800 250 loewe

2016 10 04 DK Denon AVR X2300W 1

Když přijde na A/V receivery, patří Denon k těm populárnějším výrobcům - zejména proto, že se nesnaží ve zvuku o bombasticky výbušné ladění, ale naopak často respektuje jemný, klidný a příjemný "značkový" charakter. Model X2300W patří stále mezi rozumně zaplatitelné a nabízí širokou paletu funkcí a možností pro domácí ozvučení pro každou příležitost.

Vizuálně není X2300W v ničem šokující - uprostřed je klasický, velmi sdílný displej, pod ním tenounká řada tlačítek, ještě o kousek níž výstup pro sluchátka a HDMI a USB vstupy pro audiovizuální data, doplňuje je 3,5 mm jack pro kalibrační mikrofon. Tento centrální, jen lehounce vizuálně oddělený obdélník je zprava i zleva obklopen otočnými prvky - větším vpravo pro regulaci hlasitosti, menším vlevo pro výběr vstupů. Pod tím vlevo je ještě elektronické spínací tlačítko. Přes celkovou mírnou účelnost křivek působí receiver nekonfliktně až elegantně.

Stavba přístroje jako takového je velmi slušná, zejména ty hned viditelné a "osahatelné" prvky jsou zpracovány hezky, ale ani zbytek nedělá ostudu a nepůsobí nedůvěryhodně.

2016 10 04 DK Denon AVR X2300W 2

Zadní panel je již třeba v porovnání s nižším AVR-X1300W řádně plný a konektivita řádně široká - X2300W nabízí koncept 7.2, tedy je tu sedm párů klasických reproduktorových terminálů. Vedle nich je ještě AM / FM konektivita pro rádio, o kousek výš čtyři páry analogových cinchů pro připojení přístrojů, dvojice regulovaných subwooferových výstupů a jeden regulovaný pre-out pro kontrolu další zóny (kde tak už stačí jen koncový stupeň nebo aktivní reprosoustavy).

Jsou tu pak tři komponentní a tři kompozitní konektory (či sady konektorů) pro video (dva vstupy a jeden výstup u obou typů), tím hlavním je ale samozřejmě celkem již naprosto dostačujících sedm HDMI vstupů a 2 HDMI výstupy, vše s podporou 4K / HDCP 2.2. Je škoda, že k dvojici digitálních optických vstupů tu není třeba ještě alespoň jeden koaxiální, ale to je spíše malá překážka. Síťovou konektivitu zajišťují dvě Wi-Fi / Bluetooth antény a LAN konektor.

2016 10 04 DK Denon AVR X2300W 3

Celkem sedm identických koncových stupňů nabízí výkon 95 Wattů / 8 Ohm do celého frekvenčního rozsahu, respektive až 150 Watt do 6 Ohm. Je tu podpora všech zásadních Dolby (včetně Atmos 5.1.2) i DTS kodeků (krom DTS Neo:X a krom Dolby ProLogic IIz), je tu velmi dobrý kalibrační systém Audyssey MultEQ XT s nevtíravou a přirozenou účinností, je tu video scaler až do 4K / 30 Hz a vůbec asi vše, co je v dnešním domácím kině důležité. Pro poslech hudby nabízí Denon režim Pure Direct

Receiver umí streamovat (což je také ostatně často důvod, proč si ho lidé kupují - mnoho funkcí v jednom šasi) - konkrétně internetová rádia, Spotify (přes Spotify Connect) či "domácí" obsah od MP3 po FLAC, ALAC či DSD s rozlišením až 24 bit / 192 kHz a DSD 5.6. Pro všechny formáty je k dispozici přehrávání bez mezer. Ovládání je možné přes dálkové ovládání, aplikaci iOS / Android a z části i přes webové rozhraní.

2016 10 04 DK Denon AVR X2300W 4

Denon AVR-X2300W jsme porovnávali zejména s jeho nižším kolegou, modelem X1300W, ale také s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS, s Cambridge CXA80 nebo Norma Revo IPA-70B, zdrojem signálu byl Pioneer BDP-LX71 a OPPO BDP-105D, případně Cambridge CXC či Pro-Ject Elemental a VPI Scout. Krátce se porovnávalo také s Marantz PM6006 a CD6006. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Xavian Premio, AQ Passion Teen a PMC twenty.22 a to přes kabely ZenSati Authentica, KrautWire z Lifetime série (napájení a signálové) nebo TelluriumQ Silver (reprokabely) a Black (signálové) řad. Při vícekanálovém zapojení pak ke všem krom předních kanálů vedl zcela základní "zvonkový" drát z mědi o průměru 2,5 mm2.

Řešit kvalitu obrazu u X2300W není úplně smysluplné, protože v pravděpodobném nasazení s některým standardním nebo třeba i trošičku lepším zdrojem obsahu a trochu lepším FullHD či dnes možná už i 4K zobrazovačem či levnějším projektorem bude kvalita bezproblémová. Navíc spousta parametrů má možnost poměrně výrazných úprav v nastaveních a tak se s trochou snahy každý dopracuje tam, kde chce být, ať už je to obraz věrný, vybledle-téměř-černobílý nebo naopak jásavě pouťový. Na opravdu dobrém 4K panelu poznáte, že třeba výstup z OPPO je lepší, ale pokud máte opravdu dobrý 4K panel, patrně nebudete řešit X2300W.

2016 10 04 DK Denon AVR X2300W 5

V oblasti basů se umí X2300W ponořit slyšitelně hlouběji a hutněji, než jeho nižší bratříček X1300W, jak jsme poznali v Kodályho "Sonátě pro sólové cello op. 8" v podání Alisy Weilerstein. Už na vás také z tónů tak trochu vykoukne pocit váhy nástroje, není to jen basový tón, ale basová rezonance, pocházející z plného, velkého těla. Ani X2300W vás neomráčí a nezahltí basovou tsunami, ale je příjemnou kombinací efektní plnosti a kultivovanosti, známé třeba i z dvoukanálových modelů Denon. Už se také začínají dát číst jemnější nuance v průběhu basových tónů a nástroj tak působí bohatěji a přirozeněji.

Největší změna oproti nižšímu modelu ale proběhla ve středním pásmu, kde znějí de Luciova a Di Meolova kytara v "Mediterranean Sundace" z "Friday Night in San Francisco" podstatně samozřejměji, uvolněněji a tedy i přesvědčivěji. Jako kdyby přibylo barev a života, přednes je čitelnější a muzikálnější. Zejména pocit teplého, "přírodního" zvuku kovu a dřeva ztratil na techničnosti a celek jako by byl i o kousíček méně vedený DSP.

2016 10 04 DK Denon AVR X2300W 6

Činel a vibrafon v Burtonově "Question and Answer" z "Like Minds" zůstávají téměř stejné jako u X1300W, jen činel se trochu více rozpadl na jednotlivé údery, je přesnější a má delší dozvuk. Celkové ladění je ale stále spíše jemnější, přestože kov je slušně věrohodný, není také nijak dramatický a nemá sklony k efektní nacinkanosti. Líbila se nám neokázalá čistota, kterou DSP dokáže udržet vlastně v každém momentu.

Příjemné poskočení dopředu oproti X1300W proběhlo také v oblasti dynamiky - signálové špičky v "St. Thomas" Sonyho Rollinse zvládl vyšší model jaksi snáz, bezprostředněji, s větším nadhledem, asi jako když výrazně zlepšíte napájení a cítíte, že v reprodukci je rezerva. Tóny byly pevné, klidné a už se začal maličko objevovat i dech a nenucenost.

2016 10 04 DK Denon AVR X2300W 8

V "Aleluja" z Händelova "Mesiáše" dokázal receiver nahrávku celkem solidně kontrolovat a dát tak pocit, že se snadno orientujete, byť jemné zvuky pozadí za orchestrem a sborem tu nejsou, stejně jako sboristé třeba tvoří spíše stále ještě jeden velký celek. Rozlišení X2300W vás nepošle do kolen přívalem detailů, ale zaujme spíše tím, že všechny informace servíruje s klidem a v kontextu, takže přednes vůbec není zlý ani srovnáme-li třeba s klasickými dvoukanálovými stroji kategorie kolem 15 000,-.

Vůbec nic nelze pak namítat proti rekonstrukci prostorových informací - ostatně, tak by to u AVR po kalibraci rozhodně mělo být. V Eliasově "Vision of Her" z "The Window" je pevný a přehledný pravolevý prostor, je tu hloubka a dokonce i nástroje usazené před a za jeden či druhý. Přednes sice stejně jako u nižšího modelu ještě není tak úplně osvobozený od hmoty ozvučnic, ale propojuje se už celkem slušně a dává smysl.

2016 10 04 DK Denon AVR X2300W 10

A jak se tedy poslouchá AVR-X2300W pro stereo nasazení? Rozhodně dobře, protože připomíná to, co jsme zvyklí slýchat z dvoukanálových zesilovačů této značky - tedy jemnost, kultivovanost, měkčí, ale přesto pevnou pohodu. Jinými slovy, muzikálnost. Jistě má své limity, ale už za dané peníze nabízí slušný výkon a ne úplně velké kompromisy v porovnání s čistě stereo řešeními, což je skvělé - zvuk je trochu efektnější, méně přirozený, zato ale kontrolovaný a čistý a všeobecně příjemně zábavný, oproti nižšímu X1300W pak získal ještě slušnou porci nadhledu. V dané ceně, výbavě, při daných schopnostech a s daným zvukem je Denon AVR-X2300W mile univerzální, zábavný, snadno použitelný a užitečný, takže hledáte-li řešení "v jedné krabici", je X2300W výborně vybalancovaný přístroj se vším, co potřebujete.

Kč 18 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemná cena

+ dobrá výbava

+ skvěle fungující kalibrace a decentní, přesto funkční ovlivnění charakteru zvuku

+ výborná ovládací aplikace pro mobilní zařízení

+ už nemá sklony k trochu technicistnímu přednesu

ZÁPORY

- vyrovnaný, rozumný stroj za rozumné peníze, takže žádné reálné zápory nemá

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

200 300 xavian yamaha

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio