsou různorodé a dobře „zaříznuté“, každý úder má dobrý odpich a dobrou konkrétnost – přitom ani na vyšší hlasitost nenarazíte na nějakou ostrost nebo nepříjemnost, což je zajímavé.

2021 05 31 TST Avantone Planar 5

Pokud máte rádi opravdu vysokou hlasitost a chcete hudbu trochu „drtit“, nejsou Avantone Pro Planar asi úplně to pravé – když jsme s chutí vytočili hlasitost u „Sea Nature“ od Stevea Hillage („Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7), došlo ke „zkratu“ a zapojení ochran v zesilovači. Je to podobný problém, jaký občas mají elektrostatické reprosoustavy, hrajete-li opravdu nahlas materiál s opravdu hutným basovým základem. Budete-li se ale držet rozumných hlasitostí, dočkáte se dobré dynamika, údery do bicí soustavy jsou pevné, rychlé a výbušné, byť i tady je trochu menší hutnost a sytost, než by byl úplný ideál. V rámci své kategorie ale nabízí Planar hlavně skvělou kontrolu a sebejistotu.

Dalším z pěkných atributů zvuku je rozlišení – pusťte si „Sly“ od Herbie Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) a dostanete díky skvělé rychlost a přesnosti reprodukce výtečnou čistotu a přehlednost, velmi solidní a důstojnou soustředěnost a dostatek jemných detailů spolu s dobrým oddělením jednotlivých linek. V rámci hi-fi sluchátek odhadem do 15 tisíc patří Planar – i díky svým konstrukčním principům – mezi ta nejinformativnější, se kterými jsme měli tu čest.

2021 05 31 TST Avantone Planar 7

Navzdory tomu, že Planar jsou otevřená sluchátka, nabízí podání prostoru scény a rozložení nástrojů v „Ario“ od Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) spíše „v hlavě“, s jen relativně menším přesahem – je to lepší, než u sluchátek uzavřených, ale potkali jsme otevřené modely s expanzivnější scénou. Na druhou stranu tu není pocit jednoho bodu, nějakého těžiště uprostřed hlavy a pravolevý i předozadní prostor jsou zřetelné.

Divokou „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) klidný přednes sluchátek poněkud uhladil, trochu jí sebral tu přímočarou dravost kytar a syrovost zpěvu, ale na druhou stranu byl zvuk velmi pěkně přehledný, organizovaný a fantasticky příjemný na dlouhodobý poslech. Planara umně kombinují „hezký“ zvuk s víceméně bezkonfliktní charakteristikou a kultitovanou věrnost co do detailů a pocitu čistoty.

2021 05 31 TST Avantone Planar 9

Náročnému audiofilovi se někdy vyplatí hledět i mimo svět klasického hi-fi – jak dokazují i sluchátka Avantone Pro Planar. Možná nejsou tak luxusní nebo esteticky vytříbená jako klasické hi-fi produkty, zato ale mají ty „praktické kvality“, které právě ta krásná zařízení někdy přeci jen postrádají. Planar jsou sluchátka velmi pohodlná a hlavně dobře hrající – mají opravdu výtečný detail, mají velmi dobrou čistotu a konkrétnost a mají vlastně hezky organizované podání hudební scény. Jejich styl je celkově trochu jemnější, ale i o tom bychom mohli říct, že je „pohodlný“, že vás může zvuk Planar provázet skutečně třeba celý den, aniž byste si unavili uši a mysl. Stinnou stránkou jsou pak ale nároky na výkon zesilovače – poctivý sluchátkový zesilovač s vysokým výkonem je pro tyhle planáry skutečně nezbytností, jinak je jejich zvuk mrtvý. Celkově jsou ale Avantone Pro Planar zajímavými a nenuceně samozřejmě hrajícími sluchátky, díky čemuž jejich cena působí v dnešním hi-fi světě rozhodně jako atraktivní nabídka.

MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.

Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.

Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.

2021 05 31 TST Avantone Planar m1

Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace

Naměřená frekvenční odezva ukazuje výrazný nedostatek basu, na který ale má vliv i nemožnost optimálního usazení velikých sluchátek na poměrně kompaktní měřící hlavu. Konkrétně jde o problém s výslednou netěsností. Soudě podle jiných dostupných měření graf pod 500 Hz neodpovídá skutečnosti a je mnohem vyrovnanější. 

2021 05 31 TST Avantone Planar m2

Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací

2021 05 31 TST Avantone Planar m3

Zkreslení – levý kanál

2021 05 31 TST Avantone Planar m4

Zkreslení – pravý kanál

Kč 11 890,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi dobrá cena

+ lehoučké a komfortní

+ celková zvuková hladkost a nekonfliktnost

+ velmi pěkný detail (jsou-li dobře „nakrmené“)

ZÁPORY

- limit hlasitosti – vysoká může způsobit „zkrat“

- potřebují dedikovaný (a pořádný) zesilovač

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: DISK | www.disk.cz | https://shop.disk.cz

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio