Solid Tech - referenční high-end audio racky

2020 11 30 TST AudioQuest Niagara 3000 1

Americký AudioQuest si posledních pár let celkem výrazně zakládá na tom, že svá napájecí řešení – ať už jsou to kabely, nebo je to některý z dostupných filtrů – posunul mílovými kroky kupředu a to zejména díky technologickému přínosu, který do vývojového procesu firmy přinesl Garth Powell a jeho tým. Je pak pravdou, že napájení je dnes už snad ne přímo zanedbávaný, ale stále možná trochu podceňovaný segment sestavy. Přitom naše domovy jsou stále plnější různorodého rušení od mnoha a mnoha zařízení všeho druhu a kvalitní filtr by tak měl být nedílnou součástí každé sestavy.

Pro poslechové řetězce z vyšší kvalitativní (a upřímně samozřejmě i cenové) kategorie připravili Američané sérii filtrů Niagara. Ta dnes sestává ze čtyř modelů, dimenzovaných zejména s ohledem na „zásobování“ zesilovačů (ale i počet zásuvek). Druhou nejdostupnější je verze s číselným označením 3000.

Jde v praxi o napájecí filtr komponentového rozměru (44,5 x 38,6 x 8,8 cm při váze 11,3 kg), kde zásuvky jsou kompletně na zadní straně, zatímco přední – mimochodem efektně lesklá, elegantně navržená a pěkně zpracovaná – stěna má krom ozdobných prvků také zapuštěnou spínací kolébku. Při jejím překlopení máte trochu pocit, že zapínáte celou elektrárnu. Zelená dioda tu pak signalizuje provozní napětí, červená při případném rozsvícení extrémní přepětí.

2020 11 30 TST AudioQuest Niagara 3000 2

Vzadu pak najdete jednu zásuvku přívodní (klasický typ IEC, žádné vysokoampérové speciality) a sedm výstupních připojovacích pozic. Jsou pěkně zpracované, mají Schuko podobu. Nápis nad nimi indikuje, že mohou všechny dohromady poskytnout maximálně 10 A, jsou ale ještě rozděleny do skupin – vlevo je dvojice „High Current“, typicky určená pro zesilovače, vpravo pětice „běžných“ výstupů pro zdroje signálu a podobná nízkoodběrová zařízení. Zajímavostí je další kolébkový spínač, který přiřazuje částečně aktivní, částečně pasivní „napájecí korekci“, o které si popovídáme později.

Vnitřní prostor Niagara 3000 odhalí celkem jednoduchou, přehlednou konstrukci, které dominují dvě desky plošných spojů, silné kabelové cesty, krabička u přední stěny, připomínající jistič (snad proto ten pocit „nahazování elektrárny“) a velký válec, což je pouzdro onoho „korekčního“ systému.

2020 11 30 TST AudioQuest Niagara 3000 in 9

Filtrační systém v Niagara 3000 je dle slov výrobce „pasivní filtr střídavého proudu s nejširším rozsahem v audio průmyslu“ a říkají mu Ground-Noise Dissipation. Součástí jsou stříbrné kontakty a tlusté vrstvy mědi na cestách, kudy proud prochází, ale také dva stupně filtrace. První (Level-X Linear Noise Dissipation) pracuje na všech zásuvkách, pokrývat má 21 oktáv s účinností více než 24 dB od 10 kHz do 1 GHz a má být málo citlivý ke změnám zátěže. Druhý filtrační stupeň je právě onen Ground-Noise Dissipation systém – jde o tři baterie blíže nijak zásadně nespecifikovaného filtračního systému. Stejně jako u první technologie, i zde je cílem odstranit vysokofrekvenční rušení.

Nakousnutý systém „korekce“ napájení spočívá prakticky v tom, že filtr má v sobě zásobárnu energie, díky níž umí vykrýt po dobu až 25 milisekund nestandardní nároky zesilovačů do výše 55 Ampér. To by mělo pomoci zabránit vzniku dynamické komprese v momentech hlasitých špiček.

2020 11 30 TST AudioQuest Niagara 3000 in 10

Součástí Niagara 3000 je také nedestruktivní ochranný okruh, který zvládá až 6 000 V / 3 000 A. To by mělo bez problémů pokrýt cokoliv, co fyzicky dokáže projít domácím rozvodným systémem bez požáru.

Filtr Niagara 3000 jsme poslouchali v redakčních prostorách a to na čtyřech různých sestavách. Jednak primárně na Xavian Quarta v systému s OPPO UDP-205 a Métronome DSC1 na kabelech Nordost Heimdall 2, přičemž se zde srovnávalo s GMG Power Harmonic Hammer 3000P. V druhé sestavě s Emotiva ERC-4, Emotiva XSP-1, Emotiva XPA-DR2 a RME ADI-2 DAC FS se poslouchalo na kabelech ZenSati Authentica, Cable4 superblack a InAkustik přes KEF LS50 a GoldenEar SuperSub X. Porovnávalo se s IsoTek EVO3 Titan One a Genesis One. Třetí a čtvrtá sestava sdílí reprosoustavy Fischer&Fischer SN-70, v jedné variaci ale hraje Teac NT-503 s Grandinote Shinai na kabeláži Nordost Red Dawn, v druhé variaci Cambidge CXA81 s Cambridge CXC a kabely Dynamique Audio Horizon 2. Filtruje tu IsoTek EVO3 Sirius. Více o napájení, sestavách a příslušenství v pravém sloupci -->.

2020 11 30 TST AudioQuest Niagara 3000 9

Zprvu je dobré zopakovat jako vždy a všude, že napájecí filtr nemusí být tím pravým ořechovým – třeba máte štěstí, váš elektrický rozvod je nový, pokud možnost oddělený od okruhu s ledničkou, lampami a bůhví čím dalším a ještě k tomu třeba nežijete ve městě, takže ve finále přínos takhle velké investice nebude odpovídající. Nejvíc se také vliv napájecího filtrování projeví u nejdostupnějších komponentů (kvůli limitované kvalitě filtrování v samotném zdroji v těchto komponentech) a naopak u nejlepších výrobků, kde je zase rozlišení už takové, že každá změna je nápadná.

Niagara 3000 měla nejmenší vliv na „spínané“ modely jako má Emotiva nebo RME, tam rozdíl slyšitelný sice byl, ale neproporční k dané ceně (to ale platí samozřejmě i pro osazené napájecí řešení od IsoTek). Naopak bez problémů filtr „ustál“ i proudově relativně náročné Grandinote Shinai, pozitivně slyšitelný vliv měl také na zdroje signálu, velmi markantní u Cambridge CXC, překvapivě dobře slyšitelné ale také u Métronome DSC1.

2020 11 30 TST AudioQuest Niagara 3000 12

Po zapojení Niagara 3000 se zprvu zdálo, jako kdyby basu dokonce přibylo, což je vjem opačný, než je běžné. Když pak ale chvíli posloucháte kontrabas v „Upojenie“ ze stejnojmenné desky Pata Methenyho a Anny Marie Jopek (2008 | Nonesuch | 7559-79909-8), uvědomíte si, že nejde o větší objem, nýbrž o větší razanci a konkrétnost basu, který se k vám dostává. Niagara 3000 ani výkonnější integrovaný zesilovač „neškrtí“, ale naopak svou de-facto baterií pomáhá náročné špičky řádně vyživit. Pointou ale bylo, že bas byl ve všech sestavách pevnější, se zřetelně lépe definovanými okraji a přitom se z něj téměř neztratil takový ten pocit bohatosti a velikosti.

Rázný sound nahrávky „So far so good“ od seveřanky Caroly („Runaway“ | 1984 | Polydor | 829298-2) je ve finále zajímavě nahraný a jak mají některé nástroje až trochu „přebuzený“ zvuk, zrovna zpěvaččin vokál je sejmutý velmi bezprostředně. I když sám o sobě byl dominantou nahrávky, když přepnete komponenty ze zásuvky ve zdi do Niagara 3000, tak zpěv jako kdyby udělal notný krok kupředu, doslova se zformuje mimo plochu doprovodných nástrojů a ještě o krok se vyčistí. Jakkoliv má pak hlavní redakční sestava samostatný přívod a jsou v ní velmi kvalitní komponenty, stejně Niagara 3000 dokázala dodat hlasu pocit větší jasnosti i přítomnosti ještě jemnějších detailů – ne že by předtím rozlišení bylo špatné, ale jako kdyby zmizela s přítomností filtru jemňoučká vrstva závoje.

2020 11 30 TST AudioQuest Niagara 3000 13

Řízná a tvrdá křáchnutí činelů v „Caravan“ Dukea Ellingtona („Money Jungle“ | 2002 | Blue Note | 7423 5 38227 2 9) Niagara 3000 v porovnání s klasickým nefiltrovaným připojením zněla mnohem kultivovaněji; až ostrá a za uši tahající stará nahrávka s vysokým podílem energie na výškách se jakoby uklidnila, takže můžete poslouchat bez urgentní potřeby stáhnout hlasitost při každém dopadu paličky na činel. Filtr také vnáší právě na vysokých frekvencích zřetelně lepší rozlišení, tu si všimnete, že činel doznívá déle, respektive jeho dozvuk se neztrácí mezi zvuky ostatních nástrojů, tam si zase všimnete lepšího podání textury – celkově je tu prostě více informací.

Když přijde na energickou a bohatou „Glem ikkje“ od Kari Bremnes („Detv i har“ | 2017 | Strange Ways | CD 15132-2), hutné syntetické spodní frekvence s velkou dynamikou jsou pevnější a důraznější, fyzicky citelnější, ani při vysoké hlasitosti pak nemáte pocit, že by se zesilovači nedostávalo energie. Skoro je to naopak, Niagara 3000 tu zjevně stačí. Možná by nedokázala poskytnout dostatečnou rezervu pro výkonnější monobloky při vyšších hlasitostech (typicky ve větších místnostech), ale běžný integrovaný zesilovač do 200 Wattů výkonu v běžném prostředí nevykazuje známky problémů nebo dynamické komprese kvůli nedostatečnému příkonu. Naopak celkově dynamika působila „bombastičtěji“ a to díky utaženější, kontrolovanější reprodukci.

2020 11 30 TST AudioQuest Niagara 3000 7

Nejmarkantněji poznáte vliv napájecího filtru tam, kde je složitý hudební materiál a tedy každá drobnost, která zlepší jeho čitelnost je kvitována s povděkem. Tak třeba i až chaotická Mehldauova „Sabbath“ z desky „Largo“ (2002 | Nonesuch | 9362-48114-2) dostane s lepším napájením také jaksi výrazně lepší řád a z čistého chaosu a změti zvuků povstane najednou zřetelnější rytmus, konkrétněji oddělené jednotlivé instrumenty (takže si najednou uvědomíte, kolik hráčů se tu účastní) a najednou nemáte pocit únavnosti při snaze sledovat všechno to zamotané dění. Celkový efekt filtrace by se dal přirovnat tak trochu k tomu, když hudbu o něco zesílíte – to máte také pocit, že všechno je „víc na dosah“.

Trochu opomíjený a ne moc často diskutovaný vliv filtrovaného napájení je ten, že hudební scéna se rozšíří a prohloubí, ať už je to čím chce. V porovnání s napájením přímo ze zdi byla stereo báze „Summertime“ Briana Wilsona („Reimagining Gershwin“ | 2010 | Walt Disney | D000428902) zřetelně širší a zmizel pocit těžiště veprostřed mezi reprosoustavami, kolem kterého se všechno točí. S lepšími filtry se scéna ještě rozšíří a ještě prohloubí, ale už s Niagara 3000 máte výtečnou lokalizaci a hlavně pocit, že prázdný prostor mezi nástroji je skutečně prázdný, což podtrhuje jejich ohraničení a vnímání jejich proporcí. Chce se říct, že je to prostě „více stereo“.

2020 11 30 TST AudioQuest Niagara 3000 in 1

Čistě z pohledu poslechového zážitku se dá říct, že Niagara 3000 nechává víc vyniknout jiskru hudby a více ukazuje, co je systém zač. Tak vlastně – trochu paradoxně – byl zážitek z „The Blackest Lily“ od Corinne Bailey Rae („The Sea“ | 2010 | EMI | 5099960851123) vlastně fakticky méně příjemný, než bez filtrace. V nefiltrovaném zvuku se totiž snáze ztratily nedokonalosti nahrávky a nebyla tolik cítit „deka“ ve středním rozsahu, kdežto po vstupu Niagara 3000 do řetězce zmizelo rušení a zůstala jen nahrávka samotná a její jaksi intenzivnější vnímání.

Tažení AudioQuestu za lepším napájením komponentů má v posledních letech velmi hmatatelné výsledky a práce Gartha Powella je rozhodně obdivuhodná, neb dokázal posunout AudioQuest v segmentu napájecích kabelů a filtrů k samé špičce toho, co je k dispozici. Za jeho práci a nápady si sice AudioQuest nechává řádně zaplatit, ale třeba konkrétně u Niagara 3000 dostanete pěkný, bytelný komponent, dostanete rozumný, pro většinu lidí naprosto dostačující počet zásuvek a dostanete řešení, které „uživí“ za běžných podmínek i silnější zesilovače při poslechu dynamických hudebních pasáží. V praxi tak pro mnoho sestav Niagara 3000 „už stačí“, přičemž zvukový přínos čistšího, „tiššího“ zvuku je zřetelný snadno a rychle.

Kč 80 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ „nepřidusí“ ani silnější integrovaný zesilovač

+ slyšitelný rozdíl oproti připojení do zásuvky

+ velmi pěkně se utáhne basová složka, aniž by ztratila drajv

+ dostatek zásuvek

ZÁPORY

- cenovka je poměrně tučná, ale filtr může být u běžných sestav „konečná“

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies