800 150 dynaudio partner

2015 07 07 TST Quadral Orkan aktiv 1

Quadral, to je téměř synonymum pro aktivní zvukový charakter. Co se však stane, když aktivní zvuk učiníte opravdu aktivním? Quadral se rozhodl dva své modely nejvyšší řady Aurum, Orkan a Altan, obdařit elektronikou a udělat z nich plně aktivní reprosoustavy - jak se zdá, zachytil tuto vlnu jako jeden z prvních, neb high endových aktivních reprosoustav se začíná objevovat čím dál více. My jsme měli možnost pobýt nějakou dobu s oběma modely, začněme ale se sloupkem Orkan aktiv.

Orkan tvoří v sérii Aurum v podstatě přesný prostředek, jde sice již o sloupové provedení, ale ozvučnice není tak velká, aby nezapadla do běžně velké místnosti; nepotřebujete sportovní halu, aby se jejich zvuk rozvinul, tak jako třeba v případě vrcholných Titanů. Ostatně 102 cm výšky, 22,2 cm šířky a 44,8 cm hloubky není nic nestandardního. O tloušťce MDF desek a přítomnosti elektroniky vypovídá hmotnost 32,6 kg - to je jen o 1,5 kg více, než má pasivní Orkan, takže většina hmotnosti jde skutečně na hmotu samotného kabinetu.

2015 07 07 TST Quadral Orkan aktiv 2

Skříň nese typické designové linie Quadralu, dýchá z nich síla a robustnost. Téměř kolmá čelní je osázena měniči, pohled však láká hlavně dvojice "zamřížovaných" basáků v tlakové komoře. Hrany jsou jen lehoučce zaoblené, lakování povrchu je velmi pěkně provedené. Tady bychom se snad jen dotkli toho, že výrobce nabízí pouze bílý a černý klavírní lak, přičemž za bílý chce unikátně absurdních 15 000,- Kč příplatku. Zadní stěna je opět svislá, bočnice směrem k základně postupně vystupují dozadu, takže vytváří určité "závětří". U paty ozvučnice se nachází kovová deska se všemi konektory (no dobře, s napájecí zásuvkou a symetrickým XLR a nesymetrickým RCA konektorem) a ovládacími prvky. Kousek nad ní je pak otvor plastikového bassreflexového nátrubku s takovým průměrem, že byste z něj v klidu odpálili mezikontinentální balistickou střelu. Celá ozvučnice je usazena na velké poměrně tlusté základové desce.

2015 07 07 TST Quadral Orkan aktiv 3

Quadral Orkan aktiv jsou koncipovány jako třípásmové, osazené pak čtveřicí měničů. Výšky má na starosti firemní páskový měnič, středy a basy pak trojice 17 cm reproduktorů s membránami z materiálu ALTIMA - to je tenoučká vrstva slitiny hliníku, titanu a hořčíku. Středotónový reproduktor není identický s tím v pasivním modelu, naopak je převzat přímo z vlajkové lodi firmy, obřích Titanů osmé generace. Aktivní Orkan pracují ve stejném frekvenčním rozsahu, jako jejich pasivní verze, jde nicméně vzhledem k rozměrům o úctyhodná čísla - nabízí 28 Hz a stoupají až na 65 000 Hz (jakkoliv výrobce neříká, pro jaké to platí toleranční pásmo, asi to nevadí - Quadral není zrovna znám pro nedostatek basu).

Důležité jsou pak i vnitřnosti, tedy použitá elektronika. Jde o návrh přímo z dílny Quadral, jsou tu celkem tři zesilovače, tedy pro každé pásmo jeden. Jejich souhrnný výkon 320 Wattů už by měl dostačovat i pro hlasitější reprodukci a dynamické špičky. Zajímavá je volba zesilovačů pracujících ve třídě D pro střední a basové frekvence, naopak pro zjemnění a zklidnění tvrdého páskového tweeteru je tu nejklasičtější zesilovač ve třídě A/B.

2015 07 07 TST Quadral Orkan aktiv 4

To důležité jsou pak i využitelné výhody aktivního konceptu. Výrobce umožňuje ladit charakteristiku basových měničů a tweeteru, abyste mohli aktivní zvuk přizpůsobit možnostem svého prostoru. Nebo svého ucha, samozřejmě. Výšky mají jen málo nastavení, jde o třípolohový otočný ovladač, kterým zvolíte buď úroveň -3 dB, 0 dB nebo +3 dB. Zato s basovou částí si můžete rozhodně vyhrát. Můžete také regulovat zisk, tentokrát ve třech polohách s rozsahem -6 až +6 dB. Dalším ovladačem nastavujete frekvenci filtru v rozsahu 30 - 200 Hz. Posledním regulačním prvkem je maličká třípolohová páčka, která umožňuje hýbat frekvenční křivkou kolem úrovně 30 Hz v lakonicky pojmenovaných polohách Reduce / Normal / Boost. Ani v té první ale není basu málo, ba naopak.

Quadral Orkan aktiv jsme poslouchali s řídícím zesilovačem Quadral P8, řídil je ale také Naim Nait XS, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Creative Labs X7. Dlužno říci, že jedině P8 byl svou úrovní odpovídající. Srovnávalo se ještě s aktivními Quadral Altan, ale i s Harbeth Monitor 30. Zdrojem signálu byl Naim CD5si nebo zmiňovaný ASUS. Propojeno bylo kabely TelluriumQ řad Black a Silver. Připojený filtr napájení vždy citelně ubral na dynamice a nijak zvlášť nepomohl rozlišení nebo jemnosti přednesu, tudíž je nejlépe připojit Orkan aktiv přímo do zdi.

2015 07 07 TST Quadral Orkan aktiv 5

Značka Quadral je známa svým basovějším projevem u téměř všech modelů, Orkan aktiv není výjimkou. Energie, která vyplní každičký krychlový centimetr poslechového prostoru, tu od těchto reprosoustav očekávejte. Titulní skladba alba "Nightfall" Charlieho Hadena a John Taylor přinesla kontrabas věrně veliký, dokonce o něco zvětšený, měkký a houpavý. Každé zadrnčení struny vygeneruje impuls, kterým byste dokázali zatlouct hřebík, bas je prostě energií až trochu přehnaný, ale rozhodně impozantní a ohromující. Kontrola je výborná, ostatně tak jak byste čekali od elektroniky dimenzované přímo pro daný měnič a vzdálený jen pár centimetrů signálové dráhy od něj. Basy jsou kulaté a konkrétní.

2015 07 07 TST Quadral Orkan aktiv 6

Knoplferův zpěv a akustická kytara v "Privateering" ze stejnojmenného alba jsou prezentované se skvělou čistotou, není tu bas, který by mohl být až příliš dominantní, takže vůdčí roli v reprodukci přebral právě vokál, velmi pěkně prokreslený a třeba oproti menším aktivním Altanům také výrazně plastičtější. Hlas nezní úplně měkce, je cítit lehce kovová pevnost a jadrnost, přesto vše působí upřímně a samozřejmě, tak jak by high end skutečně znít měl.

Tenoučké, mnohočetné údery do kovových perkusí v úvodu "Wichita Lineman" od Barb Jungr jsou výzvou pro jakýkoliv systém. Bez příkladné kontroly zní nacinkaně, bez příkladného rozlišení jsou zase spíše jednolitým zvukem a bez citu pro tón zase mají tendenci být ostré. Quadral jde cestou zvonivějšího, prezentnějšího přednesu, každé cinknutí je znělé a jasné, byť energií mírně zasunuté za střední pásmo, což se jen prohloubí, když začně Barb Jungr zpívat. Vše je však velmi vzdušné a čisté, s výborně trefeným kovovým akcentem.

2015 07 07 TST Quadral Orkan aktiv 7

Dynamika nástrojů a vlastně i celého orchestru v Mozartově "Houslovém koncertu v G dur, KV216" v podání Marianne Thorsen a Trondheimsolistene je věru nezkrotná. Orkan aktiv mají nevyčerpatelnou studnici síly a nerozházíte je ničím - hlasitostí, složitostí hudby, jednoduše ničím. Nástroje zní tak živě, mají hloubku a rozechvívají svou hmotou spoustu vzduchu. Orkan aktiv jsou skutečně jako orkán, nezkrotné a silné, plné tlaku. Každý tón je vyzářen rychle a pevně, elektronika zvládá měniče krotit více než dobře.

Rozlišení jemných informací v "Misery" od Dave´s True Story bylo velice, velice dobré, každý tón má své místo v čase a prostoru, Orkan aktiv drží nad reprodukcí pevnou vládu a mají nadhled. Všechny nástroje jsou snad trochu větší, je ale snadné věnovat pozornost hudební lince každého z nástrojů či dozvuky tónů, ve velkém zvuku máte dost místa a času se zorientovat, reprodukce je přirozená, jen napumpovaná energií a dynamikou.

2015 07 07 TST Quadral Orkan aktiv 8

Vysoký páskový tweeter často zužuje ideální poslechový prostor, nedává moc volnosti v pohybu od sweet spotu. "Good Morning Little Schoolgirl" z desky "Folk Singer" Muddyho Waterse tak měla prostor hezký, široký, ale jen v poměrně přesné poslechové pozici, kdy byly reprosoustavy natočené na přímou spojnici k uším a kdy uši byly alespoň ve výšce spodní hrany tweeteru. Malé, kompaktní Altan aktiv měly prostor podstatně přesnější a hlubší, Orkan aktiv spíše vše vrhají směrem kupředu, scéna je mírně před reprosoustavami a končí jen kousek za nimi. Lokalizace je však velice dobrá.

V čem jsou ovšem Quadral Orkan aktiv naprosto excelentní, to je hudba jako například "Money for Nothing" z "Brothers in Arms". Hutný, energický, plynulý zvuk má rytmus a švih, má tonální bohatost a objem, který vás zalije a obklopí. Je radost poslouchat, i když basa je dominantnější, než by měla být a i když je všechno trochu nafouknuté. Pořád tu ale panuje nadhled a muzikální pohoda, navíc umí Orkan aktiv jaksi přenést tu rockovou atmosféru až do vašich uší a nechají vás si to užít.

2015 07 07 TST Quadral Orkan aktiv 9

Quadral Orkan aktiv nejsou audiofilské reprosoustavy. Jsou to syté, dravé, energické, hutné a aktivní reprosoustavy. Jsou to reprosoustavy, které jsou udělány tak, abyste je nemohli ani přehlédnout, ani přeslechnout. Nejsou to reprosoustavy na decentní tichoučký poslech a na rozebírání toho, zda už jste někdy právě tohle lehoučké zavadění bubeníkovy paličky o činel právě tady slyšeli, nebo zda je to dnes poprvé. Kdepak. Tohle jsou reprosoustavy, kterým sluší život a živelnost. Tohle jsou reprosoustavy, kterým se musíte poddat a nechat se bavit, bez předsudků a bez toho, aniž byste chtěli hledat drobnůstky a nuance. Ne snad, že by to Orkan aktiv nezvládaly, jsou dobré, čisté a přesné, ale jejich hlavní síla je v tom, že vás umí vzít dovnitř hudby, k její podstatě a tou vás bavit.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 07 07 TST Quadral Orkan aktiv m1

V neutrálním nastavení basového měniče je vidět, že i tak je bas spíš přebujelý. Udávaný nástup na 28 Hz je patrný i v reálu. Bas pak ale docela rychle ztrácí energii a někde u 300 Hz je pokles až 10 dB - to koresponduje s dojmem příliš mohutného basu. Naproti tomu střední pásmo je úžasně vzorně vyrovnané a excelentní. Páskový tweeter nad hranicí 10 kHz ztrácí energii ještě rychleji než bas, to opět napomáhá dojmu temnějšího vyvážení a krotí případnou ostrost a nacinkanost pásku.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 164 990,- - černý lak
Kč 179 990,- - bílý lak

--- --- --- --- ---

KLADY

+ energický, plný a důrazný zvuk

+ dokážou "prodat" koncertní atmosféru

+ výborná dynamika

+ velký zvuk, který vyplní každou místnost

+ možnost vcelku účinné korekce

ZÁPORY

- absurdní příplatek za bílý lak

- bas může být poměrně divoký

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio Trade | www.quadral.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio