2018 05 31 TST Burmester 113 1

Německý Burmester je synonymem pro luxusní a také řekněme ne zrovna levnou elektroniku - když už si ale pánové z Berlína nechají za něco zaplatit, stojí to za to, protože Dieter Burmester nebyl jen výjimečný obchodník a dobrý kytarista, ale opravdu věděl i to, co by high-end měl splňovat. Nejdostupnější cestou, jak se ponořit do světa této trochu svébytné značky (kdo jiný by si dovolil ta zrcadlově vyleštěná čela přístrojů a podobné vizuální libůstky, že?) je poněkud nenápadný převodník s typovým označením 113.

Model Burmester 113 není nikterak žhavá novinka, ale v Berlíně jsou v tempu inovací poměrně konzervativní. Sto třináctka tak slaví beze změny již šestý rok v produkci a zdá se, že ještě nějakou chvíli na světě pobude.

Ale vezměme to od začátku - 113 je rozhodně nejmenším produktem značky, který si můžete koupit. Tento D/A převodník je sice poměrně nabitý možnostmi, ale zůstává až překvapivě nenápadný. Svými rozměry se moc neliší od běžné knihy - s šířkou 20 cm, hloubkou 16,5 cm a výškou pouhých 6 cm (tedy bez čnící anténky vzadu) je to prostě drobeček. Ne tak už hmotností 1,5 kg, ale ta hodně souvisí s tradiční firemní "neprůstřelnou" konstrukcí. Tolik kovu na tak malém prostoru je potěchou pro hmat i zrak.

2018 05 31 TST Burmester 113 2

Na čelním obdélníku s tradičně opravdu skvostným zpracováním najdete hotovou změť diod a tlačítek. Tedy tlačítek je jen šest a z toho jedno je celkem jednoduše spínací, ale ostatní už tak jednoduchá nejdou. Tři lesklé čudlíky v levé části řeší přepnutí na optiku / koax, USB s vysokým / běžným rozlišením (vysoké rozlišení si užijete výhradně na zařízeních Apple, Burmester totiž nemá vlastní ovladače a tím omezuje na Windows rozlišení na 24 bit / 96 kHz) a třetí tlačítko přepíná režim Bluetooth (a rozsvítí přitom jasně modře tu až příliš velkou ikonu zubu) mezi SBC Low / High a aptX.

Přímo uprostřed je pak přijímač pokynů dálkového ovládání, pravá část je vyhrazena "provozním" nastavením. Jedno z tlačítek je spínací, další otáčí celkovou fázi na výstupu (jen ve dvou polohách 0 - 180 stupňů), třetí volí formu upsampllingu mezi 48, 96 a 192 kHz.

2018 05 31 TST Burmester 113 3

Otočíte-li k sobě nádherně opracovaný hliníkový kvádr zadní stranou, objevíte stěnu do posledního kousku zaplněnou. Přes malé rozměry se sem vtěsnal i klasický napájecí konektor s kolébkovým vypínačem, sekce digitálních vstupů zahrnuje Bluetooth anténku, koaxiální a optický vstup, vše doplněné o USB pro spojení s PC. Převodník má i digitální výstupy - jak optiku, tak koax, byť těžko říci proč přesně. Plnou třetinu zadní strany si nárokují analogové výstupy - jsou tu totiž jak v podobě klasických cinchů, tak v podobě symetrických XLR konektorů.

Výrobce říká, že co je uvnitř 113, to vychází do velké míry z převodníků použitých v přehrávačích 069, 089 a 061, což by rozhodně byla vynikající zpráva. Znamená to mimo jiné i to, že vnitřní konstrukce je plně symetrická, podporuje na všech vstupech signál (s možností upsampling) až na 24 bit / 192 kHz a má kupříkladu signálovou cestu bez vazebních kondenzátorů.

2018 05 31 TST Burmester 113 4

Poctivá konstrukce znamená i to, že galvanické vstupy (USB a koax) mají izolaci transformátorem pro potlačení možnosti vzniku nežádoucího rušení či zemních smyček. USB vstup je pak asynchronní, využívá vnitřní hodiny převodníku a to vždy s taktem na bázi frekvence 48 kHz. Zbytek technických detailů, to je tak trochu firemní tajné koření.

Převodník Burmester se v redakci ohřál poměrně dost dlouho, vlastně déle než půl roku a proto jsme měli možnost ho vyzkoušet s celkem velkým počtem sestav. Primárně nicméně hrál s Normou Revo IPA-140, s Naim Nait XS / FlatCap XS / NAP 250 či Cambridge CXA80, zkoušeli jsme ho proti OPPO UDP-205, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Chord Mojo a Apogee Groove, zkoušeli jsme ale i Moon 780D, Teac NT-503 nebo Lindemann musicbook:25 DSD. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Xavian Premio nebo Fischer&Fischer SN-70, ale vlastně i mnoho dalších. Používali jsem USB kabel Cardas Clear HS. Více o sestavách, kabelech a napájení v pravém sloupci -->.

2018 05 31 TST Burmester 113 5

Možná máte pochyby, zda je takhle malý komponent hodný značky Burmester, ale zdá se, že pánové v Berlíně si dávají na své pověsti záležet a opravdu to JE Burmester. Když se rozezní výraznější basová linka v "The Hunter Gets Captured by the Game" od Massive Attack ("Batman Forever" | 1995 | Atlantic | 7567-82759-2), cítíte tu samozřejmou jistotu, tu pevnost, kontrolu, autoritu, tu tuhost a klidnou sebejistotu, s níž převodník definuje tón za tónem a s níž solidně šťavnatý bas pulzuje. Najednou máte jasno, proč tahle malá krabička stojí to co stojí. Do každé ze sestav vnesl maličký převodník jistotu, důraz a spořádanost do sebesložitějšího basového základu.

Hlas Diany Krall ve "Walk on by" ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256) si udržel svou jemnou zasněnost a přesto zněl s nadhledem, převodník hraje nesmírně čistě a s nenuceností nabízí excelentní rozlišení, perfektně ohraničený vokál, který ovšem bezešvě zapadá do hudebního celku s relaxovaností a velmi dospělou samozřejmostí. Vnímáte přirozený objem vokálu, jeho plnost a tělesnost.

Ani nejvyšší frekvence nejsou jiné, Burmester se neodchyluje od precizní spořádanosti při zachování přirozeného vyznění tonality. Činel v "Indigo Dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities Live..." | 1993 | Jazz Door | JD1251/52) byl lehký, parádně prokreslený, jasný a velmi znělý, nespoutaný a svižný. I jednotlivá cinknutí jsou samozřejmě oddělená, dozvuk každého se rozplývá až do ticha a jeho linku můžete snadno slyšet, převodník hraje bez napětí a nutkavosti, hudba tam prostě je.

2018 05 31 TST Burmester 113 6

S přehledem si Burmester 113 poradil i s dynamikou kotlů ve Straussově "Radeckého pochodu" ("Dynamic Experience Classics Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS6111139), rány mají razanci, výbušnost a hudba má grády, aniž by ztratila svůj nonšalantní nadhled. Tam kde má energie být, tam je a to bez upjatosti, techničnosti nebo nějakého tlaku, Burmester všude vnáší klid, nadhled a jakýsi špatně definovatelný pocit rezervy. 113ka splňuje nároky bezmála stotisícové kategorie, nároky vzbuzené jménem výrobce a je s ohledem na velikost až stěží uvěřitelná.

Ani v detailnosti si převodník nezadá s velikostí dospělými stroji. Ve zpěvu Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos v "Puer natus est nobis" ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) je řád, převodník se nesnaží malé detaily v pozadí jakkoliv zdůrazňovat a přesto si k vám cestu najdou; vnímáte tu samozřejmou organizaci, vnímáte oddělení jednotlivých vokálů, všechno působí přirozeně a nekomplikovaně, velmi samozřejmě. Zejména ten vjem lehoučkých, tichých dozvuků chrámového prostoru nebo ta snadno, s níž je prakticky jeden každý zpěvák ohraničený a jeho hlas čitelný, to je high end jak má být.

2018 05 31 TST Burmester 113 7

Díky precizní artikulaci, celkově excelentní čistotě a přesnosti a také díky působivému vnitřnímu souladu všech prvků a vrstev je zvuk Burmester 113 skutečně skvěle čitelný a také v podání prostoru funguje malý převodníček na výbornou - pusťte si "Flamingo" Charlieho Minguse ("Tijuana Moods" | 2000 | BMG France | 74321749992) a prostě se jen kochejte tím, s jakým klidem a dospělostí Burmester artikuluje jeden každý tón, jak nenásilně zasazuje každý nástroj na jeho místo, jak sebejistě odděluje jednotlivé linky a jak to všechno krásně funguje jako homogenní celek v pravolevém i předozadním prostoru a to tak precizně a přesně, že mizí dojem z techniky a zůstává autenticita.

Slyšeli-li jste někdy, že "německé značky jsou ostré", tak ať to vymyslel kdo chtěl, Burmester mu tezi naboural. Ani místy poněkud řízněji zaznamenaná (či spíše následně zpracovaná) "The Queen and the Soldier" od Suzanne Vega ("Tried and True - The Best of" | 1998 | A&M | 540 945-2) není nepříjemná, Burmester do každé sestavy vnesl lepší čitelnost při nižších úrovních a naopak čistší, jemnější přednes při běžných a vyšších hlasitostech, navíc jako kdyby vnesl do hudby větší naléhavost, jako kdyby všechno bylo blíž k vám, jak se tak okřídleně říká.

2018 05 31 TST Burmester 113 8

Vzato kolem a kolem, čistě zvukovým podáním je Burmester 113 high end hodný legendy svého výrobce jako každý jiný. Tedy rozhodně ne levný, ale plnící velmi sebevědomě to, co high-end plnit má, tedy nabídnout fantastický zvuk a intenzivní požitek z hudby. Stejně tak je 113ka hodná své ceny fyzickým zpracováním - kompaktní blok působí, že přežije i soudný den a rozhodně to není chrastítko s pětiletou životností. No a ani výbavou není Burmester 113 nehodný své cenovky - je tu vše co můžete potřebovat, byť z dnešního pohledu je možná až příliš velký důraz kladený na Bluetooth rozhraní. Jedinou reálnou slabinou , byť možná poměrně odpovídající době vývoje přístroje, kdy bylo těžké odhadnout tempo dalšího vývoje digitálního světa, tak je absence vyšších rozlišení při spojení s PC (což nemusíte řešit, máte-li Apple) a hlavně podpora stále populárnějších, byť stále maličko okrajových formátů DSD a MQA. Pokud ale "přežijete" limit 24 bit / 96 kHz (a že to není zase tak těžké), je kompaktní Burmester 113 prostě excelentní digitálně-analogový převodník.

Kč 79 900,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ konstrukce, která je dělaná na dekády

+ kompaktní a přitom dobře vybavený

+ autoritativní, detailní a dynamický zvuk

+ koherentní, organizovaný a plný zvuk

ZÁPORY

- z dnešního pohledu chybí DSD (a možná i MQA) a vysoké rozlišení u PC

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio