2016 10 01 TST Iso 8 Substation Integra 1

Značka Isol-8 (= isolate = izolace) se objevila na trhu v roce 2003, kdy zakladatel Nic Poulson odešel ze známější společnosti IsoTek s pocitem, že by konstrukci napájecích filtrů uměl vyřešit ještě lépe. ZA Poulsonem je ale kromě účasti v IsoTeku ještě kariéra zvukaře v BBC v 80. letech a navíc má také rozsáhlé zkušenosti s konstrukcí zesilovačů - ty ostatně od poloviny 90. let až dodnes vyrábí pod značkou Trilogy Audio Systems.

Portfolio Isol-8 se na rozdíl od konkurence soustředí spíše na vyšší úroveň sestav - představovaný filtr Substation Integra by se pak dal označit za zlatý standard mezi firemními výrobky, protože leží zhruba uprostřed cenového rozsahu produkce Isol-8.

2016 10 01 TST Iso 8 Substation Integra 2

Substation Integra má rozměry a tak trochu i podobu většího koncového zesilovače; šasi má rozměry 43,5 x 13,1 x 41 cm (š x v x h) a váží bezmála 10 kg. Masivní hliníkový čelní panel nese jen logo výrobce a v centrálním prolisu svítí jen maličká dioda, informující o provozním stavu filtru. Žádné sofistikovanější informace bohužel Substation Integra nenabízí.

Při pohledu zezadu objevíte šestici zásuvek pod záklopkami, díky čemuž filtr působí až lehce industriálním dojmem a navíc jsou chvíle, kdy může být záklopka maličko nekomfortní. Zásuvky jsou rozděleny do dvou bloků, čtyři jsou určeny pro zařízení s nízkými proudovými nároky jako jsou zdroje signálu a slabší integrované zesilovače, dvě zásuvky pak umí dodat vyšší proud a "uživí" tak i silnější zesilovací techniku. Je příjemné, že obě sekce mají k dispozici vlastní resetovací spínač, stejně jako je příjemné, že na filtru se nachází zemnící kolík. Dostatečný přísun proudu zajišťuje 20A zásuvka Neutrik powerCON.

2016 10 01 TST Iso 8 Substation Integra 3

Substation Integra dokáže dodat trvale až 6A do zásuvek pro zařízení s nízkým odběrem (platí jako součet napříč všemi čtyřmi zásuvkami) a 16A do zásuvek pro zařízení s vysokým odběrem (platí opět jako součet pro obě zásuvky).

Uvnitř filtru se hned za přívodní zásuvkou obvody fyzicky rozchází a dále pokračuje napájení pro oba bloky zásuvek nezávisle. Isol-8 sází na vícestupňové filtrování, prý zejména aby se zabránilo i tomu nejmenšímu šumu, vznikajícímu ve filtru samotném a také zabraňuje vzájemnému ovlivňování připojených komponentů. Každá zásuvka tak má vlastní malý filtr, navazující na hlavní filtrační obvody. Velkou pozornost pak v Isol-8 věnují potlačení DC složky vlastním řešením ISOL-8 AXIS DC Blocking.

2016 10 01 TST Iso 8 Substation Integra 4

Samozřejmě, že celé zařízení poskytuje nejen filtraci, ale také ochranu proti přepětí, podpětí a proudovým špičkám.

Z použitých součástek stojí za zmínku postříbřené kabely v teflonové izolaci, polypropylenové kondenzátory, cívky z bezkyslíkaté mědi od Mundorf a další, které si navíjí v Isol-8 sami.

Isol-8 Substation Integra jsme provozovali s redakčními sestavami Naim Nait XS + FlatCap XS a OPPO BDP-105D, s Cambridge Audio CXA80 a Cambridge CXC, s Norma Audio Revo IPA-70B, připojovali jsme i Quad Artera Play a Quad Artera Stereo nebo Teac AI-501D. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Piega Classic C40.2 nebo Tannoy Mercury 7.2, porovnávalo se pak s řádově levnějším filtrem IsoTek EVO3 Venus, případně základním filtrem Furman AC-210AE a propojením s kabely KrautWire Lifetime série a ZenSati Authentica.

2016 10 01 TST Iso 8 Substation Integra 5

Bez diskuse nejzřetelnější přínos měl filtr v oblasti basů - alespoň tedy v našem prostředí (protože je potřeba si uvědomit, že věc jako síťový filtr nebude fungovat všude identicky a to kvůli jednak rozdílné kvalitě domácího napájení, jednak kvůli rozdílné kvalitě / odolnosti napájecích zdrojů u elektorniky). Ve "Spiritual" Charlieho Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) přibyl rozhodně impuls, bas jako kdyby se usadil, rozhodně měl lepší kontury, citelnější váhu a celkovou soustředěnost, takže působil dokonce hlubší a kontrabas jako nástroj v prostoru dominantnější - tento efekt byl pak znatelný napříč sestavami a zejména u zesilovačů. K přínosu v basové oblasti tak nelze říct nic - skutečně funguje a funguje zřetelněji, než třeba výměna kabelu - je to skoro jako hýbat fyzicky s reprosoustavami v prostoru.

U hlasu Vince Jonese v "This is the woman" ("Moving through taboos" | 2003 | Universal | VJ 356N) byly změny méně do uší bijící, ale přesto zřetelné. Těžko se však pojmenovávají konkrétními slovy, neb to bylo spíš pocitové vystoupení hlasu směrem kupředu. spíše jako kdyby filtr kvalitu reprodukce jen tak podtrhl, zdůraznil, bez efektů zvuk uvolnil a odstranil nízkoúrovňové nejistoty a zkreslení, která bránila vyniknout jemňoučkým dozvukům. V první chvíli vlastně nemáte pocit, že by se vokál nějak dramaticky změnil, musíte chvilku pátrat po změnách, ale poté se ukáže, že změna je příliš komplexní, než aby jí stačila jednotlivá slova - více prostoru, více hloubky, větší soustředění, více odstínů, více poloh, plynulejší "tok" hlasu... Drobnost k drobnosti tu vytvoří ve finále jednoduše přirozenější přednes.

2016 10 01 TST Iso 8 Substation Integra 6

Podobné je to i v oblasti výšek - na všech zkoušených sestavách bylo potřeba vícekrát přehazovat, zkoušet a zkoumat, než se podařilo sesumírovat subjektivní dojmy do nějakých smysluplných slov. Třeba v "Like Minds" Garyho Burtona ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) rozhodně přibyla znělost vibrafonu, tam šlo spíše ale o takový všeobecný pocit - na čem se nejlépe přínos filtru poznal, to bylo vykročení činelů směrem dopředu a to klidně o polovinu. Linka doposud tak ukrytá za výrazně znělým vibrafonem byla po zapojení filtru zřetelnější, výraznější a dominantnější, byla to plnohodnotná linka vedle vibrafonu a ne jen kdesi za ním. O něco lepší bylo také oddělení úderů, související spíše s celkovou lepší čistotou a zřetelnou absencí ruchů v pozadí, takže se i jemné zvuky jeví lépe srozumitelné.

Můžeme-li soudit, tak Substation Integra nepožírá dynamické schopnosti zesilovačů, alespoň těch integrovaných s běžnými výkonovými hodnotami, které jsem měli pro poslech k dispozici. Nicméně máme rozhodně pocit, že připojit 300 Wattový koncový stupeň nebo monobloky asi nebude to, čím si vás tenhle filtr získá. Po zapojení filtru lépe fungovaly zejména dynamické kontrasty v nízkých poslechových hlasitostech, třeba u Vivaldiho "La Stravaganze Concerto op. 4 no 3." ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) byla zřetelnější mikrodynamika, byť celková dynamika nahrávky neutrpěla žádný "kopanec" směrem ke hvězdám - "jen" byla taková, jakou dokázaly zesilovače dodat.

2016 10 01 TST Iso 8 Substation Integra 9

V oblasti rozlišení panuje tentýž dojem - díky tiššímu pozadí, díky možnosti zaslechnout jemnější detaily a díky celkově přesnější práci elektroniky jsou znát i drobnější detaily, respektive působí tyto detaily a informace srozumitelněji a jaksi přirozenější v celkovém kontextu. Nejde o to, že najednou slyšíte zvuky, které jste nikdy neslyšeli a oněměle padnete do křesla - jde o to, že Substation Integra svůj vliv projevuje velmi nenápadně, jemně a jaksi velice neokázale, jako kdyby provedla jen decentní remaster nahrávky směrem k větší přirozenosti a čistotě a i když je to drobnost sem a drobnost tam, celkově to funguje a třeba ve "What a wonderful world" Katlie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) působí reprodukce vzdušněji, konkrétněji a hlasy jako kdyby plynuleji navazovaly mezi slovy, jako kdyby v nich najednou bylo více poloh a přes komplexnější vyznění jako kdyby každý hlas i nástroj měl trochu více prostoru - je to dáno celkově přirozenějším, ale také jaksi klidnějším a méně nápadným vyzněním.

V Mahlerově "6. symfonii" v podání České filharmonie s Václavem Neumannem (2006 | Octavia Records | OVCL-00259) přibyl vzduch a prostor - opět ne efektně, ne tak, že byste měli pocit, že černá je bílá a dole je nahoře, ale tak nějak "obyčejně" (v dobrém slova smyslu) vše působilo o kus přirozeněji, o kus volněji, o kus přehledněji a dospěleji, zejména menší energie, nutná k lokalizování jednotlivých nástrojů vás navede na myšlenku, že je to všechno jednoduše lepší, přirozenější.

2016 10 01 TST Iso 8 Substation Integra 11

Výborným symbolem funkčnosti ISOL-8 Substation Integra byla jednoduchá popová "Africa" od Toto ("Blu-Spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9). Když se snažíte pojmenovat nějaký radikální přínos v jednotlivostech, bude to obtížné - zkusíte-li ale pojmenovat celkové pocity, bude to podstatně jednodušší. Se zapojením Substation Integra totiž přichází větší klid, větší uvolněnost, mnohem větší pocit samozřejmosti, ale ne té na první dobrou zjevné, ale té nenápadné, té přirozené, kdy vás třeba přesná, konkrétní rytmika nebo kovová znělost nijak neudeří do ucha, protože je považujete za něco normálního - až když párkrát přepojíte napájení z filtru a do filtru, tak si uvědomíte, že s ním se hudba lépe poslouchá.

ISOL-8 Substation Integra je drahý filtr a proto si mnozí jistě řeknou, že má umět zázraky. Na rozdíl od valné většiny přístrojů, s nimiž jsme měli tu čest, ale jako kdyby zasahoval do charakteru reprodukce co nejméně, co nejnenápadněji, což může samozřejmě vést i k tomu, že máte pocit, že se vlastně nic neděje. Dejte ale tomuhle velmi pěkně zpracovanému přístroji šanci, věnujte něco času prohazování napájecích kabelů z něj a do něj a uvidíte, že v podstatě jeden každý aspekt reprodukce bude přirozenější a zvuk jako celek komplexnější a srozumitelnější, tedy i emocionálně intenzivnější. Substation Integra vám nepřevrátí svět naruby, ale může přinést pocit podobný prvnímu pochopení chuti dobrého pití (ne prvnímu ochutnání, to většinou bývá dost mizerný zážitek...) - když pochopíte, co je v dobrém pití dobré, když se propijete do jeho tajů (a že to chce nějaký čas a zkušenost a ne každý to docení, což není nic špatného - někdo nedocení drahé oblečení, jiný drahé vozy, jiný drahé dovolené, jiný drahá děvčata,...), už jen těžko budete chtít být bez něj - s dobrým napájecím filtrem to není tak úplně nepodobné. Jedinou reálnou otázkou tak vlastně zůstává, zda na něj máte a investici dokážete docenit...

Kč 70 990,- - stříbrná

Kč 74 990,- - černá

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výborné zpracování

+ zjemní a zklidní zvuk bez výrazné změny charakteru

+ nekrade dynamiku

+ hodí se zejména k ostřeji hrajícím systémům

ZÁPORY

- u měkce a jemně hrajících systémů může zvuk být až příliš jemný

- zásuvky mají nepraktické, byť bezpečné "příklopné" provedení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio