Kalifornská firma Linkplay Technology Inc. už spoustu let produkuje technologie, zaměřené na moderní hlasové asistenty a streamování. Od toho byl už jen krůček k streamování hudebního obsahu a tak vznikla značka WiiM, zaměřená na velmi dostupná zařízení, která však mají nabízet vysokou přidanou hodnotu. Vrcholem nabídky je momentálně model Pro Plus.
Pro Plus je veskrze nenápadná, jednoduše pojatá krabička. Střídmá, nekomplikovaná, připomínající rozměry i tvary třeba Mac Mini. V praxi jde o šasi s matným (a otisky prstů přímo nasávajícím) povrchem, kdy vpředu najdete čtyři dotykové plošky pro základní ovládání a to hned pod stavovou diodou. Na horní ploše je lesklé logo a pak už nic, vše ostatní se nachází vzadu, v jakýchsi oddělených samostatných nikách.
VIDEO
Nahoře jsou vedle sebe dvě sady cinchů, jedny vstupní a jedny výstupní – je skvělé, že Pro Plus může posloužit třeba i pro připojení phono předzesilovače / gramofonu a následné šíření signálu mezi dalšími jednotkami. Totéž platí o digitálních rozhraních – je tu optický vstup i výstup, koaxiál je pouze výstupní. Pro Plus lze k síti připojit buď ethernetovým kabelem nebo vestavěnou Wi-Fi, je tu i Bluetooth 5.1.
Napájení probíhá přes USB-C kabel, což dává velkou svobodu při umisťování – požadované napětí 5 V / 1,5 A dostanete z USB portů velké části běžných zařízení. Na zadní straně se nachází ještě nenápadný otvor vestavěného mikrofonu pro ovládání hlasem (ale nejen proto, o tom dále) a 3,5 mm jack, umožňující napěťovým povelem spouštět externí komponenty.
WiiM dodává i jednoduché, ale dostačující dálkové ovládání, to třeba kdybyste chtěli používat regulaci hlasitosti nebo svižně navolit jednu ze čtyř rychlých předvoleb.
Primárním ovládacím prvkem je samozřejmě aplikace – a ta je rychlá, logická a snadná i pro počítačové neznabohy, prvotní nastavení je otázkou minuty a nemusíte prakticky nic dělat. WiiM těží z know-how výrobce stran komerčního softwaru, byť v podstatě využívá potenciálu a možností Androidu, k čemuž přidává trochu nástaveb jako je třeba desetipásmový ekvalizér (s 26 přednastavenými profily) a parametrický ekvalizér či různé možnosti nastavení vstupů a výstupů. Je jich vlastně až překvapivě dost na tak levné a jednoduché zařízení.
Silnou stránkou (aspoň mimo ČR, u nás ovládání hlasem stále ještě čeká na rozmach) je možnost ulehčení mnoha úkolů za pomoci Siri, Alexy nebo Google Assistant. Rychlost reakcí zajišťuje čtyřjádrový procesor A53 od ARM a 512 MB dostupné operační paměti.
WiiM Pro Plus má i celkem ambiciózně zvolenou výbavu. Jádrem je čip D/A převodníku AKM 4493SEQ, takže dle specifikací má na analogových výstupech odstup signálu a šumu 120 dB nebo hodnotu THD+N 0,000032%. Digitalizace analogového vstupu (kvůli celkovému zpracování) probíhá v úrovni až 24 bit / 192 kHz.
Pro Plus umí streamovat po síti přes Chromecast, AirPlay 2, DLNA, má Spotify Connect i TIDAL Connect a stojí celkově na Linkplay Music Streaming Platform, která zajišťuje třeba i přehrávání bez mezer nebo certifikaci Roon Ready. V aplikaci najdete nepřeberné množství streamovacích služeb – krom jmenovaných i Qobuz, TuneIn, Pandora, Deezer, vTuner, Amazon Music, SoundCloud, iHeartRadio, Radio Paradise, Napster,…
Díky vestavěnému čipu podporuje Pro Plus rozlišení až 32 bit / 768 kHz, případně DSD512, takže vaše audiofilská sbírka může být zpracována prakticky bezezbytku. Tedy jsou-li to streamy z hudebních služeb nebo lokální soubory ve formátech MP3, AAC, ALAC, APE, FLAC, WAV, WMA a OGG + DSD / DSF.
Pokud spojíte vícero produktů WiiM (nebo jiných na stejné základní platformě) do multiroom systému, pomocí vestavěného mikrofonu umí Pro Plus automaticky zkalibrovat zpoždění, takže se jednotlivé místnosti navzájem nepřekřikují jako vesnický rozhlas.
Šasi WiiM Pro Plus má půdorys 14 x 14 cm a výšku 4,2 cm, váží 400 gramů.
Pro Plus jsme poslouchali primárně s Cambridge CXA81 (ale i s Cambridge CXC), porovnávali jsme s Cambridge Evo 150 a hodnotili na Fischer & Fischer SN-70. WiiM jsme ale měli také připojený k Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5 a to pro porovnání s i v kombinaci s EverSolo DAC-Z8 nebo DMP-A6. O kabelech a různorodém příslušenství se dozvíte v pravém sloupci.
Basklarinet Laurenta Rochella je v nahrávce „Looping Leaves“ („Polychrome Sounds of the Underground“ | 2020 | Linoleum) pěkně buclatý, jde hluboko a má váhu i objem – vlastně až překvapující masu, umí-li jí váš systém přetavit ve skutečnost. WiiM má na danou cenu velmi nadprůměrnou schopnost artikulace, ač zvuk je houpavější a má lehoulinkou dunivost, ovšem tento drobný akcent na spodek je v dané třídě asi spíše dobře – a komu by se nelíbil, má svižně k ruce ekvalizaci. Za šest tisícovek je to každopádně bomba, zvuk srovnatelný s obdobnými řešeními kategorie 10 – 15 tisíc.
Zpěv Syda Baretta v „Terappin“ („The Madcap Laughs“ | 1994 | nahráno 1968 | EMI | 7243 8 28906 2 1) byl hezký, podaný ne syrově a přímo, spíše lehce hladčeji, ale vlastně s neproblematickou srozumitelností, což ukazuje na to, jak audio technika pokročila – takové rozlišení a takovou čistotu byste ještě ne úplně dávno koupili za dvoj- až trojnásobek. Mimo jiné třeba i struny akustické kytary už začínají skutečně připomínat kov a ne silon.
K výškám se WiiM staví vcelku civilně, bez zdůrazňování objemu či zvonivosti, stejně jako bez nějakého ohlazování. Přestože je to lehce sušší zvuk, má decentní čistotu a jednotlivá cinknutí činelu jsou vlastně oddělená a je neuvěřitelné, že Pro Plus takhle dokáže hrát za šest tisíc. Moderní nahrávka „A Baptist Beat“ z alba „Plays Well with Others“ Jeffa Goldbluma & The Mildred Snitzer Orchestra (2023 | Decca | 0602448399649) tak byla vytěžena na maximum toho, co si v základní třídě můžete přát – nic, co jsme měli možnost kdy zkusit, nebylo takhle konkrétní. Tady se pohybujeme v kategorie Bluesound NODE a podobné.
V čem se přeci jen dostanete do reálu toho, že jde o velmi dostupné zařízení, to je prezentace dynamiky většího tělesa, třeba Vienna Radio Symphony Orchestra, hrajícího soudobý „Koncert pro klarinet a orchestr III“ Maleka Jandaliho („Concertos“ | 2022 | Cedille Records | 0735131922029). Zvuk je v momentech vzepětí měkčí a ne tak průbojný, nicméně nesnaží se o nějaký efekt, protlačování, lehoučký převis basu vlastně není od věci, protože dostupnější řetězce nemusí dole mít úplně optimální sílu. Není to vlastně úplné drama, ale za dané peníze nemůžete říct vůbec nic.
„Factory Girl“ od irských Beoga („Live at Stockfisch Records“ | 2010 | Stockfisch | 4013357405325) je skutečně dobře provedený záznam se spoustou jemných detailů, WiiM ho nabízí spíše jako hezký a organicky přehledný, než cvrlikající i těmi nejmenšími nuancemi, ale to vlastně i většina přístrojů podobného typu v kategorii třeba kolem 15 tisíc, k nimž vůbec nemá Pro Plus daleko. Možná je tu znát lehounce jednodušší, ne úplně expresivně otevřený zvuk, ale není tu pocit nějakého zákalu nebo opony, detailů je fajnové množství a za danou cenu je to naprosto bezkonkurenční výkon.
„Hot Liquorice“ Dicka Waltera („Pure Big Band – Part 1“ | 1993 | KPM Music | LC 2061) měla stereo bázi bezproblémově širokou, ne ale zase nějak obrovskou, stejně jako byly tak akorát proporce nástrojů. Fajn je, že hudba není stísněná nebo pocitově zapadlá, přehlednost je způsobná a začíná to být hi-fi.
Nízko laděná „In My Secret Life“ Leonarda Cohena („Absolutely Bass Voice“ | 2017 | ABC Records | HD-177) jako kdyby byla v souladu s nastavením WiiM Pro Plus. Jeho maličký akcent na bas právě tuhle část frekvenčního spektra hezky vykreslil, skladba získala plynulé tempo a jako celek zněla v lehce hebčí muzikálnosti, ale hlavně s pohodou až stěží uvěřitelnou. Není to úplně dokonale zaostřené nebo utažené, přesto je hudba libě poslouchatelná a vlastně hezká.
WiiM Pro Plus je malá krabička skoro „za pár korun“, ale svým zvukem konkuruje ledasčemu zavedenému, co má pětimístnou cenovku. A přitom nejde o výrobek nějakého čínského startupu… Každopádně na praktickém půdorysu, s nekomplikovanou a rychle reagující aplikací představuje Pro Plus až nesmyslně výhodnou koupi. Má praktickou konektivitu, účinnou možnost ekvalizace a nastavení a hledáte-li cestu, kterak začít objevovat svět streamované hudby, jen těžko najdete výhodnější nabídku, než je právě Pro Plus – už vám naznačí, co je to hi-fi, ale přitom stojí méně, než ledasjaký kablík a z toho pohledu vlastně nemá slabou stránku…
Kč 6 190,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/4895-wiim-pro-plus#sigProId5c3fa8803f
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/4895-wiim-pro-plus#sigProIdd44f7ec8a8
--- --- --- --- ---
KLADY
+ super jednoduché a rychlé nastavení
+ skvělá cena
+ slušný zvuk, srovnatelný se zařízeními kategorie i přes 10 tisíc
+ rychlá aplikace
+ dokonce je zde signálový vstup
+ možnost jednoduché ekvalizace
ZÁPORY
- za dané peníze vůbec nic
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz