Společnost RHA asi nepatří mezi nejzářivěji svítící jména sluchátkového oboru, však také existuje poměrně krátkou dobu. Jde nicméně o čistě evropského výrobce, usazeného ve Spojeném království. Velmi zajímavé je ale to, čím si RHA získala svou pověst – snahou o nastolení vyšších kvalitativních standardů u finančně dostupných sluchátek. K nám se dostal nejvyšší model špuntů s označením MA750 (který se dělá ještě s přídomkem „i" s ovládáním pro Apple produkty), která ani tak s cenovkou nepřekročí vysloveně lidových dva a půl tisíce.

Hned po vybalení budete pravděpodobně překvapeni pojetím těchto in-ear sluchátek. Jak ozvučnice, tak konektor působí totiž účelně, bytelně, snad až studiově prakticky. Velkou roli v tomto dojmu hraje provedení obou prvků z nerezové oceli, přidávající jednak váhu (byť ne nepříjemně), jednak také robustnost. Už když držíte RHA MA750 v ruce, působí rozhodně výrazně lépe, než je v této třídě standardem.

To důležité, tedy ozvučnice, je také poměrně masivní, MA750 nepatří mezi v uchu „neviditelná" sluchátka. Pokud se zadíváte z profilu, objevíte v linkách nenáhodnou podobnost s trumpety. Výrobce tento systém nazývá aerophonic a cílem tohoto tvaru je přirozeněji směrovat zvukové vlny do uší, aniž by byla cítit nějaká významná komprese. Měnič je uložen téměř úplně u vnější strany ozvučnice, v jejím nejširším místě.

Velmi důležitou součástí poslechového zážitku je u sluchátek komfort nošení – nám vynikajícím způsobem sedla tato sluchátka se standardně osazeným silikonovým nástavcem, výrobce ale dodává 9 párů alternativních mnoha tvarů a velikostí, mezi nimi i dva páry z paměťové pěny, takže vybrat by si měl rozhodně každý. Váha 35 gramů rozhodně není, jak už jsme říkali, mezi in-ear sluchátky nejnižší, ale vzhledem k pohodlí na ně v uchu za okamžik zapomenete. Když už jsme u komfortu, po profesionálním způsobu nabízí MA750 vyztuženou část signálového kabelu, kterou lze snadno vést za uchem – není to sice podmínkou, ale jednak to pomáhá váhu rozložit na více bodů, jednak je to prostě mnohem pohodlnější a jen tak si sluchátka nevytrhnete z ucha. Pevné usazení poměrně hluboko ve zvukovodu funguje navrch jako slušná pasivní izolace.

Přívodní kabel RHA MA750 je poměrně tlustý, opatřený dokonce dvojitou izolací a dostatečnou délkou 1,35 metru, zakončený je pružně a robustně usazeným konektorem o průměru 3,5 mm. Materiálem vodiče je bezkyslíkatá měď.

V ozvučnicích je použit firemní dynamický měnič 560.1, vyvinutý právě pro tato sluchátka. Podle výrobcem doložených měření má velmi lineární charakteristiku v celém svém pracovním rozsahu 16 – 22 000 Hz. Snadné párování s elektronikou zajistí nízká impedance 16 Ohm v kombinaci s dostatečně vysokou citlivostí 100 dB. Díky těmto parametrům jsou RHA MA750 ideálními společníky na cesty.

RHA MA750 jsme poslouchali s přehrávačem iBasso DX90, D/A převodníkem ASUS Xonar Essence One MUSES nebo také na Philips GoGear Vibe a sluchátkovém výstupu Yamaha A-S2100. K porovnání sloužila sluchátka Sennheiser IE 8, Sennheiser HD 26 Pro, Bowers&Wilkins C5 a Koss Porta Pro CZ.

Z pohledu člověka netknutého oborem věrné reprodukce zvuku se 2,5 tisíce za relativně obyčejně působící in-ear sluchátka může zdá už relativně dost, však i některé modely výrazně zvučnějších značek se dají sehnat levněji. Z pohledu člověka, který ale do „zvuku" trochu vidí, jsou to naopak sluchátka z kategorie, kde tak nějak hi-fi začíná. Od sluchátek v této cenové třídě se většinou dočkáme ne špatného, ale také ničím vysloveně oslňujícího zvuku. RHA MA750 jsou hodně jiná už od prvního tónu.

Okamžitě jste si totiž vědomi toho, že RHA jsou totiž vyladěna podobně jako studiové zařízení – tedy „rovně". Je to jedna z cest, jakými se v dostupné cenové třídě vyhnout potenciálním problémům a nabídnout čistý přednes. Je pravda, že ani pevná ozvučnice a evidentně talentovaný měnič neošidí fyziku a limity levných sluchátek – basu je tak kupříkladu o něco méně, než středů a výšek, ve finále to ale není nepříjemné. Třeba spodních tónů v syntetické skladbě „The Expert" od švýcarských Yello je spíše akorát, zato má ale nadprůměrný důraz a pěkně vykreslené kontury. Sennheiser IE 8 sice nabízí stále přesnější zvuk, ale už se nedá říct, že by RHA MA750 deklasovala o rozdíl pořizovacích cen.

Rozhodně nejlépe (ostatně jako velké části monitorů všeho druhu) jde těmto in-ear sluchátkům reprodukce středního pásma. Hlas Jaroslava Švejdíka z uskupení Umakart je ve skladbě „Kuku a Koko" z desky „Vlci u dveří" vysloveně nádherný. Prokreslený, čistý a díky velké transparentnosti zvuku také jaksi blízký a konkrétní. Přichází s lehkostí a hloubkou – jinými slovy, RHA mužský vokály trefila na jedničku a mnohem lépe, než bychom se odvážili při dané cenovce očekávat. Je tu ale také nekompromisnost, dokonce až občasná ostrost u sykavek, MA750 jednoduše nejsou laděné na pohodu, klid nebo měkkost. Záleží tak hodně na kvalitě použité elektroniky (s mobilním telefonem nám to moc dlouho nevydrželo) a kvalitě nahrávky (třeba MP3 kapely Breaking Benjamin i na lepším zdroji signálu trochu „drhly"). Sluchátka RHA zkrátka neodpouští.

Rozlišení a schopnost extrahovat i drobné detaily z nahrávky MA750 prokázala také u drobných kovových perkusí v úvodu „Wichita Lineman" od Barb Jungr. RHA se s nimi vypořádají velmi dobře, jsou zřetelné a čisté, byť hodně zvonivé. Opět tu cítíte, že ve zvuku není intimita a subtilnost, že MA750 jsou takoví zvukoví chirurgové, sázející na mechanickou přesnost a maximální možnou věrnost originálu. Také je znát již zmiňovaný menší objem basu – kontrabas je sice slyšet, ale pocitově nemá tělo.

Fyzikální limity dostupných řešení se často projeví hlavně v dynamických schopnostech – RHA MA750 nás při reprodukci Haydnova „Smyčcového kvartetu D dur op. 76 č. 5" nezklamala, ale ani nenadchla jako u jiných atributů. Makrodynamika i mikrodynamika odpovídají kontextu cenové třídy, zvuk je docela rychlý, ale v nejdramatičtějších okamžicích přeci jen něco schází.

Maximum jsme se pokusili dostat ze sluchátek pomocí iBasso DX90 a nahrávky „Vision of her" Davida Eliase ve formátu DSD64. Detailnost je jejich nejcharakterističtějším rysem – opět se tu objevují náznaky přílišné říznosti, ale skvěle nahraná skladba na velmi povedeném přehrávači se dá poslouchat velmi snadno. Až studiová, analytická přesnost nechává bez násilí (snad ale trochu chladně) vyplout i drobné detaily akustické kytary i vokálu.

Stereo obraz skladby „Misery" od Dave´s True Story z produkce HD Tracks je v pořádku, pravolevé rozložení nástrojů je přehledné, byť hloubku tu nehledejte. I tato skladba se nesla hlavně ve znamení čistoty a srozumitelnosti po všech stránkách, kontury nástrojů jsou zřetelné, ale nehraje se tu na pocit propojujícího vzduchu. Sluchátka RHA jdou takříkajíc na dřeň hudebního dění, bez příkras k věci. Ale to nevadí – mnoha lidem se analytický zvuk líbí a nutno říci, že za takové peníze je to velmi osvěžující.

Titulní skladba alba „Ultraviolence" Lany del Rey má pěkně teatrální atmosféru, přiznané zrno a vřelé zabarvení, nicméně RHA MA750 se i zde staví hlavně analyticky – zvuku je objemově akorát, ale přesnost a kontrola přeci jen tlačí zvuk směrem k analytické vyrovnanosti. Hudba má tah na branku, stejně jako třeba „Shallow Bay" od Breaking Benjamin (CD rip ve FLAC je ukázkou zvukového neurážejícího průměru). Tam už ale, podobně jako u ukázky zvukového podprůměru „Bombshell" od Powerman 5000, vnímáte hodně prezentní přednes, zvláště zdůraznění problematických výšek tu při delším poslechu není úplně nejpříjemnější. I tak ale sluchátka drží slušnou kontrolu a definici.

In-ear sluchátka RHA MA750 skutečně vystupují z řady. Jsou důkazem toho, že omleté rčení „vyrovnají se dvakrát tak dražším modelům", s nímž se navzdory zdravému rozumu v posledních 15 letech nezacházelo takříkajíc jako s šafránem, ale lepilo se téměř na jakýkoliv produkt bez jakékoliv relevance (a které my osobně neradi používáme), má v ojedinělých případech svůj smysl. Tím ojedinělým případem jsou v kategorii entry level hi-fi sluchátek právě MA750. Jsou výjimečně transparentní a „přímá", na nic si nehrají, nic nepřibarvují a nabízí jednoduše analytický, přesný zvuk za velmi rozumné peníze. Ano, dražší sluchátka kolem pěti šesti tisíc už budou komplexnější a často také dynamicky výraznější, celkově ale právě do pěti tisíc MA750 bez větších problémů obstojí a to je úžasné – provedení je prvotřídní, komfort nošení je také výborný a pokud chcete slyšet skutečně to, co si přehráváte a na čem si přehráváte, aniž byste museli sáhnout po sluchátkovém high endu, pak MA750 od RHA rozhodně jsou vhodná volba. Nezapomeňte ale na to, že tahle sluchátka opravdu neodpouští a vám bez příkras sdělí i všechny neduhy skladeb a elektroniky. Nic to však nemění na tom, že ve většině zvukových charakteristik RHA MA750 nabízí výjimečný poměr cena / výkon.

Kč 2 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zajímavé provedení

+ velmi komfortní nošení

+ až neuvěřitelné rozlišení a čistota na danou třídu

+ bezprostřednost, rychlost zvuk (byť může být přednes i tvrdý a dosti řízný)

ZÁPORY

- sluchátka umí být poměrně nekompromisní – záleží na kvalitě nahrávky a elektroniky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Empetria | www.empetria.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio