2015 09 08 TST Atlas EOS 4dd 1

Skotská firma Atlas vyrábí kabely s dobrým, místy až excelentním poměrem ceny a výkonu. Kromě signálových a reproduktorových kabelů, které tvoří většinu výrobního katalogu najdete v produkci i několik napájecích kabelů a dokonce i lištu, kterou můžete vybavit i poměrně účinnou filtrací. Nejnovějším přírůstkem právě do tohoto segmentu je inovovaný napájecí kabel EOS s přídomkem 4dd.

Je to trochu téma k zamyšlení, ale právě napájecí kabely mohou být v mnoha systémech nejslabším článkem. Platí to zejména kvůli masivnímu zarušení prostředí elektromagnetickým smogem, lhostejno zda jde o signál mobilních telefonů, Wi-Fi či množství dalších zdrojů, které najdete v téměř každé dnešní domácnosti a když ne tam, tak rozhodně u sousedů. Vzhledem ke své délce tak nabízí kabely spoustu plochy, do které se rušení může nachytat a proniknout do výsledné reprodukce, zejména u dostupnějších komponentů bez špičkově řešených napájecích sekcí. Mít dobrý, poctivě stíněný a kvalitně vyrobený napájení kabel je tak jednou z těch snazších cest, jak si minimálně v teorii pomoci k lepšímu zvuku.

2015 09 08 TST Atlas EOS 4dd 2

Jednou z ještě rozumně zaplatitelných cest jsou právě i modely Atlas EOS. Kabel ve výrazně modrém opletu je pěkný, hezky zpracovaný a i když je pevný, nepatří rozhodně mezi neohebné hadice. Na obou koncích vodiče jsou bytelné koncovky navržené přímo výrobcem, žádné sériové kousky. Kontaktní plochy jsou pro ideální vodivost potažené rhodiem, spoje jsou nepájené.

Materiálem vodičů je vysoce čistá bezkyslíkatá měď, byť nepoužívá techniku OCC jako některé vyšší firemní modely kabelů. Už ze jména kabelu lze vyčíst, že průřez vodičů činí 4 mm2. Jako dielektrikum je využit populární a dobře fungující Teflon. Stínění je převzato z vrcholných firemních modelů Asimi a Mavros, takže příchozí rušení přechází do zemnění.

Výrobce uvádí, že konstrukce kabelu je zaměřena zejména na co nejnižší odpor. Ten dosahuje 0,0045 Ohm /m, přičemž indukčnost je 0,566 uH / m a kapacita 95,09 pF /m, kabel zvládne přenést proud až 20 A.

Kabel Atlas EOS 4dd jsme používali jak k redakčním sestavám Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / CXC, kterým sekundoval ASUS Xonar Essence One MUSES MK II, tak i u T+A PA 2000 R / MP 2000 R a Yamahy A-S1100. Porovnávalo se s KrautWire Omega III a ZenSati Authentica, stejně jako běžným supermarketovým napájecím kabelem. Vše přímo do zdi. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, komponenty a reprosoustavy byly propojeny kabeláží TelluriumQ řad Black a Silver.

2015 09 08 TST Atlas EOS 4dd 3

Po připojení Atlas EOS 4dd vždy vnímané změny hodně odvisely od základního charakteru sestavy (ostatně kde ne, že?), ale dalo by se říct, že velký vliv má zejména na basový základ. Třeba v Hadenově "23rd & Cherry" z alba "Helium Tears" (2005 | Gema | ne8707) se zdálo, že tónům kontrabasu dodal jak konkrétnost, tak zároveň hutnost a objem, takže nástroj postoupil kupředu a začal být ve skladbě lehce dominantní. Třeba u sestavy Naim zvuk citelně ztěžkl, byť zároveň i zkonkrétněl, například u T+A na druhou stranu kabel spíše jen přidal něco energie a šťavnatosti. Tak jako se to ve velkém počtu případů stává, ubyl o něco málo ve všech sestavách objem nástroje, zatímco se zpřesnila definice a bylo snazší rozeznat jednotlivé struny a na ně hrané tóny.

V předělávce Gabrielovy "In Your Eyes" od Renée Fleming ("Dark Hope" | 2010 | Mercury | 273 9699) se hlas posunul kupředu, zatímco nástroje udělaly jakoby úkrok dozadu, což vedlo k lepší srozumitelnosti a lepšímu prokreslení vokálu. Sice ubyla trocha bohatosti a vnitřní jiskry, zato byl hlas konkrétnější a lépe zaostřený. Po zapojení 4dd byl zvuk jaksi něžnější, hebčí, témbr působil věrohodněji, méně "malebně".

Lehoučké, až éterické činely a vibrafon v titulní skladbě alba Garyho Burtona "Like Minds" (2003 | Concord | SACD-1029-6) jako kdyby připojení kabelu přizemnilo, dalo jim váhu a tělo, aniž by jim sebralo znělost. Stejně tak se každý tón rozezněl rychleji, tvrději a přesněji, takže bylo snazší sledovat jeho průběh. Třeba KrautWire Omega III nechal zvuk činelů doznít o něco déle, zato s o něco menší energií a méně hladce. Atlas EOS 4dd měl tendenci spíše směřovat dění k civilnosti, nepřehnanosti a klidnosti.

2015 09 08 TST Atlas EOS 4dd 4

Co se týká dynamiky, je kabel svým vlivem spíše méně nápadný. V Berliozově "Fantastické, op. 14" v podání RSO Frankfurt pod taktovkou Eliahu Inbala byla znát zlepšení, ale zejména v náročných špičkách a zejména při připojení k zesilovačům, kdy pak sestava dokázala protlačit více energie, dokázala být jistější a dodat hudbě větší impuls. Lepší kontrola a jistota vám také dají pocit lépe vystižené mikrodynamiky nástrojů a lépe strukturovaného dění. Rozdíly nejsou dramatické, ale čím více opakování týchž pasáží si poslechnete, tím jasnější se vše zdá a tím hlouběji se dokážete do hudby ponořit. Atlas EOS 4dd nehraje na efektní důraz, spíše na odstranění bariér.

Neefektní, ale zřetelné přínosy měl kabel i v oblasti rozlišení. Ve Stingově "Have You Seen the Bright Lilly Grow" ze "Songs From the Labyrinth" (2006 | Deutsche Grammophon | 06025 170 3139) jako kdyby díky většímu klidu kabel vyčistil vzduch, což sice neprohloubilo rozlišení a nepřeneslo posluchačovo ucho až k jednotlivým nástrojům, zato však byly informace o průběhu tónů i o celkovém dění o něco snáze dostupné, lépe vnímatelné a i když sestava nikdy nešla více do hloubky, aby objevila dosud neslyšené vrznutí židle nebo lupnutí kloubu při přesunu ruky po pražcích, stejně máte pocit, že je všeho víc, protože se na to nemusíte tolik soustředit a vše je přirozeněji zasazeno do celkového kontextu.

2015 09 08 TST Atlas EOS 4dd 5

Prosto nahrávky "Speak Low" Dee Dee Bridgewater ("This Is Now" | 2002 | Emarcy | 06025 27040 400) zůstal téměř nedotčen co do šířky a hloubky, přesto díky větší čistotě byla znatelně lepší definice jednotlivých nástrojů a jejich lokalizace. Přibyl také vzduch mezi nimi a dění tak působilo přehledněji a jistěji. Šlo spíše o menší, ale dostatečně významný krok směrem k přirozenosti a lehkosti přednesu.

V "Rich Woman" Roberta Planta a Alyson Krauss ("Raising Sands" | 2007 | Decca | 475 9382) zase citelně přibyla hutnost a zátah odspodu, což skladbu odpíchlo a měla tak větší tah na branku a preciznější rytmus. Díky celkově o něco hladšímu a čistšímu zvuku bylo také snazší se do ní zaposlouchat a oprostit se od mechaničnosti reprodukce. Dalo by se říci, že ač se Atlas EOS 4dd nijak významně nevměšuje, dokáže podtrhnout atmosféru a více vás vtáhnout do hudby.

Napájecí kabel Atlas EOS 4dd patří spíše k levnějším modelům, na svou cenovou třídu však odvádí velmi dobrou práci. Jednak lze ocenit, že to není hadice, překonávající svou bytelností a tloušťkou vysokonapěťové vedení u temelínské elektrárny, takže se s ním dobře pracuje, jednak lze ale ocenit i to, že do hudby vstupuje spíše decentně a téměř výhradně v pozitivním duchu. Pokud nemáte sestavu s těžším, temnějším vyvážením, které má kabel v některých kombinacích tendenci zdůraznit, přinese spíše klid, lepší rytmiku, zejména v basech lepší definici a větší konkrétnost a celkově to, co od lepšího napájení čekáte - hudba je čistší a lépe srozumitelná, tedy snazší k poslechu. EOS 4dd nedělá zázraky, ale za investované peníze poskytuje adekvátní protihodnoty a v podstatně si u něj není nač stěžovat, takže palec vzhůru.

Kč 8 190,- (1 m)

Kč 11 490,- (3 m)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ osvědčil se zejména u zesilovačů

+ přidává do přednesu energii a živost

+ pěkné zpracování

+ rozumná cena

ZÁPORY

- u komponentů s těžším (temnějším) vyvážením může tento charakter až příliš zdůraznit

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Smart HiFi | www.smarthifi.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies