Kalifornská společnost DVDO je tou pravou značkou, na kterou byste se měli obrátit s problémem s distribucí obrazového signálu. Tam, kde narazíte na nějaký problém, DVDO bude nejspíše mít řešení. Srdnatě se také drží všech aktuálních trendů, takže v podstatě všechny dnes dostupné produkty zvládnou v pohodě i 4K – a míněno je skutečně 4K, nejen „komerční" UHD.

Kromě již dříve testovaného zařízení Air3 na bezdrátový přenos video signálu se k nám dostal i Quick6, HDMI přepínač s několika nadstandardními funkcemi. Ten přijde ke slovu tam, kde dle firemního popisku „i 10 let starý A/V receiver může znít skvěle, ale rozhodně bude postrádat nejnovější audiovizuální funkce".

Máte-li tedy nějaký zobrazovač, k němu přiřazené nějaké zvukové zařízení (je jedno, zda integrovaný AVR, nebo třeba nějaký převodník a zesilovač) a pak řadu zdrojů signálu, kterým už nestačí těch pár vstupů v televizi, nebo jejich rozlišení již nezvládá zpracovat nějaká část audiovizuálního řetězce, nabízí se Quick6. Nebo díky svým několika nadstandardním funkcím může dobře posloužit pro zvýšení komfortu užívání A/V sestavy.

Ale zpět na začátek – DVDO Quick6 je sice zařízení, které svým účelem má místo hlavně v nějaké technické místnosti, racku či jednoduše někde ve skrytu; i kdybyste ho ale nechali všem na očích, ostudu neudělá. Je to vskutku malé zařízení – na šířku má sice skoro 31,5 cm, ale do hloubky sahá pouze 16,5 cm a hlavně na výšku zabere jen nejnutnějších 2,5 cm. Vnější rozměr definuje hlavně nutnost, tedy to, aby se na zadní panel pohodlně vešly všechny potřebné konektory. Z řečeného vyplývá i maličká hmotnost jen lehce přes 2 kg, připadající z velké části na kovové, pevné tělo.

Čelo přístroje má zajímavě prohnuté tvary, v uzoučké škvírce v centru přístroje šestice maličkých diod, označujících zapojené a aktivní konektory, vlevo velký přijímač IR signálu. Pravou část pak kromě stavové diody okupuje spínací tlačítko a tlačítko pro rotaci aktivního vstupu.

Zadní stěna je pak v podstatě beze zbytku věnována konektorům. Protože jde o HDMI přepínač, pochopitelně tu prim hrají HDMI vstupy a výstupy. Vstupů je celkem 6, z toho dva s podporou MHL pro připojení tabletů a smartphonů, výstupy jsou celkem dva. Jeden je označen jako hlavní, druhý jako „AUX", lze ho třeba využít i jen pro zpětný audio kanál. Chcete-li, můžete k výstupu zvukové stopy využít také optický nebo koaxiální digitální výstup. Zbytek patří ryze „praktickým" konektorům, tedy RS 232, dík kterému propojíte DVDO Quick6 se systémy domácí automatizace, napájení a nakonec USB – ten slouží výhradě k aktualizaci softwarového vybavení. To se s poměrně rychlým vývojem kodeků docela hodí, problém ale je, že port je vzadu a domyslíme-li, že toto zařízení má být nejspíše někde schované, nemusí to být nejpraktičtější místo. Ze stejného důvodu by tu také mohl být jack pro připojení externího prodloužení IR přijímače.

Hlavní síla tohoto přepínače leží nejen v podpoře aktuálních audiovizuálních standardů. Příjemně návyková je totiž funkce InstaPrevue. Pokud nechcete, nebo si nemůžete pojmenovávat ve svém systému jednotlivé vstupy, InstaPrevue vám po stisku tlačítka jednoduše ukáže malá PIP okénka, v nichž vidíte aktuální přehrávaný obsah, podle kterého se můžete snadno orientovat. Možná se to nezdá jako bůhvíjaká originalita, je však až děsivé, jak snadno si na tuto pomůcku zvyknete (jako v našem případě u Blu-ray přehrávače, set-top boxu, XBOXu a HDD rekordéru).

Další výhodou, zvyšující komfort přepínání vstupů, je nadstandardní rychlost. DVDO Quick6 totiž udržuje neustále aktivní spojení se všemi připojenými zdroji signálu, proto může výstup přesměrovat ve zlomku sekundy. Oproti přepínání vstupů třeba na běžné televizi (je fuk, zda jde o náš Philips 47PFL5008K/12 nebo třeba Samsung UE65HU8500T) je to neskutečný rozdíl, oproti špičkovým A/V receiverům stále přepíná s náskokem.

DVDO Quick6 má pod jednou střechou všechno, co v současné době potřebujete pro přehrání libovolného audiovizuálního materiálu, který vysílá televize či si ho můžete koupit na některém nosiči. HDMI porty specifikace 1.4b zajišťují plnou podporu 3D až do rozlišení 4K. Navíc prý není problém díky 300 MHz HDMI receiveru a budoucí aktualizaci firmware vyhovět i standardu HDMI 2.0. MHL podpora zajistí výstup z vašeho chytrého telefonu či tabletu až do kvality 1080p a zvuku až 7.1. Užitečnou funkcí může být i automatické přepnutí na poslední právě zapnutý vstup – tj. nemusíte vlastně nic aktivně přepínat, stačí jen zapínat a vypínat zdroje a Quick6 se už podle toho zařídí.

Zajímavé je hlavně to, jak snadno si na přítomnost Quick6 zvyknete. Jde hlavně o ono bleskurychlé přepínání zdrojů, ale také o to, že DVDO Quick6 umí také logickou a šikovnou práci se zvukem. Pokud v cestě stojí zapnutý A/V receiver, nechává zpracování zvukové stopy na něm, zůstane-li ale AVR vypnutý, pak jde zvuk spolu s obrazem do televize a tedy je reprodukován odtamtud (což třeba na zprávy bohatě stačí). Standardně je ale nastaven režim zrcadlení, kdy tedy z obou HDMI výstupů vychází identický signál.

Co do kvality, DVDO Quick6 není třeba nijak komentovat. Pokud pošlete do systému kvalitní Blu-ray a jeho obraz a zvuk, nepoznáte, že v signálové cestě je včleněn další prvek – to je dobrá zpráva pro majitele špičkových zdrojů signálu typu OPPO BDP-105EU.

Takže co říci závěrem? Pokud jste majitelem lehce starší zvukové aparatury pro domácí kino, která má stále uspokojivý zvuk, ale už nestačí po stránce dynamicky se vyvíjejících kodeků, případně pokud máte rádi maximální jednoduchost a komfort obsluhy, a navíc pokud vám není zatěžko vložit do upgradu své sestavy třináct tisícovek, přináší právě vám DVDO Quick6 i do budoucna velký potenciál – až se rozšíří UHD v jakékoliv formě, ať už si výrobci vymyslí jakkoliv sofistikované zvukové kodeky, nemusíte se bát, že by DVDO a jejich HDMI přepínač s benefity by trendům nestačil. A věřte, že zvýšený komfort soužití s audiovizuální sestavou rychle oceníte a už nebudete chtít jinak.

Kč 12 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělá podpora formátů

+ naprosto jednoduchá, bezproblémová funkce

+ vcelku návykový systém vizuálního přepínání InstaPrevue

+ nijak nezasahuje do kvalit obrazu ani zvuku

+ otevřenost do budoucna

ZÁPORY

- cena na běžné české poměry přeci jen není nejmenší

- jde o typicky rackové zařízení, proto USB pro upgrade v zadní části není nejpraktičtější a chybí tu možnost připojit externí IR přijímač (budete muset zapojit RS 232)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:WDQ | www.wdq.cz  | www.avhifi.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio