2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 1

Pořídit si nebo nepořídit subwoofer? Pomůže mi to? Nezkreslí to reprodukci? To jsou až překvapivě časté otázky všech těch, kteří mají doma systém, u něhož hledají cesty k lepšímu zvuku a zejména těch, kteří mají reprosoustavy regálové - je to pak oprávněná otázka, protože dobře umístěný a vyladěný subwoofer nejen, že může pomoci k lepšímu pocitu z poslechu, ale může i pomoci "opravit" některé akustické limity místnosti. Je k tomu třeba ale povětšinou sáhnout do alespoň střední třídy - někam, kde leží třeba Airmotiv S10, menší subwoofer z vyšší série amerického výrobce, známého pro svou obsesi tím zprofanovaným termínem "poměr cena / výkon".

Airmotiv S10 není na první pohled žádným vrcholem estetiky a jen stěží jej dokážete rozpoznat od nižšího modelu BasX S10 za zhruba poloviční peníze. Airmotiv S10 je téměř perfektní kostka, s výškou 40,7 cm, hloubkou 35,5 cm a šířkou 40,6 cm. Váží 23,6 kg, takže je to také solidní kus výbavy - aby nutně vznikající rezonance nepřecházely do podlahy více než je nutné, je HDF skříň postavená na velikých a měkounkých gumových nohách.

Přední stěna má trochu sražené rohy a uprostřed ní zírá do prostoru pasivní membrána o průměru 10" - je možné jí skrýt za velmi robustní průzvučnou mřížku, která díky své bytelnosti nebude rezonovat. Materiálem je papír vyztužený aramidovými vlákny, koš je z odlévaného hliníku a obrovský a nesmírně pevný závěs je z materiálu SBR - to je vlastně syntetický elastomer.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 2

Poháněný měnič se pak nachází vespod skříně, opět má průměru 10" a membrána je identická, stejně jako koš a závěs. Cívka v magnetickém systému má průměr 2" a je navinutá na hliníkovém jádře. Měnič pohání zesilovač vlastní konstrukce, který dává 350 Wattů ve třídě A/B a to i díky poměrně velkému toroidnímu transformátoru.

To ostatně poznáte i díky oblému chladiči uprostřed zadního panelu. Po jeho pravé straně se nachází dva vstupy - buď jeden XLR konektor nebo dvojice cinchů. Malou páčkou pod nimi můžete přepínat mezi neustálým zapnutím a automatickým zapínáním spolu s příchozím signálem.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 3

Čtveřicí potenciometrů ve vertikálním uspořádání můžete upravovat hlasitost, extra zdůraznění spodních kmitočtů (od -3 do +9 dB), přechodovou frekvenci (mezi 60 a 150 Hz) a fázi (plynule mezi 0 a 180 stupni). Úplně dole je pak vyvedena napájecí zásuvka s vypínačem.

Výrobce udává u Airmotiv S10 frekvenční odezvu 26 - 150 Hz (+/- 3 dB).

Subwoofer jsme měli možnost zkoušet v poslechové místnosti dovozce, kde subwoofer doplňoval už tak zdánlivě plnorozsahové RIHA Mikro S Plus. Systém byl složený z přehrávačů OPPO UDP-205 a Emotiva ERC-3, ten první jmenovaný pak fungoval chvíli také jako předzesilovač pro Emotiva XPA-DR2, jinak i pro regulaci subwooferového výstupu a srovnávání sloužil předzesilovač Emotiva XSP-1. Doladění projevu Airmotiv S10 musíte sice dělat tak trochu "od ucha", ale začnete-li na standardních 80 Hz přechodové frekvence a polovině hlasitosti, během čtvrthodinky budete mít nastaveno v bezproblémově použitelné kvalitě, subwoofer se pak nezdá být nějak extrémně citlivý na umístění, snad je to i díky jeho řešení s pasivní membránou.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 4

V jedné z nejznámějších melodií, té v úvodu "Pink Panther Theme" v čele se saxofonem Plase Johnsona ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134), se i do té doby zdánlivě dostatečné sloupky RIHA ve spodních oktávách řádně nadechly. Přibyla plnost a rozhodně neostýchavá dávka energie a objemu, basová brnknutí mají solidní artikulaci, byť to není technicky brilantní zvuk s dokonale zařezávajícími konturami, ale spíše bohatý a rozmáchlý projev, který sází hlavně na celkovou mohutnost, robustnost, fyzicky citelný impuls a přitom nemáte ani při vyšších hlasitostech pocit, že by k velmi přesnému zvuku RIHA přidával nějaké nežádoucí hučení či zvuk rozostřoval - vkládá do projevu nicméně řádně "ramenatý" základ.

Hlasy Anguse a Julie Stonových v "I´m not yours" ("Groove into bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) zněly rozhodně plněji a subwoofer vnesl do dění pocit plnokrevnosti, jakési větší bujarosti a nebylo to jen větším záběrem odspodu (protože hlubších basů tady je pramálo). Subwoofer jako kdyby pásmo vyrovnal, jako kdyby se dění lépe zorganizovalo a zkonkretizovalo.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 5

U všemožných perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) jsme měli pocit, že zvuk se otevře a hlavně máte pocit, že s dobře konkrétním basovým základem je vše usazenější a vlastně asi i o dýchnutí jasnější i v nejvyšším spektru, kde jsou cinknutí dobře oddělená a zůstávají čisťoučká a konkrétní. Co pak ale samozřejmě přibylo nejvíc, to je pocit fyzičnosti a důrazu u velkých bubnů, kde najednou jako kdyby někdo perkuse přestěhoval do místnosti.

Přestože ne úplně každý subwoofer v této cenové lize nabízí dostatečně konkrétní a definovaný zvuk, aby byl skutečně ku pomoci, Emotiva to rozhodně umí. Mocný dech tohoto subwooferu byl ku prospěchu i u dynamiky skladby "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139). Rány, důraznost a drama se objevuje už při výrazně nižší hlasitosti a navíc máte pocit, že jste prostě poskočili se svou sestavou minimálně o třídu nahoru. Přestože subwoofer nemá svižný spínaný zdroj ani mohutný "déčkový" výkon, z nedostatku energie, důrazu nebo nějaké lenosti ho obvinit nemůžete - Airmotiv S10 rozhodně tahu na branku pomohl a dynamika byla jednoznačně výživnější.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 12

Zní to možná pro někoho nepřesvědčivě, ale dobře naladěný subwoofer rozhodně pomáhá i co do celkové čitelnosti, tedy chcete-li při prezentaci detailů. Samozřejmě, že do "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) nic nepřibylo, ani najednou nebylo rozlišení systému o ligu jinde - ale máte pocit, že dobře usazené a kontrolované basy rozhodně zlepší čitelnost, jako kdyby i středům a výškám najednou ubyla jakási stopa nekonkrétnosti, celý přednes je jistější a "bližší".

Ona usazenost pomůže trošku i pocitu prostorovosti, sice opět není ve zvuku nic, co by tam nebylo už předtím, ale jednoznačně přesnější basová složka v "Thus saith my Cloris brite" Johna Wibyeho v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) přinesla odvážnější, rozmáchlejší a přitom jasněji a snadněji čitelný zvuk v pravolevém i předozadním směru.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 15

Působivá "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) získala s mocnějším, pevnějším, objemnějším, energičtějším a přitom čitelnějším basem intenzivnější atmosféru, zvuk byl více vtahující, plnokrevnější a za danou investici to byl jednoznačně pocit velkého posunu, který plně pochopíte teprve po odstavení subwooferu, kdy celková sytost a bohatost jaksi zvadne a z hudby zbude pocitově sotva půlka. Skvělé totiž je, že Airmotiv S10 i přes vší svou sílu není jen efektní rozklepávač nohavic u kalhot, ale jen takový decentní "dodýchávač" do spodních frekvenční, který jen s trochou péče dotáhl do konce ty správné tóny, dal jim jistější kontury a tím hudbě mimořádně příjemně prospěl.

Přidávání basů s pomocí subwooferu se může zdát až primitivně jednoduchou disciplínou, ale vezmeme-li v potaz, že nemá-li být výsledkem jen temné dunění pulsující místností, budete se muset věnovat nejen výběru subbasové jednotky dle charakteru, ale i dle možností nastavení a umístění v prostoru - Airmotiv S10 má pak velkou výhodu v tom, že se nezdá být jakkoliv komplikovaný co do nároků na umístění v prostoru (snad jen hluboko v rozích bychom ho nenechávali), naopak je to téměř Plug&Play přístroj, který má příjemně kulatý, nevtíravý, bohatý a zároveň konkrétní, pevný a energický zvuk, který v pásmu pod 120 Hz odvádí výtečnou práci a i prakticky plnorozsahovým RIHA Mikro S Plus přidal fortelný spodek a pocit organizovanosti, z čehož zvuk profituje vlastně po všech stránkách. Airmotiv S10 rozhodně není subwooferová "konečná", na druhou stranu za něco málo přes 20 000,- Kč nabízí poctivě "nedigitální" zvuk, dost sil i pro větší prostory a vyčnívá celkovou spořádaností a kultivovaností nad poměry své třídy. Tohle je bez diskuse dobrý dostupný subwoofer a jeden z nemnoha, které nejsou vhodné jen tak na "dobručení" u domácího kina.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 15 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, subwoofer byl usazen v poslechové pozici.

2018 10 24 TST Emotiva Airmotiv S10 m1

Měření frekvenční odpovědi proběhlo 3x - červené je poslechové nastavení s výhybkou na 80 Hz, šedá je odpověď s výhybkou na maximu a zelená je odpověď s plným vybuzením funkce "+6 dB boost", tedy maximum, které subwoofer zvládá. V očekávaném pracovním pásmu 30 - 100 Hz funguje subwoofer bez výtek k lineárnosti, i v maximálním nastavení ale právě za 100 Hz jeho energie poněkud překvapivě uvadá, aby dojem dohnal na 200 Hz. Stoprocentně využitelný je ale Airmotiv S10 hlavně mezi 30 a 100 Hz, což je pro běžné podmínky dostatečné. Chování subwooferu je v mezích dobrých mravů dané cenové kategorie.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 21 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ možnosti nastavení

+ údernost

+ zvuk působí příjemně poddajným dojmem

+ dost výkonu i mezi papírově silnějšími konkurenty

ZÁPORY

- vzhled není zrovna luxusní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika