2015 09 08 TST Atlas EOS 4dd 1

Skotská firma Atlas vyrábí kabely s dobrým, místy až excelentním poměrem ceny a výkonu. Kromě signálových a reproduktorových kabelů, které tvoří většinu výrobního katalogu najdete v produkci i několik napájecích kabelů a dokonce i lištu, kterou můžete vybavit i poměrně účinnou filtrací. Nejnovějším přírůstkem právě do tohoto segmentu je inovovaný napájecí kabel EOS s přídomkem 4dd.

Je to trochu téma k zamyšlení, ale právě napájecí kabely mohou být v mnoha systémech nejslabším článkem. Platí to zejména kvůli masivnímu zarušení prostředí elektromagnetickým smogem, lhostejno zda jde o signál mobilních telefonů, Wi-Fi či množství dalších zdrojů, které najdete v téměř každé dnešní domácnosti a když ne tam, tak rozhodně u sousedů. Vzhledem ke své délce tak nabízí kabely spoustu plochy, do které se rušení může nachytat a proniknout do výsledné reprodukce, zejména u dostupnějších komponentů bez špičkově řešených napájecích sekcí. Mít dobrý, poctivě stíněný a kvalitně vyrobený napájení kabel je tak jednou z těch snazších cest, jak si minimálně v teorii pomoci k lepšímu zvuku.

2015 09 08 TST Atlas EOS 4dd 2

Jednou z ještě rozumně zaplatitelných cest jsou právě i modely Atlas EOS. Kabel ve výrazně modrém opletu je pěkný, hezky zpracovaný a i když je pevný, nepatří rozhodně mezi neohebné hadice. Na obou koncích vodiče jsou bytelné koncovky navržené přímo výrobcem, žádné sériové kousky. Kontaktní plochy jsou pro ideální vodivost potažené rhodiem, spoje jsou nepájené.

Materiálem vodičů je vysoce čistá bezkyslíkatá měď, byť nepoužívá techniku OCC jako některé vyšší firemní modely kabelů. Už ze jména kabelu lze vyčíst, že průřez vodičů činí 4 mm2. Jako dielektrikum je využit populární a dobře fungující Teflon. Stínění je převzato z vrcholných firemních modelů Asimi a Mavros, takže příchozí rušení přechází do zemnění.

Výrobce uvádí, že konstrukce kabelu je zaměřena zejména na co nejnižší odpor. Ten dosahuje 0,0045 Ohm /m, přičemž indukčnost je 0,566 uH / m a kapacita 95,09 pF /m, kabel zvládne přenést proud až 20 A.

Kabel Atlas EOS 4dd jsme používali jak k redakčním sestavám Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / CXC, kterým sekundoval ASUS Xonar Essence One MUSES MK II, tak i u T+A PA 2000 R / MP 2000 R a Yamahy A-S1100. Porovnávalo se s KrautWire Omega III a ZenSati Authentica, stejně jako běžným supermarketovým napájecím kabelem. Vše přímo do zdi. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, komponenty a reprosoustavy byly propojeny kabeláží TelluriumQ řad Black a Silver.

2015 09 08 TST Atlas EOS 4dd 3

Po připojení Atlas EOS 4dd vždy vnímané změny hodně odvisely od základního charakteru sestavy (ostatně kde ne, že?), ale dalo by se říct, že velký vliv má zejména na basový základ. Třeba v Hadenově "23rd & Cherry" z alba "Helium Tears" (2005 | Gema | ne8707) se zdálo, že tónům kontrabasu dodal jak konkrétnost, tak zároveň hutnost a objem, takže nástroj postoupil kupředu a začal být ve skladbě lehce dominantní. Třeba u sestavy Naim zvuk citelně ztěžkl, byť zároveň i zkonkrétněl, například u T+A na druhou stranu kabel spíše jen přidal něco energie a šťavnatosti. Tak jako se to ve velkém počtu případů stává, ubyl o něco málo ve všech sestavách objem nástroje, zatímco se zpřesnila definice a bylo snazší rozeznat jednotlivé struny a na ně hrané tóny.

V předělávce Gabrielovy "In Your Eyes" od Renée Fleming ("Dark Hope" | 2010 | Mercury | 273 9699) se hlas posunul kupředu, zatímco nástroje udělaly jakoby úkrok dozadu, což vedlo k lepší srozumitelnosti a lepšímu prokreslení vokálu. Sice ubyla trocha bohatosti a vnitřní jiskry, zato byl hlas konkrétnější a lépe zaostřený. Po zapojení 4dd byl zvuk jaksi něžnější, hebčí, témbr působil věrohodněji, méně "malebně".

Lehoučké, až éterické činely a vibrafon v titulní skladbě alba Garyho Burtona "Like Minds" (2003 | Concord | SACD-1029-6) jako kdyby připojení kabelu přizemnilo, dalo jim váhu a tělo, aniž by jim sebralo znělost. Stejně tak se každý tón rozezněl rychleji, tvrději a přesněji, takže bylo snazší sledovat jeho průběh. Třeba KrautWire Omega III nechal zvuk činelů doznít o něco déle, zato s o něco menší energií a méně hladce. Atlas EOS 4dd měl tendenci spíše směřovat dění k civilnosti, nepřehnanosti a klidnosti.

2015 09 08 TST Atlas EOS 4dd 4

Co se týká dynamiky, je kabel svým vlivem spíše méně nápadný. V Berliozově "Fantastické, op. 14" v podání RSO Frankfurt pod taktovkou Eliahu Inbala byla znát zlepšení, ale zejména v náročných špičkách a zejména při připojení k zesilovačům, kdy pak sestava dokázala protlačit více energie, dokázala být jistější a dodat hudbě větší impuls. Lepší kontrola a jistota vám také dají pocit lépe vystižené mikrodynamiky nástrojů a lépe strukturovaného dění. Rozdíly nejsou dramatické, ale čím více opakování týchž pasáží si poslechnete, tím jasnější se vše zdá a tím hlouběji se dokážete do hudby ponořit. Atlas EOS 4dd nehraje na efektní důraz, spíše na odstranění bariér.

Neefektní, ale zřetelné přínosy měl kabel i v oblasti rozlišení. Ve Stingově "Have You Seen the Bright Lilly Grow" ze "Songs From the Labyrinth" (2006 | Deutsche Grammophon | 06025 170 3139) jako kdyby díky většímu klidu kabel vyčistil vzduch, což sice neprohloubilo rozlišení a nepřeneslo posluchačovo ucho až k jednotlivým nástrojům, zato však byly informace o průběhu tónů i o celkovém dění o něco snáze dostupné, lépe vnímatelné a i když sestava nikdy nešla více do hloubky, aby objevila dosud neslyšené vrznutí židle nebo lupnutí kloubu při přesunu ruky po pražcích, stejně máte pocit, že je všeho víc, protože se na to nemusíte tolik soustředit a vše je přirozeněji zasazeno do celkového kontextu.

2015 09 08 TST Atlas EOS 4dd 5

Prosto nahrávky "Speak Low" Dee Dee Bridgewater ("This Is Now" | 2002 | Emarcy | 06025 27040 400) zůstal téměř nedotčen co do šířky a hloubky, přesto díky větší čistotě byla znatelně lepší definice jednotlivých nástrojů a jejich lokalizace. Přibyl také vzduch mezi nimi a dění tak působilo přehledněji a jistěji. Šlo spíše o menší, ale dostatečně významný krok směrem k přirozenosti a lehkosti přednesu.

V "Rich Woman" Roberta Planta a Alyson Krauss ("Raising Sands" | 2007 | Decca | 475 9382) zase citelně přibyla hutnost a zátah odspodu, což skladbu odpíchlo a měla tak větší tah na branku a preciznější rytmus. Díky celkově o něco hladšímu a čistšímu zvuku bylo také snazší se do ní zaposlouchat a oprostit se od mechaničnosti reprodukce. Dalo by se říci, že ač se Atlas EOS 4dd nijak významně nevměšuje, dokáže podtrhnout atmosféru a více vás vtáhnout do hudby.

Napájecí kabel Atlas EOS 4dd patří spíše k levnějším modelům, na svou cenovou třídu však odvádí velmi dobrou práci. Jednak lze ocenit, že to není hadice, překonávající svou bytelností a tloušťkou vysokonapěťové vedení u temelínské elektrárny, takže se s ním dobře pracuje, jednak lze ale ocenit i to, že do hudby vstupuje spíše decentně a téměř výhradně v pozitivním duchu. Pokud nemáte sestavu s těžším, temnějším vyvážením, které má kabel v některých kombinacích tendenci zdůraznit, přinese spíše klid, lepší rytmiku, zejména v basech lepší definici a větší konkrétnost a celkově to, co od lepšího napájení čekáte - hudba je čistší a lépe srozumitelná, tedy snazší k poslechu. EOS 4dd nedělá zázraky, ale za investované peníze poskytuje adekvátní protihodnoty a v podstatně si u něj není nač stěžovat, takže palec vzhůru.

Kč 8 190,- (1 m)

Kč 11 490,- (3 m)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ osvědčil se zejména u zesilovačů

+ přidává do přednesu energii a živost

+ pěkné zpracování

+ rozumná cena

ZÁPORY

- u komponentů s těžším (temnějším) vyvážením může tento charakter až příliš zdůraznit

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Smart HiFi | www.smarthifi.cz 

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 hifihomeart lumin

200 200 voix

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 superhifi melco avs 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio