2017 12 19 TST Samsung Advanced ANC Tuned by AKG 1

Pokud dnes hledáte sluchátka na cesty, patrně sáhnete z důvodů skladnosti (a možná i ceny) po nějakých in-ear modelech. Na výběr jsou v dnešní době skutečně kvanta, kvanta a kvanta modelů, v ceně od dvou do dejme tomu pěti tisíc jsou to zajisté minimálně vyšší desítky kandidátů, protože sluchátka dnes prostě vyrábí téměř každá firma včetně těch, které dříve o audio obor sotva zavadily.

Svůj kousek koláče (zejména toho mainstreamového) si chce ukousnout i Samsung - aby svou snahu o proniknutí do světa alespoň trochu vážněji míněné reprodukce zvuku podtrhl, koupil v největší transakci historie světa elektroniky skupinu Harman (i když zejména kvůli ozvučení automobilů). Toto partnerství (dá-li se to tak nazvat) nyní začíná nést první plody.

2017 12 19 TST Samsung Advanced ANC Tuned by AKG 2

Dostala se k nám dvoje in-ear sluchátka Samsung ze současného katalogu, v němž již můžeme najít vliv Harman Group. Šlo o dostupnější model s všeříkajícím názvem "Tuned by AKG" a vyšší model s modulem aktivního potlačení okolního ruchu "Advanced ANC".

Samsung Tuned by AKG

Model od AKG jsou klasické "špunty" - stavba je kompaktní, zvukovod z malé ozvučnice vychází trochu pod úhlem, stejně jako signálový kabel. Organické tvary a kompaktní velikost pomáhají zapadnout sluchátku do ucha, nízká váha i přes kovovou konstrukci vám zase dá pocit, že toho v uchu moc nenesete.

2017 12 19 TST Samsung Advanced ANC Tuned by AKG 3

Žel bohu, Samsung je trochu skoupý na specifikace, takže se dozvíte hlavně to, že jde o dvoupásmová sluchátka s měničem o průměru 8 mm pro středy a výšky a druhým 11 mm pro basy. Díky tomu mají 32 ohmová sluchátka udávaný frekvenční rozsah 20 - 20 000 Hz. Citlivost 93,2 dB / W bnepatří k nejvyšším.

Na 1,2 m dlouhém kabelu najdete modul s dálkovým ovládáním a mikrofonem.

Samsung Advanced ANC

To sluchátka s aktivním potlačením hluku jsou podstatně robustnější - také mají kovové tělo, ale můžete na ně navléknout ještě zajišťovací gumové prvky za ucho. Zajímavý je i plochý signálový kabel, opět na něm najdete modul s mikrofonem i dálkovým ovládáním. Najdete tu ještě jednu jednotku, velkou tak zhruba jako zapalovač. V ní se skrývá systém potlačení hluku a baterie (vydrží cca 16 hodin provozu), který sbírá signál z dvou mikrofonů.

2017 12 19 TST Samsung Advanced ANC Tuned by AKG 11

Uvnitř poměrně velkých ozvučnic a zvukovodů (však sluchátka váží 42,1 gramu) z kovu najdete dokonce třípásmovou koncepci. Sluchátka mají hrát od 20 do 20 000 Hz, mají impedanci 42 ohm a citlivost 94 dB / W.

Oboje sluchátka od Samsungu jsme poslouchali přes Chord Mojo / Chord Poly, Apogee Groove a také přes ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Porovnávali jsme se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 a Koss Porta Pro CZ.

2017 12 19 TST Samsung Advanced ANC Tuned by AKG 6

Když nastoupila basová linka v "Knowledge of good and evil" Esperanzy Spalding ("Chamber Music Society" | FLAC | 24 - 96), říkali jsme si, že by asi bylo dobré úvodní skepsi hodit za hlavu. Model ANC je totiž za dané peníze výtečný - kolik hutných spodních tónů tak malé měniče pošlou do vašich zvukovodů, to je parádní. Není tu úplně dotažená kontrola, ale díky odrušení externích vlivů máte více klidu na poslech a snad i proto je artikulace solidní.

Model odladěný u AKG nabízí podstatně menší váhu, basy působí limitovaným dojmem a hloubka nástroje prostě chybí. Zase na druhou stranu je to bas vláčný a měkký, nepřehnaný. Kontury pak působí pevněji než u dražšího souputníka.

Zdá se, že slušná elektronika (tedy ne telefon) rozhýbe model ANC velmi slušně a ani k čistotě středního pásma není za dané peníze moc co říct - není to audiofilsky jemné, ale hlasy Sabiny Sciubba v "Night Train" ("Meet me in London" | FLAC | 24 - 192) byl férově podaný a neefektně civilní. Samsung nanabízí analytickou pitvu nahrávky, ale nemáte ani pocit nedostatečnosti. Ze špuntů? V pohodě...

2017 12 19 TST Samsung Advanced ANC Tuned by AKG 12

To model AKG má audiofilštější pojetí, o něco jemnější a hladší, přirozeněji vyznívající, ale snad až příliš uvolněné a schází mu trošku energie a entuziasmu.

U obou verzí in-ear sluchátek pak najdete jasnější, trochu nacinkaté výšky, patrně vyladěné za účelem oživení jinak lehce strohého dojmu z poslechu. Výrazné nejvyšší pásmo v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | FLAC | 24 - 96) vyšlo ale i tak podstatně klidněji a čistěji z dražšího z modelů. Snad i tady je to díky "tichému okolí", že výšky sice nacinkané jsou, ale netlačí se dopředu neproporčně intenzivně.

Zato u AKG je cítit, že výšky jsou hodně jasné a je jich opravdu až až. Jsou také podstatně důraznější a na činelech objevíte trochu písku. Nejsou ani zde ostré, ale větší důraz s sebou nese i zdůraznění limitů. V rámci ceny je to nicméně asi stále přijatelné.

2017 12 19 TST Samsung Advanced ANC Tuned by AKG 13

Model s potlačením hluku pak funguje dobře i dynamicky (opět musíme brát v potaz pořizovací cenu). V "Klarinetovém koncertu v B moll, op. 115" Davida Aarona Carpentera a Berlínských filharmoniků ("HDTracks Sampler 2014" | FLAC | 24 - 44,1) sice nebylo velké orchestrální drama, ale přes měkčí a uvolněnější prezentaci bylo cítit jak objem, tak příjemnou energii.

Verze vyladěná u AKG byla také vcelku agilní, nicméně jaksi jí právě ona živost a energie poněkud schází. Snad je to snaha o onu audiofilštější uhlazenost, byť k plné spokojenosti tu prostě trochu (víc?) plnosti a výbušnosti schází.

Rozlišení obou modelů je pak poplatné dané cenové hladině - kdo jednou okusil sluchátka cenové hladiny alespoň kolem 10 000,-, asi bude ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) postrádat hlubší vrstvy prokreslení, ale za dané peníze odvádí model ANC slušnou práci a pěkný "stisk" odspodu se hezky poslouchá.

2017 12 19 TST Samsung Advanced ANC Tuned by AKG 14

V podání verze AKG je skladba jaksi celistvá a musíte se snažit detaily lovit, sluchátka ničím v dané cenovce nepřekvapí a trochu větší transparentnost by jistě neuškodila.

Prostor hudební scény v "My Ship" od Dee Dee Bridgewater ("Midnight Sun" | FLAC | 16 - 44,1)
byl při poslechu přes ANC spojitý a dalo se mluvit o dobře fungujícím obrazu s čitelnou lokalizací nástrojů.

AKG verze nabídnou proporčně větší scénu, máte pocit, že je více "okolo", nicméně zase je méně konkrétně zafixovaná a spíše sází na to, že se ve zvuku nebudete příliš pitvat.

Asi pak nepřekvapí, že moderní poprock je to, v čem oba modely fungují nejlépe - dejte jim něco jako "Evil Eye" od Franz Ferdinand ("Right Thoughts, Right Words, Right Actions" | FLAC | 16 - 44,1) a zejména Samsung Advanced ANC vás zabaví. Je tu citelný bas, je tu klid na poslech, je to hladké a nekousavé a je to čitelné.

2017 12 19 TST Samsung Advanced ANC Tuned by AKG 5

Samsung Tuned by AKG pak také zvládají přenést atmosféru skladby obstojně, nicméně jsou přeci jen dost uvolněná, rytmika není tak naléhavá (chybí tu prostě dostatečné "koule" u basu, který by tempo popoháněl) a vlastně to není nijak strhující.

Sluchátka od Samsungu nás překvapila. Po akvizici skupiny Harman, zdá se, začala značka využívat nějaké to know-how pro zlepšení na dnešní poměry již poměrně levných sluchátek. Zpracování obou modelů je s ohledem na cenu fajn, solidní materiály a zdá se i odolné provedení je bez připomínek. Od modelu vyladěného u AKG jsme nicméně očekávali poněkud víc - zvuk je jemný, měkký a lehký, chybí mu ale basy a tah na branku, takže pokud není vaším žánrem zásadně nějaká poklidná kytarová brnkačka nebo intimní ženský vokální jazz, asi to není ničím vysloveně zajímavý produkt. Naopak noise-cancellingová sluchátka Advanced ANC jsou super a zdaleka jsme nečekali takovou rytmiku, takový bas a takový klid na poslech, který z nich vytváří vlastně slušný nástroj, jak za nemnoho peněz v klidu poslouchat na rozumné úrovni.

Kč 2 390,- - Tuned by AKG

Kč 3 499,- - Advanced ANC

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ model ANC je za danou cenu velmi univerzálně použitelný

+ oboje sluchátka jsou solidně zpracovaná

+ dobře fungující noise cancelling

+ pěkné zpracování

ZÁPORY

- model od AKG by snesl poněkud transparentnější reprodukci

- tentýž model by také mohl jít hlouběji

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Samsung | www.samsung.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika