HIFIStyl

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K 1

Řada Reference se už dlouhá léta pyšní pozicí na vrcholu nabídky německé značky Canton – nakonec přesně podle svého jména. Na rozdíl od mnoha jiných firem nicméně Canton ani po lehké revizi těchto modelů, kdy jim v názvu přibylo písmenko K a nějaká ta technická vylepšení, neustřelil do cenových stratosfér a tak vlastně dnešní optikou patří Reference K v high-endové lize mezi to dostupnější.

Nepočítáme-li kompaktní regálovku, je základem modelové nabídky v této linii reprosoustav sloupek Reference 8 K. I když je tento model v porovnání s ostatními v řadě poměrně kompaktní, stále jde o kus hmoty – váží pěkných 27 kg při výšce 98,5 cm, šířce 23 cm a hloubce 35 cm, přičemž bytelná základna ještě pár centimetrů do šířky a hloubky přidávají.

Ozvučnice vytvořená z vrstvených laminátových profilů o celkové tloušťce 5 cm, pokrytých opravdu pěkně zpracovaným lakem, vznikajícím ve 12 krocích, totiž stojí na základně z jednoduchého důvodu – přes dvojici ližin se z ní zvedají kvůli vespod umístěnému výdechu bassreflexu, který tímto systémem „fouká“ svou energii směrem dopředu a dozadu. Ony ližiny jsou také tvarované podle technologie Bass-Guide, což pomáhá zklidnit turbulence proudícího vzduchu.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K 2

Do přední stěny je pěkně a čistě zasazena čtveřice měničů v typické konfiguraci se středotónovým reproduktorem nahoře. Zadní strana je čistá, osazená jen decentním kovovým štítkem a dvojicí velkých reproterminálů s masivními propojkami. Boční stěny kabinetů jsou klenuté, aby se omezilo množství vznikajícího stojatého vlnění uvnitř pracovní komory.

Přídomek K získaly modely řady Reference díky osazení měniči s keramickými membránami – tedy konkrétně s membránami z kombinace keramiky a wolframu pro zachování vhodné kombinace pevnosti a lehkosti. Canton si měniče vyrábí sám a říká, že v hliníkové základní membráně zpracováním zhruba pětinu materiálu přemění na keramiku, načež se do materiálu přidává wolfram.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K 3

Pouze na výškách pracuje kopulka bez wolframové příměsi, má průměr klasických 2,5 cm a je zapuštěná do mělkého zvukovodu pro optimalizaci vyzařování. Středotónová membrána má průměr 15,4 cm a poměrně výraznou středovou inverzní kopulku, celý reproduktor drží na vlnkovém závěsu. Dvojice basových měničů je v praxi stejná, ale nemají onu středovou prachovku. Jsou vybavené DC technologií, typickým firemním řešením pro hlubokotónové reproduktory – jde o řešení pro potlačení subsonických rezonancí membrán, což by mělo zajišťovat lepší kontrolu basů.

Canton říká, že frekvenční výhybky mají prémiové osazení s vybíranými komponenty, hovoří dokonce o nulových tolerancích, ale takové součástky prakticky neexistují a už vůbec ne v těchto cenových relacích. Součástky jsou na nízkorezonančních deskách plošných spojů. Dělící kmitočty třípásmového systému jsou na 220 a 3 000 Hz. Signál k reproduktorům vedou kabely, které si Canton prý vyvinul právě pro řadu Reference – jde prý o speciálně zvolené jádro a šest kroucených vodičů na každou fázi.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K 5

Reference 8 K mají udávaný frekvenční rozsah 24 – 40 000 Hz (nicméně nemluví se o žádné konkrétní toleranci) a impedanci v rozsahu 4 až 8 ohm, jak se velmi často udává právě u německých reprosoustav. Přesto u Reference 8 K není definována citlivost, ostatní modely v řadě se pohybují kolem hodnoty 88 dB / W / m a tady to bude podobné.

Canton Reference 8 K jsme poslouchali v prostorách pražského studia AV Center – tam se hrálo primárně (ale nejen) na T+A MP 3100 HV / T+A PA 3100 HV, bylo propojeno kabely Cardas Clear Reflection a streamovací část sestávala ze switche SOtM s lineárním napájecím zdrojem a ethernetových kabelů AudioQuest. Ke srovnání mimo jiné byly třeba Reference 3 K nebo třeba Monitor Audio Platinum PL500 II.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K 9

Oproti vyšším v této místnosti poslouchaným Canton Reference se ukázalo, že Reference 8 K neumí svým basem v Ellingtonově „The Mooche“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 3) tak přesvědčivě zaplnit obří prostor místnosti, ale je to vcelku logické – na to že jde o kompaktní sloupek je hlubokých tónů akorát a umí na sebe přitáhnout dostatek pozornosti. Je takový ten klasický bas Cantonu, ochotně brumlavý, houpavý, šťavnatý, vřelý a velmi příjemný, přitom ve své lehké svébytnosti dostatečně dobře čitelný a ohraničený, takže se nejedná o jednu dlouhou hlubokou notu, ale už o plnohodnotný kontrabas v mnoha polohách.

Školené hlasy King’s Singers v Morleyho „Now is the month of maying“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 3) v sobě také nesly nezpochybnitelnou signaturu Canton, sladkou a příjemnou, tedy formu ne snad nějak fantasticky analytickou, ale přitom nenásilně srozumitelnou. Hlasy zní s lehkostí, spíše kompaktní, menší, ne úplně holografické, spíše jako namalované na plátně mnoha barvami, více jako emotivní podstata, než technická skořápka. Ale nutno říci, že je to stále ten Canton, který se poslouchá s opravdovým zalíbením.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K 15

Výšky v „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234) jsou poměrně výrazné, mají dost objemu, zároveň nicméně nesklouzávají nikdy k ostrosti, říznosti nebo nepříjemnosti, ať už je nahrávka nebo hlasitost prakticky jakákoliv. Je pravda, že jejich energie je oproti zbytku pásma pocitově vyšší, je to ale spíše stále ještě oživení reprodukce, než nacinkanost – snad to souvisí právě s tím, že nejsou tvrdé nebo ostré.

Na kontrabasu a bicích v Loussierově jazzové verzi Händelovy „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437: Variation No. 2“ („Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 0089408351624) bylo cítit, že na až efektně naducané, syté a dynamické skladbě se Reference 8 K cítí dobře a z relativně kompaktního sloupku vycházela řádná dávka šťavnatosti, plnosti a bohatosti – zvuk je tučný, přímo přetéká ochotou a vlnivostí, kontrabas líbivě brumlá a bicí ducají, přitom umí zajít pěkně hluboko a dát o sobě vědět i pěkně fyzicky uprostřed vašeho hrudníku. Možná, že Reference 8 K si realitu trochu přibarvují, ale činí tak velmi pěkně.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K 12

Snad jen pokud ve svém poslechovém světě vyžadujete právě a hlavně technickou preciznost, tak Reference 8 K úplně ideálně neposlouží. Ne že by jejich rozlišení v Rossiniho „Finaletto. Di si felice innesto“ („Il barbiere di Siviglia“ | Neville Marriner / Academy of St. Martin in the Fields | 1995 | Philips | 446 448 2) bylo špatné, to vůbec ne. I díky jasnějším výškám nemáte pocit nějak zanikajících detailů, ale přesto dává Reference 8 K jasně přednost pocitu celistvosti s tím, že jemné informace k vám pronikají vlastní vahou, nenápadně a právě hlavně v kontextu celku, bez zaostřování na ně. Čitelnost a konkrétnost jsou nicméně dobré, byť v těch nejzahlcenějších momentech by ještě trochu autority a trochu intenzivnější schopnost rozřadit jednotlivé zvuky komplexního celku mohlo být ku prospěchu věci.

V čem pak ovšem nelze mít výhrad, to je podání prostoru – Mussorgského „Noc na Lysé hoře“ (Moscow Radio & TV Symphony Orchestra | „Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502) byla moc hezky poskládaná v pravolevém i předozadním směru a to už dokonce bez pocitu nějakého svázání s ozvučnicemi. Dalo by se říct, že Canton tu působí uvolněně i soustředěně zároveň – zvuk je měkký a poddajný, přitom ale má velmi dobrou lokalizaci a pocit pořádku. Není to žádný nekontrolovaný chaos, chce se spíše říct, že jde o cílenou uvolněnost. Tak či tak, prostor vás vtáhne svou velikostí a homogenností.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K 17

Reference 8 K si po svém podávají také Gibbovu „Christmas Day“ z desky „Titanic Requiem“ (2012 | Rhino | 2564661065) – snivá a emotivní skladba je přesně tím, co Cantonům sluší. Line se líbezná, vůdčí ženský vokál je odvážně jasný a přitom něžný, mužské vokály v pozadí nejsou sice možná úplně holografické, ale přesto už nejde o anonymní bručení, celkově je reprodukce potom to, co nejlépe obsáhne slovo „přátelská“. Jako když Canton zakryjí jisté nedostatky nahrávky a naopak zachovají velmi pěkné kouzlo hudební, jsou takříkajíc po podstatě hudby, spíše než po její formě.

Poslední věta vlastně charakterizuje Canton velmi dobře po všech stránkách. Co se týká zvuku, hned od prvních not více, že to není úplně exaktní, úplně přesné a úplně dokonalé ztvárnění nahrávky nebo předání charakteru řetězce, zároveň ale od stejného taktu cítíte i to, že to je velmi muzikální, příjemný a zábavný přednes, který se nesnaží o serióznost studiového monitoringu, ale o to, aby doma byla hudba zábavou. A to se, nutno říci, daří dobře. Nejkompaktnější sloupek řady Reference nabízí za (v high-endovém moři) férovou cenu podstatný kus pěkně zpracované hmoty a hlavně zvuk, který můžete poslouchat a jen tak se houpat na jeho vlnách, ať už zrovna posloucháte sólový klavír, opulentní orchestrální kus nebo třeba jazzové trio či rockovou kapelu. Reference 8 K (v menších a středních místnostech nutno podotknout) budou velice příjemnými společníky na expedici skrze jakkoliv poskládanou hudební knihovnu.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 100 metrů čtverečních, spíš menším zatlumením (kazetový strop, sada panelů Sonitus Acoustics,…), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Celková frekvenční odezva je překvapivě spořádaná, je vidět, že Reference 8 K netrpí na směrovost, stejně jako fakt, že oba konce frekvenčního spektra jsou maličko zdůrazněné. Propad na 180 Hz je produktem akustiky, je ale vidět lehký akcent v basovém rozsahu. Reálně využitelná energie začíná někde kolem 40 Hz. V kontextu ceny a běžných standardů lze prohlásit frekvenční odezvu za bezproblémovou.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m3

Frekvenční odezva – basová část (červená) a středo-výšková část (zelená)

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m4

Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (černá)

Vrchní mřížka pro středo-výškovou sekci ubírá poměrně hodně energie, což na druhou stranu může pomoci zkrotit pocit cinkavosti.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m5

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Celkově není v jednotlivých pásmech žádný zřetelný problém, snad jen s výjimkou zřetelné rezonance vysokotónového měniče kolem 17 kHz. Rezonance je ale linearizovaná při běžné vzdálenosti pomocí zvukovodu, není tedy důvod k obavám.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m7

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m8

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

Celkově se zkreslení pohybuje na běžných, bezproblémově nízkých hodnotách – ovšem v oblasti mezi 2 a 4 kHz je vidět „kopeček“, kde hodnota zkreslení atakuje 1,5%.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m9

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

Na tomto rozloženém grafu je vidět, že ono zvýšené zkreslení je způsobeno 3. harmonickou, tak trochu jako kdyby tady středotónový měnič již nepracoval v mezích svých optimálních možností.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m10

Waterfall

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m11

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m12

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m13

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedanční průběh je relativně netypický, není tu téměř vidět první peak, který by pomáhal lokalizoval ladící frekvenci bassreflexu. Tu lze spíše odhadnout mezi 40 a 50 Hz. Impedance se na několika místech dotýká 3 ohm a bude tak dobré volit stabilní zesilovač, tedy možná z přeci jen vyšší kategorie, než kde většina lidí hledá (ideálně v cenové relaci obdobné reprosoustavám). Na křivkách jsou patrné záchvěvy rezonancí v pásmu mezi 30 a 60 Hz, dále pak na 170 Hz. Celkově patří Reference 8 K k reprosoustavám, které si zaslouží pečlivou volbu elektroniky.

2021 12 31 TST Canton Reference 8 K m14

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 109 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkné zpracování

+ příjemné tonální vyvážení

+ pěkná prostorovost

+ zajímavý bas – houpavý, šťavnatý a přitom klidný

+ férová cenovka za dané výkony

ZÁPORY

- zejména na středech je patrný sametový charakter reprodukce

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Horn Distribution | www.horn.eu 

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies