Společnost RHA asi nepatří mezi nejzářivěji svítící jména sluchátkového oboru, však také existuje poměrně krátkou dobu. Jde nicméně o čistě evropského výrobce, usazeného ve Spojeném království. Velmi zajímavé je ale to, čím si RHA získala svou pověst – snahou o nastolení vyšších kvalitativních standardů u finančně dostupných sluchátek. K nám se dostal nejvyšší model špuntů s označením MA750 (který se dělá ještě s přídomkem „i" s ovládáním pro Apple produkty), která ani tak s cenovkou nepřekročí vysloveně lidových dva a půl tisíce.

Hned po vybalení budete pravděpodobně překvapeni pojetím těchto in-ear sluchátek. Jak ozvučnice, tak konektor působí totiž účelně, bytelně, snad až studiově prakticky. Velkou roli v tomto dojmu hraje provedení obou prvků z nerezové oceli, přidávající jednak váhu (byť ne nepříjemně), jednak také robustnost. Už když držíte RHA MA750 v ruce, působí rozhodně výrazně lépe, než je v této třídě standardem.

To důležité, tedy ozvučnice, je také poměrně masivní, MA750 nepatří mezi v uchu „neviditelná" sluchátka. Pokud se zadíváte z profilu, objevíte v linkách nenáhodnou podobnost s trumpety. Výrobce tento systém nazývá aerophonic a cílem tohoto tvaru je přirozeněji směrovat zvukové vlny do uší, aniž by byla cítit nějaká významná komprese. Měnič je uložen téměř úplně u vnější strany ozvučnice, v jejím nejširším místě.

Velmi důležitou součástí poslechového zážitku je u sluchátek komfort nošení – nám vynikajícím způsobem sedla tato sluchátka se standardně osazeným silikonovým nástavcem, výrobce ale dodává 9 párů alternativních mnoha tvarů a velikostí, mezi nimi i dva páry z paměťové pěny, takže vybrat by si měl rozhodně každý. Váha 35 gramů rozhodně není, jak už jsme říkali, mezi in-ear sluchátky nejnižší, ale vzhledem k pohodlí na ně v uchu za okamžik zapomenete. Když už jsme u komfortu, po profesionálním způsobu nabízí MA750 vyztuženou část signálového kabelu, kterou lze snadno vést za uchem – není to sice podmínkou, ale jednak to pomáhá váhu rozložit na více bodů, jednak je to prostě mnohem pohodlnější a jen tak si sluchátka nevytrhnete z ucha. Pevné usazení poměrně hluboko ve zvukovodu funguje navrch jako slušná pasivní izolace.

Přívodní kabel RHA MA750 je poměrně tlustý, opatřený dokonce dvojitou izolací a dostatečnou délkou 1,35 metru, zakončený je pružně a robustně usazeným konektorem o průměru 3,5 mm. Materiálem vodiče je bezkyslíkatá měď.

V ozvučnicích je použit firemní dynamický měnič 560.1, vyvinutý právě pro tato sluchátka. Podle výrobcem doložených měření má velmi lineární charakteristiku v celém svém pracovním rozsahu 16 – 22 000 Hz. Snadné párování s elektronikou zajistí nízká impedance 16 Ohm v kombinaci s dostatečně vysokou citlivostí 100 dB. Díky těmto parametrům jsou RHA MA750 ideálními společníky na cesty.

RHA MA750 jsme poslouchali s přehrávačem iBasso DX90, D/A převodníkem ASUS Xonar Essence One MUSES nebo také na Philips GoGear Vibe a sluchátkovém výstupu Yamaha A-S2100. K porovnání sloužila sluchátka Sennheiser IE 8, Sennheiser HD 26 Pro, Bowers&Wilkins C5 a Koss Porta Pro CZ.

Z pohledu člověka netknutého oborem věrné reprodukce zvuku se 2,5 tisíce za relativně obyčejně působící in-ear sluchátka může zdá už relativně dost, však i některé modely výrazně zvučnějších značek se dají sehnat levněji. Z pohledu člověka, který ale do „zvuku" trochu vidí, jsou to naopak sluchátka z kategorie, kde tak nějak hi-fi začíná. Od sluchátek v této cenové třídě se většinou dočkáme ne špatného, ale také ničím vysloveně oslňujícího zvuku. RHA MA750 jsou hodně jiná už od prvního tónu.

Okamžitě jste si totiž vědomi toho, že RHA jsou totiž vyladěna podobně jako studiové zařízení – tedy „rovně". Je to jedna z cest, jakými se v dostupné cenové třídě vyhnout potenciálním problémům a nabídnout čistý přednes. Je pravda, že ani pevná ozvučnice a evidentně talentovaný měnič neošidí fyziku a limity levných sluchátek – basu je tak kupříkladu o něco méně, než středů a výšek, ve finále to ale není nepříjemné. Třeba spodních tónů v syntetické skladbě „The Expert" od švýcarských Yello je spíše akorát, zato má ale nadprůměrný důraz a pěkně vykreslené kontury. Sennheiser IE 8 sice nabízí stále přesnější zvuk, ale už se nedá říct, že by RHA MA750 deklasovala o rozdíl pořizovacích cen.

Rozhodně nejlépe (ostatně jako velké části monitorů všeho druhu) jde těmto in-ear sluchátkům reprodukce středního pásma. Hlas Jaroslava Švejdíka z uskupení Umakart je ve skladbě „Kuku a Koko" z desky „Vlci u dveří" vysloveně nádherný. Prokreslený, čistý a díky velké transparentnosti zvuku také jaksi blízký a konkrétní. Přichází s lehkostí a hloubkou – jinými slovy, RHA mužský vokály trefila na jedničku a mnohem lépe, než bychom se odvážili při dané cenovce očekávat. Je tu ale také nekompromisnost, dokonce až občasná ostrost u sykavek, MA750 jednoduše nejsou laděné na pohodu, klid nebo měkkost. Záleží tak hodně na kvalitě použité elektroniky (s mobilním telefonem nám to moc dlouho nevydrželo) a kvalitě nahrávky (třeba MP3 kapely Breaking Benjamin i na lepším zdroji signálu trochu „drhly"). Sluchátka RHA zkrátka neodpouští.

Rozlišení a schopnost extrahovat i drobné detaily z nahrávky MA750 prokázala také u drobných kovových perkusí v úvodu „Wichita Lineman" od Barb Jungr. RHA se s nimi vypořádají velmi dobře, jsou zřetelné a čisté, byť hodně zvonivé. Opět tu cítíte, že ve zvuku není intimita a subtilnost, že MA750 jsou takoví zvukoví chirurgové, sázející na mechanickou přesnost a maximální možnou věrnost originálu. Také je znát již zmiňovaný menší objem basu – kontrabas je sice slyšet, ale pocitově nemá tělo.

Fyzikální limity dostupných řešení se často projeví hlavně v dynamických schopnostech – RHA MA750 nás při reprodukci Haydnova „Smyčcového kvartetu D dur op. 76 č. 5" nezklamala, ale ani nenadchla jako u jiných atributů. Makrodynamika i mikrodynamika odpovídají kontextu cenové třídy, zvuk je docela rychlý, ale v nejdramatičtějších okamžicích přeci jen něco schází.

Maximum jsme se pokusili dostat ze sluchátek pomocí iBasso DX90 a nahrávky „Vision of her" Davida Eliase ve formátu DSD64. Detailnost je jejich nejcharakterističtějším rysem – opět se tu objevují náznaky přílišné říznosti, ale skvěle nahraná skladba na velmi povedeném přehrávači se dá poslouchat velmi snadno. Až studiová, analytická přesnost nechává bez násilí (snad ale trochu chladně) vyplout i drobné detaily akustické kytary i vokálu.

Stereo obraz skladby „Misery" od Dave´s True Story z produkce HD Tracks je v pořádku, pravolevé rozložení nástrojů je přehledné, byť hloubku tu nehledejte. I tato skladba se nesla hlavně ve znamení čistoty a srozumitelnosti po všech stránkách, kontury nástrojů jsou zřetelné, ale nehraje se tu na pocit propojujícího vzduchu. Sluchátka RHA jdou takříkajíc na dřeň hudebního dění, bez příkras k věci. Ale to nevadí – mnoha lidem se analytický zvuk líbí a nutno říci, že za takové peníze je to velmi osvěžující.

Titulní skladba alba „Ultraviolence" Lany del Rey má pěkně teatrální atmosféru, přiznané zrno a vřelé zabarvení, nicméně RHA MA750 se i zde staví hlavně analyticky – zvuku je objemově akorát, ale přesnost a kontrola přeci jen tlačí zvuk směrem k analytické vyrovnanosti. Hudba má tah na branku, stejně jako třeba „Shallow Bay" od Breaking Benjamin (CD rip ve FLAC je ukázkou zvukového neurážejícího průměru). Tam už ale, podobně jako u ukázky zvukového podprůměru „Bombshell" od Powerman 5000, vnímáte hodně prezentní přednes, zvláště zdůraznění problematických výšek tu při delším poslechu není úplně nejpříjemnější. I tak ale sluchátka drží slušnou kontrolu a definici.

In-ear sluchátka RHA MA750 skutečně vystupují z řady. Jsou důkazem toho, že omleté rčení „vyrovnají se dvakrát tak dražším modelům", s nímž se navzdory zdravému rozumu v posledních 15 letech nezacházelo takříkajíc jako s šafránem, ale lepilo se téměř na jakýkoliv produkt bez jakékoliv relevance (a které my osobně neradi používáme), má v ojedinělých případech svůj smysl. Tím ojedinělým případem jsou v kategorii entry level hi-fi sluchátek právě MA750. Jsou výjimečně transparentní a „přímá", na nic si nehrají, nic nepřibarvují a nabízí jednoduše analytický, přesný zvuk za velmi rozumné peníze. Ano, dražší sluchátka kolem pěti šesti tisíc už budou komplexnější a často také dynamicky výraznější, celkově ale právě do pěti tisíc MA750 bez větších problémů obstojí a to je úžasné – provedení je prvotřídní, komfort nošení je také výborný a pokud chcete slyšet skutečně to, co si přehráváte a na čem si přehráváte, aniž byste museli sáhnout po sluchátkovém high endu, pak MA750 od RHA rozhodně jsou vhodná volba. Nezapomeňte ale na to, že tahle sluchátka opravdu neodpouští a vám bez příkras sdělí i všechny neduhy skladeb a elektroniky. Nic to však nemění na tom, že ve většině zvukových charakteristik RHA MA750 nabízí výjimečný poměr cena / výkon.

Kč 2 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zajímavé provedení

+ velmi komfortní nošení

+ až neuvěřitelné rozlišení a čistota na danou třídu

+ bezprostřednost, rychlost zvuk (byť může být přednes i tvrdý a dosti řízný)

ZÁPORY

- sluchátka umí být poměrně nekompromisní – záleží na kvalitě nahrávky a elektroniky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Empetria | www.empetria.cz 

200 80 produkt roku 2017

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Xavian Orfeo
Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

200 80 produkt roku 2017

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Začněme od začátku...

Tak... Blíží se nám konec (roku) a tak je dobré zaměřit se na začátek. Jako první přijde na mysl začátek období, kdy se máme uvolnit, slavit a vůbec se mít dobře. To je začátek hezký a nenáročný - ostatně, tohle je také skvělá příležitost popřát vám, ať se nenecháte semlít vánoční mašinérií a ať si prostě užijete konec roku jak jen sami chcete (třeba tady, na našem webu).

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 mareka vanoce 

200 200 audio visual 200 200 chord 200 200 accuphase 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 spalicek 

200 200 4ce 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha