2022 02 01 TST Chord Mojo 2 1

Velmi kompaktní, cenově atraktivní, bytelný a hlavně na danou cenu nebývale dobře hrající sluchátkový zesilovač / D/A převodník Mojo od britských Chord Electronics si získal až neuvěřitelnou oblibu a statisíce prodaných kusů jsou poměrně unikátní záležitostí. Je to hlavně díky tomu, že Britům se jakýmsi kouzlem podařilo udržet cenu opravdu v přátelských mezích a přitom neobětovat ani materiály, ani techniku a dokonce ani nálepku „Made in Great Britain“. No a nyní přichází druhá, inovovaná generace.

Ačkoliv se nezdá, že by Mojo potřebovalo nějakou zásadní inovaci; Mojo 2 ovšem ukazuje, že se přeci jen něco málo našlo.

Šasi přístroje zůstalo prakticky identické, je tu známá podoba trochu větší krabičky od zápalek, která je úžasně kompaktní a jsou tu i příjemně zakulacené hrany hliníkového těla, díky kterým vám přístroj nerozedře při nošení kapsy.

2022 02 01 TST Chord Mojo 2 2

Na jedné z delších horních hran je líbivý prolis s logem výrobce, na opačné straně zapuštěné čtyři kuličky, podobně jako u první generace (tam nicméně byly tři). Předtím byly všechny stejně velké, nyní jsou krajní kuličková tlačítka menší, uživatelský komfort to ale nijak nemění. Prostřední velká tlačítka jsou tu k regulaci hlasitosti, krajní spouští režim nastavování / nabídky, druhé je spínací. Tak jako u minulé generace bude chvíli trvat, než si na logiku ovládání a odpovědi za pomoci měnících se barviček zvyknete. Chord do balení dává praktický malý papírek, kde jsou všechny stavy a barvičky popsané.

Na jedné z kratších stěn se (opět identicky jako u Mojo) nachází dvojice 3,5 mm paralelních sluchátkových výstupů (je možná škoda, že jeden v rámci aktualizace nezměnil podobu na symetrický výstup), na protilehlém konci je pětice konektorů (to proto, že přibylo jedno nové USB rozhraní). Je tu tak 3,5 mm koaxiální vstup, plnoformátový optický vstup a tři USB – jedno microUSB je pro nabíjení (nová baterie je o 9% větší a prý ztrácí energii o 75% pomaleji – je fakt, že původní Mojo se občas vybilo celkem rychle i když nebylo používané), druhé microUSB stejně jako nové USB-C jsou signálové.

2022 02 01 TST Chord Mojo 2 4

Co je zásadní, to je použití výpočetního pole FPGA namísto některého klasického čipu D/A převodníku. Chord si připravuje vlastní softwarové vybavení a vůbec má pod kontrolou celé zpracování signálu. Nejzásadnější novinkou pak DSP procesor, který pomáhá upravit zpracování signálu podle vašeho vkusu. Jde v praxi o tónové korekce, byť součástí výše zmíněné „nabídky“ je také crossfeed. Ekvalizér slouží také pro filtraci za pomoci firemní technologie WTA (Watts Time Alignment).

Zajímavostí je také proměnlivý rozsah regulace hlasitosti – jsou tu dva režimy, které se pocitově liší strmostí / jemností regulace, ale Chord k tomu žádnou dokumentaci neposkytuje. V zásadě jde o to, že regulace v jednom bodě přeskočí z režimu „tichých“ do režimu „hlasitých“ úrovní. Není to tedy uživatelská volba třeba podle typu sluchátek.

2022 02 01 TST Chord Mojo 2 5

Mojo 2 se chlubí poměrně atraktivní možností „uživit“ i 600 ohmová sluchátka, ještě důležitější je podpora rozlišení 24 bit / 768 kHz u PCM signálu a DSD256 včetně možnosti přehrávání přes DoP. Ani ne dvousetgramový přístroj má pyšné i jiné parametry – dynamický rozsah 125,7 dBA, THD+N 0,00027% (2,5 V / 300 ohm) nebo výkon 90 mW do 300 ohm při 1% zkreslení (respektive 600 mW / 30 ohm). Výstupní impedance je pouhých 0,06 ohm. To jsou imponující hodnoty na tak malý a v zásadě levný přístroj.

Původní Mojo bylo dlouhé roky součástí redakční sbírky a bylo věrným přítelem na mnoho a mnoha cestách, Mojo 2 jsme ale porovnávali hlavně v domácím prostředí přes USB připojení a to v porovnání s RME ADI-2 DAC FS, Apogee Groove nebo OPPO UDP-205, kdy vždy byl přehrávačem / zdrojem Roon. Poslouchali jsme přes Focal Clear nebo Koss Porta Pro CZ či Meze Elite.

2022 02 01 TST Chord Mojo 2 7

„Cantata Con Mina“ od Miny De André („La Canzone Marinella“ | 1997 | Ricordi | 7432153879-2) měla až překvapující autoritu – ne že by původní Mojo trpělo nedostatkem ráznosti v basech, ale Mojo 2 se zdá být vysloveně výtečné. Bas je spíše tuhý, úderný a průbojný, objemově dobrý, ale nepřebujelý – rozhodně je cítit poměrně dost energie a vůbec pro přenosné použití (a dvojnásob v této cenové relaci) je to velmi zábavné ladění s akcentem na švih a drajv.

Ve středech, třeba na vokálu Madeleine Peyroux v „Blue Alert“ („Half the Perfect World“ | 2006 | Rounder | 0602517032798), má Mojo 2 také stále spíše živý a energický zvuk, ne tak plný a poddajný jako vyšší firemní modely, ale v kontext u ceny až nečekaně konkrétní, otevřený a hlavně pocitově čistý a jasný. Na tak malou krabičku Mojo 2 drží signál pevnou rukou a pěkně „zařezává“, ukazuje i malé detaily.

2022 02 01 TST Chord Mojo 2 8

Nemusíte se ale bát, že by taktéž dosti jasné výšky byly hrubé nebo agresivní – přesto je řízný činel v „Deceptively Yours“ (o kytaře nemluvě) od Norah Jones a Peter Malick Group („New York City“ | 2003 | Koch | 0099923867821) přímočarý, kov je svítivý, konkrétní a tvrdě pronikavý, pokud k tomu ale svoje nepřidají nějaká agresivnější sluchátka, je Mojo 2 daleko od jakékoliv známky nepříjemnosti. Naopak oceníte snadno vyskakující detaily, i tady je přehrávač čistý a civilizovaně transparentní.

Mojo 2 (ostatně ani to původní) netrpí pocitovým nedostatkem síly, takže i orchestr v „Boléro“ Maurice Ravela (Seiji Ozawa / Boston Symphony Orchestra | 1974 | Deutsche Grammophon | 415 845-2) má důraz a švih. Na energii a živost si nejde stěžovat, hlasitost můžete šponovat hodně vysoko a líbilo se nám, že strmost regulace je racionálně nastavená. Mojo 2 drží zvuk pevně (někdy až trochu trvdě) pohromadě. Zvuk je spíše rychlý a průrazný, nežli vysloveně mocný a dramaticky plnokrevný.

2022 02 01 TST Chord Mojo 2 11

V Marrinerově verzi Dvořákovy „Serenade for wind and strings in D minor, B. 77 (op. 44)“, kterou natočil s orchestrem Academy of St. Martin in the Fields (1981 | Philips | 400 020-2) je cítit, že Mojo 2 nabízí díky pevnosti a konkrétnosti dobrý pocit rozlišení a čitelnosti detailů. Přehrávač / zesilovač kontroluje sluchátka s víc než standardní solidností, reprodukce má říz, přitom ale zvuk nesklouzává (ani na poměrně přímočarých Focal Clear) do technické strohosti nebo odtažité studenosti, pořád je to zábavná reprodukce s dobrým citem pro hudbu jako takovou.

Projekce prostoru při sluchátkovém poslechu je vždycky trochu omezená, ale Mojo 2 má crossfeed a tím můžete doladit výsledný dojem ke zvuku svému jak si bubínky, kladívka, třmínky a kovadlinky přejí. Obecně ale i v továrním základním nastavení měla „My Old Flame“ Boba Jamese („Quartette Humaine“ | 2013 | OKeh | 88765484712) i nějakou tu hloubku. Pevnost a zase pevnost reprodukce pak umožňuje dobře se ve scéně orientovat i na pravolevé ose, takže rozhodně nemáte pocit, že zvuk je nějaká hromada, ale už je to naopak dobře rozpracované hi-fi.

2022 02 01 TST Chord Mojo 2 10

Rockové „Many A Little“ od September („Many A Little“ | 1995 | Tripple | TRIPPCD1004) říznější, energický a živý, přitom disciplinovaný zvuk rozhodně slušel. Je tam ta správná dravost kytar, ráznost bubnů a napjatá rytmická sekce, nicméně s vysloveně ostře znějícími sluchátky by to už mohlo znamenat přeci jen i zdůraznění pronikavého pojetí nahrávky samotné. Mojo 2 na druhou stránku krásně probudí i tupější sluchátka, nestalo se nám, že by reprodukce byla unavující nebo vyžadující snižování hlasitosti.

Původní Mojo byl ve světě mobilního sluchátkového poslechu úkaz – za dobře akceptovatelné peníze jste dostali neprůstřelné šasi, podporu široké škály rozlišení a formátů a víc než dobrou kvalitu sluchátkového výstupu. Nu a Mojo 2 je vlastně stejné (základním vzhledem, váhou nebo originalitou ovládání), jen o kousek lepší – má o kousek víc konektorů (aby odpovídalo novým požadavkům stran USB), má o kousek víc funkcí (některé pro sluchátka i skutečně praktické jako crossfeed) a má třeba i o kousek lepší výdrž baterie. Jestliže Mojo bylo premiantem své třídy, Mojo 2 tuto štafetu bez potíží přebírá, je výjimečné tím, že stojí i v době extrémního zdražování prakticky stejně a tak si lze jen stěží představit v rámci této třídy něco víc doporučeníhodného, než právě Mojo 2. Hledáte-li všestranný sluchátkový zesilovač a D/A převodník pro své cesty (a tu a tam třeba i pro domácí použití), do 15 tisíc sotva pořídíte něco byť jen podobného a ani ve třídě do 20 tisíc nebo i o kousek výš s Mojo 2 nepochybíte.

Kč 13 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ lepší než první generace

+ výrobce udržel cenu v příjemných mezích

+ bytelné šasi, které vydrží přenášení

+ možnost úpravy zvuku

+ autorita a kontrola, víc než potěšující za dané peníze

ZÁPORY

- ovládání přes „barvičky“ je efektní, ale nepraktické

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies