Skotská firma Atlas vyrábí kabely s dobrým, místy až excelentním poměrem ceny a výkonu. Kromě signálových a reproduktorových kabelů, které tvoří většinu výrobního katalogu najdete v produkci i několik napájecích kabelů a dokonce i lištu, kterou můžete vybavit i poměrně účinnou filtrací. Nejnovějším přírůstkem právě do tohoto segmentu je inovovaný napájecí kabel EOS s přídomkem 4dd.
Je to trochu téma k zamyšlení, ale právě napájecí kabely mohou být v mnoha systémech nejslabším článkem. Platí to zejména kvůli masivnímu zarušení prostředí elektromagnetickým smogem, lhostejno zda jde o signál mobilních telefonů, Wi-Fi či množství dalších zdrojů, které najdete v téměř každé dnešní domácnosti a když ne tam, tak rozhodně u sousedů. Vzhledem ke své délce tak nabízí kabely spoustu plochy, do které se rušení může nachytat a proniknout do výsledné reprodukce, zejména u dostupnějších komponentů bez špičkově řešených napájecích sekcí. Mít dobrý, poctivě stíněný a kvalitně vyrobený napájení kabel je tak jednou z těch snazších cest, jak si minimálně v teorii pomoci k lepšímu zvuku.
Jednou z ještě rozumně zaplatitelných cest jsou právě i modely Atlas EOS. Kabel ve výrazně modrém opletu je pěkný, hezky zpracovaný a i když je pevný, nepatří rozhodně mezi neohebné hadice. Na obou koncích vodiče jsou bytelné koncovky navržené přímo výrobcem, žádné sériové kousky. Kontaktní plochy jsou pro ideální vodivost potažené rhodiem, spoje jsou nepájené.
Materiálem vodičů je vysoce čistá bezkyslíkatá měď, byť nepoužívá techniku OCC jako některé vyšší firemní modely kabelů. Už ze jména kabelu lze vyčíst, že průřez vodičů činí 4 mm2. Jako dielektrikum je využit populární a dobře fungující Teflon. Stínění je převzato z vrcholných firemních modelů Asimi a Mavros, takže příchozí rušení přechází do zemnění.
Výrobce uvádí, že konstrukce kabelu je zaměřena zejména na co nejnižší odpor. Ten dosahuje 0,0045 Ohm /m, přičemž indukčnost je 0,566 uH / m a kapacita 95,09 pF /m, kabel zvládne přenést proud až 20 A.
Kabel Atlas EOS 4dd jsme používali jak k redakčním sestavám Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / CXC, kterým sekundoval ASUS Xonar Essence One MUSES MK II, tak i u T+A PA 2000 R / MP 2000 R a Yamahy A-S1100. Porovnávalo se s KrautWire Omega III a ZenSati Authentica, stejně jako běžným supermarketovým napájecím kabelem. Vše přímo do zdi. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, komponenty a reprosoustavy byly propojeny kabeláží TelluriumQ řad Black a Silver.
Po připojení Atlas EOS 4dd vždy vnímané změny hodně odvisely od základního charakteru sestavy (ostatně kde ne, že?), ale dalo by se říct, že velký vliv má zejména na basový základ. Třeba v Hadenově "23rd & Cherry" z alba "Helium Tears" (2005 | Gema | ne8707) se zdálo, že tónům kontrabasu dodal jak konkrétnost, tak zároveň hutnost a objem, takže nástroj postoupil kupředu a začal být ve skladbě lehce dominantní. Třeba u sestavy Naim zvuk citelně ztěžkl, byť zároveň i zkonkrétněl, například u T+A na druhou stranu kabel spíše jen přidal něco energie a šťavnatosti. Tak jako se to ve velkém počtu případů stává, ubyl o něco málo ve všech sestavách objem nástroje, zatímco se zpřesnila definice a bylo snazší rozeznat jednotlivé struny a na ně hrané tóny.
V předělávce Gabrielovy "In Your Eyes" od Renée Fleming ("Dark Hope" | 2010 | Mercury | 273 9699) se hlas posunul kupředu, zatímco nástroje udělaly jakoby úkrok dozadu, což vedlo k lepší srozumitelnosti a lepšímu prokreslení vokálu. Sice ubyla trocha bohatosti a vnitřní jiskry, zato byl hlas konkrétnější a lépe zaostřený. Po zapojení 4dd byl zvuk jaksi něžnější, hebčí, témbr působil věrohodněji, méně "malebně".
Lehoučké, až éterické činely a vibrafon v titulní skladbě alba Garyho Burtona "Like Minds" (2003 | Concord | SACD-1029-6) jako kdyby připojení kabelu přizemnilo, dalo jim váhu a tělo, aniž by jim sebralo znělost. Stejně tak se každý tón rozezněl rychleji, tvrději a přesněji, takže bylo snazší sledovat jeho průběh. Třeba KrautWire Omega III nechal zvuk činelů doznít o něco déle, zato s o něco menší energií a méně hladce. Atlas EOS 4dd měl tendenci spíše směřovat dění k civilnosti, nepřehnanosti a klidnosti.
Co se týká dynamiky, je kabel svým vlivem spíše méně nápadný. V Berliozově "Fantastické, op. 14" v podání RSO Frankfurt pod taktovkou Eliahu Inbala byla znát zlepšení, ale zejména v náročných špičkách a zejména při připojení k zesilovačům, kdy pak sestava dokázala protlačit více energie, dokázala být jistější a dodat hudbě větší impuls. Lepší kontrola a jistota vám také dají pocit lépe vystižené mikrodynamiky nástrojů a lépe strukturovaného dění. Rozdíly nejsou dramatické, ale čím více opakování týchž pasáží si poslechnete, tím jasnější se vše zdá a tím hlouběji se dokážete do hudby ponořit. Atlas EOS 4dd nehraje na efektní důraz, spíše na odstranění bariér.
Neefektní, ale zřetelné přínosy měl kabel i v oblasti rozlišení. Ve Stingově "Have You Seen the Bright Lilly Grow" ze "Songs From the Labyrinth" (2006 | Deutsche Grammophon | 06025 170 3139) jako kdyby díky většímu klidu kabel vyčistil vzduch, což sice neprohloubilo rozlišení a nepřeneslo posluchačovo ucho až k jednotlivým nástrojům, zato však byly informace o průběhu tónů i o celkovém dění o něco snáze dostupné, lépe vnímatelné a i když sestava nikdy nešla více do hloubky, aby objevila dosud neslyšené vrznutí židle nebo lupnutí kloubu při přesunu ruky po pražcích, stejně máte pocit, že je všeho víc, protože se na to nemusíte tolik soustředit a vše je přirozeněji zasazeno do celkového kontextu.
Prosto nahrávky "Speak Low" Dee Dee Bridgewater ("This Is Now" | 2002 | Emarcy | 06025 27040 400) zůstal téměř nedotčen co do šířky a hloubky, přesto díky větší čistotě byla znatelně lepší definice jednotlivých nástrojů a jejich lokalizace. Přibyl také vzduch mezi nimi a dění tak působilo přehledněji a jistěji. Šlo spíše o menší, ale dostatečně významný krok směrem k přirozenosti a lehkosti přednesu.
V "Rich Woman" Roberta Planta a Alyson Krauss ("Raising Sands" | 2007 | Decca | 475 9382) zase citelně přibyla hutnost a zátah odspodu, což skladbu odpíchlo a měla tak větší tah na branku a preciznější rytmus. Díky celkově o něco hladšímu a čistšímu zvuku bylo také snazší se do ní zaposlouchat a oprostit se od mechaničnosti reprodukce. Dalo by se říci, že ač se Atlas EOS 4dd nijak významně nevměšuje, dokáže podtrhnout atmosféru a více vás vtáhnout do hudby.
Napájecí kabel Atlas EOS 4dd patří spíše k levnějším modelům, na svou cenovou třídu však odvádí velmi dobrou práci. Jednak lze ocenit, že to není hadice, překonávající svou bytelností a tloušťkou vysokonapěťové vedení u temelínské elektrárny, takže se s ním dobře pracuje, jednak lze ale ocenit i to, že do hudby vstupuje spíše decentně a téměř výhradně v pozitivním duchu. Pokud nemáte sestavu s těžším, temnějším vyvážením, které má kabel v některých kombinacích tendenci zdůraznit, přinese spíše klid, lepší rytmiku, zejména v basech lepší definici a větší konkrétnost a celkově to, co od lepšího napájení čekáte - hudba je čistší a lépe srozumitelná, tedy snazší k poslechu. EOS 4dd nedělá zázraky, ale za investované peníze poskytuje adekvátní protihodnoty a v podstatně si u něj není nač stěžovat, takže palec vzhůru.
Kč 8 190,- (1 m)
Kč 11 490,- (3 m)
--- --- --- --- ---
KLADY
+ osvědčil se zejména u zesilovačů
+ přidává do přednesu energii a živost
+ pěkné zpracování
+ rozumná cena
ZÁPORY
- u komponentů s těžším (temnějším) vyvážením může tento charakter až příliš zdůraznit
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Smart HiFi | www.smarthifi.cz