2015 07 07 TST Creative Labs X7 1

Velcí výrobci světa počítačového ozvučení pomalu začínají objevovat kouzlo high fidelity, respektive začínají vyrábět i produkty z vyšších cenových kategorií, které se dají jako hi-fi označit, jakkoliv nezapřou svůj původ od jedniček a nul. Pionýrem se stal před nějakou dobou ASUS, který se svým top modelem sahá dokonce po high endových vodách, nyní se stejným směrem vydali i v Creative Labs, jakkoliv na naší svaté půdě zatím našlapují ještě výrazně opatrněji. Nicméně model X7, přestože nese tradiční počítačové označení Sound Blaster, aspiruje i na oslovení náročnějších posluchačů.

O průnik do světa věrného zvuku se Creative Labs pokouší s modelem X7, atypicky tvarovaným stolním přístrojem, který by snad šlo nazvat all-in-one. Kromě primární funkce D/A převodníku je v malém těle o rozměrech 14,7 x 15 x 13 cm ukryt i zesilovač pro klasické reprosoustavy stejně jako sluchátkový zesilovač. Ač by rozměry naznačovaly téměř krychlové tvary, ostře řezané linie se zužují směrem k vrcholu a vlastně tak X7 nepůsobí neatraktivním dojmem, byť ze svých rysů tradici počítačových komponent nevymaže. To platí i pro celkové zpracování, tělo je plastové a jednotlivé prvky působí na poměry hi-fi a dané cenové kategorie jednoduše a lacině. Fér je říct, že nemáte na druhou stranu ani pocit, že by se vám mělo zařízení rozpadnout pod rukama.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 2

Čelní stěně dominuje velký, ale pohříchu opět plastový knob pro regulaci hlasitosti. Pod ním je za řadou otvorů dvojitý mikrofon, X7 tak lze používat skutečně univerzálně. Ještě o kousek níž leží trojice tlačítek - to vlevo přístroj zapíná, ve své druhé funkci aktivuje párování Bluetooth, to prostřední se vztahuje k dekódování multikanálového Dolby Digital, to vpravo s označením SBX aktivuje příliv energie do basového pásma, tedy dunění vhodné tak možná pro filmy a hry - opět funkce, která má zjevné kořeny ve světě jedniček a nul.

Pod touto řadou tlačítek najdeme ještě trojici jacků - dva jsou malé, 3,5 mm, jeden velký, 6,3 mm. Ten malý vlevo je určen vstupu pro mikrofon, ty dva vpravo jsou pak paralelními výstupy pro sluchátka. Z levé strany pod zalomením boční stěny najdete USB konektor pro připojení datových pamětí. Zvláštně nepraktické místo.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 3

Na zadní stěně je pak vcelku plno. Tady vládnou čtyři maličké šroubovací reproterminály, které ovšem vcelku s klidem pojmou jak banánky, tak lopatky i holý vodič. Vlevo od nich je dvoupolohový přepínač, kterým optimalizujete výstup ze zesilovačů pro 4 nebo 8 Ohmovou zátěž. Vpravo od nich je vstup pro externí spínaný zdroj 24 V / 6 A. U paty přístroje najdeme trojici analogových linkových výstupů - jeden v podobě klasického páru RCA konektorů, dva jako 3,5 mm jack. Ten první slouží jako výstup pro efektové reprosoustavy při zpracovávání Dolby Digital signálu, ten druhý je buď centrální reproduktor, nebo subwoofer - to podle konfigurace v dodávaném software. Tyto výstupy doplňuje ještě klasický linkový analogový vstup (opět jako RCA) a pak dvojice optických konektorů - jeden vstupní, druhý výstupní. Posledním prvkem je asynchronní USB, díky kterému se X7 stane plnohodnotným externím zvukovým zařízením pro váš počítač - zejména díky nízkolatenčním ASIO ovladačům. Vstupem, který není vidět, je pak Bluetooth ve standardu 4.1 s podporou aptX kodeku.

Možnosti spojení jsou tedy poměrně štědré, až nečekaný potenciál má ale i vnitřní výbava. V prvé řadě je to sluchátkový zesilovač, který "udrží" i sluchátka s impedancí 600 Ohm díky čipu Texas Instruments TPA6120A2. Možná ještě zajímavější je však cesta, kterou signál urazí od digitálního vstupu (uvnitř je vše digitální, takže i analogový vstup je převeden do digitálu) až po reprosvorky. V prvé řadě totiž narazí na poměrně sofistikovaný digitální signálový procesor SB-Axx1, který díky více jádrům zvládá bezproblémově i dekódování multikanálového Dolby Digital. Tento čip je pak zodpovědný i za případnou aplikaci množství efektů, které si můžete softwarově nastavit - včetně třeba poměrně dobře provedené ekvalizace; to už jsme ovšem daleko za hranicemi puristického poslechu - dovedeme si však představit, že to může být relativně užitečný nástroj při kompenzaci akustiky blízkého poslechu v neideálních "stolních" podmínkách, kam tak nějak X7 cílí.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 4

Srdcem Creative Labs X7 je D/A převodník Burr Brown PCM1794; který i ve světě hi-fi patří ke slušnému standardu. Zpracuje pouze PCM signál, trendy DSD se tak nekoná. Na druhou stranu maximální rozlišení 24 / 192 je dostatečné. Velmi dobrá je dynamika tohoto čipu s teoretickým maximem 127 dB. Tak jako již zmiňovaný ASUS, i X7 umožňuje uživatelskou výměnu operačních zesilovačů, takže si můžete zvukové podání případně vyladit pro své ucho.

Posledním částí obvodového řešení jsou koncové stupně, malé moduly TPA3116D2, pracující ve třídě D. V té dávají výkon až 50 Wattů do zátěže 4 Ohm.

Creative Labs X7 jsme měli možnost poslouchat ve všech jeho rolích, zejména pak jako D/A převodník. Poslouchalo se zejména proti ASUS Xonar Essence One MUSES MK II, zdrojem signálu byl ale i Pioneer BDP-LX88 nebo Yamaha BD-A1040. Zesilovali ještě Naim Nait XS, Yamaha RX-A3040 či Pioneer SC-LX78. Sluchátkový poslech zajistily Sennheiser HD 26 Pro a Koss Porta Pro CZ. X7 krmil reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Xavian Perla i velké Yamaha NS-F901. Nutno říci, že stačil jen na Bonbonus, ty ostatní byly mimo jeho možnosti plnohodnotné kontroly. Ale to nevadí - plánovaným partnerem jsou hlavně reprosoustavy ze stáje Creative Labs, které mohli návštěvníci vidět třeba i na pražské Audio Video Show.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 5

"Sonáta pro sólové cello č . 8" Zoltána Kodályho v podání Alisy Weilerstein ("Solo" | Qobuz | FLAC | 24 - 96) ukázala, že malý přístroj ani přes reprosoustavy, ani přes sluchátka nedokáže vygenerovat dostatek sil ve spodním části frekvenčního rozsahu cella. Nástroj tak působí menší, méně důrazný. Vyšší bas má ale poměrně pevné podání i s rozumným množstvím energie, bráno s ohledem na desetitisícovou kategorii.

Krásně procítěný vokál Kurta Ellinga v Hobgoodově "First Song" ("When the heart dances" | Naim | FLAC | 24 - 192) byl pod slušnou kontrolou, sice bez hloubky a bez nuancí, přesto čistý a nepostrádající určité kouzlo; opět v rámci cenové třídy jen málo můžete chtít víc. Zvukové podání by možná sneslo trochu měkkosti a uvolněnosti, třeba klavír je totiž až příliš řízný a chvílemi tvrdý, ale zvuk je pocitově rychlý.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 6

Vibrafon a činely v "Question and answer" sestavy Burton / Corea / Mehteny / Haynes / Holland ("Like Minds" | HD Tracks | FLAC | 24 - 88,2) hrály lehce, tenčeji a hodně pronikavě, výrazně. Díky tomu ale také s nečekaným množstvím informací, kdy nebudete mít pocit, že vám detaily nějak schází. Dozvuk je spíše kratší, cinknutí je ovšem v kontextu cenové třídy konkrétní.

Dynamika se překvapivě docela výrazně liší v poslechu na sluchátka a v poslechu přes reprosoustavy i v roli D/A převodníku. Nejlépe byla vystižena dynamika nástrojů v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | HD Tracks | FLAC | 24 - 96) na velkém sluchátkovém výstupu. Tak je i švih do bubnu poměrně razantní a kontrolovaný. Ostatním výstupům by slušel větší zátah od podlahy a větší hloubka, všechny výstupy mají ale společnou rozumnou kontrolu signálu; hudba by prostě mohla jen trochu víc "dýchat".

2015 07 07 TST Creative Labs X7 7

Díky živějšímu, svižnějšímu podání s prezentnějším charakterem (ale ne s ostrostí) se rozlišení na první poslech jeví až překvapivě veliké. X7 detaily poměrně zdůrazňuje, takže i zvuky v pozadí v "The Parting Glass" Cary Dillon ("Live at the Grand Opera House" | Bowers&Wilkins | FLAC | 24 - 48) jsou vytažené vpřed. Vše je ale spíše v jedné hladině, ne rozložené do vrstev a X7 tak funguje trochu jako zvuková lupa.

Utaženější podání s menší dávkou volnosti a uvolněnosti se promítá i do prostorovosti zvukové scény v "Gadamaylin" od I-Ching ("Of the March and the Moon" | HD Tracks | FLAC | 24 - 96). Zpěv ptáků i švitoření lidí tak nejsou výškově oddělené, jsou nicméně již separované a scéna je přehledná a drží pohromadě.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 8

Creative Labs X7 nemá ve svých genech vtištěnou muzikálnost a pohodu, spíše technickou preciznost. Proto i laskavá, něžná "El Condo Pasa" od dua Simon a Garfunkel ("Bridge over troubled water" | HD Tracks | FLAC | 24 - 192) spíše přesná, s analytickým laděním, ale ne agresivní či přibroušená. S měkčími reprosoustavami nebo sluchátky je to pak slušně vyrovnaná kombinace.

Že "počítačový svět" objevil high fidelity, to je vlastně i dobrá zpráva. Přináší totiž do světa hi-fi jiné pojetí, pro jinou generaci posluchačů a také ještě (tak úplně) nepronikl k systému, kterým mnohé značky stanovují ceny svých produktů - rozuměj, milý čtenáři, nejde o věci dražší, než by za svůj výkon měly být. Proto i Creative Labs X7, nabízející vlastně tři produkty v jednom těle, není špatný. Má, pravda, spíše analytické, technické podání, na denní běžný poslech na pracovním stole ale poslouží dobře, ať už to bude zrovna na sluchátka, nebo do nějakých malých, snadno rozehratelných reprosoustav. A také ať už to bude v podstatě jakýkoliv žánr, i když nejlépe X7 sluší rock, pop a elektrifikovaná hudba obecně. Trochu na pováženou je plastové provedení přístroje, i když není problematické. A škoda, že výrobce nezakomponoval podporu DSD signálu, s tou by měl cestu k audiofilům přeci jen snazší...

Kč 10 899,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ spousta funkcí v kompaktním balení

+ příjemné volný, lehký přednes

+ v kontextu cenové třídy rychlost a slušná čistota

ZÁPORY

- kvalita zpracování je poněkud "plastová"

- nepodporuje DSD signál

- trochu pitomé spínání sluchátkového vstupu zapojením jacku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Creative Labs | http://cs.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-x7/ 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio