2017 02 28 TST Cocktail Audio X12 1

Ať je to jak chce, technologický pokrok, miniaturizace a nárůst kvality integrovaných řešení v droboučkých čipech umožnil v posledních letech vznik solidních "kombajnů", tedy přístrojů s mnoha funkcemi v jednom těle, a to i v dostupných cenových třídách, kde dříve přístroje postačovaly spíš méně náročným zákazníkům. Jednou z populárních značek světa "úplně všechno v jednom" je pak bezpochyby Cocktail Audio.

Korejský výrobce má ve svém portfoliu několik variací na stejné téma - stříbrné kotoučky, virtuální soubory i síťové služby pod jednou střechou. Základní provedení se jmenuje X12 a jedná se o velmi kompaktního všuměla.

2017 02 28 TST Cocktail Audio X12 2

Bytelným matným plastem obalené tělo tvoří téměř kostku s rozměry 18 x 10 x 15 cm (š x v x h) a s váhou jen pár stovek gramů se s ním snadno manipuluje (nízkou váhu zapříčiňuje i použití externího napájecího adaptéru).

Čelní stěnu téměř od kraje ke kraji vyplňují dvířka mechaniky, pod nimiž se nachází na jedné straně barevný LCD TFT displej s úhlopříčkou 4,3 palce, na straně druhé multifunkční kruhový ovladač, kterým se ovládá jak reprodukce, tak pohybuje v menu, tak ale třeba i zapíná přístroj. Další ovládací prvky se nachází na horní straně přístroje, ale díky dálkovému ovládání nebo ještě spíše díky možnosti ovládat X12 za pomoci libovolné aplikace podporující standard UPnP (X12 funguje jako server i jako renderovací článek, takže můžete streamovat z i do dalších zařízení v síti) je patrně nevyužijete. Vpředu pak ještě občas může přijít vhod 3,5 mm sluchátkový výstup.

2017 02 28 TST Cocktail Audio X12 3

Pohled zezadu minimálně naznačí, čeho všeho je Cocktail Audio X12 schopen - reproduktorové terminály znamenají zesilovač, ethernetový konektor možnost práce se síťovými daty (ať už na domácí nebo té celosvětové síti), je tu dvojice USB portů pro připojení externích pamětí s hudbou (to pokud by vám nestačil slot pro 3,5" pevný disk přístupný z boku) a je tu analogový zvukový výstup nebo koaxiální i optický digitální výstup - to pokud byste chtěli použít X12 jen jako zdroj signálu. Potěší ale i analogový vstup v podobě cinchů, díky kterému můžete digitalizovat záznamy z externích zařízení typu gramofonu ale samozřejmě i jiných.

2017 02 28 TST Cocktail Audio X12 6

To zajímavé je ale uvnitř, jde vlastně o soulad mnoha služeb, vezměme to v bodech. Cocktail Audio X12 umí:

- přehrávat CD
- rippovat CD do nastaveného ztrátového či bezztrátového formátu
- přiřazovat k narippovaným CD metadata z online databáze
- ukládat záznam z externího analogového zdroje do 16 bit / 44 kHz
- přehrávat obsah ze serverů podporujících UPnP
- přehrávat obsah hudebních služeb TIDAL, Spotify (a v ČR zatím nepřítomných Qobuz, Deezer a dalších)
- přehrávat obsah internetových rádií
- přehrát FLAC a WAV (až 24 / 192), APE, AIFF, AAC, MP3, OGG, WMA, ALAC
- vybudovat a spravovat komplexní databázi uložených hudebních dat
- převádět mezi sebou všechny podporované souborové formáty
- nabídnout správu své hudební databáze přes webové rozhraní
- přehrávat bez mezer
- naplánovat nahrávání z vašich oblíbených internetových rádií
- editovat nahrané soubory (třeba rozdělit záznam LP desky na jednotlivé skladby)
- spravovat playlisty
- využít externí Wi-Fi antény (zabere jedno USB) při bezdrátové připojení
- zobrazit ovládací rozhraní v češtině

Cocktail Audio X12 používá procesor s taktem 500 MHz a 2 GB operační paměti, nicméně ani tak nepatří k úplně nejpružněji reagujícím strojům.

Signál na analogové výstupy nebo do reproterminálů protéká přes D/A převodník Cirrus Logic CS4351 s rozlišením 24 / 192, stejné rozlišení pak dostanete i na digitálních výstupech. Výrobce neuvádí detaily o zesilovači, snad jen to, že pracuje ve třídě D a nabízí "dynamický výkon až 60 Wattů", což svádí k odhadu cca 20 Wattů trvalého výstupního výkonu na kanál - na poměry daného zařízení je to ale úplně v pořádku.

2017 02 28 TST Cocktail Audio X12 13

Cocktail Audio jsme poslouchali jako samostatné all-in-one centrum, ale i jako součást řetězce Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 / OPPO BDP-105D a také s Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. X12 poháněl reprosoustavy Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla a to přes kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver a Black.

Samotné soužití s přístrojem je (nakonec) příjemné, přivyknete-li jeho rozhraní a tempu. Zkoušeli jsme nahrávání ze síťových zdrojů i z gramofonu, pro jednoduché archivační účely je kvalita naprosto dostatečná, zejména v kontextu dané cenové kategorie. Ideální je ale dát Cocktail Audio X12 čas a nahrát zejména kompaktní disky na jeho místní úložiště, pak hrají nejlépe.

2017 02 28 TST Cocktail Audio X12 10

Když přijde na basy, kontrabas v "Noche de Ronda" Charlieho Hadena ("Nocturne" | 2001 | Universal Music | 013 611-2) zní celkem plně a celkem rychle, nepřekvapí ani objemem ani váhou, není už ale rozbředlý a přes tendenci k měkčímu charakteru je už celkem čitelný.

Vokál Renée Fleming v "Hallelujah" z "Dark Hope" (2010 | Mercury | 2739699) byl spíše dvojrozměrný, takový jednoduše střižený, lehce technický, mohl snad být živější - pokud ale přejdeme na digitální výstupy a vynecháme zesilovač, rázem je X12 zajímavý a hlas získá už i jakousi plnost a lepší detail a vůbec celkově barevnější, "lidštější" charakter.

2017 02 28 TST Cocktail Audio X12 14

Výšky v "Dreaming" od Art Ensemble of Chicago ("Live in Berlin" | West Wind | WW2051) byly férově prokreslené, ale spíše s kratším dozvukem, tenčí, až vlasově zaostřené. Při použití X12 jen v roli zdroje se jasně zvětšil objem a celkově získal zvuk příjemnější, jemnější charakter.

Cocktail Audio X12 nepatří do velkých místností, proto se ani neočekává schopnost excelovat při vysoké hlasitosti. Při normálním poslechu v malém prostoru nebyla dynamika Lisztova "Mefistofela" z "Faustovské symfonie" (1995 | Denon | CO-78826) fakticky vůbec špatná. Zvuk byl celkem rychlý a na danou cenu i rozumně kontrolovaný, byť X12 si zaslouží pokud možno citlivé a snadno rozehratelné reprosoustavy.

2017 02 28 TST Cocktail Audio X12 15

Rozlišení je opět přesně takové, jak byste chtěli od zařízení za nějakých šestnáct tisícovek - v Buckinghamově "Not too late" z "Live at the Bass Performance Hall" (2008 | Reprise | 9362-49903-1) sice neobjevíte kdovíjaké jemnůstky, na druhou stranu zvuk už má jistou strukturu a přehlednost, navíc působí hladce, hlavní hudební linky jsou bezproblémově čitelné a nepříjemné zvukové artefakty naopak dokáže X12 zamaskovat "do příjemna".

Podobně i podání prostoru v "The Foggy Dew" od The Chieftains ("The Wide World Over" | 2002 | rcaVictor | 09026639172) už dává celkem dobrou představu o pravolevém rozložení i lokalizaci nástrojů, ale holografický trojdimenzionální obraz tu nečekejte. Vlastně by se asi dalo říci, že scéna je dobrá.

2017 02 28 TST Cocktail Audio X12 5

Když přijde na lehce zvukově kompromisní (zato hudebně parádní) "Song to say goodbye" od Placebo ("Meds" | 2006 | 0602537175369), je to příjemný poslech. Nemá dramatické špičky a výbuchy, nemá ani super dravost nebo strhující tempo, ale hudba plyne, v trošičku měkčích záhybech se ztratí i ostřejší artefakty při mírně vyšších hlasitostech a nebude to nepříjemné.

Cocktail Audio X12 stojí na velmi dobré myšlence a funkce, které dokázal výrobce rozumně poskládat do kompaktních rozměrů za rozumnou cenu jsou až neuvěřitelné. Vlastně na formátu roztažené mužské dlaně můžete mít všechno důležité pro reprodukci hudby v domácích podmínkách. Samozřejmě za takhle rozumné peníze nemůžete očekávat zázračné zvukové vlastnosti, ale pro ozvučení ložnic, kuchyní, pokojíků či pracoven to může naopak být nebývale praktické a zajímavé řešení, pokud byste ho pak použili výhradně jako zdroj signálu, tak přes své digitální výstupy už nabízí i kvalitu vysloveně v dané cenové kategorii dobrou.

Kč 15 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fajnová sestava funkcí

+ za dané peníze slušný zvuk

+ konektivita

+ propracovaná katalogizace

ZÁPORY

- trochu pomalejší reakce

- ne úplně krásné zpracování

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio