2020 04 30 TST Moon 680D 1

Kanadská značka Simaudio, respektive její původně „podznačka“ a nyní hlavní jméno Moon, má sympaticky rozkročené portfolio, v němž jako jedna za mála firem na trhu nabízí řetězec od zdroje signálu přes integrované a dělené zesilovače až třeba po sluchátkové nebo phono řešení pro (velmi) náročné. Velkou péči pak věnuje značka digitálním produktům a její D/A převodníky a streamery patří do vyšší ligy – stejné ambice má též 680D, druhý nejvýše postavený digitálně-analogový převodník v nabídce.

Dle prohlášení výrobce vychází svým pojetím 680D z mimořádného modelu Moon 780D. Vizuálně je to rozhodně pravda, protože Simaudio udržuje u komponentů velmi jednotný estetický styl – široká šasi, trojdílný čelní panel standardně ve dvoubarevném kontrastu a nebo centrálně montovaný displej s výraznými červenými znaky si nespletete. A kdyby náhodou, čtvercové logo v malém formátu vpředu a ve velkém na horní „kapotě“ vás ujistí, kde se nacházíte.

Šasi má vlastně poměrně komplikovanou stavbu včetně chladících profilů po bocích, k jeho provedení pak nelze říct křivé slovo – materiály jsou hodné ceny, jejich zpracování také a při zvednutí 18 kg hmoty budete mít pocit, že jste koupili něco „hmatatelného“. Ostatně s šíří 47,6 cm, výškou 10,2 cm a hloubkou 42,7 cm 680D rozhodně nelze přehlédnout.

2020 04 30 TST Moon 680D 2

Na čelním panelu najdete po levé i pravé straně displeje ovládací tlačítka v blocích po čtyřech, vystačíte s nimi nejen na přepínání vstupů, ale také na veškerá nastavení komponentu, byť velké znaky s relativně omezeným displejem nenabízí ten úplně nejlepší komfort. Nicméně, ne že by 680D bylo nutno nějak hlouběji nastavovat.

Zadní panel přístroje je doslova zaplavený konektory a i jeho nadstandardní šíře je plně využita. Digitální rozhraní zastupují dva optické vstupy, dva koaxiální, jeden AES/EBU, jeden BNC a jedno USB, do této skupiny bychom patrně měli počítat i vstup pro ethernetový kabel a Wi-Fi a Bluetooth anténku (pročež se z 680D stává i streamer díky integrované – mimochodem parádně rychlé a stabilní – platformě MiND 2 s podporou streamingu z NAS, z Tidalu, Roon prostě odkudkoliv a v prakticky jakémkoliv rozlišení a formátu). Analogové signálové konektory zahrnují pár symetrických XLR a nesymetrických RCA.

2020 04 30 TST Moon 680D 4

Nebyl by to nicméně Moon, kdybyste tu nenašli alternativu k běžné napájecí zásuvce s vypínačem a to v podobě dvou vstupů pro externí napájecí zdroj, kdy jednak oddělíte analogovou a digitální část a jednak budete mít řádně naddimenzovaný zdroj.

Tím ovšem „chytrost“ komponentu nekončí – je tu vcelku standardní RS232 pro externí ovládání, 3,5 mm vstup pro externí infračervené čidlo, 12 V 3,5 mm jack napěťového spouštění, ale hlavně dvojice jacků systému SimLink (vstup + výstup). Přes ty dokážou firemní komponenty komunikovat a nejen se zapínat a vypínat, ale také třeba přepínat vstupy dle aktuální potřeby nebo regulovat hlasitost – a to vše třeba i z aplikace MiND 2, takže přes svůj streamer získáte možnost z chytrého zařízení ovládat i zesilovač a vůbec další součásti sestavy.

2020 04 30 TST Moon 680D 6

Vnitřní prostor tvoří vlastně jen do dvou pater rozdělené desky plošných spojů a zapouzdřený napájecí zdroj Moon Hybrid Power (prý identický s tím v top modelu 780D). To je řešení, které má za cíl poskytnout ultra stabilní napájecí napětí kombinací spínaného a lineárního napájecího zdroje. Přidejte k tomu dvanáctistupňový systém napěťové regulace (z toho 2 stupně pro nízkonapěťovou regulaci a 4 stupně pro induktivní filtraci stejnosměrného napětí) a máte výjimečně propracovaný napájecí zdroj – ostatně právě kvalitu napájení Moon staví jako jeden z pilířů kvality svého zvuku.

Výrobce zmiňuje, že v převodníku je osazený čip ES9028PRO, takže podporuje PCM (32 bit / 384 kHz), DSD (až DSD256) i MQA v nativní podobě a to na všech (!) digitálních vstupech. Kolem převodníku a časovacího modulu bylo prý odvedeno hodně práce, modul s hodinami má i vlastní regulovaný napájecí zdroj. Na každém kanálu se využívají čtyři převodníky (čip jich obsahuje celkem 8), jejichž výstup se sčítá a tím se dosahuje vysoké přesnosti. Analogová výstupní část je navržena jako plně symetrická.

2020 04 30 TST Moon 680D 8

Aby toho ale nebylo málo, ještě před čipem najdete výkonné FPGA, neboli výpočetní hradlové pole s vysokým výkonem, které koneckonců používají všichni špičkoví výrobci D/A převodníků. V modelu 680D má za úkol jednak první kroky zpracování digitálních signálů na vstupu, jednak následně signálu přidělit správný hodinový signál a následně nastavit parametry D/A převodníku pro optimální funkci. FPGA také zajišťuje „otevření“ a dekódování MQA souborů.

Pracovní rozsah přístroje je 2 – 100 000 Hz (0 / -3 dB), hodnota THD pouhých 0,0005% (1 kHz / 0 dBFS), intermodulační zkreslení (bez dalších podrobností) 0,0003% a dynamický rozsah výtečných 123 dB. Stejnou hodnotu má i odstup signálu a šumu, separace kanálů dosahuje čísla jen o 3 dB nižšího. To všechno představuje vynikající technické parametry, hodné dané cenové úrovně.

2020 04 30 TST Moon 680D 14

Moon 680D jsme zkoušeli zejména ve společnosti CD přehrávače 650D, ale i v běžných redakčních sestavách. Hrál tak s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140 přes Harbeth Monitor 30, hrál s Grandinote Shinai, Cambridge CXC a Fischer&Fischer SN-70 a nebo také s Emotiva XSP-1 a Emotiva XPA-DR2 přes KEF LS50 a GoldenEar SuperSub X. V sestavách sloužil Moon jako převodník, USB zdroj pro vysoké rozlišení i streamer. O použitém příslušenství jako jsou kabely, filtry nebo antivibrační řešení najde informace v pravém sloupci -->.

Už od prvních tónů basy ve „Twist in my sobriety“ Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-5) se 680D ukázal jako mimořádně precizní nástroj. Perfekcionistická kontrola jednotlivých tónů, jejich špičkové ohraničení a v první řadě brilantní disciplína podtrhují parádní čitelnost spodních tónů, Každé drnknutí do struny také vytvoří tón s poctivým kusem váhy a impulsem jako z napnutého praku, je to možná nepatrně sušší bas, nicméně poddajný, pružící a „prostě normální“. V basové části spektra je spousta informací, prezentovaných s přirozenou nenuceností, vycházející ale ze zjevně mimořádné přesnosti.

2020 04 30 TST Moon 650D 10

Ve středním pásmu si 680D, alespoň soudě podle zpěvu Franka Sinatry v „Somethin‘ Stupid“ („My Way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2), drží lehký odstup, akcentující nad organickou lidskostí spíše vjem mimořádné transparentnosti a detailnosti, DAC se už ale pohybuje v působivě vysoké úrovni. Sinatrův hlas i vokál jeho dcery jsou brilantně realistické, plastické a konkrétní, nejsou nijak exponované, ač ve všeobecné luxusní čistotě zpěv vyniká a září se sebevědomou energií i pocit prezentnosti.

Maličko tvrdší, nicméně skutečně excelentně čistý a kontrolovaný, super znělý a konkrétní zvuk najdete také na nejvyšších frekvencích. Činely v „On her way“ Pat Metheny Group („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) měly krásné proporce, byly to velké kovové plochy, znějící s nebojácností, ale zároveň s nijak přibarvovanou zvonivostí. 680D funguje jako analytický mikroskop, proto máte-li chuť užít si naplno odhalené textury, jemné dozvuky nebo nuance tónů, Moon je v tomto vskutku excelentní. Každý tón je perfektně ohraničený, přítomný a konkrétní, 680D je ukázkově přesný a čistý.

2020 04 30 TST Moon 680D 12

Bubínky a perkuse se svižnými rytmy v „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195) zvládl převodník suverénněji, než Moon 650D, jeho zvuk je velmi zřetelný, velmi konkrétní a hlavně velice rychlý. Dynamické špičky a údernost jsou prezentovány ve tvrdší formě, s nápadnou, sebevědomou extrovertností, stejně jako s razantní výbušností a robustností v objemu zároveň. Je to muskulaturní zvuk, ale nikoliv těžkopádný.

Pokud má Moon 680D nějakou nejvýznamnější charakteristiku, je to detailnost – v „My ship“ Dee Dee Bridgewater („This is new“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) bylo cítit, že převodník je už v extralize z pohledu plastičnosti. Tolik informací vytéká z reprosoustav, že už mizí mechanický rozměr reprodukce a ačkoliv pořád cítíte, že jde o technický, spíše než vášnivý zvuk, je tu už skoro všechno. Signálové pozadí je „mrtvé“ a i lehounká vrznutí v pozadí nebo nenápadné pohlazení činelu tu má svoje místo. Fokus převodníku je opravdu působivý a přestože hudba proudí spíše do mozku nežli do srdce, je to výjimečně čitelná a výjimečně spořádaná reprodukce.

Organizovanost je mimořádně ku prospěchu i v podání prostoru nahrávek. V „My romance“ Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) bylo vše pod precizní kontrolou. Je to jako kdyby hudba zněla bez bariér, převodník úctyhodně definuje rozměry nástrojů, dává vám jasně najevo, že mezi nimi je volný prostor a bez jakéhokoliv stresu vnímáte pozici na pódiu, vnímáte, že tleskající publikum je pár metrů od vás. Je to reprodukce disciplinovaná, provázená až vojensky dokonalým řádem a zaostřená jako špičkový hologram.

Moon 680D

„Heathen Child“ Nicka Cavea („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) byla nadupaná, měla excelentní drajv a puls, od tepající basy po drze extrovertní kytaru je hudba jednoduše brutální nářez. Je to čisté, je to energické, je to bombasticky výbušné a sevřené železnou pěstí parádní kontroly a přesnosti. 680D dokáže hudbu usměrnit jakkoliv je potřeba, dokáže extrahovat i ty nejkřehčí detaily a zároveň je zasadit do komplexního, homogenního celku.

Není pochyb o tom, že Moon 680D je excelentní D/A převodník, jeho výbava je víc než dostatečná a obohacení o vlastně parádně fungující streaming je vysokou přidanou hodnotou. Oproti levnějšímu 650D je převodník rozhodně preciznější, ale také jaksi studenější a techničtější, což je trochu škoda. Sám o sobě je nicméně excelentní v tom, jak čistě, jak detailně, jak dynamicky, jak energicky a jak přesně dokáže vycucat z vašich nahrávek každý bit a dát ho zřetelně najevo. Pokud máte rádi analytičnost, detaily, konkrétnost a energii jako z praku, Moon 680D je mimořádně povedeným exemplářem toho, jak má drahý D/A převodník se zaměřením na preciznost hrát.

EUR 10 680

cca Kč 295 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ excelentní provedení

+ široká konektivita

+ stabilní, rychlý streaming

+ bohatá konektivita

+ detail a fokus

+ údernost

ZÁPORY

- trochu studený, technicistní zvuk

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio