ROTEL Michi zesilovače

Francouzské hi-fi je stejně specifickým podoborem jako třeba francouzská vína, francouzské sýry, francouzská auta nebo francouzský polibek (nemluvě ještě o jiných francouzských divočinkách). Francouzi jsou prostě poživačným národem, který si rád užívá života a doluje z každého zážitku a z každé příležitosti maximální množství emocí, vášní, radosti a energie. A to vše s grácií, sebevědomým a pro středoevropana snad až těžko pochopitelnou pohodou a uvolněností. Přidáme-li před předchozí větu ještě frázi „Audiomat hraje krásně a všechno, co si jen budete přát“ a přečteme si obě věty znovu, získáme nejjednodušším způsobem základní dojem z trojice přístrojů francouzské lahůdkové značky Audiomat, které se objevily v redakci na test.

Sešli se nám tu tři skutečně nádherné přístroje (Všimli jste si, mimochodem, že většina francouzských věcí je krásná či alespoň osobitě okouzlující? Tedy snad až na některé Francouzky a Francouze…); nádherné ve své designové čistotě a jednoduchosti, která však nějakým způsobem působí nezaměnitelně a šarmantně. Zvláště pak zesilovač Audiomat Opéra Reference nese díky obřím ovládacím knobům jasně identifikovatelný rukopis svých stvořitelů. Ale i uzoučké kovové páčky na D/A převodníku Maestro 2 (stejné, jako slouží pro zapnutí a ztišení zmiňovaného integrovaného zesilovače) jasně odkazují na původ přístroje. Jen mechanika D1 Drive žádný z těchto charakteristických mechanických prvků nemá, přesto je na první pohled jasné, že patří do stejné stáje – silný a perfektně vyrobený čelní hliníkový panel, tři nožky ostré jako břitva nebo celkově bytelné a důvěryhodně zpracované šasi hovoří za vše.

Pro zajištění optimálního napájení přistála polská napájecí lišta Enerr Equipower se sadou firemních napájeích kabelů. Protože na toto téma je připraven samostatný článek, zmiňme jen to, že pánové v Polsku zjevně ví, co činí a pohybují se kvalitativně (ale i cenově) nebezpečně blízko vod třeba střední třídy katalogu IsoTek. Už jen sama možnost přímého srovnávání s produkty Keitha Martina je dobrou vizitkou.

Mechanika D1 byla propojena s DACem Maestro 2 (druhým nejvyšším modelem v nabídce) buď opticky přes nejvyšší model od Monster Cable, nebo koaxiálně kabely KrautWire, Eagle Cable a opět Monster. Analogové RCA kabely z převodníku do integrovaného zesilovače nesly střídavě značky Monster Cable, Eagle Cable, KrautWire a nejčastěji ze všeho QUAD. Z něho pak signál tekl přes kabel ProAc Response Signature Black do reprosoustav Harbeth Monitor 30, Quadral Ascent 90 a Bowers&Wilkins M-1. O napájení se staral již zmiňovaný Enerr, pro zkoušku byly samozřejmě komponenty zapojeny i rovnou „do zdi“ a také do filtrů Xindak (ty si ale s elektronkovým integráčem vůbec nesedly).

Produkty značky Audiomat (a zesilovače v prvé řadě) mají něco, co se ve světě high fidelity nehledá úplně nejjednodušeji. Je to okouzlující, návykový a odzbrojující zvuk, pohlcující od prvního okamžiku. Je to něco, co se tak špatně popisuje, že jedinou rozumnou cestou k poznání je prostě to zažít. Příklad za všechny – po prvním zapojení a spuštění elektroniky (aby bylo jasné, že kabely jsou tam, kde mají být a tak dále) hrál zesilovač místo pěti minut dlouhých deset hodin a z pracovního dne se stal svátek hudby a odpočinku. Až tak chytlavý zvuk Audiomat nabízí, tak muzikální je jeho projev – zvláště díky prvním 23 Wattům v čisté třídě A (z celkových 30ti Wattů výkonu) zesilovače Opéra Reference.

Opéra Reference je vůbec hlavním (byť samozřejmě ne jediným) strůjcem skvělého zvuku celé sestavy - mechanika načítá data velmi čistě a bez zabarvení, převodník pak už přidává trochu pohody a až elektronkové vřelosti (přestože v jeho konstrukci jsou výhradě polovodiče), ale až Opéra Reference učiní zvuk návykovým a šarmantním. Ale pozor, hned na začátek je třeba říct, že Audiomat nenabízí klasický audiofilní zvuk – reprodukuje hudbu, její melodie a emoce, skvělý zvuk je tu jen nástrojem a průvodcem samotnými tóny i přes některé své faktické nedostatky. To je sice taková poetická charakteristika pro obecnou povedenou lampovou konstrukci, ale Audiomat je v tomto směru mezi nejlepšími – třeba s pražskou firmou KR Audio nebo americkou Audio Research.

I přes veškerou lampovou „krásnost“ není Opéra Reference nějak příliš zvukomalebným a nepravdivě reprodukujícím přístrojem. Špatná nahrávka je sice lépe poslouchatelné než přes většinu jiných strojů, ale je jasně znát, že kvalita hudebního nosiče je jedním z důležitých stavebních kamenů muzikálního zážitku. Pustit si třeba U2 a jejich „Sunday Bloody Sunday“ je jako místo živých hudebníků koukat na jejich fotografii – plochost zvuku je ale daná nahrávkou a ani téměř perfektní schopnost Audiomatu vykreslit prostor to nezachrání. Naopak u skutečně dobrých nahrávek typu Muddyho Waterse a „My home in in the delta“ je pak ale právě iluze prostoru skutečně fantastická. Stačí k tomu dobré reprosoustavy jako například Harbeth Monitor 30 a prostor se vykouzlí doširoka i do hloubky, to vše včetně precizní lokalizace a ohraničení jednotlivých nástrojů. Jaká zvuková představení dokáže sestava od Audiomatu (logicky) vydolovat i z levných Quadral Ascent 90, to je také až neuvěřitelné.

Pod přívalem vřelosti, který dokáže sestava Audiomat propasírovat přes téměř jakýkoliv reproduktor (30 Wattů je tu prostě limit, i když při běžných domácích hlasitostech a rozměrech poslechových místností bohatě stačí – opět se potvrzuje pravidlo, že výkon elektronek a tranzistorů je porovnatelný tak možná na papíře; v poslechové praxi je pro ucho vše trochu jinak), roztaje i posluchač, nemající ve svém diáři každý den tři hodiny poslechu. Snad právě takový, který hledá zážitek z hudby a potěšení z tónů bude mít radost z laskavosti Audiomatu a jeho chytlavosti.

Subjektivně nejlepším komponentem z celé sestavy D1 – Maestro 2 – Opéra Reference je Opéra Reference. Rozhodně je nejmuzikálnější a rozumí si s celou škálou reprosoustav i zdrojů signálu a všem přidělí svůj vlastní punc jemnosti a lampové něhy, pro niž si tento integrovaný zesilovač zamilujete a pro niž mu může v podstatě zvukovou pohodou konkurovat jen málokterý stroj bez ohledu na cenu. Samozřejmě, že tyto hodnoty se týkají jen těch, kteří oceňují v prvé řadě harmonii, muzikálnost a přirozené vyznění svých hudebních nahrávek bez ohledu na žánr. Za dané finance lze bezpochyby sehnat i komponenty detailnější, analytičtější nebo dynamičtější, ale jen velmi, velmi málo z nich bude mít onen ucelený a vyvážený charakter s důrazem na pohodu – přesně tak, jak to má u high endových elektronek má být (i když ono to zde platí i pro oba plně tranzistorové přístroje).

Sestava Audiomat Opéra Refrence, D1 a Maestro 2 je perfektně sladěná a vynikajícím způsobem vyrobená trojice na hranici dostupných cen za jednotlivé součásti. Sestava od Audiomatu zjevně vymezuje vstupní bránu do světa dokonalého high endu a tyto první dojmy z celé sestavy nechť jsou ctěnému čtenáři náznakem schopností jednotlivých komponentů, na něž se již brzy podíváme hezky na jeden po druhém.

Kč 139 990,- - Opéra Reference
Kč 149 990,- - D1 Drive
Kč 149 990,- - Maestro 2
- - -
Kč 439 970,- - kompletní sestava

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nesmírně příjemný a křehký zvukový projev

+ nevtíravě elegantní a nadčasový vzhled

+ jednoduchost soužití, dokazující, že elektronky nejsou jen pro znalce

+ výrobní provedení bez nejmenší připomínky hodné prodejní ceny

+ schopnost rozehrát i impedančně nejednoduché reprosoustavy

+ návykový zvuk

ZÁPORY

- v dané cenové třídě jsou i analytičtější komponenty

- relativně značná citlivost integráče na kvalitu napájení

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Milan Weber

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  – www.weber-elektronika.cz  - www.audiomat.cz 

+420 602 555 888

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio