2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 1

Sloupky Nano S Plus od plzeňské značky RIHA patří k tomu dostupnějšímu, co si v jejich portfoliu můžete vybrat. Štíhlé sloupky pak nesou jasné znaky firemní filozofie jako třeba blízko sebe posazené měniče, robustní konstrukci nebo poctivě provedenou výhybku na více obvodových deskách.

Ozvučnice modelů Nano S Plus k nám dorazily v provedení s dýhou, byť nejběžněji se dodávají v bytelném matném laku. Nutno říct, že přístup k dýze je atypický, není "pohřbená" pod hlubokými vrstvami laků, naopak výrobce nechává vyznít její kresbu i strukturu. A nutno říct i to, že to vůbec nevypadá špatně - na poslouchaném kusu byla příplatková dýha Bambus Karamel Vertikal s matným lakem Johnstone´s z Anglie.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 2

Skříň z MDF profilů je poměrně nenápadná, zejména díky šířce pouhých 175 mm, byť ani hloubka 250 mm a výška 950 mm nejsou nijak neskladné. Přes tyto poměrně kompaktní rozměry váží jedna ozvučnice již celkem citelných 16,1 kg a to díky použití MDF s tloušťkou 22 mm.

Reprosoustavy stojí na jednoduchých kovových nožkách se šroubovacími hroty, na přání je lze vybavit také pro firmu typickými masivními silentbloky. Při pohledu zezadu spatříte jednak bytelný nátrubek bassreflexu s relativně velkým průměrem (ten dle specifikací výrobce můžete mít na přání i vpředu a mít tím možnost přisunout ozvučnice blíže k zadní zdi), jednak destičku s typovým označením a konektorem. Velmi netradiční je použití konektoru Neutrik speakON - krom toho, že nevypadá moc "hi-fi" je ale geniální; spoj je pevný, odolný, nemusíte se bát vypadnutí a spojení a rozpojení je naprosto nekomplikované.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 3

Reprosoustavy jsou dvoupásmové, o výšky se stará tkaná látková kopulka o průměru 2,7 cm, o středy a basy konus s papírovou membránou s průměrem 14,6 cm. Oba pochází z katalogu SEAS - tweeter má označení 27TFFC a druhý měnič CA15RLY.

Reprosoustavy mají uváděnou charakteristickou citlivost spíše průměrných 85 dB / 2,83 V / m, jmenovitá impedance pak činí 8 Ohm. Štíhlému profilu sloupku odpovídá i udávaný frekvenční rozsah 55 - 20 000 Hz v toleranci +/- 3 dB.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 4

RIHA Nano S Plus jsme poslouchali na všech redakčních sestavách od Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / OPPO BDP-105D, přes ASUS Xonar Essence One MUSES MKII / Norma Revo IPA-70B až po Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, ale i na Denon PMA-2500NE / Denon DCD-2500NE. Další komponenty viz pravý sloupec -->. Vzhledem k atypickému konektoru jsme používali výrobcem dodané reprokabely. Srovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Premio, Xavian Perla, ale i RIHA Nano M Plus nebo RIHA Mikro S Plus.

Reprosoustavy RIHA staví na bytelném, přesném a autoritativním basu, sloupky Nano S Plus ale přeci jen trochu jiné než vše, co jsme zatím měli možnost slyšet. Linka ve "Wicked Game" Chrise Isaaka ("Best of" | 2006 | Reprise | 9362-49418-2) byla na danou třídu výtečně kontrolovaná, tak akorát objemná, jakkoliv zrovna na objemu reprosoustavy přeci jen trochu šetří a mohlo by ho být víc. Reprosoustavy působily, že se nebojí jít do hloubky a dát basovým tónům ráz a impuls, líbilo se nám i už celkem konkrétní podání kopáku, ač i tam by trochu vzduchu a objemu navíc podpořilo ten správný dojem velikosti nástroje.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 7

Snad díky blízko sebe posazeným měničům, snad díky celkově velmi čistému a transparentnímu střednímu pásmu zněl vokál Vince Jonese v "The Parting Glass" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) velmi soustředěně, tak jak byste mnohem spíš očekávali od kompaktních monitorů. Hlas je posazený hodně vpředu, energický, pevný a výrazný a i když není holograficky dokonalý, srozumitelnost je dobrá a už cítíte i solidní prokreslení a plasticitu. Celkově je to rozhodně dobrý, až monitorově konkrétní a hodně pevný přednes.

Nejvyšší kmitočty pak umí Nano S Plus prodat - velmi zněle a velmi energicky, můžete si být jisti, že činel ani vibrafon v Burtonově "Elucidation" z "Like Minds" (2003 | Concord | SACD-1029-6) nezapadnou nikde v pozadí. Vibrafon by, pravda, mohl opět být o kousek objemnější a plnější, jeho znělost ale působí dobře, není přehnaně dominantní a agresivní, přesto je velmi zřetelný. Činel je pak výtečný, souvislost ševelu činelové linky se už rozdrobuje na jednotlivé údery a i když jde stále spíše o jeden znějící bod, je pěkně kovový - výšky obecně působí přímým, razantním, ale ne agresivním či vulgárním dojmem.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 6

Na takhle velké reprosoustavy jsou pak Nano S Plus výtečné pokud jde o dynamiku - probouzí se snadno a vkládají do reprodukce požehnané množství energie a důrazu. I Mahlerova "6. symfonie" v podání České filharmonie pod vedením Václava Neumanna (1995 | Octavia Records | OVCL-00259) vyzněla už důstojně, zvuk byl větší a vzdušnější, než byste asi čekali, měl drajv a snad až trochu efektní výbušnost. Při vyšší hlasitosti je cítit, že ozvučnice a měniče mají své limity a orchestr se ve špičkách už maličko "nevejde", na druhou stranu s daným objemem a v dané cenovce jsou parádně úderné.

Reprodukce RIHA Nano S Plus je dobře čitelná a čistá, od strukturovaného basu až po dobře rozlišené výšky nepůsobí nic "zahuhlaně" ani nekonkrétně, byť úplně lehounký noční šepot pro ně není přirozeným teritoriem - naopak koncertní hlasitosti vydrží s naprostým klidem. "What a wonderful world" Katie Melua ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) byla výtečně rozvrstvená, opět je tu až monitorově samozřejmé prezentování odlišností mezi témbry obou hlavních vokalistek, je tu jasné rozdělení jednotlivých nástrojových linek a i když nejde o poslední slovo v plasticitě a holografičnosti, je to rozhodně velmi dobré a informativní.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 12

To samé platilo pro hudební scénu v Brahmsově "Scherzo c-moll" z berlínského recitálu Anne-Sophie Mutter (1996 | Deutsche Grammophon | 445 826-2) s opět až monitorově pevným podáním pravolevého prostoru, byť s maličko absentující hloubkou. Nicméně lokalizace je s ohledem na třídu výtečná a hlavně máte pocit konkrétnosti a pevnosti.

Pokud se rozhodnete pro koncert, pak i rozjásaná "Africa" od Toto ("Feel the difference - Blu-spec CD" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) byla zahraná s parádním rytmem, reprosoustavy nás dokázaly "kopnout" ve správný okamžik a neupejpavou intenzitou a i když zvuk by snad prostě mohl být o kousek plnější (jako je u ostatních modelů značky, s nimiž jsme se doposud setkali), tak celková znělost a autorita podtrhují živost zvuku, má to šmrnc a když připojíte správný, dostatečně neutrální zesilovač, bude to až koncertní jízda.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 8

Sloupky RIHA Nano S Plus jsou decentní svou velikostí, pěkné svým zpracováním a klasické svým pojetím - a řádně živé, energické, důrazné a konkrétní a přesné svým zvukem. Pokud tak hledáte reprosoustavy kompaktní rozměry, ale bohaté zvukem a energií, pak si RIHA se svými produkty místo na slunci minimálně v českých luzích a hájích zaslouží.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem (u centru v ose tweeteru) a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí kvůli potlačení odrazů (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus m1

Frekvenční charakteristika je solidně vyrovnaná, je tu vidět jen lehké zdůraznění na nejvyšších kmitočtech nad 10 kHz a naopak lehounký útlum o 1 - 2 dB v pásmu 1 - 10 000 Hz. Nástup na slibovaných 55 Hz byl v našem prostoru zhruba na úrovni -6 dB, to je ale v reálném světě solidní výsledek.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus m2

Impedanční křivka zůstává spořádaně nad hranicí 6 ohm, je tu vidět bassreflex na hranici 45 Hz a i když křivka není úplně rovná, nejsou tu žádné vysloveně divoké úkazy. 

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 38 990,- - matná barva dle vzorníku
Kč 40 990,- - dýha Bambus Karamel Vertikal

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ kompaktní přednes

+ dynamika

+ celková čistota a pevnost

ZÁPORY

- delikátní tichoučký poslech jim není úplně vlastní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio - Visual Technology | www.audio-visual.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika