2014 12 23 TST Atlas Mavros 1

Skotové jsou zvláštní národ. Rádi pojídají ovčí žaludky, plněné dalšími orgány a zahuštěné ovesnými vločkami, za války mají historickou tradici děsit nepřítele holým zadkem a úsloví „otočit se za každou sukní" v této krásné krajině dostává zcela nové rozměry, neb sukně je zde tradičním mužským úborem. Na druhou stranu, mají nejen fantastickou krajinu, ale také velmi dobrou whisky a mimo jiné i víc než zajímavého výrobce audio (i video) kabelů. A dudy! Také mají dudy, což by mohlo vysvětlit jejich vztah k hudbě.

Zpět však k onomu výrobci kabelů – skotský Atlas patří k rostoucím, poměrně mladým značkám, za těch ne úplně mnoho let své existence se nicméně etabloval jako ten výrobce, který se nebojí popisovat použitá řešení a jejich přínosy řečí matematiky a fyziky. To je po dlouhých letech, kdy oboru hi-fi kabeláže vládla ne úplně malou měrou show, voodoo a esoterika, docela příjemná změna.

V roce 2014 našima rukama, ušima a sestavami prošlo celé spektrum propojovacích kabelů Atlas, nedávno je pak doplnil druhý nejvyšší model s názvem Mavros (což v řečtině znamená „černý"). Jde o kabel vyšší třídy, určený primárně vrcholným systémům.

2014 12 23 TST Atlas Mavros 2

V prvé řadě je třeba říct, že Mavros je velmi estetický kabel. Atlas obecně umí kabely velmi pěkně zpracovat, vyšší modely ale působí opravu pěkně – jde o dojem nenápadného luxusu bez okázalosti a zbytečných kudrlinek. Navíc jednu každou součást kabelu si tito Skotové vyrábí buď sami, nebo jí alespoň vymyslí a navrhnou; nespokojí se prostě s tím, co je na trhu jako „konfekce".

Zůstaneme-li u nich, pak by se za ně nemusel stydět ani gigant typu WBT – jde o úhlové banánky s rhodiovým povrchem. K samotnému vodiči jsou připojeny studeným svarem. Decentně působící oplet je složitější, než by se na první pohled zdálo. Jde o vlákna bezkyslíkaté mědi a druhou vrstvu tvoří mylarová folie. Účinnost by měla být 100%.

Vodiče v Atlas Mavros jsou vyrobeny opět z bezkyslíkaté mědi, mají symetrickou konstrukci a vyrábí se technologií OCC, tedy Ohno Continuous Cast (odlévání mědi metodou doktora Ohna, které vytvoří velmi čistou cestu bez signál „brzdících" nečistot). Jako dielektrikum je zvolen osvědčený teflon v mikroporézním provedení.

2014 12 23 TST Atlas Mavros 3

Kabel je vybaven firemní technologií HIGH V. Ta by měla přiblížit projev kabelu co nejblíže ideálnímu vodiči, tedy drátu ve vakuu. Atlas se hodně zabývá rychlostí šíření signálu, která se výrazně snižuje spolu s každou aplikovanou izolací. Je to způsobeno hlavně narůstající kapacitou kabelu. Právě to řešení mikroporézní teflon, dítko vývojových laboratoří Atlas. Výrobce tuto modifikaci známého materiálu označuje sebevědomě za nejpokročilejší na světě.

Kapacita Atlas Mavros činí 111,14 pF/m, což je na klasický (tedy ne plochý) kabel skutečně dobrá hodnota. Odpor činí neméně nízkých 0,0035 Ohm / m a indukčnost je pak jen 0,3412 uH / m. To jsou hodnoty, které předčí i některé řádově 10x dražší kabely. Atlas uvádí, že VOP (Velocity Of Propagation), tedy rychlost šíření signálu dosahuje 77% rychlosti světla.

2014 12 23 TST Atlas Mavros 4

Mavros je kombinací pletené licny (sedm souosých lanek z 55 vláken s průřezem 0,1 mm2) a solid core vodiče s průřezem 1,5 mm2, který je díky skin efektu určen pro výškovou sekci (u kabelu typu 2-2 samozřejmě ne, ale u bi-wire / bi-amp provedení na tom záleží). Atlas tvrdí, že jde o lepší pojetí, než použít stříbro, které je také známé svým transparentním, ale občas až příliš výrazným přednesem na výškách.

Kabel Atlas Mavros jsme poslouchali se sestavou Naim Nait XS / Naim CD5si, ale také s NAD C370 a Pioneer BDP-LX71. Do obou sestav vstupoval ještě ASUS Xonar Essence One MUSES MkII a gramofon Pro-Ject Elemental s předzesilovačem Pro-Ject Phono Box. Jako propojovací kabely jsme měli dráty TelluriumQ, KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, jako reprokabely pak Naim NAC A5, ProAc Response Signature Black, případně KrautWire Clever.

Atlas Mavros patří mezi velice transparentní kabely, které pocitově jen nemnoho vstupují do charakteru vaší sestavy. Po zapojení Mavros do sestavy se kontrabas v „Chant" Colemana Hawkinse („The Hawk Flies High" | 2008 | Riverside | 0888072305052) velmi zřetelně zkonkrétnil, přibyl mu pocit bublání a také energie. Nástroj jako celek byl trochu měkčí, ale vysloveně muzikální; impuls, síla a uvolněnost jsou v basovém pásmu ale velice atraktivní kombinací.

2014 12 23 TST Atlas Mavros 5

Zapojení Mavros také velice pomohlo srozumitelnosti středního pásma – éterická Rutterova „Nativity Carol" („Reference Recordings First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) a hlavě sbor byla výborně prokreslen, jednotlivé hlasy se precizně oddělily a zvuk získal trojdimenzionální nádech, kdy právě u vokálů bylo znát, že jeden je vpředu, další za ním a je mezi nimi zřetelný prostor. Opět tu zůstal lehce měkčí charakter obou sestav, ale Mavros dokázal předat jejich plný potenciál a výsledek se nesmírně příjemně poslouchal.

Doslova nás nadchla schopnost Mavros udržet pořádek a kultivovanost v nejvyšším pásmu; naprosto fantasticky vynikla barva činelů v „Two thousand-one years ago" Jean Luc Pontyho („Life Enigma" | 2007 | Koch | KOCH-CD-4132), stejně jako jeho divoké houslové kreace. Nejvyšší pásmo zde bylo velice hladké a čisté, velmi výrazné, ale přitom dostatečně klidné, aby ani při vyšších poslechových úrovních nebylo unavující.

2014 12 23 TST Atlas Mavros 6

Atlas Mavros se zdá být blízko ideálu „nulového" kabelu, jeho transparentnost, respektive schopnost přenést jednoduše to, co dostane k přenosu, je vynikající. Týká se to i dynamiky, třeba náročná Holstova skladba „Mars" („Planets, op. 32" | 2009 | Audio) a party bicích a žesťových nástrojů hrály krásně živě, nespoutaně a uvolněně. Zvuk není stažený a autoritativně kontrolovaný, Mavros hraje spíše na relaxovanou notu, neznamená to ale, že by kontury byly rozmazané, nebo nástupy tónů rozevláté – kontrola je prostě jen nenásilná. Energie a makrodynamika byla jednoduše fantastická, ale kabel dokázal přenést i jemné nuance mikrodynamiky nástrojů.

Díky velmi transparentnímu charakteru vyniknou nadprůměrně snadno i velice drobné detaily – třeba lehoučká cinknutí kovových perkusí v „Perfect Fit" Gwyneth Herbert („Clangers and mash" | 2010 | Naim Edge | naimcd137) zůstávají viset ve vzduchu dlouho a jejich útlum je velice lineární (tj. neuseknou se, ale rozplynou se). Výborné rozlišení, respektive to, že neubírá při transferu žádné zesilovače vykreslené detaily, pomohlo velice i reprodukci zpěvaččina hlasu. Spousta informací a dobrá kontrola vedla k dojmu živosti, bohatosti a plasticity, tedy obecně řečeno k přesvědčivému, uvolněnému podání.

2014 12 23 TST Atlas Mavros 7

V obou našich sestavách byl Atlas Mavros suverénním partnerem, snad jen u podání prostorových informací se zdál spíše adekvátní cenové třídě, než dokonalý. Nerozumějme si špatně, prostor v „The more I see you" od Brad Mehldau Trio („Progression" | 2001 | Warner Bros. | 9362-48005-2) byl v pravolevém směru dosti široký a nástroje byly dokonce perfektně oddělené a lokalizované, snad jen celková hloubka scény a pocit celkové vzdušnosti, spojitosti a atmosféry nebyl tak suverénní a přirozeně uvolněný, jako u ostatních zvukových atributů.

Kdekoliv jsme kabel zapojili, zvuk se ihned příjemněji poslouchal. Vnáší totiž do přednesu jakýsi duch pohody a uvolněnosti. Například Dylanova „Hurricane" („DYLAN" | 2007 | Columbia | 88697 16131 2) se zjemnila, jako kdyby jí sice trochu ubyla naléhavost, ale to souvisí právě s nárůstem čistoty a pohody. Přednes systému s Atlas Mavros vždy působil muzikálně a bohatě, vše je čisté a konkrétní, ale ne strohé a analytické.

2014 12 23 TST Atlas Mavros 8

S výše řečeným vlastně souvisí i to, že reprodukce je v podání Atlas Mavros pocitově velice plynulá. „The Clown" od Petera Greena („In the skies" | 1998 | Delta Music | 21064) prost přichází, obtéká vás a pohlcuje, vše je příjemné a tak jednoduše se poslouchá...

Ona jednoduchost v dobrém slova smyslu se týká i podání barev – jsou věrné a přirozené. Piano v Schummanově „Fantazii v C, op.17" (2002 | EMI | 7243 5 75232 26) bylo prostě pianem, nekomplikovaně, přirozeně.

2014 12 23 TST Atlas Mavros 9

Atlas Mavros patří mezi high endové reproduktorové kabely a k tomuto titulu ho neopravňuje jen nemalá cenovka. Dokonce to není ani kvůli velice dobrým technickým parametrům, nebo skvělým fyzickým zpracováním. Mavros nesází na žádné pozlátko, ale hodnotné materiály jsou jednoduše poznat. Ocenili jsme ale hlavně přirozenost poslechu – v našich sestavách se vše zjemnilo, uklidnilo a zároveň se dostavil pocit většího zapojení posluchače do hudebního děje, detaily byly snáze srozumitelné a dynamika přirozenější. Atlas Mavros zvukovém projevu nehraje na povrchní efekt, stejně jako na něj nehraje ani u fyzické podoby. Jde o výborný kabel, který neudělá ostudu ani TOP systémům, ale dobrý pocit z něj si můžete užít už u sestavy někde kolem 250 000,-. Za nás tedy jednoznačná pochvala a doporučení.

Kč 47 990,- - 2m
Kč 52 990,- - 2m bi-wiring (2-4)
Kč 56 990,- - 2m bi-amping (4-4)
Kč 67 990,- - 3m
Kč 72 990,- - 3m bi-wiring (2-4)
Kč 76 990,- - 3m bi-amping (4-4)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadá velice elegantně

+ velmi transparentní zvuk

+ vyrovnaný, čistý a detailní zvuk

+ univerzálně použitelný

ZÁPORY

- vlastně nic zásadního, pokud patří do vaší cenové třídy

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Smart HiFi | www.smarthifi.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika