800 150 voix

2014 05 20 PRF Kaiser 1

Německou firmu Kaiser Acoustics patrně důvěrně neznáte, byť už byla k vidění už i na české výstavě HIGH END. Je to až s podivem, protože tento primárně dřevozpracovatelský závod z podhůří německých Alp je na světě již od roku 1948. Co víc, jde vlastně o rodinnou firmu, základem jejíhož portfolia jsou hlavně dřevěné prvky pro aplikaci v akustických projektech – když se podíváte na fotografie jejich projektů, zaujme rozhodně vysoká estetická hodnota jejich řešení.

Na to, že jde o svého druhu truhlářskou výrobu, má v oblasti high endových reprodukčních řešení Kaiser co nabídnout. Rozhodně nejimpozantnější jsou reprosoustavy, které prezentují pod souhrnnou značkou Kawero!, ale za pozornost určitě stojí i jejich difúzní panel Skyline, působící spíše jako designová ozdoba interiéru, nebo racky Leading Edge, které umí jednoduchými fyzikálními principy zcela odvést jakékoliv vibrace z usazených komponentů. To je vlastně společným jmenovatelem všech „podprojektů" firmy – pragmatická aplikace fyziky a jejích principů, žádné voodoo, žádné „od oka" či „od ucha".

2014 05 20 PRF Kaiser 2

Kaiser Acoustics stojí jednak na rodině Kaiserů (otci Hansovi a synech Hansi-Jürgenovi, Florianovi a Martinovi), jednak ale také na zkušeném fyzikovi-akustikovi Raineru Weberovi. Ten si svou pozici technického ředitele v Kaiser Acoustics hýčká spíše jako zábavu, protože během „všedních dní" je jedním z významných akustiků automobilového výrobce Continental AG (ano, toho výrobce, který dělá ty známé pneumatiky, brzdy a vůbec mnoho automobilových součástek...). Právě on má velké zkušenosti s exotickými materiály a technologiemi, které poté firma zkouší aplikovat do sféry domácího poslechu.

Zajímavý je také příběh, skrytý za relativně novými reprosoustavami Kawero!. Nešlo totiž o nic jiného, než o domácí projekt přátel (který neměl vůbec být veřejně dostupný a jen náhodou byl použit na výstavě v roce 2008, protože vystavovatel zrovna neměl po ruce nic jiného) – vedoucích firmy Kaiser a Rainera Webera. Po dlouholetých zkušenostech s akustikou si jednoduše chtěli udělat reprosoustavy, které budou hrát podle jejich představ (což je tak trochu oborové klišé), na rozdíl od ostatních však jednou z primárních motivací bylo mít doma reprosoustavy, které strpí také manželky. Zadání ta bylo jednoznačné – malé, elegantní a nenápadné reprosoustavy s hodnotným provedením, které nebudou v běžné velikosti západoevropských prostor ani příliš předimenzované, ani poddimenzované. Pragmatické a logické...

2014 05 20 PRF Kaiser 3

Z výše zmíněného průběhu času vyplynulo to, co dnes známe jako Kawero! Classic. Když se s nimi setkáte, jde o nevelké sloupky s nádhernou dýhou a hlubokým lakem. Koukáte-li zpředu, zaskočí vás uzoučký profil; dost možná i nahoře umístěná kostička s plochým (tedy ne skládaným) páskovým tweeterem, kterou lze kvůli timingu signálu natáčet a posouvat dopředu / dozadu. Zepředu je přítomný pak už jen relativně skromný měnič. Dva další, podstatě větší, jsou k vidění vzadu, na mírně zkosené stěně. Tato koncepce má co dělat s ideálním šířením zvukového signálu a jeho energií.

Že v Classic je víc než se zdá, o tom vypovídá i hmotnost 100 kg a cena mezi cca 1 350 000,- a 1 700 000,- Kč (dle provedení). Uf. Kromě špičkových měničů a originálního know how za to může i použitý materiál. Ozvučnice je totiž vyrobena z materiálu Panzerholz (v překladu z němčiny tedy něco jako „pancéřové dřevo"). Hodně podrobný rozbor najdete na stránkách amerického distributora značky, firmy LessLoss (zde: http://www.lessloss.com/page.html?id=80).

2014 05 20 PRF Kaiser 4

Panzerholz je čistě přírodní dřevo, zpracované pod extrémním tlakem, v maximální vlhkosti a velikém horku. Dřevo se v těchto podmínkách stlačí na méně než polovinu svého původního objemu, tedy enormně vzroste jeho hustota. Na molekulární úrovni vznikají nové vazby mezi celulózovými vlákny, takže výsledný materiál je při stejné velikosti výrazně odolnější, než například hliník, o obyčejných MDF ani nemluvě. Obrovským benefitem jsou tlumící schopnosti tohoto dřevěného materiálu, ozvučnice je při libovolné hlasitosti (empiricky ověřeno) v podstatě dokonale nehybná. Ostatně grafy z výše uvedeného odkazu hovoří samy za sebe...

U Kaiser myslí opravdu na všechno, protože dobře ví, že ďábel je v detailu a že zážitek začíná v nahrávce a končí v akustice prostoru. O tom se ostatně můžete přesvědčit v pražském eXaudio ( www.exaudio.cz ). A ty, milý čtenáři, se těš na recenzi Kaiser Acoustics Kawero! Classic...

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies