2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 1

Pořídit si nebo nepořídit subwoofer? Pomůže mi to? Nezkreslí to reprodukci? To jsou až překvapivě časté otázky všech těch, kteří mají doma systém, u něhož hledají cesty k lepšímu zvuku a zejména těch, kteří mají reprosoustavy regálové - je to pak oprávněná otázka, protože dobře umístěný a vyladěný subwoofer nejen, že může pomoci k lepšímu pocitu z poslechu, ale může i pomoci "opravit" některé akustické limity místnosti. Je k tomu třeba ale povětšinou sáhnout do alespoň střední třídy - někam, kde leží třeba Airmotiv S10, menší subwoofer z vyšší série amerického výrobce, známého pro svou obsesi tím zprofanovaným termínem "poměr cena / výkon".

Airmotiv S10 není na první pohled žádným vrcholem estetiky a jen stěží jej dokážete rozpoznat od nižšího modelu BasX S10 za zhruba poloviční peníze. Airmotiv S10 je téměř perfektní kostka, s výškou 40,7 cm, hloubkou 35,5 cm a šířkou 40,6 cm. Váží 23,6 kg, takže je to také solidní kus výbavy - aby nutně vznikající rezonance nepřecházely do podlahy více než je nutné, je HDF skříň postavená na velikých a měkounkých gumových nohách.

Přední stěna má trochu sražené rohy a uprostřed ní zírá do prostoru pasivní membrána o průměru 10" - je možné jí skrýt za velmi robustní průzvučnou mřížku, která díky své bytelnosti nebude rezonovat. Materiálem je papír vyztužený aramidovými vlákny, koš je z odlévaného hliníku a obrovský a nesmírně pevný závěs je z materiálu SBR - to je vlastně syntetický elastomer.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 2

Poháněný měnič se pak nachází vespod skříně, opět má průměru 10" a membrána je identická, stejně jako koš a závěs. Cívka v magnetickém systému má průměr 2" a je navinutá na hliníkovém jádře. Měnič pohání zesilovač vlastní konstrukce, který dává 350 Wattů ve třídě A/B a to i díky poměrně velkému toroidnímu transformátoru.

To ostatně poznáte i díky oblému chladiči uprostřed zadního panelu. Po jeho pravé straně se nachází dva vstupy - buď jeden XLR konektor nebo dvojice cinchů. Malou páčkou pod nimi můžete přepínat mezi neustálým zapnutím a automatickým zapínáním spolu s příchozím signálem.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 3

Čtveřicí potenciometrů ve vertikálním uspořádání můžete upravovat hlasitost, extra zdůraznění spodních kmitočtů (od -3 do +9 dB), přechodovou frekvenci (mezi 60 a 150 Hz) a fázi (plynule mezi 0 a 180 stupni). Úplně dole je pak vyvedena napájecí zásuvka s vypínačem.

Výrobce udává u Airmotiv S10 frekvenční odezvu 26 - 150 Hz (+/- 3 dB).

Subwoofer jsme měli možnost zkoušet v poslechové místnosti dovozce, kde subwoofer doplňoval už tak zdánlivě plnorozsahové RIHA Mikro S Plus. Systém byl složený z přehrávačů OPPO UDP-205 a Emotiva ERC-3, ten první jmenovaný pak fungoval chvíli také jako předzesilovač pro Emotiva XPA-DR2, jinak i pro regulaci subwooferového výstupu a srovnávání sloužil předzesilovač Emotiva XSP-1. Doladění projevu Airmotiv S10 musíte sice dělat tak trochu "od ucha", ale začnete-li na standardních 80 Hz přechodové frekvence a polovině hlasitosti, během čtvrthodinky budete mít nastaveno v bezproblémově použitelné kvalitě, subwoofer se pak nezdá být nějak extrémně citlivý na umístění, snad je to i díky jeho řešení s pasivní membránou.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 4

V jedné z nejznámějších melodií, té v úvodu "Pink Panther Theme" v čele se saxofonem Plase Johnsona ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134), se i do té doby zdánlivě dostatečné sloupky RIHA ve spodních oktávách řádně nadechly. Přibyla plnost a rozhodně neostýchavá dávka energie a objemu, basová brnknutí mají solidní artikulaci, byť to není technicky brilantní zvuk s dokonale zařezávajícími konturami, ale spíše bohatý a rozmáchlý projev, který sází hlavně na celkovou mohutnost, robustnost, fyzicky citelný impuls a přitom nemáte ani při vyšších hlasitostech pocit, že by k velmi přesnému zvuku RIHA přidával nějaké nežádoucí hučení či zvuk rozostřoval - vkládá do projevu nicméně řádně "ramenatý" základ.

Hlasy Anguse a Julie Stonových v "I´m not yours" ("Groove into bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) zněly rozhodně plněji a subwoofer vnesl do dění pocit plnokrevnosti, jakési větší bujarosti a nebylo to jen větším záběrem odspodu (protože hlubších basů tady je pramálo). Subwoofer jako kdyby pásmo vyrovnal, jako kdyby se dění lépe zorganizovalo a zkonkretizovalo.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 5

U všemožných perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) jsme měli pocit, že zvuk se otevře a hlavně máte pocit, že s dobře konkrétním basovým základem je vše usazenější a vlastně asi i o dýchnutí jasnější i v nejvyšším spektru, kde jsou cinknutí dobře oddělená a zůstávají čisťoučká a konkrétní. Co pak ale samozřejmě přibylo nejvíc, to je pocit fyzičnosti a důrazu u velkých bubnů, kde najednou jako kdyby někdo perkuse přestěhoval do místnosti.

Přestože ne úplně každý subwoofer v této cenové lize nabízí dostatečně konkrétní a definovaný zvuk, aby byl skutečně ku pomoci, Emotiva to rozhodně umí. Mocný dech tohoto subwooferu byl ku prospěchu i u dynamiky skladby "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139). Rány, důraznost a drama se objevuje už při výrazně nižší hlasitosti a navíc máte pocit, že jste prostě poskočili se svou sestavou minimálně o třídu nahoru. Přestože subwoofer nemá svižný spínaný zdroj ani mohutný "déčkový" výkon, z nedostatku energie, důrazu nebo nějaké lenosti ho obvinit nemůžete - Airmotiv S10 rozhodně tahu na branku pomohl a dynamika byla jednoznačně výživnější.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 12

Zní to možná pro někoho nepřesvědčivě, ale dobře naladěný subwoofer rozhodně pomáhá i co do celkové čitelnosti, tedy chcete-li při prezentaci detailů. Samozřejmě, že do "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) nic nepřibylo, ani najednou nebylo rozlišení systému o ligu jinde - ale máte pocit, že dobře usazené a kontrolované basy rozhodně zlepší čitelnost, jako kdyby i středům a výškám najednou ubyla jakási stopa nekonkrétnosti, celý přednes je jistější a "bližší".

Ona usazenost pomůže trošku i pocitu prostorovosti, sice opět není ve zvuku nic, co by tam nebylo už předtím, ale jednoznačně přesnější basová složka v "Thus saith my Cloris brite" Johna Wibyeho v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) přinesla odvážnější, rozmáchlejší a přitom jasněji a snadněji čitelný zvuk v pravolevém i předozadním směru.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 15

Působivá "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) získala s mocnějším, pevnějším, objemnějším, energičtějším a přitom čitelnějším basem intenzivnější atmosféru, zvuk byl více vtahující, plnokrevnější a za danou investici to byl jednoznačně pocit velkého posunu, který plně pochopíte teprve po odstavení subwooferu, kdy celková sytost a bohatost jaksi zvadne a z hudby zbude pocitově sotva půlka. Skvělé totiž je, že Airmotiv S10 i přes vší svou sílu není jen efektní rozklepávač nohavic u kalhot, ale jen takový decentní "dodýchávač" do spodních frekvenční, který jen s trochou péče dotáhl do konce ty správné tóny, dal jim jistější kontury a tím hudbě mimořádně příjemně prospěl.

Přidávání basů s pomocí subwooferu se může zdát až primitivně jednoduchou disciplínou, ale vezmeme-li v potaz, že nemá-li být výsledkem jen temné dunění pulsující místností, budete se muset věnovat nejen výběru subbasové jednotky dle charakteru, ale i dle možností nastavení a umístění v prostoru - Airmotiv S10 má pak velkou výhodu v tom, že se nezdá být jakkoliv komplikovaný co do nároků na umístění v prostoru (snad jen hluboko v rozích bychom ho nenechávali), naopak je to téměř Plug&Play přístroj, který má příjemně kulatý, nevtíravý, bohatý a zároveň konkrétní, pevný a energický zvuk, který v pásmu pod 120 Hz odvádí výtečnou práci a i prakticky plnorozsahovým RIHA Mikro S Plus přidal fortelný spodek a pocit organizovanosti, z čehož zvuk profituje vlastně po všech stránkách. Airmotiv S10 rozhodně není subwooferová "konečná", na druhou stranu za něco málo přes 20 000,- Kč nabízí poctivě "nedigitální" zvuk, dost sil i pro větší prostory a vyčnívá celkovou spořádaností a kultivovaností nad poměry své třídy. Tohle je bez diskuse dobrý dostupný subwoofer a jeden z nemnoha, které nejsou vhodné jen tak na "dobručení" u domácího kina.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 15 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, subwoofer byl usazen v poslechové pozici.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 m1

Měření frekvenční odpovědi proběhlo 3x - červené je poslechové nastavení s výhybkou na 80 Hz, šedá je odpověď s výhybkou na maximu a zelená je odpověď s plným vybuzením funkce "+6 dB boost", tedy maximum, které subwoofer zvládá. V očekávaném pracovním pásmu 30 - 100 Hz funguje subwoofer bez výtek k lineárnosti, i v maximálním nastavení ale právě za 100 Hz jeho energie poněkud překvapivě uvadá, aby dojem dohnal na 200 Hz. Stoprocentně využitelný je ale Airmotiv S10 hlavně mezi 30 a 100 Hz, což je pro běžné podmínky dostatečné. Chování subwooferu je v mezích dobrých mravů dané cenové kategorie.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 21 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ možnosti nastavení

+ údernost

+ zvuk působí příjemně poddajným dojmem

+ dost výkonu i mezi papírově silnějšími konkurenty

ZÁPORY

- vzhled není zrovna luxusní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio