800 150 dynaudio partner

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 1

Sloupky Nano S Plus od plzeňské značky RIHA patří k tomu dostupnějšímu, co si v jejich portfoliu můžete vybrat. Štíhlé sloupky pak nesou jasné znaky firemní filozofie jako třeba blízko sebe posazené měniče, robustní konstrukci nebo poctivě provedenou výhybku na více obvodových deskách.

Ozvučnice modelů Nano S Plus k nám dorazily v provedení s dýhou, byť nejběžněji se dodávají v bytelném matném laku. Nutno říct, že přístup k dýze je atypický, není "pohřbená" pod hlubokými vrstvami laků, naopak výrobce nechává vyznít její kresbu i strukturu. A nutno říct i to, že to vůbec nevypadá špatně - na poslouchaném kusu byla příplatková dýha Bambus Karamel Vertikal s matným lakem Johnstone´s z Anglie.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 2

Skříň z MDF profilů je poměrně nenápadná, zejména díky šířce pouhých 175 mm, byť ani hloubka 250 mm a výška 950 mm nejsou nijak neskladné. Přes tyto poměrně kompaktní rozměry váží jedna ozvučnice již celkem citelných 16,1 kg a to díky použití MDF s tloušťkou 22 mm.

Reprosoustavy stojí na jednoduchých kovových nožkách se šroubovacími hroty, na přání je lze vybavit také pro firmu typickými masivními silentbloky. Při pohledu zezadu spatříte jednak bytelný nátrubek bassreflexu s relativně velkým průměrem (ten dle specifikací výrobce můžete mít na přání i vpředu a mít tím možnost přisunout ozvučnice blíže k zadní zdi), jednak destičku s typovým označením a konektorem. Velmi netradiční je použití konektoru Neutrik speakON - krom toho, že nevypadá moc "hi-fi" je ale geniální; spoj je pevný, odolný, nemusíte se bát vypadnutí a spojení a rozpojení je naprosto nekomplikované.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 3

Reprosoustavy jsou dvoupásmové, o výšky se stará tkaná látková kopulka o průměru 2,7 cm, o středy a basy konus s papírovou membránou s průměrem 14,6 cm. Oba pochází z katalogu SEAS - tweeter má označení 27TFFC a druhý měnič CA15RLY.

Reprosoustavy mají uváděnou charakteristickou citlivost spíše průměrných 85 dB / 2,83 V / m, jmenovitá impedance pak činí 8 Ohm. Štíhlému profilu sloupku odpovídá i udávaný frekvenční rozsah 55 - 20 000 Hz v toleranci +/- 3 dB.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 4

RIHA Nano S Plus jsme poslouchali na všech redakčních sestavách od Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / OPPO BDP-105D, přes ASUS Xonar Essence One MUSES MKII / Norma Revo IPA-70B až po Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, ale i na Denon PMA-2500NE / Denon DCD-2500NE. Další komponenty viz pravý sloupec -->. Vzhledem k atypickému konektoru jsme používali výrobcem dodané reprokabely. Srovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Premio, Xavian Perla, ale i RIHA Nano M Plus nebo RIHA Mikro S Plus.

Reprosoustavy RIHA staví na bytelném, přesném a autoritativním basu, sloupky Nano S Plus ale přeci jen trochu jiné než vše, co jsme zatím měli možnost slyšet. Linka ve "Wicked Game" Chrise Isaaka ("Best of" | 2006 | Reprise | 9362-49418-2) byla na danou třídu výtečně kontrolovaná, tak akorát objemná, jakkoliv zrovna na objemu reprosoustavy přeci jen trochu šetří a mohlo by ho být víc. Reprosoustavy působily, že se nebojí jít do hloubky a dát basovým tónům ráz a impuls, líbilo se nám i už celkem konkrétní podání kopáku, ač i tam by trochu vzduchu a objemu navíc podpořilo ten správný dojem velikosti nástroje.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 7

Snad díky blízko sebe posazeným měničům, snad díky celkově velmi čistému a transparentnímu střednímu pásmu zněl vokál Vince Jonese v "The Parting Glass" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) velmi soustředěně, tak jak byste mnohem spíš očekávali od kompaktních monitorů. Hlas je posazený hodně vpředu, energický, pevný a výrazný a i když není holograficky dokonalý, srozumitelnost je dobrá a už cítíte i solidní prokreslení a plasticitu. Celkově je to rozhodně dobrý, až monitorově konkrétní a hodně pevný přednes.

Nejvyšší kmitočty pak umí Nano S Plus prodat - velmi zněle a velmi energicky, můžete si být jisti, že činel ani vibrafon v Burtonově "Elucidation" z "Like Minds" (2003 | Concord | SACD-1029-6) nezapadnou nikde v pozadí. Vibrafon by, pravda, mohl opět být o kousek objemnější a plnější, jeho znělost ale působí dobře, není přehnaně dominantní a agresivní, přesto je velmi zřetelný. Činel je pak výtečný, souvislost ševelu činelové linky se už rozdrobuje na jednotlivé údery a i když jde stále spíše o jeden znějící bod, je pěkně kovový - výšky obecně působí přímým, razantním, ale ne agresivním či vulgárním dojmem.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 6

Na takhle velké reprosoustavy jsou pak Nano S Plus výtečné pokud jde o dynamiku - probouzí se snadno a vkládají do reprodukce požehnané množství energie a důrazu. I Mahlerova "6. symfonie" v podání České filharmonie pod vedením Václava Neumanna (1995 | Octavia Records | OVCL-00259) vyzněla už důstojně, zvuk byl větší a vzdušnější, než byste asi čekali, měl drajv a snad až trochu efektní výbušnost. Při vyšší hlasitosti je cítit, že ozvučnice a měniče mají své limity a orchestr se ve špičkách už maličko "nevejde", na druhou stranu s daným objemem a v dané cenovce jsou parádně úderné.

Reprodukce RIHA Nano S Plus je dobře čitelná a čistá, od strukturovaného basu až po dobře rozlišené výšky nepůsobí nic "zahuhlaně" ani nekonkrétně, byť úplně lehounký noční šepot pro ně není přirozeným teritoriem - naopak koncertní hlasitosti vydrží s naprostým klidem. "What a wonderful world" Katie Melua ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) byla výtečně rozvrstvená, opět je tu až monitorově samozřejmé prezentování odlišností mezi témbry obou hlavních vokalistek, je tu jasné rozdělení jednotlivých nástrojových linek a i když nejde o poslední slovo v plasticitě a holografičnosti, je to rozhodně velmi dobré a informativní.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 12

To samé platilo pro hudební scénu v Brahmsově "Scherzo c-moll" z berlínského recitálu Anne-Sophie Mutter (1996 | Deutsche Grammophon | 445 826-2) s opět až monitorově pevným podáním pravolevého prostoru, byť s maličko absentující hloubkou. Nicméně lokalizace je s ohledem na třídu výtečná a hlavně máte pocit konkrétnosti a pevnosti.

Pokud se rozhodnete pro koncert, pak i rozjásaná "Africa" od Toto ("Feel the difference - Blu-spec CD" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) byla zahraná s parádním rytmem, reprosoustavy nás dokázaly "kopnout" ve správný okamžik a neupejpavou intenzitou a i když zvuk by snad prostě mohl být o kousek plnější (jako je u ostatních modelů značky, s nimiž jsme se doposud setkali), tak celková znělost a autorita podtrhují živost zvuku, má to šmrnc a když připojíte správný, dostatečně neutrální zesilovač, bude to až koncertní jízda.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus 8

Sloupky RIHA Nano S Plus jsou decentní svou velikostí, pěkné svým zpracováním a klasické svým pojetím - a řádně živé, energické, důrazné a konkrétní a přesné svým zvukem. Pokud tak hledáte reprosoustavy kompaktní rozměry, ale bohaté zvukem a energií, pak si RIHA se svými produkty místo na slunci minimálně v českých luzích a hájích zaslouží.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem (u centru v ose tweeteru) a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí kvůli potlačení odrazů (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus m1

Frekvenční charakteristika je solidně vyrovnaná, je tu vidět jen lehké zdůraznění na nejvyšších kmitočtech nad 10 kHz a naopak lehounký útlum o 1 - 2 dB v pásmu 1 - 10 000 Hz. Nástup na slibovaných 55 Hz byl v našem prostoru zhruba na úrovni -6 dB, to je ale v reálném světě solidní výsledek.

2017 02 14 TST RIHA Nano S Plus m2

Impedanční křivka zůstává spořádaně nad hranicí 6 ohm, je tu vidět bassreflex na hranici 45 Hz a i když křivka není úplně rovná, nejsou tu žádné vysloveně divoké úkazy. 

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 38 990,- - matná barva dle vzorníku
Kč 40 990,- - dýha Bambus Karamel Vertikal

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ kompaktní přednes

+ dynamika

+ celková čistota a pevnost

ZÁPORY

- delikátní tichoučký poslech jim není úplně vlastní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio - Visual Technology | www.audio-visual.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

Perfect Sound Group

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio